Spożycie alkoholu a suplementy diety

Spożycie alkoholu a suplementy diety

Czy spożycie alkoholu wpływa na działanie przyjmowanych suplementów diety?Alkohol (np. piwo, drinki) spożywany z umiarem nie są niczym złym. Pamiętajmy jednak, że może on wchodzić w interakcje z przyjmowanymi suplementami, czy witaminami. Czy takie połączenie może być negatywne dla naszego zdrowia? Jakich suplementów diety nie łączyć z alkoholem i dlaczego? Czy picie alkoholu wpływa na budowanie masy mięśniowej oraz regenerację po wysiłkową?

Suplementy diety a alkohol

Przy suplementacji, nie zabrania się spożywania alkoholu. Wynika to z tego, że większość suplementów jest stworzona z naturalnych składników, a one są w większości bezpieczne dla naszego organizmu. Większość tego typu produktów nie wchodzi w reakcję z alkoholem i takie połączenie nie zagraża naszemu zdrowi. Należy pamiętać, że nadmiar alkoholu połączony z większą ilością suplementów może nam zaszkodzić. Dlatego nie wolno więc przekraczać zalecanej dawki suplementów.

Czy wolno łączyć alkohol z suplementami?

Na to pytanie ciężko o jednoznaczną odpowiedź. Tak jak i w każdym aspekcie naszego życia bardzo ważne jest zachowanie umiaru. Przy przyjmowaniu suplementów, trenowaniu, czy po prostu dbając o zdrowie oraz swoją sylwetkę poprzez stosowanie zróżnicowanej diety, nikt nie każe całkowicie zrezygnować z picia napojów alkoholowych. Kluczowe jest tutaj ograniczenie spożywania tych substancji. Nadużywanie picia alkoholu może mieć nie tylko negatywny wpływ na nasze zdrowie, ale ograniczyć działanie suplementów, preparatów zawierających aminokwasy, składniki mineralne.

W przypadku osób aktywnie uprawiających sport picie alkoholu przy jednoczesnym stosowaniu suplementów np. kreatyny, tabletek zwiększających wydolność, czy wytrzymałość osłabia porządane działanie suplementów. Według przeprowadzonych badań oraz analiz alkohol wypłukuje kreatynę z organizmu. Działanie kreatyny mija się, więc z celem, a wpływ alkoholu na organizm i jego komórki jest w tym przypadku bardzo niekorzystny.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Nie łącz z alkoholem !

Nie wszystkie suplementy są stworzone wyłącznie z naturalnych składników

Jakich suplementy lepiej nie łączyć z alkoholem?

Nie wszystkie suplementy są stworzone wyłącznie z naturalnych składników. W wyniku tego ich składzie mogą się znajdować produkty, które będą wchodziły w reakcję z alkoholem. Przy jakich suplementach lepiej unikać spożywania alkoholu?

  • Suplementy dla sportowców – po treningu nie powinno spożywać się alkoholu, ponieważ ma on negatywny wpływ na syntezę białek, a potocznie mówiąc "ścina" białko. Przez alkohol mięśnie nie są w stanie szybko się zregenerować, co z koleji powoduje, że ich rozbudowa znacznie zwalnia. Spożywając alkohol po treningu, możemy spowodować, że szybciej się zmęczymy. Sportowcy, którzy decydują się na spożywanie suplementów, czasami nie zdają sobie sprawy, że mogą zwierać w swoim składzie składniki, które zamiast zwiększyć np. wydolność organizmu po reakcji z etanolem nie spełnią swojej funkcji. które wesprą ich organizm w czasie treningu. Warto więc pamiętać, by takich suplementów nie łączyć z alkoholem.
  • Suplementy przeciwzapalne – to grupa suplementów, których nie wolno łączyć z alkoholem. W tym przypadku, to połączenie może mieć bardzo negatywne skutki dla zdrowia. Wynika to z tego, że składniki zawarte w suplementach przeciwzapalnych, połączone z alkoholem doprowadzić mogą do marskości wątroby, czy wrzodów żołądka. Po spożyciu alkoholu połączonymi z suplementami takiego rodzaju mogą pojawiać się krwotoki z przewodu pokarmowego i bezwłocznie należy udać się na konsultację z lekarzem.
  • Suplementy, które wpływają na naszą płodność – w tym przypadku połączenie suplementów z alkoholem, może znacznie osłabić ich działanie. Z tego powodu warto pamiętać, że przy ich przyjmowaniu, alkohol może zmniejszyć ich funkcję. Takie połączenie, nie jest szkodliwe dla naszego zdrowia, zmniejsza natomiast działanie suplementu.


Sprawdź naturalne leki i preparaty ziołowe


Należy pamiętać, że niektóre połączenia suplementów z alkoholem może zaszkodzić naszemu zdrowiu. Nie wszystkie suplementy wchodzą jednak w reakcję z alkoholem. W celu uzyskania stuprocentowej pewności, należy zapoznać się z ulotką dołączona do opakowania suplementu i zgłębić swoją wiedzę w tym temacie. Osobom pragnącym dowiedzieć się więcej na temat zakresu działania suplementów, ewentualnych skutkach ubocznych, czy przeciwwskazaniach do ich stosowania polecamy platformę edukacyjną BezTabletek.pl. Zdobądź najnowszą wiedzę oraz informacje dotyczące dbania o swoje zdrowie!

Chcesz wiedzieć więcej na temat suplementacji ?

Jeśli interesują Cię szkolenia w postaci video wzbogacone o ebooki czy podcasty o tematyce dietetyki czy odchudzania to zapraszamy Cię do dołączenia do platformy Bez Tabletek.

Jedna płatność = dożywotni dostęp


Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Sprawdzone metody ochrony oczu podczas pracy biurowej przy komputerze. Wpływ światła niebieskiego na narząd wzroku. Jak dbać o wzrok i unikać suchych i zaczerwienionych oczu?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym? Poznaj kalendarz pylenia roślin i skuteczne metody łagodzenia objawów alergii na pyłki!

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile się czeka na okulary od optyka? Czas oczekiwania zależy od parametrów szkieł, ale zazwyczaj mieści się od kilkunastu minut do około 10 dni roboczych. Odbierz idealnie dopasowane okulary korekcyjne!

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Dlaczego skrzep w probówce może uniemożliwić wykonanie badań laboratoryjnych? Sprawdź, co oznacza skrzep i jak wpływa na wyniki morfologii.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca