Depresja - poznaj objawy i sposoby leczenia depresji

Depresja - poznaj objawy i sposoby leczenia depresji

Sprawdź jak należy zwalczać depresję i jej nie bagatelizować. Światowa organizacja zdrowia potwierdziła, że jest to jedna z chorób i należy ją profesjonalnie leczyć. 

Jak leczyć depresje - objawy, rodzaje depresji w jaki sposób pomóc z nią walczyć osobie chorej?

Depresja. Jak leczyć obniżenie nastroju i brak chęci do życia? Depresja jest niezwykle powszechną chorobą, która każdego roku dotyka miliony Amerykanów. Według Centers for Disease Control, około 3,2% dorosłych doświadczyło depresji w danym roku, a 10% doświadczy jej w pewnym momencie swojego życia. Chociaż depresję można leczyć za pomocą leków i terapii, można również podjąć kroki na własną rękę, aby naturalnie radzić sobie z objawami - a te proste zmiany stylu życia mogą pomóc.

Depresja: jakie są przyczyny i objawy oraz jak leczyć? Jakie są rodzaje depresji?

Depresja to poważne zaburzenie psychiczne, którego przyczyny mogą być wielorakie. Czynniki genetyczne, hormonalne, środowiskowe i psychologiczne mogą odegrać rolę w wystąpieniu depresji. Objawy depresji obejmują głębokie uczucie smutku, utratę zainteresowań, zmiany nastroju, utratę energii, zaburzenia snu i apetytu, trudności w koncentracji oraz myśli samobójcze.

Leczenie depresji zazwyczaj polega na łącznym podejściu, które obejmuje terapię farmakologiczną i psychoterapię. Leki przeciwdepresyjne, takie jak selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) lub inhibitory wychwytu zwrotnego noradrenaliny i serotoniny (SNRI), mogą być przepisywane w celu łagodzenia objawów depresji. Terapia psychologiczna, tak jak terapia poznawczo-behawioralna (CBT) czy terapia interpersonalna, może pomóc jednostce zmienić negatywne myślenie, rozwijać zdrowsze strategie radzenia sobie i poprawiać jakość życia.

Rodzaje depresji mogą się różnić pod względem nasilenia objawów, czasu trwania epizodów depresyjnych i okoliczności ich wystąpienia. Najczęstsze typy depresji to depresja major, dystymia (depresja przewlekła), depresja poporodowa, zaburzenie afektywne dwubiegunowe (depresja maniakalna), depresja sezonowa i zaburzenie depresyjne nawracające. Każdy rodzaj depresji może wymagać indywidualnego podejścia do diagnozy i leczenia, a wsparcie bliskich oraz specjalisty jest niezwykle ważne w procesie zdrowienia.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Wystarczająca ilość snu - może to pomóc walczyć z depresją 

Depresja należy do zaburzeń psychicznych. Miewa różne oblicza – występuje w różnym nasileniu u różnych pacjentów, a jej objawy mogą się różnić i nie pokrywać u chorych. Stąd też leczenie depresji powinno być poprzedzone odpowiednią diagnostyką i przebiegać w zindywidualizowany sposób.

U osób starszych depresja jest dość częstym zaburzeniem. Ona ma trochę inny przebieg, ponieważ osoby starsze rzadziej będą wykazywały tak skrajne obniżenie nastroju. Zwykle jest tak, że stają się bardziej apatyczni, nie maja sił, pojawiają się zaburzenia koncentracji uwagi i pamięci.

Brak snu może powodować depresję i pogarszać nastrój. Niedobór snu podnosi poziom kortyzolu, który jest hormonem pomagającym regulować stres. Brak snu zwiększa również ryzyko cukrzycy typu 2, chorób serca i udaru mózgu.

Wymagania dotyczące snu różnią się w zależności od wieku:

 • Niemowlęta (0-3 miesięcy): 12-18 godzin na dobę
 • Maluchy (4-11 miesięcy): 11-14 godzin na dobę
 • Przedszkolaki (12-36 miesięcy): 10-13 godzin dziennie

Młodzież potrzebuje około dziewięciu do dziesięciu godzin snu każdej nocy, aby prawidłowo funkcjonować w godzinach czuwania; dorośli potrzebują siedmiu do ośmiu godzin snu każdej nocy dla optymalnego zdrowia.

Odżywiaj się prawidłowo i ćwicz regularnie - leki antydepresyjne nie zawsze to ułatwiają, ale warto spróbować

 • Prawidłowe odżywianie i regularne ćwiczenia. Zrównoważona dieta i regularne ćwiczenia to dwie najważniejsze rzeczy, które można zrobić, aby złagodzić depresję.
 • Ile ćwiczeń wystarczy? Ilość aktywności fizycznej, która jest najlepsza dla zdrowia psychicznego, zależy od wielu czynników, w tym wieku i poziomu sprawności. Aby dowiedzieć się, co jest dla Ciebie odpowiednie, porozmawiaj ze swoim lekarzem o tym, ile aktywności potrzebujesz każdego tygodnia - i jak zacząć, jeśli jeszcze nie ruszasz się wystarczająco dużo (patrz poniżej).
 • Zacznij ćwiczyć już dziś! Nie czekaj do jutra, następnego tygodnia lub kiedy złe samopoczucie minie; zacznij już teraz, aby ćwiczenia stały się częścią codziennej rutyny, a nie czymś dodatkowym, co zdarza się tylko wtedy, gdy wszystko inne w życiu idzie dobrze

Ćwicz uważność i medytację - dobre na depresje lękową 

Uważność to praktyka bycia w pełni obecnym w danej chwili. Jest to sposób na trenowanie umysłu, aby był bardziej świadomy tego, co dzieje się wokół ciebie i jak się w rezultacie czujesz. Medytacja może pomóc złagodzić depresję, pomagając zredukować negatywne myśli i uczucia, jednocześnie zwiększając te pozytywne.

Medytacja może również pomóc poprawić jakość snu i zmniejszyć poziom stresu - oba te czynniki są powiązane z depresją. Oprócz uważności istnieją inne sposoby radzenia sobie ze stresem, takie jak ćwiczenia fizyczne lub pisanie dziennika o swoim dniu przed pójściem spać w nocy (lub jedno i drugie!).

Spędzaj czas z przyjaciółmi i rodziną - jest to dobry sposób do wspomagania tradycyjnego leczenia farmakologicznego

 • Spędzaj czas z ludźmi, którzy sprawiają, że czujesz się dobrze.
 • Spędzaj czas z ludźmi, którzy sprawiają, że czujesz się źle.

Aby pomóc sobie w walce z depresją, ważne jest, by spędzać czas z innymi ludźmi i nie izolować się od otaczającego nas świata. Może być trudno znaleźć energię lub motywację do wyjścia i spotkania się z przyjaciółmi, gdy czujesz się przygnębiony, ale czasami nawet samo wstanie z łóżka jest osiągnięciem wartym świętowania! Jeśli wyjście na zewnątrz wydaje się na razie zbyt dużym wysiłkiem, rozważ skontaktowanie się z nami w mediach społecznościowych - istnieje wiele grup wsparcia online, w których ludzie z radością powitają twoją obecność (a może nawet pomogą zmotywować niektóre spotkania w prawdziwym życiu). I nie zapominaj o rodzinie: rodzice często oferują bezwarunkową miłość w takich trudnych chwilach; czasami wszystko, czego potrzebujemy, to uścisk kogoś, kto troszczy się o nas na tyle głęboko, że jest gotów zostać do późna w nocy, rozmawiając przy herbacie, abyśmy wiedzieli, że wkrótce wszystko znów będzie dobrze.* Nie bój się prosić o pomoc.* Nie mów "nie" tylko dlatego, że ktoś inny tego od ciebie oczekuje; czasami powiedzenie "nie" oznacza powiedzenie "tak" później, gdy okoliczności nieco się zmienią i nagle staną się bardziej przychylne temu, co pierwotnie zaproponowano, ale pierwotnie odrzucono wyłącznie ze względu na własne zalety, a nie jakiekolwiek zewnętrzne naciski (takie jak normy społeczne).

Nie pozwól, aby media społecznościowe Cię stresowały - przyczyny depresji są często z nimi powiązane, ciężko jest sobie radzić z tą chorobą ciągle przeciążając się mediami

Media społecznościowe to świetny sposób na łączenie się z przyjaciółmi i rodziną, ale może być również stresujący. Nie porównuj się do innych w mediach społecznościowych i nie pozwól, aby zdjęcia znajomych sprawiały, że czujesz się źle. Ważne jest, aby pamiętać, że prawdopodobnie edytują oni swoje zdjęcia lub używają filtrów, które sprawiają, że wyglądają lepiej niż w rzeczywistości.

Jeśli cierpisz na depresję, staraj się nie spędzać zbyt wiele czasu na portalach społecznościowych, takich jak Facebook czy Instagram, ponieważ mogą one sprawić, że poczujesz się gorzej o sobie, porównując się z innymi, którzy wydają się szczęśliwsi niż ty w prawdziwym życiu (lub przynajmniej to, co wydaje się ich wersją szczęścia). Jeśli brzmi to znajomo - a prawdopodobnie tak jest, jeśli czytasz ten artykuł - nadszedł czas na interwencję!

Nie próbuj maskować depresji alkoholem lub narkotykami - osobie z depresją zaleca unikania się wszelkich środków odurzających. Wspomagają one stan depresyjny

 • Nie próbuj maskować depresji alkoholem lub narkotykami.
 • Alkohol i narkotyki nie są skutecznymi długoterminowymi rozwiązaniami w leczeniu depresji i mogą w rzeczywistości pogorszyć objawy lub spowodować inne problemy zdrowotne. Jeśli cierpisz na depresję, ważne jest, aby szukać pomocy u lekarza, który może ocenić twoją sytuację i zapewnić odpowiednie opcje leczenia.

Istnieje wiele sposobów leczenia depresji, ale najlepiej zacząć od podstaw - psychoterapia

Istnieje wiele sposobów leczenia depresji, ale najlepiej zacząć od podstaw. Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest zidentyfikowanie i praca nad swoim zestawem umiejętności. Jeśli nigdy nie miałeś doświadczenia z terapią lub doradztwem, może to być przytłaczające - ale nie martw się! Istnieje wiele miejsc, w których można dowiedzieć się, jak te rzeczy działają i uzyskać pomoc od innych, którzy wiedzą, co robią (takich jak my).

Drugim krokiem jest nauczenie się, jak lepiej zarządzać swoim czasem, aby nie mijał tak szybko i niezauważalnie. Jednym ze sposobów, w jaki zalecamy to zrobić, jest tworzenie list: zapisz wszystkie rzeczy, które należy zrobić w kolejności od najważniejszej do najmniej ważnej, aż nic nie zostanie niezrobione; następnie nadaj im priorytety w oparciu o pilność i ważność... i tak dalej, aż wszystko zostanie uwzględnione i tak dalej, aż wszystko zostanie w jakiś sposób uwzględnione, zanim przejdziesz do czegoś innego, zupełnie nowego, niezwiązanego z zadaniem, utrzymując zajęcie przez każdą godzinę czuwania spędzoną również w nocy, nawet jeśli spanie może wydawać się zabawne, gdy pojawia się bezsenność, ponieważ czasami wczesne wstawanie jest lepsze niż leżenie bezsennie, myśląc o wszystkim, co dzieje się teraz źle.

Zaburzenia depresyjne nawracające

Zaburzenia depresyjne nawracające to forma depresji, która charakteryzuje się powtarzającymi się epizodami depresji przez całe życie. Osoby cierpiące na te zaburzenia doświadczają nawrotów depresji, które mogą mieć różny stopień nasilenia i trwać przez różne okresy czasu. Po okresach remisji, kiedy objawy depresji ustępują, może nadejść kolejny epizod depresyjny. Zaburzenia depresyjne nawracające mogą znacząco wpływać na funkcjonowanie jednostki i prowadzić do pogorszenia jakości życia. Dlatego istotne jest odpowiednie zarządzanie tymi zaburzeniami, które często wymaga długotrwałej terapii farmakologicznej, terapii psychologicznej oraz wsparcia społecznego.

Mamy nadzieję, że ten artykuł dał ci pewien wgląd w to, jak leczyć depresję. Pamiętaj, że nie chodzi tylko o leki i terapię - chodzi również o wprowadzanie drobnych zmian w codziennym życiu, które mogą mieć duży wpływ na twoje zdrowie psychiczne. Wypróbuj niektóre z tych wskazówek i zobacz, które z nich są dla Ciebie najlepsze!

Czy twoje zdrowie naprawdę jest dla ciebie najważniejsze ?

Dowiedz się więcej z unikalnych autorskich szkoleń, które znajdziesz na pierwszej w Polsce platformie edukacyjnej o zdrowiu - Bez Tabletek. 

Dołącz już dziś w cenie jednej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca