Mindfulness - ćwiczenia. Jak praktykować trening uważności? Jak zacząć praktykować uważność? Na czym polega medytacja uważności? 

Mindfulness - ćwiczenia. Jak praktykować trening uważności? Jak zacząć praktykować uważność? Na czym polega medytacja uważności? 

Czy zdarza Ci się żyć w przyszłości, martwiąc się o to, co się wydarzy, albo zatopić się w przeszłości, rozpamiętując błędy i porażki? Jeśli tak, to trening uważności może być dla Ciebie. Uważność, znana również jako mindfulness, to umiejętność skupienia się na chwili obecnej, z pełnym zaangażowaniem i bez osądzania. Wielu ludzi doświadcza korzyści, takich jak redukcja stresu, poprawa koncentracji i zwiększenie poczucia dobrobytu, praktykując ćwiczenia mindfulness. W tym artykule dowiesz się, jak możesz zacząć trening uważności i jakie ćwiczenia mogą Ci pomóc.

Ćwiczenia mindfulness - praktyka uważności dla harmonii umysłu i ciała

Ćwiczenia mindfulness, które polegają na skupieniu się na tu i teraz, mogą przynieść wiele korzyści dla umysłu i ciała. Praktykując uważność, możemy nauczyć się lepiej rozpoznawać nasze emocje i reakcje, co pomaga w radzeniu sobie ze stresem oraz poprawia zdolności radzenia sobie z emocjami. Regularna praktyka mindfulness może również wpływać na nasze zdrowie fizyczne, obniżając ciśnienie krwi, redukując ból, poprawiając sen i wzmacniając układ odpornościowy.

Mindfulness - ćwiczenia - kiedy je wykonywać?

Ćwiczenia mindfulness można wykonywać praktycznie w dowolnym momencie dnia. Niektórzy ludzie preferują praktykę poranną, aby rozpocząć dzień w spokoju i koncentracji. Inni wolą ćwiczyć w ciągu dnia, aby złapać oddech i zresetować umysł. Warto również przemyśleć, czy nie chciałbyś wygospodarować kilku minut na mindfulness przed snem, aby oderwać się od codziennych trosk i zrelaksować się przed snem. Ważne jest, aby znaleźć harmonogram, który najlepiej odpowiada Twojemu stylowi życia, aby móc regularnie praktykować mindfulness.

Mindfulness dla dzieci - ćwiczenia wspierające rozwój uważności

Ćwiczenia mindfulness nie są przeznaczone tylko dla dorosłych - można je także wpoić dzieciom jako wartościową praktykę na całe życie. Mindfulness dla dzieci to świetny sposób na rozwijanie uważności i koncentracji. Niekiedy dzieci mają trudności ze skupieniem uwagi i kontrolą emocji, a ćwiczenia mindfulness mogą im w tym pomóc. Proste ćwiczenia, takie jak skoncentrowane oddychanie, obserwacja przyjemnych doświadczeń czy spacer łączący kroki z oddechem, mogą rozwijać uważność u dzieci i wpływać na ich zdolność do radzenia sobie ze stresem.

Trening uważności mindfulness - skuteczne ćwiczenia dla rozwinięcia uważności

Oto kilka skutecznych ćwiczeń, które możesz włączyć do swojej praktyki mindfulness:

 1. Skoncentrowane oddychanie - usiądź w spokojnym miejscu i skup się na swoim oddechu, obserwując go naturalnie. Zauważaj każdy oddech, bez oceniania go.
 2. Body scan - rozpocznij od palców u stóp i skupiaj swoją uwagę na każdej części ciała, stopniowo przechodząc do góry. Zauważaj wszelkie uczucia, napięcia czy nieprawidłowości, które zauważysz.
 3. Medytacja skupienia - wybierz jakiś przedmiot, na przykład świecę. Patrz na niego przez kilka minut, zwracając uwagę na jego kształt, kolory i teksturę. Kiedy myśli przyjdą do Twojego umysłu, po prostu zauważ je i wróć do skupienia na przedmiocie.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jak zacząć praktykować uważność?

Aby zacząć praktykować uważność, warto zacząć od wprowadzenia prostych rutyn i technik do swojego codziennego życia. Można zacząć od skupienia się na oddechu i świadomego oddychania. Wystarczy poświęcić kilka minut dziennie na ciche siedzenie i skoncentrowanie się na oddechu - obserwować jak wdech i wydech przechodzą przez ciało. Innym sposobem na rozpoczęcie praktyki uważności jest wykonywanie czynności na zasadzie "jedno zadanie na raz". Zamiast multi-taskingu i rozproszonego działania, skup się na jednej czynności w danym momencie. Może to być jedzenie posiłku lub mycie naczyń. Kluczowe jest tutaj całkowite poświęcenie uwagi danej czynności. Wprowadzanie tych małych, ale regularnych zmian do swojego dnia pozwoli stopniowo przenieść uważność na inne obszary życia. Pamiętaj, że praktyka uważności wymaga systematyczności i cierpliwości, ale z czasem przynosi wiele korzyści dla zdrowia i dobre samopoczucie. 

Na czym polega medytacja uważności?

Medytacja uważności, znana również jako mindfulness, polega na skupianiu się na obecnym momencie oraz akceptacji i bezpośrednim doświadczaniu tego, co się dzieje w naszym życiu. Jest to praktyka, która ma na celu rozwinięcie świadomości i zrozumienia zarówno naszego ciała, jak i umysłu. Medytacja uważności pochodzi z buddyjskiej tradycji, ale została przekształcona na potrzeby współczesnego świata i terapeutycznych zastosowań. Podczas medytacji uważności skupiamy się na oddechu, na obserwacji naszych myśli i emocji oraz na badaniu ciała i jego reakcji. Staramy się przyjąć wszystko to, co się pojawia, bez oceniania i prób zmieniania tego. Ma to na celu zwiększenie naszej zdolności do obserwacji rzeczywistości bez nadmiernego przywiązania lub oporu. Medytacja uważności jest często stosowana do łagodzenia stresu, lęku, depresji i innych problemów emocjonalnych. Regularne praktykowanie medytacji uważności może prowadzić do większej świadomości, spokoju i zrównoważenia w życiu codziennym. 

Mindfulness - krótkie ćwiczenia uważności

Jeśli masz ograniczony czas, możesz również wypróbować krótkie ćwiczenia mindfulness, które trwają zaledwie kilka minut, ale mogą przynieść wiele korzyści. Oto kilka przykładów:

 1. Mindful jedzenie - zamiast spożywać posiłek na autopilocie, skup się na smaku, teksturze i zapachu jedzenia. Jedz powoli i z pełną uwagą.
 2. 5-minutowa medytacja oddechu - połóż się wygodnie i skoncentruj się na swoim oddechu przez 5 minut. Zwracaj uwagę na wdechy i wydechy, zaczynając od 1 i kończąc na 10, a następnie zaczynając od nowa.
 3. Spacer uważności - wyjdź na spacer i skup się na swoich zmysłach. Zauważaj zapachy, dźwięki i odczucia w ciele podczas chodzenia.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca