bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Jakie witaminy i suplementy diety dla seniora ?

Blog healthcare

Jakie witaminy i suplementy diety dla seniora ?

Czego potrzebują nasi seniorzy, jakie suplementy diety i witaminy są dla tej grupy wiekowej najważniejsze. Na jakie składniki zwrócić uwagę w preparatach.

Spis treści

 1. Jakie suplementy diety dla seniorów ?
 2. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 3. Witaminy dla seniora - witaminy i suplementy 
 4. Suplement multiwitaminowy/mineralny
 5. Istnieje wiele suplementów diety, które mogą pomóc w utrzymaniu zdrowia
 6. Podsumowanie
 7. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Witaminy i suplementy dla seniora

Kiedy nasze ciała się starzeją, potrzebują innych składników odżywczych i preparatów niż wtedy, gdy byliśmy młodsi. Mając to na uwadze, ważne jest, aby suplementacja naszego organizmu, gdy się starzejemy wspomagała nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Wraz z wiekiem spada również nasz metabolizm dlatego oprócz odpowiedniej dawki ruchu warto wspierać się odpowiednimi preparatami zapewniającymi prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Jakie suplementy diety dla seniorów ?

Wraz z wiekiem ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z suplementów diety, które mogą wzmocnić zdrowie naszego ciała. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych suplementów diety, a wybór odpowiedniego dla siebie może być trudny. Ważne jest, aby najpierw zrozumieć, czym są te produkty i co robią, zanim zdecydujemy, czy są one odpowiednie dla nas.

Witaminy i minerały to niezbędne składniki i substancje odżywcze, których organizm potrzebuje do zachowania zdrowia (sprawdź nasz dietetyk kurs online). Wraz z wiekiem organizm może mieć trudności z wchłanianiem tych składników odżywczych z pożywienia. Dlatego ważne jest, aby skonsultować z lekarzem o tym, jakich suplementów potrzebujesz i jak często powinieneś je przyjmować.Lekarz prowadzący poinformuje nas również o niepożądanych interakcjach z lekami jak również pomoże dobrać preparaty zawierające naturalne wyciągi roślinne, witaminy i składniki mineralne.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Witaminy dla seniora - witaminy i suplementy 

Wapń

Wapń jest ważnym minerałem dla mocnych kości. Odgrywa również rolę w funkcjonowaniu nerwów i aktywności mięśni. Wapń znajduje się w produktach mlecznych, takich jak mleko, jogurt i ser. Inne źródła wapnia to warzywa (takie jak brokuły), fasola i orzechy.

Wapń jest szczególnie ważny dla osób starszych, ponieważ są one bardziej narażone na osteoporozę - stan, w którym kości stają się słabe i kruche z powodu zmniejszonej masy kostnej lub zawartości minerałów - i dlatego potrzebują więcej wapnia niż młodsze osoby dorosłe.

Witamina D

Witamina D jest ważna dla seniorów, szczególnie zimą i latem. Witamina D jest również ważna dla seniorów, zwłaszcza wiosną.

Istnieje wiele witamin, które mogą pomóc zachować zdrowie wraz z wiekiem. Jedną z nich jest witamina D, która pomaga organizmowi wchłaniać wapń i budować mocne kości. Jeśli nie otrzymujesz wystarczającej ilości witaminy D ze światła słonecznego lub źródeł żywności (takich jak wzbogacone mleko), ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem o przyjmowaniu suplementu zawierającego co najmniej 400 IU tego składnika odżywczego dziennie

Omega3

Kwasy tłuszczowe omega3 to rodzaj tłuszczu, który jest ważny dla zdrowia serca. Mogą one pomóc obniżyć poziom trójglicerydów, czyli tłuszczów we krwi, które mogą zwiększać ryzyko chorób serca. Mogą również zmniejszać stan zapalny, który występuje, gdy organizm reaguje immunologicznie na coś, co normalnie go nie wywołuje - na przykład skaleczenie lub infekcję.

Kwasy omega-3 można znaleźć w niektórych produktach spożywczych, takich jak łosoś i tuńczyk; jednak większość ludzi nie otrzymuje wystarczającej ich ilości z samej diety. Dlatego też suplementy diety są często zalecane jako dodatkowe źródło kwasów omega-3, jeśli nie dostarczamy ich wystarczającej ilości z pożywienia.

Suplement multiwitaminowy/mineralny

Suplementy multiwitaminowe/mineralne zawierają kombinację witamin i minerałów. Mogą być stosowane w celu zapobiegania lub leczenia niedoborów żywieniowych, a także niektórych schorzeń. Mogą być również stosowane w celu zapobiegania chorobom przewlekłym, takim jak choroby serca, rak i osteoporoza.

Suplementy multiwitaminowe/mineralne są w większości przypadków dostępne bez recepty. Lekarz może zalecić stosowanie suplementów, jeśli pacjent ma problemy z prawidłowym odżywianiem się lub przestrzeganiem zdrowej diety z powodu choroby lub niepełnosprawności, która utrudnia prawidłowe odżywianie się wyłącznie z pożywienia (np. cukrzyca).

Istnieje wiele suplementów diety, które mogą pomóc w utrzymaniu zdrowia

Przed zażyciem jakichkolwiek suplementów diety należy zawsze skonsultować się z lekarzem.

 • Nie należy przyjmować dawek większych niż zalecane.
 • Nie należy przyjmować suplementów razem z innymi lekami, chyba że zostało to omówione z lekarzem i wyraził on na to zgodę.
 • Jeśli jesteś uczulony na którykolwiek ze składników danego suplementu, nie przyjmuj go!

Jak widać, istnieje wiele suplementów diety dla seniorów. Najlepszym sposobem na rozpoczęcie jest rozmowa z lekarzem na temat tego, które z nich będą dla Ciebie najlepsze. Może on zalecić jeden lub więcej z tych pięciu suplementów lub może mieć inne sugestie w oparciu o swoją wiedzę na temat aktualnego stanu zdrowia i przyjmowanych leków.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł ci zrozumieć znaczenie suplementów diety dla seniorów i które z nich są najbardziej korzystne.Oprócz wyżej wymienionych napewno warto rozważyć również witaminę c , żelazo , żeń-szeń , magnez czy różnego rodzaju zioła.Suplementacja powinna być wdrożona po wykonaniu badań laboratoryjnych i konsultacji z lekarzem.Wiemy, że nadążanie za najnowszymi badaniami może być trudne, dlatego dołożyliśmy wszelkich starań, aby wszystko tutaj podsumować!

Zdrowie seniorów jest dla ciebie ważne ?

Dowiedz się więcej z unikalnych szkoleń, które znajdziesz na pierwszej w Polsce platformie edukacyjnej o zdrowiu - Bez Tabletek.

Dołącz już dziś!


Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Czy wiesz, że chodzenie na boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia i dobrostanu? Bez wątpienia, obuwie jest nie tylko modnym dodatkiem, ale także jest ważnym elementem ochrony naszych stóp. Jednak warto zdać sobie sprawę z tego, że nasze stopy zostały stworzone do chodzenia bez ochrony, dlatego chodzenie boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz