bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Depresja psychotyczna - skąd się bierze? Możliwości leczenia i terapii. Depresja z objawami psychotycznymi. Jak sobie z nią poradzić. Leczenie depresji, rokowania

Blog healthcare

Depresja psychotyczna - skąd się bierze? Możliwości leczenia i terapii. Depresja z objawami psychotycznymi. Jak sobie z nią poradzić. Leczenie depresji, rokowania

Depresja psychotyczna to poważne zaburzenie psychiczne, które charakteryzuje się połączeniem objawów depresji i psychozy. W tym artykule omówimy charakterystykę i objawy depresji psychotycznej, możliwości leczenia oraz przyczyny tego zaburzenia.

Spis treści

 1. Depresja psychotyczna: Charakterystyka i objawy depresji. Rozpoznanie depresji. Czym jest depresja
 2. Czy depresja psychotyczna jest uleczalna? Możliwości terapeutyczne. Diagnoza depresji. Metody leczenia depresji. Leki na depresję 
 3. Depresja psychotyczna: Czas trwania i długość leczenia
 4. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 5. Leki stosowane w leczeniu depresji psychotycznej
 6. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 7. Przyczyny depresji psychotycznej: Faktory ryzyka i czynniki wpływające

Depresja psychotyczna: Charakterystyka i objawy depresji. Rozpoznanie depresji. Czym jest depresja

Depresja psychotyczna jest specyficznym typem depresji, który wiąże się z wystąpieniem objawów psychozy. Osoby cierpiące na to zaburzenie doświadczają zarówno głębokich uczuć smutku i beznadziei, jak i utraty kontaktu z rzeczywistością. Objawy depresji psychotycznej mogą obejmować:

 • Halucynacje: Osoby z depresją psychotyczną mogą doświadczać halucynacji słuchowych lub wzrokowych. Osoby te słyszą głosy, które nie istnieją lub widzą obrazy, które nie są prawdziwe.
 • Urojenia: Osoby z depresją psychotyczną często mają urojenia, czyli przekonania niezgodne z rzeczywistością. Mogą wierzyć, że są winne tragedyjom, które się wydarzyły, lub że są niegodne miłości i szacunku.
 • Zaburzenia myślenia: Depresja psychotyczna może wpływać na sposób myślenia, powodując trudności w koncentracji, problem z formułowaniem logicznych i spójnych myśli oraz powolne tempo myślenia.

Czy depresja psychotyczna jest uleczalna? Możliwości terapeutyczne. Diagnoza depresji. Metody leczenia depresji. Leki na depresję 

Depresja psychotyczna jest chorobą, która może poważnie wpływać na jakość życia osoby dotkniętej tym zaburzeniem. Jednak istnieją dostępne możliwości leczenia, które mogą pomóc w łagodzeniu objawów i poprawie funkcjonowania pacjenta.

Główne metody leczenia depresji psychotycznej obejmują farmakoterapię i terapię psychologiczną:

 1. Farmakoterapia: Leki przeciwdepresyjne, takie jak selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI) lub inhibitory monoaminooksydazy (IMAO), mogą być skutecznymi lekami w leczeniu depresji psychotycznej. Leki te pomagają regulować poziom neuroprzekaźników w mózgu, co wpływa na poprawę nastroju i redukcję objawów psychozy.

 2. Terapia psychologiczna: Psychoterapia, tak jak terapia poznawczo-behawioralna (CBT) czy terapia interpersonalna, może być skutecznym uzupełnieniem farmakoterapii. Terapeuci pomagają pacjentom z depresją psychotyczną w radzeniu sobie z emocjami i myślami, a także w nauce zdrowych strategii radzenia sobie z objawami.

Ważne jest, aby osoby cierpiące na depresję psychotyczną szukały pomocy u specjalisty, który oceni stopień nasilenia i zaleci odpowiednie metody leczenia.

Depresja psychotyczna: Czas trwania i długość leczenia

Czas trwania leczenia depresji psychotycznej zależy od indywidualnego przypadku. W niektórych przypadkach, po skutecznym leczeniu farmakologicznym i/lub terapii psychologicznej, objawy mogą ustąpić w ciągu kilku miesięcy. U niektórych osób, leczenie może być długotrwałe lub wymagać dożywotniej terapii.

Regularne spotkania z terapeutą oraz monitorowanie stanu emocjonalnego i objawów są istotne w trakcie całego procesu leczenia depresji psychotycznej.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Leki stosowane w leczeniu depresji psychotycznej

Leki stosowane w leczeniu depresji psychotycznej obejmują selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI), inhibitory monoaminooksydazy (IMAO) oraz atypowe leki przeciwpsychotyczne. Wybór odpowiedniego leku zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta i oceny lekarza.

Należy jednak pamiętać, że samoleczenie lub nagłe zaprzestanie stosowania leków przeciwdepresyjnych może prowadzić do nasilenia objawów depresji lub wystąpienia nieprzewidywalnych skutków ubocznych. Ważne jest, aby leczenie farmakologiczne było prowadzone pod ścisłym nadzorem lekarza.

Przyczyny depresji psychotycznej: Faktory ryzyka i czynniki wpływające

Przyczyny depresji psychotycznej nie są jednoznacznie określone i wynikają z wielu czynników, w tym:

 • Biologiczne czynniki ryzyka: Niedobór niektórych neuroprzekaźników, takich jak serotonina i noradrenalina, może wpływać na rozwój depresji psychotycznej. Czynniki genetyczne również odgrywają rolę w podatności na to zaburzenie.
 • Czynniki środowiskowe: Traumatyczne przeżycia, stres w dzieciństwie, problemy rodzinne, trudności w relacjach interpersonalnych i inne czynniki stresowe mogą zwiększać ryzyko rozwoju depresji psychotycznej.

Należy podkreślić, że depresja psychotyczna jest wynikiem skomplikowanej interakcji różnych czynników i różni się od zwykłej depresji. W związku z tym, badanie przyczyn i opracowanie indywidualnego planu terapeutycznego jest kluczowym elementem skutecznego leczenia depresji psychotycznej.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Gotowy na eksplorację różnorodnych przepisów i pomysłów na napoje z selerem naciowym? Wiesz już, że sok z selera naciowego ma liczne korzyści dla zdrowia, ale teraz przyszedł czas, aby dowiedzieć się, jak przygotować ten pyszny i odżywczy napój. W tym artykule przekażemy Ci proste przepisy na sok z selera naciowego, podpowiemy, jak zrobić sok z selera naciowego w blenderze oraz omówimy różnorodne połączenia smakowe. Przygotuj się na prawdziwą dawkę wiedzy o soku z selera naciowego!

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Czy wiesz, że marskość wątroby to jedno z najpoważniejszych schorzeń tego narządu? To choroba, która może prowadzić do licznych powikłań i nawet śmierci, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Wiedza na ten temat jest istotna, zwłaszcza dla osób z niewielką znajomością medycyny. Dlatego dziś przedstawiamy Ci artykuł, w którym omówimy najważniejsze objawy marskości wątroby.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz