bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Jak łączyć suplementy ze sobą diety bogate w witaminy i minerały?

Blog healthcare

Jak łączyć suplementy ze sobą diety bogate w witaminy i minerały?

Czy można przyjmować razem suplementację różnych preparatów? Najlepsze suplementy diety dostarczając witamin i minerałów.Spożywanie jednocześnie zbyt dużej ilość suplementów może być dla nasz szkodliwe. Dzieje się tak, ponieważ wiele suplementów w swoim składzie zawiera te same substancje odżywcze. Zażywając na raz suplementy o podobnym składzie, możemy dostarczyć naszemu organizmowi zbyt wysoką dawkę jakiegoś produktu, co może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. Warto, więc znać podstawowe zasady korzystania suplementów. Dowiedz się jak łączyć suplementy diety, co ogranicza ich wchłanialność oraz co zrobić, żeby organizm lepiej je przyswajał.

Spis treści

 1. Jak łączyć suplementy diety? Jakich połączeń unikać?
 2. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 3. Które witaminy i minerały możemy przyjmować razem? Jak suplementować witaminy?
 4. Co najlepiej przyjmować?
 5. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Jak łączyć suplementy diety? Jakich połączeń unikać?

Jedną z ważniejszych zasad jest sposób spożywania suplementów. Należy pamiętać, by nie przekraczać dozwolonej dawki. Najlepszym sposobem jest spożywanie takiej ilości suplementu, jaką zaleca nam jego producent lub zgodnie z zaleceniami naszego lekarza. W ten sposób nie będziemy narażać naszego organizmu na zbyt wysoką dawkę substancji zawartych w suplemencie. Należy również zapoznać się z ulotką dostępną w opakowaniu suplementu. Tam znajdziemy informację, na temat sposobu użycia tego produktu. Suplementy diety zazwyczaj trzeba spożywać po posiłku. Taką informację na pewno znajdziemy na opakowaniu produktu. Suplementy należy popić odpowiednią ilością wody, by mogły one się rozpuścić w naszej wątrobie. Stosowanie suplementów zgodnie z zaleceniami producenta da nam gwarancję, że jego działanie będzie prawidłowe. Jednak spożywanie ich w nieprawidłowy sposób, może spowodować, że ich właściwości się niwelują, albo całkowicie zanikają. W takim wypadu mogą one również mieć szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Dlatego należy pamiętać, by zapoznać się z ulotką dołączoną do suplementu, by wiedzieć, jak prawidłowo z niego korzystać.

Wyróżnić można ogólne zasady, które odnoszą się do składników suplementów diety. Przede wszystkim oddziałują one między sobą w sposób synergistyczny, a tym samym wywierają korzystny wpływ na organizm. Do takich połączeń zalicza się następujące suplementy diety:

 • witamina D z pozostałymi witaminami rozpuszczalnymi w tłuszczach
 • żelazo w połączeniu z laktoferyną
 • witaminy z grupy B spożyte do posiłku
 • kurkumina wraz z piperyną
 • selen z witaminą E
 • witamina C spożywana wraz z posiłkami
 • probiotyki spożyte po posiłku bogatym w źródło błonnika pokarmowego (ok 20 minut po posiłku)
 • magnez najlepiej jest przyjmować między posiłkami

Niektóre składniki suplementów diety mogą wykazywać wobec siebie działanie antagonistycznie, a to wzajemnie ogranicza przyswajalność konkretnych składników suplementów i wywiera mniejszy efekt zdrowotny.

Do związków działających antagonistycznie zalicza się m.in: selen i cynk, żelazo i wapń, błonnik z witaminami i minerałami, magnez z preparatami usuwającymi nadmiar wody, a także niektóre adaptogeny z przepisanymi lekami przez lekarza.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Które witaminy i minerały możemy przyjmować razem? Jak suplementować witaminy?

Kiedy nie jesteśmy w stanie znaleźć złożonych suplementów, możemy sami łączyć suplementy jednoskładnikowe. W ten sposób można stworzyć swoją własną mieszankę witamin i minerałów, która jest odpowiednia dla naszego organizmu. Jednak w takiej sytuacji należy pamiętać o kilku rzeczach. Suplementy diety nie powinny mieć podobnego składu, ponieważ może to skutkować przedawkowaniem jednej z ich substancji. Przekroczenie zalecanej dziennej dawki może mieć niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Dlatego należy wybierać suplementy o zróżnicowanym składzie, by mieć pewność, że ilość wszystkich składników jest dla nas odpowiednia. Możemy łączyć ze sobą wiele suplementów.

Łączenie ze sobą witamin i minerałów nie może mieć niekorzystnego wpływu na nasze zdrowie, ponieważ są to substancje, które naturalnie występują w naszym organizmie. Ich suplementacja ma za zadanie uzupełnienie ich braków, by nasz organizm działał i rozwijał się w prawidłowy sposób. Tak, więc możemy wybrać odpowiednie dla nas suplementy i łączyć je ze sobą, bez obaw, że mogą one nam zaszkodzić. Jednak ilość spożywanych suplementów nie może być zbyt duża, ponieważ może mieć to niekorzystny wpływ na nasz samopoczucie. Kiedy sami decydujemy się na dobieranie suplementów, narażamy się na przekroczenie ich dziennej dawki.

Suplementy złożone mają w sobie witaminy i minerały połączone ze sobą w odpowiednich dla zdrowia dawkach. Dlatego zdecydowanie łatwiej i lepiej jest wybierać właśnie takie suplementy. Są one tworzone przez specjalistów, którzy najlepiej wiedzą, jakie substancje, w jakich ilościach są dla nas najlepsze.

Sprawdź naszą listę suplementów diety i preparatów, które warto stosować przy menopauzie.

Co najlepiej przyjmować?

Suplementacja witamin i minerałów jest niezwykle ważna. Do najważniejszych suplementów diety, które powinny znaleźć się w każdej zdrowiej diecie należą:

 • witaminy z grupy B, np. witamina B6, B12
 • witamina E
 • cynk
 • magnez
 • witamina K
 • witamina C
 • wapń
 • magnez z witaminą D3
 • żelazo
 • selen
 • błonnik
 • miedź
 • kwasy tłuszczowe (tłuszcze omega-3)


Warto wiedzieć, że z uwagi na dzisiejszy styl życia, żywność ubogą w witaminy, składniki mineralne, wyjałowienie gleb, zanieczyszczenia, stres i choroby, suplementacja jest odpowiednim krokiem w drodze do zdrowia. Nie zapomnij, aby suplementy popijać odpowiednią ilością wody i nie przyjmować ich na czczy żołądek. Najlepiej spożyć je przed kolejnym posiłkiem lub dwie godziny po nim. Wiedz także, że witaminy A, D i K rozpuszczają się w tłuszczach. To jedyna taka grupa witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Nie zapominaj również, że najwięcej korzyści przyniesie regularne przyjmowanie suplementów oraz zadbanie o wszystkie niezbędne składniki diety. Ponadto unikaj palenia tytoniu, ponieważ nikotyna nie korzystnie wpływa na funkcjonowanie organizmu i wchłanianie witamin. Pamiętaj rownież o zasadach brania suplementów bogatych w witaminy i składniki mineralne, a jeśli nie będziesz wiedzieć jak należy łączyć poszczególne suplementy skonsultuj się z lekarze lub farmaceutą. Na pewno wyjaśni Ci on zasady przyjmowania poszczególnych produktów. Ponadto producenci suplementów umieszczają na opakowaniach najważniejsze informacje.


Jeśli chcesz dowiedzieć się jak łączyć witaminy i co najlepiej suplementować, zapraszamy Cię do dołączenia do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. Dowiedz się dlaczego niedobór witamin może być niebezpieczny dla organizmu i jakich połączeń unikać. Sprawdź co zrobić, aby przyjmowane suplementy mogły lepiej się wchłaniać. Poznaj sposoby na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jedna płatność = dożywotni dostęp.

Chcesz wiedzieć więcej o prawidłowej suplementacji ?

Dowiedz się więcej ze szkoleń, które znajdziesz na pierwszej w Polsce platformie edukacyjnej o zdrowiu - Bez Tabletek. Dołącz już dziś!

Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Objawy i leczenie boreliozy

Objawy i leczenie boreliozy

Jak leczyć boreliozę? Co zrobić, że uchronić się przed kleszczami? Czy borelioza to choroba zagrażająca życiu? Większość przypadków zachorowania na boreliozę jest spowodowania ukąszeniem kleszcza. Niestety, liczba zakażeń tą chorobą w Polsce ciągle rośnie. Borelioza to choroba z lyme, powodowana przez spiralną bakterię (krętki) zwaną Borrelia burgdorferi może spowodować m.in: problemy z układem nerwowym, zapalenie mięśni i stawów, problemy neurologiczne, częste infekcje w naszym organizmie, czy choroby stawowe (zapalenie stawów). Kleszcz wraz ze śliną lub wymiocinami przenosi bakterie. Nieleczona choroba może natomiast doprowadzić nawet do kleszczowego zapalenia mózgu (porażenia mózgu). Przyjąć może ona również formę przewlekłą.Kleszcze wybierają głównie ciepłe miejsca, gdzie skóra jest cienka, np. pachwiny, skóra w okolicy pach. W wyniku ukąszenia kleszcza pojawić się może rumień. Jak wygląda leczenie i diagnostyka boreliozy? Co zrobić, żeby uchronić się przed ugryzieniem kleszcza? Czy jest możliwe całkowite wyleczenie boreliozy z lyme.

Suplementy diety i preparaty, które warto stosować przy menopauzie

Suplementy diety i preparaty, które warto stosować przy menopauzie

Jakie suplementy diety oraz preparaty wybrać, kiedy pojawi się menopauza? Klimakterium - okres w życiu każdej kobiety, czyli jak złagodzić objawy menopauzy.Kiedy, w życiu kobiety pojawia się czas menopauzy, często wiąże się on z przykrymi dolegliwościami.Należą do nich np.: uderzenia gorąca, wahania nastroju, problemy z koncentracją, potliwość, problemy ze snem, spadek libido, czy suchość w pochwie.W jaki sposób możemy złagodzić dolegliwości związane z menopauzą? Czy istnieją suplementy diety przeznaczone dla kobiet w okresie menopauzy?

Jak pozbyć się trądziku?

Jak pozbyć się trądziku?

Trądzik - co to jest i jak sobie z nim radzić? Czym się różni trądzik pospolity od przewlekłego? Trądzik jest uciążliwą chorobą skóry, która kojarzy się głównie z wiekiem młodzieńczym oraz okresem dojrzewania. Potrafi się on jednak pojawić w każdym wieku oraz sprawić, że będziemy czuć się niekomfortowo. Jak wygląda leczenie trądziku oraz jak powinna wyglądać odpowiednia pielęgnacja skóry. Dowiedz się czym jest trądzik i co przyczynia się do jego powstania. Poznaj objawy trądziku i zmian skórnych.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja
1188PLN

Tylko 29.99 zł miesięcznie wybierając płatność ratalną

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Rozłóż spłatę na raty bez dodatkowych opłat i prowizji

Rata 0% już od:29.99PLN