Uzależnienia behawioralne - rodzaje i charakterystyczne objawy. Czym są uzależnienia behawioralne? 

Uzależnienia behawioralne - rodzaje i charakterystyczne objawy. Czym są uzależnienia behawioralne? 

Sprawdź czym są uzależnienia behawioralne 

Uzależnienia behawioralne - co to?

Uzależnienia behawioralne są rodzajem uzależnień, które nie są związane z substancjami psychoaktywnymi, takimi jak alkohol czy narkotyki. Zamiast tego, są one powiązane z określonymi zachowaniami lub działaniami, które wywołują silną potrzebę i kontrolę, podobną do tej, której doświadczają osoby uzależnione od substancji chemicznych. Uzależnienia behawioralne mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia psychicznego i fizycznego, a także dla relacji z innymi ludźmi.

Jakie są uzależnienia behawioralne?

Istnieje wiele różnych rodzajów uzależnień behawioralnych, z którymi można się spotkać. Jednym z najbardziej rozpowszechnionych jest uzależnienie od hazardu, gdzie osoba nie jest w stanie kontrolować swojego zachowania hazardowego, co prowadzi do poważnych konsekwencji finansowych i osobistych. Inne rodzaje uzależnień behawioralnych obejmują uzależnienie od jedzenia, komputera, internetu, zakupów, seksu, pracy czy nawet ćwiczeń fizycznych.

Jakie są objawy uzależnień behawioralnych?

Objawy uzależnień behawioralnych mogą różnić się w zależności od konkretnego rodzaju uzależnienia, ale istnieje kilka powszechnych objawów, na które warto zwrócić uwagę. Osoba uzależniona behawioralnie może zauważyć, że traci kontrolę nad swoim zachowaniem i nie jest w stanie przestać angażować się w daną aktywność, mimo negatywnych konsekwencji. Mogą także doświadczać silnego niepokoju, kiedy nie mogą wykonywać danej czynności. Osoby uzależnione behawioralnie mogą także wykazywać zmiany w nastroju, takie jak drażliwość, rozdrażnienie czy depresja.

Przyczyny uzależnień behawioralnych

Przyczyny uzależnień behawioralnych są złożone i wieloczynnikowe, obejmując zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Badania sugerują, że niektóre osoby mogą być bardziej podatne na uzależnienia behawioralne ze względu na pewne cechy osobowości, takie jak impulsywność i skłonność do ryzyka. Dodatkowo, czynniki środowiskowe, takie jak stres, traumatyczne doświadczenia czy presja społeczna mogą również przyczyniać się do powstawania uzależnień behawioralnych.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jak leczyć uzależnienia behawioralne?

Leczenie uzależnień behawioralnych wymaga profesjonalnej pomocy. Najczęściej stosowaną metodą leczenia jest terapia poznawczo-behawioralna, która skupia się na zmianie myślenia i zachowania, które prowadzą do uzależnienia. Terapia poznawczo-behawioralna umożliwia osobom uzależnionym rozwijanie zdrowszych strategii radzenia sobie z trudnościami i stawianie czoła pokusom. W niektórych przypadkach, lekarz może również zalecić stosowanie leków, które pomagają w kontrolowaniu objawów uzależnienia.

Jakie są rodzaje uzależnień behawioralnych?

Uzależnienia behawioralne, znane również jako zaburzenia kontroli impulsów, to rodzaj uzależnienia niezwiązanego z substancjami chemicznymi, takimi jak narkotyki czy alkohol, ale opartego na określonym zachowaniu lub działalności. Osoby cierpiące na uzależnienia behawioralne często doświadczają trudności w kontrolowaniu i ograniczaniu danego zachowania, co może prowadzić do szkód fizycznych, psychicznych, społecznych i zawodowych. Oto niektóre z głównych rodzajów uzależnień behawioralnych:

 1. Uzależnienie od komputera i internetu: Osoby uzależnione od komputera i internetu spędzają nadmiernie dużo czasu online, często w grach komputerowych, mediach społecznościowych, zakupach online czy przeglądaniu stron internetowych. To może prowadzić do izolacji społecznej, problemów ze snem i innych szkodliwych skutków.
 2. Uzależnienie od gier komputerowych: Jest to rodzaj uzależnienia od gier wideo, które absorbują dużo czasu i energii osoby uzależnionej. Osoby cierpiące na to uzależnienie często ignorują inne obowiązki i zainteresowania, co może prowadzić do problemów w życiu zawodowym i społecznym.
 3. Uzależnienie od hazardu: Osoby uzależnione od hazardu niekontrolowanie angażują się w zakłady, gry losowe i inne formy hazardu, pomimo negatywnych konsekwencji finansowych i społecznych. To uzależnienie może prowadzić do znacznego zadłużenia i rozpadu rodzin.
 4. Uzależnienie od zakupów (oniomania): Osoby cierpiące na uzależnienie od zakupów kompulsywnie kupują przedmioty, niezależnie od tego, czy ich tego potrzebują, a potem mogą odczuwać wyrzuty sumienia lub stres związany z długami.
 5. Uzależnienie od jedzenia (nadmierna jedzenie, bulimia, anoreksja): Osoby uzależnione od jedzenia mogą nadużywać jedzenia jako sposób radzenia sobie ze stresem lub emocjonalnymi trudnościami. To może prowadzić do nadwagi, otyłości lub zaburzeń odżywiania, takich jak bulimia lub anoreksja.
 6. Uzależnienie od pracy (workaholizm): Osoby uzależnione od pracy poświęcają nadmiernie dużo czasu i energii na pracę, często kosztem swojego życia osobistego i zdrowia.
 7. Uzależnienie od seksu: Osoby uzależnione od seksu często angażują się w nadmierną ilość aktywności seksualnej lub działają w sposób kompulsywny, co może prowadzić do problemów w relacjach i zdrowiu psychicznym.
 8. Uzależnienie od ćwiczeń fizycznych: Osoby uzależnione od ćwiczeń mogą uprawiać intensywny trening fizyczny, ignorując ból i zmęczenie, co może prowadzić do przeciążenia mięśni i innych problemów zdrowotnych.
 9. Uzależnienie od zakupów seksualnych (seksolizm): Osoby uzależnione od zakupów seksualnych często angażują się w zachowania seksualne na dużą skalę, często w sposób impulsywny i destrukcyjny dla swojego życia osobistego i zawodowego.

Uzależnienia behawioralne mogą mieć poważne skutki dla zdrowia i życia codziennego osób dotkniętych tymi zaburzeniami. W leczeniu takich uzależnień może być konieczna terapia psychologiczna, wsparcie społeczne i inne formy pomocy. Jeśli uważasz, że ty lub ktoś bliski może cierpieć na uzależnienie behawioralne, warto skonsultować się z profesjonalistą ds. zdrowia psychicznego, który może pomóc w postawieniu diagnozy i dostosowaniu odpowiedniego planu leczenia. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Sprawdzone metody ochrony oczu podczas pracy biurowej przy komputerze. Wpływ światła niebieskiego na narząd wzroku. Jak dbać o wzrok i unikać suchych i zaczerwienionych oczu?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym? Poznaj kalendarz pylenia roślin i skuteczne metody łagodzenia objawów alergii na pyłki!

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile się czeka na okulary od optyka? Czas oczekiwania zależy od parametrów szkieł, ale zazwyczaj mieści się od kilkunastu minut do około 10 dni roboczych. Odbierz idealnie dopasowane okulary korekcyjne!

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Dlaczego skrzep w probówce może uniemożliwić wykonanie badań laboratoryjnych? Sprawdź, co oznacza skrzep i jak wpływa na wyniki morfologii.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca