Trening Jacobsona - jak wprowadzić się w stan relaksu? Progresywna Relaksacja Mięśni Trening Jacobsona Wprowadzenie. Trening autogenny Schultza – wskazania

Trening Jacobsona - jak wprowadzić się w stan relaksu? Progresywna Relaksacja Mięśni Trening Jacobsona Wprowadzenie. Trening autogenny Schultza – wskazania

Sprawdź czym jest trening jacobsona i jak działa na mięśnie 

Trening Jacobsona - co to jest? Czym jest trening Jacobsona?

Trening Jacobsona to metoda relaksacji opracowana przez amerykańskiego lekarza, Edmunda Jacobsona. Jest to technika oparta na eliminowaniu napięcia mięśniowego poprzez skoncentrowane i świadome rozluźnianie poszczególnych grup mięśniowych.

Ta skuteczna praktyka relaksacyjna może być wykorzystana w celu redukcji stresu, poprawy snu, łagodzenia objawów lęku i poprawy ogólnego samopoczucia. Zapraszam do przejrzenia krok po kroku, jak przeprowadzić trening Jacobsona i skorzystać z jego korzyści relaksacyjnych.

Trening relaksacyjny Jacobsona - wprowadzenie do skutecznej praktyki

Trening Jacobsona opiera się na dwóch głównych zasadach - napięciu i rozluźnieniu mięśni. Celem jest nauczenie się rozpoznawania różnicy między napiętymi mięśniami a stanem relaksu. Skoncentrowanie się na poszczególnych grupach mięśniowych oraz świadome i stopniowe rozluźnianie pozwala na odprężenie całego ciała.

Technika ta wykorzystuje oddychanie kontrolowane i świadome skupienie na napięciu i rozluźnieniu mięśni. Efektywność treningu Jacobsona opiera się na cyklicznym napięciu i rozluźnianiu grup mięśniowych, które pozwala na zwiększenie świadomości ciała i redukcję napięcia.

Techniki relaksacyjne – trening autogenny Schultza, trening Jacobsona

Techniki relaksacyjne takie jak trening autogenny Schultza i trening Jacobsona są oparte na zasadzie redukcji napięcia i stresu poprzez modyfikację reakcji fizjologicznej organizmu. Trening autogenny Schultza polega na osiągnięciu stanu pełnego odprężenia poprzez powtarzanie określonych sugestii i obrazów mentalnych. Główne założenia tego treningu obejmują stabilizację i wzmocnienie samokontroli, co może pomóc w redukcji związanego z nim stresu. Z drugiej strony, trening Jacobsona opiera się na technice zwanej głęboką relaksacją mięśniową, która polega na świadomym rozluźnianiu poszczególnych grup mięśniowych. Poprzez systematyczne uczenie się rozpoznawania napięcia i jego redukcji, osoba może nauczyć się kontrolować swoje napięcie mięśniowe w celu redukcji stresu i promowania relaksu. Obie te techniki relaksacyjne mają na celu poprawę ogólnego samopoczucia poprzez redukcję stresu, odprężenie ciała i umysłu oraz osiągnięcie głębokiego stanu relaksu. 

Trening Jacobsona - krok po kroku

 1. Znajdź ciche i wygodne miejsce, w którym możesz się skoncentrować i zrelaksować.
 2. Usiądź lub połóż się w wygodnej pozycji. Zamknij oczy i staraj się skupić na swoim oddechu.
 3. Zacznij od głowy i twarzy. Napnij mięśnie twarzy, takie jak czoło, policzki i szczęki. Trzymaj napięcie przez kilka sekund, a następnie zwolnij i poczuj, jak napięcie się uwalnia.
 4. Powtarzaj ten proces, przechodząc przez poszczególne grupy mięśniowe w ciele. Skoncentruj się na szyi i plecach, ramionach i dłoniach, brzuchu i klatce piersiowej, pośladkach, udach i stopach. Napnij każdą grupę mięśniową, a następnie rozluźnij.
 5. Podczas wykonywania treningu Jacobsona, skup się na odczuwaniu różnicy między napięciem mięśniowym a stanem relaksu. Zwróć uwagę na uczucie odprężenia i rozluźnienia po każdej grupie mięśniowej.
 6. Naucz się z czasem kontrolować tempo oddychania podczas treningu. Skoncentruj się na powolnym i głębokim oddychaniu, które dodatkowo wspiera proces relaksacji.
 7. Powtarzaj te kroki przez około 10-15 minut codziennie lub według własnych preferencji.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Trening Jacobsona - przeciwwskazania

Należy pamiętać, że trening Jacobsona może nie być odpowiedni dla wszystkich. Istnieją pewne przeciwwskazania, które warto wziąć pod uwagę:

 • Osoby z niektórymi rodzajami chorób mięśni lub urazami mięśni, takimi jak skurcze mięśniowe, zapalenie mięśni lub niedowład mięśni.
 • Osoby z pewnymi schorzeniami układu sercowo-naczyniowego, takimi jak nadciśnienie tętnicze. W takich przypadkach zalecane jest skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem treningu Jacobsona.
 • Osoby z trudnościami w kontrolowaniu umysłu lub koncentracji mogą mieć trudności w opanowaniu tej techniki. Cierpiący na zaburzenia psychiczne lub choroby psychiczne powinni unikać treningu Jacobsona bez konsultacji z lekarzem.

Trening progresywny Jacobsona - rozwinięcie techniki relaksacyjnej

Trening progresywny Jacobsona to zaawansowana wersja standardowego treningu, która polega na połączeniu skurczów i rozluźnień mięśniowych z wizualizacją. Wyobrażanie sobie relaksacyjnych obrazów lub miejsc może dodatkowo wzmocnić skuteczność treningu Jacobsona.

Podczas treningu progresywnego, po skurczach i rozluźnieniach mięśniowych, wyobraź sobie siłę relaksu, która przenika przez twoje ciało. Przywołaj obraz lub miejsce, w którym czujesz się spokojny i zrelaksowany.Trening progresywny Jacobsona może być wykonywany po opanowaniu podstawowej techniki i dostosowany do osobistych preferencji i potrzeb.

Trening Jacobsona to skuteczna metoda relaksacji, która może pomóc w redukcji stresu, łagodzeniu objawów lęku i poprawie ogólnego samopoczucia. Wykonując krok po kroku trening Jacobsona, można nauczyć się świadomego rozluźniania mięśni i wprowadzania się w stan relaksu.

Należy jednak pamiętać o pewnych przeciwwskazaniach i dostosowaniu techniki do swoich indywidualnych potrzeb. Jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące treningu Jacobsona, zawsze zaleca się skonsultowanie z lekarzem.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Zarówno przy słabszym, jak i silnym bólu zęba normalne funkcjonowanie może być bardzo utrudnione. W takich sytuacjach można sięgnąć po dostępne bez recepty środki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym - zwłaszcza przy słabszym bólu. W wielu przypadkach domowe sposoby okażą się jednak niewystarczające - każda uciążliwa dolegliwość wymaga bezzwłocznej konsultacji z lekarzem. 

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Dowiedz się, jak rozpoznać i pozbyć się brzucha kortyzolowego (stresowego) - skutku przewlekłego stresu. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową? Dowiedz się, jak skutecznie zredukować tkankę tłuszczową i spalić tłuszcz podczas zdrowego odchudzania.

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Sprawdź i oblicz swoje zapotrzebowanie na makroskładniki takie jak białko, węglowodany i tłuszcze.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca