bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Derealizacja - objawy, przyczyny, leczenie. Zespół depersonalizacji-derealizacji. Czym różni się derealizacja a depersonalizacja?

Blog healthcare

Derealizacja - objawy, przyczyny, leczenie. Zespół depersonalizacji-derealizacji. Czym różni się derealizacja a depersonalizacja?

Derealizacja - sprawdź jakie są objawy, jak się je leczy i na co zwracać szczególną uwagę w zespole depersonalizacji-derealizacji. Jakie są objawy zespołu depersonalizacji-derealizacji i innych zaburzeń nerwicowych

Spis treści

 1. Czym jest derealizacja? A czym jest depersonalizacja? 
 2. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 3. Co to jest zespół depersonalizacji-derealizacji
 4. Derealizacji – przyczyny. Jak można odczuwać objawy?
 5. Jak leczyć derealizację - psychoterapia i kryteria diagnostyczne
 6. Derealizację można leczyć za pomocą leków i terapii
 7. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Derealizacja - objawy, przyczyna, skutek. Czym jest derealizacja? Zespół depersonalizacji-derealizacji.

Derealizacja to zaburzenie dysocjacyjne, które powoduje, że ludzie czują się "nierealni" lub oderwani od swojego otoczenia. Osoby cierpiące na derealizację często opisują to jako uczucie, jakby były we śnie lub obserwowały swoje życie przez zamglone okno. Chociaż wiadomo, że zdarza się to po zażyciu niektórych leków, większość przypadków jest spowodowana innymi podstawowymi problemami, takimi jak zespół stresu pourazowego (PTSD), zaburzenia lękowe i choroba afektywna dwubiegunowa.

Czym jest derealizacja? A czym jest depersonalizacja? 

Derealizacja to uczucie, że świat wokół ciebie jest nieznany. Jest podobna do depersonalizacji, ponieważ jest objawem dysocjacyjnym, ale w przeciwieństwie do depersonalizacji, derealizacja nie sprawia, że czujesz, że ty lub ktokolwiek inny wokół ciebie nie jest prawdziwy. Zamiast tego, twoje otoczenie wydaje się obce i nieznane - jakby nie należało już do twojego życia.

Derealizacja może być spowodowana urazem mózgu lub chorobą; może jednak również występować jako część poważnych zaburzeń lękowych, takich jak ataki paniki i zespół stresu pourazowego (PTSD).

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Co to jest zespół depersonalizacji-derealizacji

Zespół depersonalizacji-derealizacji jest zaburzeniem psychicznym, charakteryzującym się uczuciem oddzielenia od własnej tożsamości (depersonalizacja) oraz uczuciem oddzielenia od otaczającego świata (derealizacja). Osoby z tym zaburzeniem mogą odczuwać, jakby obserwowały swoje życie z dystansu, jakby były odłączone od swojego ciała lub jakby otoczenie było nierealne. To silne uczucie wyobcowania może znacząco wpływać na funkcjonowanie i jakość życia jednostki. Chociaż przyczyny zespołu depersonalizacji-derealizacji nie są w pełni poznane, wiadomo, że czynniki takie jak stres, traumy, zaburzenia lękowe lub depresyjne mogą przyczynić się do jego wystąpienia. Terapia psychologiczna, tak jak psychoterapia poznawczo-behawioralna, może pomóc osobom cierpiącym na ten zespół w radzeniu sobie z objawami i powrocie do poczucia pełnej tożsamości i związku ze światem.

Derealizacji – przyczyny. Jak można odczuwać objawy?

Być może doświadczyłeś derealizacji, jeśli kiedykolwiek miałeś wrażenie, że jesteś we śnie lub że świat wokół ciebie nie jest prawdziwy.Derealizacja może być spowodowana stresem, traumą, zaburzeniami związanymi z używaniem narkotyków i alkoholu.

Jak leczyć derealizację - psychoterapia i kryteria diagnostyczne

Jeśli doświadczasz derealizacji, lekarz może zalecić jedno lub więcej z poniższych:

 • Leki. Leki przeciwdepresyjne są powszechnie przepisywane w celu leczenia derealizacji i mogą być również pomocne w leczeniu lęku.
 • Terapia. Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) pomaga ludziom dowiedzieć się, w jaki sposób ich myśli wpływają na ich uczucia i zachowania; uczy ich także nowych sposobów myślenia, które mogą pomóc im poczuć się lepiej. Psychoterapia jest kolejnym rodzajem terapii stosowanym w leczeniu zaburzeń psychicznych, takich jak depresja lub zaburzenia lękowe, takie jak zespół derealizacji.

Derealizację można leczyć za pomocą leków i terapii

Derealizację można leczyć za pomocą leków i terapii. Leki są stosowane w celu leczenia objawów derealizacji, podczas gdy terapia jest stosowana w celu leczenia podstawowej przyczyny zaburzenia. Leki mogą być przepisywane pacjentom cierpiącym na bezsenność lub lęk, które mogą nasilać objawy derealizacji. Leki te są zwykle skuteczne, ale muszą być przyjmowane pod nadzorem lekarza, aby nie pogarszać istniejących warunków zdrowotnych lub nie tworzyć nowych.

Terapeuci mogą również przepisywać leki przeciwdepresyjne pacjentom cierpiącym na depresję lub chorobę afektywną dwubiegunową - stany, które zostały powiązane z wyższymi przypadkami derealizacji wśród osób cierpiących na nie - a także leki przeciwpsychotyczne dla osób doświadczających epizodów psychotycznych w wyniku ich choroby

Derealizacja jest bardzo częstym objawem, który można leczyć za pomocą leków i terapii. Jeśli doświadczasz tego uczucia, ważne jest, aby porozmawiać o tym z lekarzem, aby mógł on pomóc w znalezieniu odpowiedniego planu leczenia.

Czy twoje zdrowie naprawdę jest dla ciebie najważniejsze ?

Dowiedz się więcej z unikalnych autorskich szkoleń, które znajdziesz na pierwszej w Polsce platformie edukacyjnej o zdrowiu - Bez Tabletek. 

Dołącz już dziś w cenie jednej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Gotowy na eksplorację różnorodnych przepisów i pomysłów na napoje z selerem naciowym? Wiesz już, że sok z selera naciowego ma liczne korzyści dla zdrowia, ale teraz przyszedł czas, aby dowiedzieć się, jak przygotować ten pyszny i odżywczy napój. W tym artykule przekażemy Ci proste przepisy na sok z selera naciowego, podpowiemy, jak zrobić sok z selera naciowego w blenderze oraz omówimy różnorodne połączenia smakowe. Przygotuj się na prawdziwą dawkę wiedzy o soku z selera naciowego!

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Czy wiesz, że marskość wątroby to jedno z najpoważniejszych schorzeń tego narządu? To choroba, która może prowadzić do licznych powikłań i nawet śmierci, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Wiedza na ten temat jest istotna, zwłaszcza dla osób z niewielką znajomością medycyny. Dlatego dziś przedstawiamy Ci artykuł, w którym omówimy najważniejsze objawy marskości wątroby.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz