Syndrom sztokholmski - dlaczego nosi taką nazwę? Objawy syndromu sztokholmskiego w rodzinie i w związku. Lokalny system pomocy ofiarom przemocy w rodzinie 

Syndrom sztokholmski - dlaczego nosi taką nazwę? Objawy syndromu sztokholmskiego w rodzinie i w związku. Lokalny system pomocy ofiarom przemocy w rodzinie 

Słysząc termin "syndrom sztokholmski" większość z nas ma na myśli sytuację, w której ofiara przestępstwa zaczyna sympatyzować z przestępcą. Jednak ten zjawisko ma o wiele szersze zastosowania i może znaleźć zastosowanie w różnych sytuacjach. Istnieje kilka cech, które definiują syndrom sztokholmski.

Syndrom sztokholmski - co to jest i jakie są jego cechy?

Syndrom sztokholmski to stan, w którym ofiara przestępstwa, nadużyć, kontrolowania lub innych traumatycznych sytuacji zaczyna sympatyzować i odczuwać pozytywne emocje wobec sprawcy. Syndrom sztokholmski jest wynikiem trudnej i często przerażającej sytuacji i ofiary często ulegają swoim założeniom, aby zminimalizować ryzyko dalszych obrażeń. Cechy syndromu sztokholmskiego obejmują:

 • Wierność i lojalność wobec oprawcy,
 • Szczery poziom sympatii i empatii wobec oprawcy,
 • Poczucie obowiązku wobec oprawcy,
 • Uzasadnienie przemocy dadzące oprawcom poczucie racji oraz
 • Traumę emocjonalną i psychiczną.

Syndrom sztokholmski - jakie są objawy i skutki?

Objawy syndromu sztokholmskiego obejmują:

 • Brak poczucia wolności,
 • Niemożliwość odcięcia się od sytuacji przez ofiarę,
 • Lęk przed porzuceniem,
 • Uczucie, że sprawca jest jedyną osobą, która może pomóc,
 • Tożsamość ofiary uległa manipulacji i zaczyna być utożsamiana z tożsamością sprawcy.

Skutki syndromu sztokholmskiego obejmują problemy emocjonalne, takie jak depresja, lęk, PTSD, Oprócz tego ofiary mogą doświadczać trudności fizycznych wynikających z cierpienia psychicznego lub fizycznego. Ponadto ofiary mogą tracić wiarę we własne przekonania i zdolność do podejmowania dobrych decyzji. To może prowadzić do długotrwałej i trudnej terapii.

Syndrom sztokholmski - przykłady znanego zjawiska psychologicznego

Syndrom sztokholmski zyskał swoją nazwę od porwania, które miało miejsce w sztokholmskim banku w 1973 roku. Dwóch uzbrojonych mężczyzn zmusiło cztery pracownice do ucieczki z budynku, a następnie przeniesienia się w niewoli do samochodu. W kilka dni po porwaniu pracowniczki zaczęły sympatyzować z porywaczami, co zostało zauważone przez media. W wyniku tego zdarzenia, pojęcie syndromu sztokholmskiego stało się powszechne w oznaczaniu zjawiska, w którym osoba ofiary sympatyzuje z oprawcą. Inne przykłady syndromu sztokholmskiego to okaleczenia emocjonalne, takie jak związki z osobami, które stosują kontrolę i manipulacje, a także porwania maniaków, w których ofiarą są często sympatyzujące z oprawcą.

Syndrom sztokholmski w związku - jakie są typowe sytuacje?

Syndrom sztokholmski może występować w sytuacji emocjonalnie toksycznego związku, w którym jedna osoba kontroluje i manipuluje drugą. Ofiara często symapatyzuje z oprawcą i czuje poczucie, że to z nią jest coś nie tak, i że ona jest winna sytuacji. W efekcie, ofiary często odczuwają obowiązek pomocy swojemu partnerowi, zamiast kochać go lub ją.

Syndrom sztokholmski w rodzinie - czy może występować w relacjach rodzinnych?

Syndrom sztokholmski może wystąpić w rodzinie, zwłaszcza w sytuacji, gdy jedno z dzieci nadużywa kontroli i manipulacji wobec innych członków rodziny. Często jedno z dzieci zostaje ofiarą i zaczyna sympatyzować z oprawcą, odpowiadając na jego potrzeby, pomijając przy tym własne potrzeby i przywiązania.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Dlaczego syndrom sztokholmski nosi taką nazwę?

Nazwa syndrom sztokholmski pochodzi od porwania, które miało miejsce w sztokholmskim banku w 1973 roku. Dwaj mężczyźni z uzbrojeniem zmusili cztery pracownice banku do ucieczki z budynku i przeniesienia się do samochodu, w którym dalej trzymali się w niewoli. W ciągu kilku dni pracownicy zaczęli sympatyzować z porwaczami, co zostało zauważone przez media. W wyniku tego incydentu, pojęcie syndromu sztokholmskiego stało się powszechne w oznaczaniu zjawiska, w którym osoba ofiary sympatyzuje z oprawcą.

Gminny system przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Gminny system przeciwdziałania przemocy w rodzinie to część szerszego systemu ochrony ofiar przemocy domowej i przeciwdziałania jej w społeczeństwie. Jest to lokalny system działający na poziomie gminy, który ma na celu identyfikację, wsparcie i ochronę ofiar przemocy w rodzinie, a także zapobieganie temu rodzajowi przemocy. Oto kilka kluczowych elementów gminnego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie:

 1. Centrum pomocy dla ofiar: W ramach gminnego systemu często istnieją specjalne centra lub placówki, gdzie ofiary przemocy w rodzinie mogą uzyskać wsparcie i pomoc. To mogą być schroniska dla ofiar przemocy domowej, poradnie psychologiczne, doradztwo prawne i inne instytucje.
 2. Interwencja kryzysowa: Gminny system zapewnia interwencję kryzysową w sytuacjach, gdy ofiara jest w natychmiastowym niebezpieczeństwie. Może to obejmować reagowanie na zgłoszenia o przemocy, udzielanie wsparcia i pomocy ofiarom oraz zapewnianie bezpiecznych miejsc pobytu.
 3. Pomoc psychologiczna i społeczna: Ofiary przemocy często potrzebują wsparcia psychologicznego i społecznego. Gminny system może dostarczać tego rodzaju usługi, które pomagają ofiarom poradzić sobie z traumą i rozpocząć proces gojenia.
 4. Zapobieganie przemocy: Systemy na poziomie gminnym również prowadzą działania zapobiegawcze, które mają na celu edukację społeczeństwa na temat przemocy w rodzinie, promowanie zdrowych relacji i prewencję przemocy.
 5. Współpraca z innymi instytucjami: Gminny system współpracuje z innymi instytucjami, takimi jak policja, służba zdrowia, instytucje edukacyjne, organizacje pozarządowe i inne, aby zapewnić kompleksową opiekę i wsparcie ofiarom przemocy.
 6. Edukacja i szkolenia: Systemy na poziomie gminnym prowadzą edukację i szkolenia dla profesjonalistów, którzy mogą mieć kontakt z ofiarami przemocy w rodzinie, tak aby byli w stanie rozpoznawać i reagować na te sytuacje.
 7. Zbieranie danych: Ważnym elementem systemu jest także monitorowanie i zbieranie danych na temat przemocy w rodzinie, co pozwala na lepsze zrozumienie problemu i planowanie działań przeciwdziałania.

Gminny system przeciwdziałania przemocy w rodzinie jest istotnym narzędziem w walce z przemocą domową i wspieraniu ofiar. Działa na poziomie lokalnym, co pozwala dostosować działania do konkretnych potrzeb i realiów danej społeczności. 

Osoby uwikłane w relacje przemocowe, mogą nie zauważać, kiedy kłótnie, konflikty stają się agresywnymi, przemocowymi zachowaniami. Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie definiuje, że: „przemoc w rodzinie to jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste osób najbliższych, wspólnie zamieszkujących i gospodarujących, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą”. 

Osoby doświadczające przemocy domowej, mogą uzyskać pomoc dzwoniąc również na Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie Niebieska Linia 0/801-120-002

 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Na co jest dobry smalec gęsi? Tradycyjne metody stosowania. Smalec gęsi – właściwości i zastosowanie. Czy gęsina jest zdrowa? Sprawdź jej właściwości odżywcze i zdrowotne oraz kaloryczność. Smalec gęsi na odmrożenia, zmarszczki i ból stawów

Na co jest dobry smalec gęsi? Tradycyjne metody stosowania. Smalec gęsi – właściwości i zastosowanie. Czy gęsina jest zdrowa? Sprawdź jej właściwości odżywcze i zdrowotne oraz kaloryczność. Smalec gęsi na odmrożenia, zmarszczki i ból stawów

Smalec gęsi od wieków jest wykorzystywany w tradycyjnej medycynie ludowej jako naturalny środek wspomagający zdrowie i leczący różne dolegliwości. Choć naukowe dowody na korzyści smalcu gęsiego mogą być ograniczone, niektóre zastosowania tego tradycyjnego środka budzą zainteresowanie i warto je zbadać. W tym artykule przyjrzymy się różnym sposobom stosowania smalcu gęsiego w leczeniu przeziębienia, redukcji zmarszczek, łagodzeniu objawów żylaków oraz wspieraniu zdrowia stawów. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii z wykorzystaniem smalcu gęsiego, ważne jest również poznanie przeciwwskazań i świadome podejście do korzystania z tego tradycyjnego leku.

Co robić, jeśli pojawia się krew w moczu? Przyczyny i objawy. Co oznacza krew w moczu? Krew w moczu – przyczyny i leczenie krwiomoczu 

Co robić, jeśli pojawia się krew w moczu? Przyczyny i objawy. Co oznacza krew w moczu? Krew w moczu – przyczyny i leczenie krwiomoczu 

Krwawienie w moczu, znane również jako hematuria, może być niepokojącym objawem, który może wskazywać na różne problemy zdrowotne. Przyjrzyjmy się przyczynom i objawom związanym z pojawieniem się krwi w moczu oraz dowiedzmy się, kiedy powinieneś być zaniepokojony i jak postępować, gdy dzieci doświadczają tego problemu.

Jak wygląda tłuszczak? Skąd się bierze i usuwanie tłuszczaków. Tłuszczak – objawy – jak wygląda tłuszczak pod skórą? Tłuszczaki, rozrost tkanki tłuszczowej

Jak wygląda tłuszczak? Skąd się bierze i usuwanie tłuszczaków. Tłuszczak – objawy – jak wygląda tłuszczak pod skórą? Tłuszczaki, rozrost tkanki tłuszczowej

Tłuszczak to jedno z najczęstszych łagodnych nowotworów tkanki tłuszczowej, występujący u ludzi w różnym wieku i na różnych częściach ciała. Często pojawia się jako niewielka, miękka grudka pod skórą. Tłuszczaki mogą występować pojedynczo lub wielokrotnie, a ich występowanie nie wiąże się z rakiem.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card
Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca