Derealizacja - objawy, przyczyny, leczenie. Zespół depersonalizacji-derealizacji. Czym różni się derealizacja a depersonalizacja?

Derealizacja - objawy, przyczyny, leczenie. Zespół depersonalizacji-derealizacji. Czym różni się derealizacja a depersonalizacja?

Derealizacja - sprawdź jakie są objawy, jak się je leczy i na co zwracać szczególną uwagę w zespole depersonalizacji-derealizacji. Jakie są objawy zespołu depersonalizacji-derealizacji i innych zaburzeń nerwicowych

Derealizacja - objawy, przyczyna, skutek. Czym jest derealizacja? Zespół depersonalizacji-derealizacji.

Derealizacja to zaburzenie dysocjacyjne, które powoduje, że ludzie czują się "nierealni" lub oderwani od swojego otoczenia. Osoby cierpiące na derealizację często opisują to jako uczucie, jakby były we śnie lub obserwowały swoje życie przez zamglone okno. Chociaż wiadomo, że zdarza się to po zażyciu niektórych leków, większość przypadków jest spowodowana innymi podstawowymi problemami, takimi jak zespół stresu pourazowego (PTSD), zaburzenia lękowe i choroba afektywna dwubiegunowa.

Czym jest derealizacja? A czym jest depersonalizacja? 

Derealizacja to uczucie, że świat wokół ciebie jest nieznany. Jest podobna do depersonalizacji, ponieważ jest objawem dysocjacyjnym, ale w przeciwieństwie do depersonalizacji, derealizacja nie sprawia, że czujesz, że ty lub ktokolwiek inny wokół ciebie nie jest prawdziwy. Zamiast tego, twoje otoczenie wydaje się obce i nieznane - jakby nie należało już do twojego życia.

Derealizacja może być spowodowana urazem mózgu lub chorobą; może jednak również występować jako część poważnych zaburzeń lękowych, takich jak ataki paniki i zespół stresu pourazowego (PTSD).

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Co to jest zespół depersonalizacji-derealizacji

Zespół depersonalizacji-derealizacji jest zaburzeniem psychicznym, charakteryzującym się uczuciem oddzielenia od własnej tożsamości (depersonalizacja) oraz uczuciem oddzielenia od otaczającego świata (derealizacja). Osoby z tym zaburzeniem mogą odczuwać, jakby obserwowały swoje życie z dystansu, jakby były odłączone od swojego ciała lub jakby otoczenie było nierealne. To silne uczucie wyobcowania może znacząco wpływać na funkcjonowanie i jakość życia jednostki. Chociaż przyczyny zespołu depersonalizacji-derealizacji nie są w pełni poznane, wiadomo, że czynniki takie jak stres, traumy, zaburzenia lękowe lub depresyjne mogą przyczynić się do jego wystąpienia. Terapia psychologiczna, tak jak psychoterapia poznawczo-behawioralna, może pomóc osobom cierpiącym na ten zespół w radzeniu sobie z objawami i powrocie do poczucia pełnej tożsamości i związku ze światem.

Derealizacji – przyczyny. Jak można odczuwać objawy?

Być może doświadczyłeś derealizacji, jeśli kiedykolwiek miałeś wrażenie, że jesteś we śnie lub że świat wokół ciebie nie jest prawdziwy.Derealizacja może być spowodowana stresem, traumą, zaburzeniami związanymi z używaniem narkotyków i alkoholu.

Jak leczyć derealizację - psychoterapia i kryteria diagnostyczne

Jeśli doświadczasz derealizacji, lekarz może zalecić jedno lub więcej z poniższych:

  • Leki. Leki przeciwdepresyjne są powszechnie przepisywane w celu leczenia derealizacji i mogą być również pomocne w leczeniu lęku.
  • Terapia. Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) pomaga ludziom dowiedzieć się, w jaki sposób ich myśli wpływają na ich uczucia i zachowania; uczy ich także nowych sposobów myślenia, które mogą pomóc im poczuć się lepiej. Psychoterapia jest kolejnym rodzajem terapii stosowanym w leczeniu zaburzeń psychicznych, takich jak depresja lub zaburzenia lękowe, takie jak zespół derealizacji.

Derealizację można leczyć za pomocą leków i terapii

Derealizację można leczyć za pomocą leków i terapii. Leki są stosowane w celu leczenia objawów derealizacji, podczas gdy terapia jest stosowana w celu leczenia podstawowej przyczyny zaburzenia. Leki mogą być przepisywane pacjentom cierpiącym na bezsenność lub lęk, które mogą nasilać objawy derealizacji. Leki te są zwykle skuteczne, ale muszą być przyjmowane pod nadzorem lekarza, aby nie pogarszać istniejących warunków zdrowotnych lub nie tworzyć nowych.

Terapeuci mogą również przepisywać leki przeciwdepresyjne pacjentom cierpiącym na depresję lub chorobę afektywną dwubiegunową - stany, które zostały powiązane z wyższymi przypadkami derealizacji wśród osób cierpiących na nie - a także leki przeciwpsychotyczne dla osób doświadczających epizodów psychotycznych w wyniku ich choroby

Derealizacja jest bardzo częstym objawem, który można leczyć za pomocą leków i terapii. Jeśli doświadczasz tego uczucia, ważne jest, aby porozmawiać o tym z lekarzem, aby mógł on pomóc w znalezieniu odpowiedniego planu leczenia.

Czy twoje zdrowie naprawdę jest dla ciebie najważniejsze ?

Dowiedz się więcej z unikalnych autorskich szkoleń, które znajdziesz na pierwszej w Polsce platformie edukacyjnej o zdrowiu - Bez Tabletek. 

Dołącz już dziś w cenie jednej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Terapia dla alkoholika – ile trwa, na czym polega, od czego zacząć?

Terapia dla alkoholika – ile trwa, na czym polega, od czego zacząć?

Nadmierne spożywanie alkoholu jest jednym z największych problemów zdrowia publicznego na świecie. Alkoholizm dotyka każdego: nie tylko alkoholika, ale także jego rodzinę i społeczeństwo, w którym żyje. Istnieje jednak terapia, która wymaga dużego wysiłku ze strony osoby uzależnionej, ale jej znaczenie jest bardzo ważne na drodze do pokonania nałogu. Poznaj szczegóły leczenia dla alkoholika.

Kiedy warto pomyśleć o implantach zębowych?

Kiedy warto pomyśleć o implantach zębowych?

Utrata zęba lub kilku zębów może wiązać się nie tylko z dyskomfortem estetycznym, ale także z problemami zdrowotnymi i obniżeniem jakości życia. Implanty zębowe to rozwiązanie, które pozwala na trwałe i funkcjonalne uzupełnienie braków w uzębieniu, a ich zastosowanie cieszy się coraz większą popularnością. W jakich sytuacjach warto rozważyć to rozwiązanie, jak wygląda proces ich wszczepienia i jakie są korzyści wynikające z implantów?

Leczenie hiperprolaktynemii – co można zrobić naturalnie?

Leczenie hiperprolaktynemii – co można zrobić naturalnie?

W artykule omawiamy, jak w naturalny sposób można obniżyć poziom prolaktyny, jakie zmiany w stylu życia i diecie mogą pomóc oraz które zioła warto rozważyć w walce z hiperprolaktynemią.

Dieta przeciwzapalna – jak walczyć z przewlekłym stanem zapalnym?

Dieta przeciwzapalna – jak walczyć z przewlekłym stanem zapalnym?

Sprawdź, jak skomponować swoją dietę, by przeciwdziałać zapaleniom i cieszyć się lepszym zdrowiem! W artykule omawiamy, jakie produkty warto włączyć do codziennego menu, a których unikać, aby zredukować stan zapalny i wesprzeć zdrowie na dłużej.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Całoroczny dostęp za 45 zł, bez automatycznego przedłużania subskrypcji – tylko w listopadzie!

195

45zł /

Tylko w listopadzie, bez zobowiązań i automatycznego przedłużania!

06Dni
17Godzin
19Minut
47Sekund
Zobacz co zyskasz

Pełen dostęp do naszej bazy wiedzy tylko za 45 zł na cały rok – korzystaj bez ograniczeń!”

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca