Leki i preparaty ziołowe pochodzenia naturalnego.W aptekach dostępna jest coraz większa liczba leków z przeznaczeniem leczenia i przeciwdziałania różnym dolegliwościom. Ponadto zauważyć można liczne reklamy promujące "niezwykłe" preparaty, które mają być rozwiązaniem na wszystkie problemy zdrowotne. Z tego powodu, że coraz częściej nie przynoszą one oczekiwanych rezultaty, bądź co gorszą szkodzą zdrowiu wiele osób wraca do leków pochodzenia naturalnego.
Zdarza się, że lekarze nie traktują poważnie, spożywania ziół, suplementów diety, czy naturalnych leków medycyny naturalnej zamiast syntetycznych tabletek. Istnieją jednak liczne dowody potwierdzające ich skuteczność oraz bezpieczeństwo dla naszego zdrowia. Warto wiedzieć, że aż 70% leków pochodzi ze świata roślin. Należy do nich m.in:
Pamiętaj o tym, żeby zawsze kupować naturalne leki ze sprawdzonych źródeł, takich jak m.in apteki internetowe. Pomimo tego, że są one dostępne bez recepty niewłaściwie zastawane mogą zaszkodzić zdrowiu. Wybieraj tylko odpowiednio dobrane, z odpowiednią ilością substancji aktywnych bezpieczne preparaty i surowce naturalne. Nie opieraj swojego wyboru wyłącznie na popularności danych produktów, ale ich skutecznym działaniu, właściwościach m.in uspokajających, przeciwbólowych, łagodzących stany zapalne, wspomagających pracę wątroby. Pamiętaj również o odpowiedniej dawce, stosuje się do zaleceń widniejących na ulotce.
Tradycyjne stosowanie rumianku, szałwii albo pokrzywy wynikało przede wszystkim z długoletniej tradycji. Ich działanie zostało jednak potwierdzone przez badania. Mówić, więc możemy o erze nowoczesnego ziołolecznictwa. Każdy roślinny preparat leczniczy musi być koniecznie produktem zarejestrowanym przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, czyli URPL. Dla niego liczą się natomiast dowody skuteczności oraz bezpieczeństwo stosowania.
Znane nam wszystkim leki syntetyczne posiadają jedną-dwie, a czasem trzy składniki lecznicze. Zioła wykazują natomiast swoje działanie dzięki zawartość dziesiątek substancji czynnych. Z tego powodu, że każda z tych substancji może posiadać inne właściwości, leki i naturalne produkty roślinne wykazują holistyczne działanie na cały organizm, a nie tylko na pojedynczy objaw. Jest ono harmonijne oraz zgodne z naturą. W porównaniu do leków syntetycznych, wypadają one jako bardziej naturalne i mniej inwazyjne.
niektóre leki ziołowe mogą wchodzić w niebezpieczne interakcje z klasycznymi lekami !
Należy wiedzieć, że niektóre leki ziołowe mogą wchodzi w niebezpieczne interakcje z klasycznymi lekami. Należy do nich na przykład dziurawiec zwyczajny. Pozyskiwany w wyniku ekstrakcji alkoholem suchy ekstrakt z dziurawca może zmniejszać objawy depresji o małym, a także umiarkowanym nasileniu. Należy jednak wiedzieć, że nie można łączyć preparatów opartych na tej roślinie z lekami przeciwdepresyjnymi. Spowodowane jest to tym, iż substancje znajdujące się w dziurawcu wchodzą w bardzo niebezpieczne interakcje z substancjami zaliczanymi do SSRI, MAOI, a także trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych. Konsekwencją takiego połączenia może być zespół serotoninowy. Objawia się on halucynacjami, bólami głowy, drgawkami, czy sztywnością mięśni oraz gorączką. Ten stan może nawet doprowadzić do śmierci.
Innym przykładem jest kozłek lekarski, który zawiera walepotriaty, będące substancjami posiadającymi powinowactwo do receptorów benzodiazepinowych w mózgu. W wyniku ich obecności waleriana charakteryzuje się działaniem uspakajającym oraz przeciwlękowym. Kozłek lekarski może również wchodzić w interakcje z lekami i produktami lekarskimi o podobnym mechanizmie działania. Wzmacnia on także działania niepożądane leków przeciwdepresyjnych, przeciwlękowych, czy neuroleptycznych.
Leki oraz suplementy posiadające ekstrakt z miłorzębu usprawniają natomiast krążenie mózgowe, zapobiegają zwapnieniu naczyń, wspierają pamięć oraz ułatwiają koncentrację. Polecane są one również przy obniżonej wydolności intelektualnej, czy zaburzeniach ukrwienia mózgowego.
Należy jednak pamiętać, że nie można stosować tych preparatów z lekami przeciwzakrzepowymi. Wynika to z tego, że substancje czynne zawarte w miłorzębie nasilają aktywność niektórych leków. Nie zalecenie się do tego doprowadzić może do ryzykownych krwawień, czy wylewów. Ponadto miłorząb zwiększa działanie przeciwzakrzepowe kwasu acetylosalicylowego - aspiryny.
Jeśli zainteresowała Cię tematyka związana z naturalnymi terapiami czy preparatami, czy lekami i chcesz dowiedzieć się jakie ma ona zastosowanie w leczeniu różnych schorzeń, to platforma edukacyjna BezTabletek.pl jest właśnie dla Ciebie! Poznaj naturalne metody leczenia i wzmacniania odporności organizmu.
Kombucza to coraz bardziej popularny herbaciany napój orzeźwiający przygotowywany z grzybka japońskiego, jednak czy jest on dla każdego?
Kolendra siewna - jak uprawiać tą jednoroczną roślinę i jakie jest jej działanie, właściwości i zastosowanie ?
Coraz bardziej popularny w naszych produktach ale czy olej marchewkowy jest zdrowy ? Jakie są jego właściwości i czy olej marchwiowy jest dla każdego ?
Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.
Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy
jednorazowa płatność
Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !
miesięcznie
Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !
rocznie