bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Naturalne leki i preparaty ziołowe

Blog healthcare

Naturalne leki i preparaty ziołowe

Leki i preparaty ziołowe pochodzenia naturalnego.W aptekach dostępna jest coraz większa liczba leków z przeznaczeniem leczenia i przeciwdziałania różnym dolegliwościom. Ponadto zauważyć można liczne reklamy promujące "niezwykłe" preparaty, które mają być rozwiązaniem na wszystkie problemy zdrowotne. Z tego powodu, że coraz częściej nie przynoszą one oczekiwanych rezultaty, bądź co gorszą szkodzą zdrowiu wiele osób wraca do leków pochodzenia naturalnego.

Spis treści

 1. Naturalne leki i preparaty ziołowe
 2. Czy leki roślinne są lepsze niż syntetyczne?
 3. Uwaga
 4. Niebezpieczne interakcje leków naturalnych
 5. Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera
 6. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Naturalne leki i preparaty ziołowe

Zdarza się, że lekarze nie traktują poważnie, spożywania ziół, suplementów diety, czy naturalnych leków medycyny naturalnej zamiast syntetycznych tabletek. Istnieją jednak liczne dowody potwierdzające ich skuteczność oraz bezpieczeństwo dla naszego zdrowia. Warto wiedzieć, że aż 70% leków pochodzi ze świata roślin. Należy do nich m.in:


 • sylimaryna - pochodząca z ostropestu plamistegoa
 • tropina (wykorzystywana podczas reanimacji) - pochodząca z owoców wilczej jagody
 • morfina - występująca w maku
 • aspiryna - popularny lek, który został stworzony na podobieństwo salicylanów (występują one w korze wierzby)


Pamiętaj o tym, żeby zawsze kupować naturalne leki ze sprawdzonych źródeł, takich jak m.in apteki internetowe. Pomimo tego, że są one dostępne bez recepty niewłaściwie zastawane mogą zaszkodzić zdrowiu. Wybieraj tylko odpowiednio dobrane, z odpowiednią ilością substancji aktywnych bezpieczne preparaty i surowce naturalne. Nie opieraj swojego wyboru wyłącznie na popularności danych produktów, ale ich skutecznym działaniu, właściwościach m.in uspokajających, przeciwbólowych, łagodzących stany zapalne, wspomagających pracę wątroby. Pamiętaj również o odpowiedniej dawce, stosuje się do zaleceń widniejących na ulotce.

Czy leki roślinne są lepsze niż syntetyczne?

Tradycyjne stosowanie rumianku, szałwii albo pokrzywy wynikało przede wszystkim z długoletniej tradycji. Ich działanie zostało jednak potwierdzone przez badania. Mówić, więc możemy o erze nowoczesnego ziołolecznictwa. Każdy roślinny preparat leczniczy musi być koniecznie produktem zarejestrowanym przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, czyli URPL. Dla niego liczą się natomiast dowody skuteczności oraz bezpieczeństwo stosowania.

Znane nam wszystkim leki syntetyczne posiadają jedną-dwie, a czasem trzy składniki lecznicze. Zioła wykazują natomiast swoje działanie dzięki zawartość dziesiątek substancji czynnych. Z tego powodu, że każda z tych substancji może posiadać inne właściwości, leki i naturalne produkty roślinne wykazują holistyczne działanie na cały organizm, a nie tylko na pojedynczy objaw. Jest ono harmonijne oraz zgodne z naturą. W porównaniu do leków syntetycznych, wypadają one jako bardziej naturalne i mniej inwazyjne.

Uwaga

niektóre leki ziołowe mogą wchodzić w niebezpieczne interakcje z klasycznymi lekami !

Niebezpieczne interakcje leków naturalnych

Należy wiedzieć, że niektóre leki ziołowe mogą wchodzi w niebezpieczne interakcje z klasycznymi lekami. Należy do nich na przykład dziurawiec zwyczajny. Pozyskiwany w wyniku ekstrakcji alkoholem suchy ekstrakt z dziurawca może zmniejszać objawy depresji o małym, a także umiarkowanym nasileniu. Należy jednak wiedzieć, że nie można łączyć preparatów opartych na tej roślinie z lekami przeciwdepresyjnymi. Spowodowane jest to tym, iż substancje znajdujące się w dziurawcu wchodzą w bardzo niebezpieczne interakcje z substancjami zaliczanymi do SSRI, MAOI, a także trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych. Konsekwencją takiego połączenia może być zespół serotoninowy. Objawia się on halucynacjami, bólami głowy, drgawkami, czy sztywnością mięśni oraz gorączką. Ten stan może nawet doprowadzić do śmierci.

Innym przykładem jest kozłek lekarski, który zawiera walepotriaty, będące substancjami posiadającymi powinowactwo do receptorów benzodiazepinowych w mózgu. W wyniku ich obecności waleriana charakteryzuje się działaniem uspakajającym oraz przeciwlękowym. Kozłek lekarski może również wchodzić w interakcje z lekami i produktami lekarskimi o podobnym mechanizmie działania. Wzmacnia on także działania niepożądane leków przeciwdepresyjnych, przeciwlękowych, czy neuroleptycznych.

Leki oraz suplementy posiadające ekstrakt z miłorzębu usprawniają natomiast krążenie mózgowe, zapobiegają zwapnieniu naczyń, wspierają pamięć oraz ułatwiają koncentrację. Polecane są one również przy obniżonej wydolności intelektualnej, czy zaburzeniach ukrwienia mózgowego.

Należy jednak pamiętać, że nie można stosować tych preparatów z lekami przeciwzakrzepowymi. Wynika to z tego, że substancje czynne zawarte w miłorzębie nasilają aktywność niektórych leków. Nie zalecenie się do tego doprowadzić może do ryzykownych krwawień, czy wylewów. Ponadto miłorząb zwiększa działanie przeciwzakrzepowe kwasu acetylosalicylowego - aspiryny.

Jeśli zainteresowała Cię tematyka związana z naturalnymi terapiami czy preparatami, czy lekami i chcesz dowiedzieć się jakie ma ona zastosowanie w leczeniu różnych schorzeń, to platforma edukacyjna BezTabletek.pl jest właśnie dla Ciebie! Poznaj naturalne metody leczenia i wzmacniania odporności organizmu.

Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Chcesz dowiedzieć się więcej o zdrowiu ? 

Podnieś swoje kompetencję i wyróżnij się na tle innych naturopatów dołączając do platformy Bez Tabletek.

Jedna płatność = dożywotni dostęp i co miesiąc nowe autorskie szkolenia

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Objawy i leczenie boreliozy

Objawy i leczenie boreliozy

Jak leczyć boreliozę? Co zrobić, że uchronić się przed kleszczami? Czy borelioza to choroba zagrażająca życiu? Większość przypadków zachorowania na boreliozę jest spowodowania ukąszeniem kleszcza. Niestety, liczba zakażeń tą chorobą w Polsce ciągle rośnie. Borelioza to choroba z lyme, powodowana przez spiralną bakterię (krętki) zwaną Borrelia burgdorferi może spowodować m.in: problemy z układem nerwowym, zapalenie mięśni i stawów, problemy neurologiczne, częste infekcje w naszym organizmie, czy choroby stawowe (zapalenie stawów). Kleszcz wraz ze śliną lub wymiocinami przenosi bakterie. Nieleczona choroba może natomiast doprowadzić nawet do kleszczowego zapalenia mózgu (porażenia mózgu). Przyjąć może ona również formę przewlekłą.Kleszcze wybierają głównie ciepłe miejsca, gdzie skóra jest cienka, np. pachwiny, skóra w okolicy pach. W wyniku ukąszenia kleszcza pojawić się może rumień. Jak wygląda leczenie i diagnostyka boreliozy? Co zrobić, żeby uchronić się przed ugryzieniem kleszcza? Czy jest możliwe całkowite wyleczenie boreliozy z lyme.

Jak łączyć suplementy ze sobą diety bogate w witaminy i minerały?

Jak łączyć suplementy ze sobą diety bogate w witaminy i minerały?

Czy można przyjmować razem suplementację różnych preparatów? Najlepsze suplementy diety dostarczając witamin i minerałów.Spożywanie jednocześnie zbyt dużej ilość suplementów może być dla nasz szkodliwe. Dzieje się tak, ponieważ wiele suplementów w swoim składzie zawiera te same substancje odżywcze. Zażywając na raz suplementy o podobnym składzie, możemy dostarczyć naszemu organizmowi zbyt wysoką dawkę jakiegoś produktu, co może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. Warto, więc znać podstawowe zasady korzystania suplementów. Dowiedz się jak łączyć suplementy diety, co ogranicza ich wchłanialność oraz co zrobić, żeby organizm lepiej je przyswajał.

Suplementy diety i preparaty, które warto stosować przy menopauzie

Suplementy diety i preparaty, które warto stosować przy menopauzie

Jakie suplementy diety oraz preparaty wybrać, kiedy pojawi się menopauza? Klimakterium - okres w życiu każdej kobiety, czyli jak złagodzić objawy menopauzy.Kiedy, w życiu kobiety pojawia się czas menopauzy, często wiąże się on z przykrymi dolegliwościami.Należą do nich np.: uderzenia gorąca, wahania nastroju, problemy z koncentracją, potliwość, problemy ze snem, spadek libido, czy suchość w pochwie.W jaki sposób możemy złagodzić dolegliwości związane z menopauzą? Czy istnieją suplementy diety przeznaczone dla kobiet w okresie menopauzy?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja
1188PLN

Tylko 29.99 zł miesięcznie wybierając płatność ratalną

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Rozłóż spłatę na raty bez dodatkowych opłat i prowizji

Rata 0% już od:29.99PLN