bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Psychologia poznawcza i podejście poznawcze co to?

Blog healthcare

Psychologia poznawcza i podejście poznawcze co to?

Na czym polega psychologia poznawcza? Co to za proces? Dlaczego badanie procesów i struktur poznawczych jest ważne dla prawidłowego funkcjonowania umysłu człowieka? 

Spis treści

 1. Psychologia poznawcza
 2. W czym pomoże Ci psychologia poznawcza?
 3. Co to są procesy poznawcze?
 4. Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera
 5. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Psychologia poznawcza

W latach 50 XX w. reprezentowała psychologia behawioralna albo psychologia uczenia się.Jak na tamte czasy te metody skuteczne i dzięki nim udało się wytłumaczyć wiele zjawisk psychologicznych.

Miały jednak one dość spore ograniczenia. Wyjaśniały one tylko to, co można było zaobserwować. Wszystko pomiędzy bodźcami oraz reakcją uznawano natomiast za epifenomen.

Następnie naukowcy i psychologowie zaczęli studiować procesy dotyczące rozumowania, języka, pamięci, czy wyobraźni. W krótkim czasie po tym miała miejsce tak zwana “rewolucja kognitywna”.Dzięki niej cała psychologia doszła do wniosku jak niezwykle istotne jest zrozumienie zachowania człowieka, czyli badania procesów i struktur poznawczych danej jednostki.

W 1967 roku amerykański psycholog  Ulric Neisser opublikował książkę pt. "Cognitive Psychology" traktującej o m.in złożonych procesach poznawczych człowieka.

Psychologia poznawcza zajmuje się badaniem procesów oraz struktur poznawczych, a także ogólnymi zasadami funkcjonowania umysłu. Inaczej mówiąc  zajmuje się ona szeroko pojętym poznaniem. Procesy poznawcze są w tym kontekście zdolnością do odbierania, a także przetwarzania informacji z otoczenia. W wyniku tego jesteśmy w stanie lepiej funkcjonować, postrzegać świat, rozwiązywać problemy, czyli przystosowywać się do otaczającego nas środowiska.

Aktywność poznawczą badacze opisuje również jako przetwarzanie informacji przez system poznawczy (czyli umysł). Z tego powodu definiowana jest często przez encyklopedię jako zajmuje się badaniem organizacji oraz funkcjonowania umysłu. Warto wiedzieć, że zagadnieniami podstawowymi dla psychologii poznawczej zajmuje się także kogniwistyka czy po części również psychosomatyka

W czym pomoże Ci psychologia poznawcza?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego jak ważną rolę odgrywa świadomość tego w jaki sposób przetwarzamy informacje. Przydatne może być to w wielu dziedzinach naszego życia.

Dla przykładu, to w jaki sposób spostrzegamy obrazy przyda się przy projektowaniu grafik. Ponadto taka wiedza odgrywa dużą rolę również w reklamie.

Psychologia poznawcza ma istotne znaczenie m.in. dla:

 • poprawienia efektywności swojej pracy,
 • efektywnego uczenia się,
 • zrozumienia swoich emocji,
 • zrozumienia zachowań w środowisku,
 • myślenia i rozumowania,
 • prawidłowego funkcjonowania człowieka,
 • osób zmagających się problemem podejmowania decyzji.

Co to są procesy poznawcze?

Procesy poznawcze to inaczej mówiąc podstawowe funkcje służą nam do poznania rzeczywistości, uzyskania orientacji w otoczeniu, przyswajania wiedzy o otaczającym nas świecie, a także przetwarzania uzyskanych informacji. Pomagają one kształtować, wzmacniać zachowanie się człowieka.

Złożone procesy poznawcze są myśleniem i językiem. Myślenie można formułować jako zdolność umysłu do tworzenia symbolicznego modelu rzeczywistości, także wprowadzania modyfikacji tego modelu. Kategorie mieszczącymi się w definicji procesów złożonych to np. rozwiązywanie problemów oraz abstrahowanie.

Język to natomiast zagadnienie interdyscyplinarne i nie jest on wyłącznie domeną psychologii, ale również lingwistyki, filologii, filozofii, behawioryzmu. Warto wiedzieć, że język pośredniczy w rozumieniu oraz opisywaniu otaczającego nas świata, składa się na jego mentalny obraz, może być rozwijany przez całe życie.

Badane przez psychologów zjawiska psychologiczne to nie tylko percepcja, nauka, pamięć, myślenie, ale także zjawiska mniej związane z poznaniem, do których należą emocje, motywacja.

Prawa funkcjonowania człowieka na pewnym poziomie procesów poznawczych są wykorzystywane do kontrolowania zachowań w środowisku naturalnym. Przykładem jest na przykład rynek, który składa się z różnych bodźców marketingowych jak sklepy, ceny, produkty, czy reklamy.


Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat?


Dowiedz się więcej na temat psychologii ze szkoleń, które znajdziesz na pierwszej w Polsce platformie edukacyjnej o zdrowiu - Bez Tabletek. Dołącz już dziś!

Jedna płatność = dożywotni dostęp i co miesiąc nowe unikalne materiały

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Objawy i leczenie boreliozy

Objawy i leczenie boreliozy

Jak leczyć boreliozę? Co zrobić, że uchronić się przed kleszczami? Czy borelioza to choroba zagrażająca życiu? Większość przypadków zachorowania na boreliozę jest spowodowania ukąszeniem kleszcza. Niestety, liczba zakażeń tą chorobą w Polsce ciągle rośnie. Borelioza to choroba z lyme, powodowana przez spiralną bakterię (krętki) zwaną Borrelia burgdorferi może spowodować m.in: problemy z układem nerwowym, zapalenie mięśni i stawów, problemy neurologiczne, częste infekcje w naszym organizmie, czy choroby stawowe (zapalenie stawów). Kleszcz wraz ze śliną lub wymiocinami przenosi bakterie. Nieleczona choroba może natomiast doprowadzić nawet do kleszczowego zapalenia mózgu (porażenia mózgu). Przyjąć może ona również formę przewlekłą.Kleszcze wybierają głównie ciepłe miejsca, gdzie skóra jest cienka, np. pachwiny, skóra w okolicy pach. W wyniku ukąszenia kleszcza pojawić się może rumień. Jak wygląda leczenie i diagnostyka boreliozy? Co zrobić, żeby uchronić się przed ugryzieniem kleszcza? Czy jest możliwe całkowite wyleczenie boreliozy z lyme.

Jak łączyć suplementy ze sobą diety bogate w witaminy i minerały?

Jak łączyć suplementy ze sobą diety bogate w witaminy i minerały?

Czy można przyjmować razem suplementację różnych preparatów? Najlepsze suplementy diety dostarczając witamin i minerałów.Spożywanie jednocześnie zbyt dużej ilość suplementów może być dla nasz szkodliwe. Dzieje się tak, ponieważ wiele suplementów w swoim składzie zawiera te same substancje odżywcze. Zażywając na raz suplementy o podobnym składzie, możemy dostarczyć naszemu organizmowi zbyt wysoką dawkę jakiegoś produktu, co może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. Warto, więc znać podstawowe zasady korzystania suplementów. Dowiedz się jak łączyć suplementy diety, co ogranicza ich wchłanialność oraz co zrobić, żeby organizm lepiej je przyswajał.

Suplementy diety i preparaty, które warto stosować przy menopauzie

Suplementy diety i preparaty, które warto stosować przy menopauzie

Jakie suplementy diety oraz preparaty wybrać, kiedy pojawi się menopauza? Klimakterium - okres w życiu każdej kobiety, czyli jak złagodzić objawy menopauzy.Kiedy, w życiu kobiety pojawia się czas menopauzy, często wiąże się on z przykrymi dolegliwościami.Należą do nich np.: uderzenia gorąca, wahania nastroju, problemy z koncentracją, potliwość, problemy ze snem, spadek libido, czy suchość w pochwie.W jaki sposób możemy złagodzić dolegliwości związane z menopauzą? Czy istnieją suplementy diety przeznaczone dla kobiet w okresie menopauzy?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja
1188PLN

Tylko 29.99 zł miesięcznie wybierając płatność ratalną

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Rozłóż spłatę na raty bez dodatkowych opłat i prowizji

Rata 0% już od:29.99PLN