Syndrom sztokholmski - dlaczego nosi taką nazwę? Objawy syndromu sztokholmskiego w rodzinie i w związku. Lokalny system pomocy ofiarom przemocy w rodzinie 

Syndrom sztokholmski - dlaczego nosi taką nazwę? Objawy syndromu sztokholmskiego w rodzinie i w związku. Lokalny system pomocy ofiarom przemocy w rodzinie 

Słysząc termin "syndrom sztokholmski" większość z nas ma na myśli sytuację, w której ofiara przestępstwa zaczyna sympatyzować z przestępcą. Jednak ten zjawisko ma o wiele szersze zastosowania i może znaleźć zastosowanie w różnych sytuacjach. Istnieje kilka cech, które definiują syndrom sztokholmski.

Syndrom sztokholmski - co to jest i jakie są jego cechy?

Syndrom sztokholmski to stan, w którym ofiara przestępstwa, nadużyć, kontrolowania lub innych traumatycznych sytuacji zaczyna sympatyzować i odczuwać pozytywne emocje wobec sprawcy. Syndrom sztokholmski jest wynikiem trudnej i często przerażającej sytuacji i ofiary często ulegają swoim założeniom, aby zminimalizować ryzyko dalszych obrażeń. Cechy syndromu sztokholmskiego obejmują:

 • Wierność i lojalność wobec oprawcy,
 • Szczery poziom sympatii i empatii wobec oprawcy,
 • Poczucie obowiązku wobec oprawcy,
 • Uzasadnienie przemocy dadzące oprawcom poczucie racji oraz
 • Traumę emocjonalną i psychiczną.

Syndrom sztokholmski - jakie są objawy i skutki?

Objawy syndromu sztokholmskiego obejmują:

 • Brak poczucia wolności,
 • Niemożliwość odcięcia się od sytuacji przez ofiarę,
 • Lęk przed porzuceniem,
 • Uczucie, że sprawca jest jedyną osobą, która może pomóc,
 • Tożsamość ofiary uległa manipulacji i zaczyna być utożsamiana z tożsamością sprawcy.

Skutki syndromu sztokholmskiego obejmują problemy emocjonalne, takie jak depresja, lęk, PTSD, Oprócz tego ofiary mogą doświadczać trudności fizycznych wynikających z cierpienia psychicznego lub fizycznego. Ponadto ofiary mogą tracić wiarę we własne przekonania i zdolność do podejmowania dobrych decyzji. To może prowadzić do długotrwałej i trudnej terapii.

Syndrom sztokholmski - przykłady znanego zjawiska psychologicznego

Syndrom sztokholmski zyskał swoją nazwę od porwania, które miało miejsce w sztokholmskim banku w 1973 roku. Dwóch uzbrojonych mężczyzn zmusiło cztery pracownice do ucieczki z budynku, a następnie przeniesienia się w niewoli do samochodu. W kilka dni po porwaniu pracowniczki zaczęły sympatyzować z porywaczami, co zostało zauważone przez media. W wyniku tego zdarzenia, pojęcie syndromu sztokholmskiego stało się powszechne w oznaczaniu zjawiska, w którym osoba ofiary sympatyzuje z oprawcą. Inne przykłady syndromu sztokholmskiego to okaleczenia emocjonalne, takie jak związki z osobami, które stosują kontrolę i manipulacje, a także porwania maniaków, w których ofiarą są często sympatyzujące z oprawcą.

Syndrom sztokholmski w związku - jakie są typowe sytuacje?

Syndrom sztokholmski może występować w sytuacji emocjonalnie toksycznego związku, w którym jedna osoba kontroluje i manipuluje drugą. Ofiara często symapatyzuje z oprawcą i czuje poczucie, że to z nią jest coś nie tak, i że ona jest winna sytuacji. W efekcie, ofiary często odczuwają obowiązek pomocy swojemu partnerowi, zamiast kochać go lub ją.

Syndrom sztokholmski w rodzinie - czy może występować w relacjach rodzinnych?

Syndrom sztokholmski może wystąpić w rodzinie, zwłaszcza w sytuacji, gdy jedno z dzieci nadużywa kontroli i manipulacji wobec innych członków rodziny. Często jedno z dzieci zostaje ofiarą i zaczyna sympatyzować z oprawcą, odpowiadając na jego potrzeby, pomijając przy tym własne potrzeby i przywiązania.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Dlaczego syndrom sztokholmski nosi taką nazwę?

Nazwa syndrom sztokholmski pochodzi od porwania, które miało miejsce w sztokholmskim banku w 1973 roku. Dwaj mężczyźni z uzbrojeniem zmusili cztery pracownice banku do ucieczki z budynku i przeniesienia się do samochodu, w którym dalej trzymali się w niewoli. W ciągu kilku dni pracownicy zaczęli sympatyzować z porwaczami, co zostało zauważone przez media. W wyniku tego incydentu, pojęcie syndromu sztokholmskiego stało się powszechne w oznaczaniu zjawiska, w którym osoba ofiary sympatyzuje z oprawcą.

Gminny system przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Gminny system przeciwdziałania przemocy w rodzinie to część szerszego systemu ochrony ofiar przemocy domowej i przeciwdziałania jej w społeczeństwie. Jest to lokalny system działający na poziomie gminy, który ma na celu identyfikację, wsparcie i ochronę ofiar przemocy w rodzinie, a także zapobieganie temu rodzajowi przemocy. Oto kilka kluczowych elementów gminnego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie:

 1. Centrum pomocy dla ofiar: W ramach gminnego systemu często istnieją specjalne centra lub placówki, gdzie ofiary przemocy w rodzinie mogą uzyskać wsparcie i pomoc. To mogą być schroniska dla ofiar przemocy domowej, poradnie psychologiczne, doradztwo prawne i inne instytucje.
 2. Interwencja kryzysowa: Gminny system zapewnia interwencję kryzysową w sytuacjach, gdy ofiara jest w natychmiastowym niebezpieczeństwie. Może to obejmować reagowanie na zgłoszenia o przemocy, udzielanie wsparcia i pomocy ofiarom oraz zapewnianie bezpiecznych miejsc pobytu.
 3. Pomoc psychologiczna i społeczna: Ofiary przemocy często potrzebują wsparcia psychologicznego i społecznego. Gminny system może dostarczać tego rodzaju usługi, które pomagają ofiarom poradzić sobie z traumą i rozpocząć proces gojenia.
 4. Zapobieganie przemocy: Systemy na poziomie gminnym również prowadzą działania zapobiegawcze, które mają na celu edukację społeczeństwa na temat przemocy w rodzinie, promowanie zdrowych relacji i prewencję przemocy.
 5. Współpraca z innymi instytucjami: Gminny system współpracuje z innymi instytucjami, takimi jak policja, służba zdrowia, instytucje edukacyjne, organizacje pozarządowe i inne, aby zapewnić kompleksową opiekę i wsparcie ofiarom przemocy.
 6. Edukacja i szkolenia: Systemy na poziomie gminnym prowadzą edukację i szkolenia dla profesjonalistów, którzy mogą mieć kontakt z ofiarami przemocy w rodzinie, tak aby byli w stanie rozpoznawać i reagować na te sytuacje.
 7. Zbieranie danych: Ważnym elementem systemu jest także monitorowanie i zbieranie danych na temat przemocy w rodzinie, co pozwala na lepsze zrozumienie problemu i planowanie działań przeciwdziałania.

Gminny system przeciwdziałania przemocy w rodzinie jest istotnym narzędziem w walce z przemocą domową i wspieraniu ofiar. Działa na poziomie lokalnym, co pozwala dostosować działania do konkretnych potrzeb i realiów danej społeczności. 

Osoby uwikłane w relacje przemocowe, mogą nie zauważać, kiedy kłótnie, konflikty stają się agresywnymi, przemocowymi zachowaniami. Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie definiuje, że: „przemoc w rodzinie to jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste osób najbliższych, wspólnie zamieszkujących i gospodarujących, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą”. 

Osoby doświadczające przemocy domowej, mogą uzyskać pomoc dzwoniąc również na Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie Niebieska Linia 0/801-120-002

 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Chociaż coraz częściej mówi się o tym, jak ważne są regularne badania i dbanie o zdrowie, wciąż wiele osób lekceważy te zalecenia. W dodatku istnieją choroby, o których pomimo częstego występowania rzadko się w ogóle wspomina, co może utrudnić ich zdiagnozowanie. Jedną z nich jest endometrioza, czyli przewlekła choroba dotykająca układ rozrodczy. Nie dość, że może prowadzić do silnych bólów, to dodatkowo powodu problemy z płodnością. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że endometrioza może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym na całym świecie!

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Wizyta u lekarza rodzinnego to pierwszy krok w procesie diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. To właśnie lekarz rodzinny decyduje, jakie badania diagnostyczne są potrzebne, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Wiele z tych badań wymaga skierowania, które jest niezbędne do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy, na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także jakie są zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań w przychodni lekarskiej.

Stany lękowe po alkoholu: jak je rozpoznać i pokonać

Stany lękowe po alkoholu: jak je rozpoznać i pokonać

Alkohol często kojarzony jest z relaksem, rozluźnieniem i beztroską. Niestety, jego nadmierne spożycie może mieć poważne konsekwencje, nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale i psychicznego. Jednym z nieprzyjemnych skutków picia jest doświadczanie stanów lękowych po spożyciu alkoholu.W tym artykule przybliżymy specyfikę lęku po alkoholu, jego objawy, wpływ na życie osoby pijącej oraz dostępne metody radzenia sobie z problemem.

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Wizyty higienizacyjne, w trakcie których można wykonać skaling, piaskowanie bądź fluoryzację, to doskonały sposób na uchronienie swoich zębów przed próchnicą oraz innymi poważniejszymi chorobami. Na czym polegają te zabiegi? Jak często warto je wykonywać, aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca