Osobowość histrioniczna - czym jest? Przykłady osobowości histronicznej. Leczenie histrionicznego zaburzenia osobowości. Zaburzenie Osobowości Histrionicznej i Borderline

Osobowość histrioniczna - czym jest? Przykłady osobowości histronicznej. Leczenie histrionicznego zaburzenia osobowości. Zaburzenie Osobowości Histrionicznej i Borderline

Osobowość histrioniczna to jeden z typów zaburzeń osobowości z grupy osobowości dramatycznych. Osoby cierpiące na ten typ zaburzenia cechują się emocjonalnością, potrzebą uwagi i uznania, skłonnością do dramatyzowania i nadmierną ekspresją emocji.Osobowość histrioniczna jest częsta wśród kobiet, ale także występuje u mężczyzn. Wielu ludzi uważa osoby z takim diagnozowanym zaburzeniem za osoby "teatralne" lub "histeryczne".

Osobowość histrioniczna - cechy charakterystyczne i jej wpływ na zachowanie

Osoby z osobowością histrioniczną cechują się:

 • wyjątkową ekspresyjnością i teatralnością w zachowaniach,
 • potrzebą ciągłego potwierdzenia swojej wartości i akceptacji przez innych,
 • skłonnością do impulsywności i szybkiego podejmowania decyzji bez zastanowienia,
 • trudnościami z kontrolowaniem emocji i nastrojów,
 • skłonnościami do manipulacji innymi, często za pomocą swojego uroku osobistego,
 • wyjątkowo bujną i bogatą wyobraźnią.

Osoby z tym zaburzeniem są skłonne do podejmowania ryzykownych zachowań, często pod wpływem impulsów. Mogą również być łatwo zranione i szybko reagować na krytykę.

Test osobowości histrionicznej - jak ocenić swoje tendencje histrioniczne?

Istnieje wiele testów osobowości, które mogą pomóc w określeniu, czy dana osoba ma skłonności do osobowości histrionicznej. Jednym z najpopularniejszych jest kwestionariusz osobowości z zakresu pięciu czynników (FFMQ), który ocenia pięć czynników osobowości, w tym otwartość na doświadczenia, ugodowość, skrupulatność, neurotyzm i ekstrawersję.

Przykłady zachowań osobowości histrionicznej - jakie zachowania mogą wskazywać na obecność tego typu osobowości?

Osoby z zaburzeniem osobowości histrionicznej mogą wykazywać wiele różnych zachowań, włącznie z:

 • nadmiernym dramatyzowaniem,
 • szybkim włączaniem się w nowe relacje i szybkim ich kończeniem,
 • skłonnością do manipulowania innymi,
 • szukaniem ciągłej uwagi i potwierdzenia,
 • nadmiernym wykorzystywaniem swojego uroku osobistego,
 • prowokowaniem innych do zwracania na siebie uwagi.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jak reagować na osobowość histrioniczną? - strategie komunikacji i interakcji z osobami o takiej osobowości

Osoby z osobowością histrioniczną mogą być trudne do zachowania w konstruktywny sposób, ale świadomość ich potrzeb i sposobu reagowania jest kluczowa. Oto kilka strategii, które mogą pomóc w interakcjach z osobami z tym typem osobowości:

 • Wyrażaj swoje ograniczenia. Pamiętaj, że nie jesteś odpowiedzialny za zaspokojenie wszystkich potrzeb osoby z histrioniczną osobowością. Wyrażenie swoich ograniczeń może pomóc w ustanowieniu zdrowych granic.
 • Skup się na faktach. Osoby z tym zaburzeniem często dramatyzują i manipulują emocjami innych ludzi. Skup się na faktach, a nie na emocjach, aby ograniczyć wpływ tej osoby na Twoje myślenie i zachowanie.
 • Bądź uważny, ale nie zaniedbuj innych. Osoby z osobowością histrioniczną potrzebują uwagi, ale nie powinny jej monopolizować. Znajdź równowagę między okazywaniem uwagi a zaniedbywaniem innych ludzi.
 • Bądź empatyczny. Podczas gdy zachowania osoby histrionicznej mogą być frustrujące, pamiętaj, że ta osoba również jest człowiekiem, który ma swoje lęki i potrzeby.

Objawy osobowości histrionicznej - jak rozpoznać i zrozumieć te objawy u innych osób?

Jeśli widzisz u innych ludzi objawy osobowości histrionicznej, istnieją sposoby zapobiegania wparciu w tę postawę, a jednocześnie wyrażania wsparcia. Oto kilka sposobów na rozmowę z osobami z osobowością histrioniczną i wyrażanie wsparcia:

 • Poinformuj tę osobę o swoich ograniczeniach i jak najlepiej możesz jej pomóc w określonych sytuacjach.
 • Bądź uważny na swoje emocje i pamiętaj, że osoby z osobowością histrioniczną mogą łatwo naruszać Twoje granice.
 • Szukaj pomocy u specjalisty, jeśli potrzebujesz wsparcia w lepszym zrozumieniu, jak poradzić sobie z osobistością histrioniczną.

Osobowość histrioniczna jest zaburzeniem, które może wpłynąć na zachowanie danej osoby, ale zrozumienie i pomoc w zaspokojeniu jej potrzeb może przynieść ulgę i poprawić jakość życia osobie z tą chorobą.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Marihuana medyczna, czyli zastosowanie konopi indyjskich w celach terapeutycznych, ma długą i dynamiczną historię, która sięga tysięcy lat. Już w starożytnych cywilizacjach, takich jak chińska, indyjska czy egipska, konopie były wykorzystywane ze względu na swoje właściwości lecznicze. A jak to wygląda dzisiaj?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Masaż jest jedną z najstarszych form terapii używanych do łagodzenia bólu, poprawy krążenia krwi i obniżenia poziomu stresu. Techniki masażu, takie jak uciskanie, rozcieranie, i głaskanie, mają na celu stymulowanie mięśni oraz układu krwionośnego, co przynosi ulgę w bólach i sprzyja zdrowiu fizycznemu. Historia masażu sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to był on stosowany zarówno w medycynie wschodniej, jak i zachodniej do holistycznego leczenia różnorodnych dolegliwości.

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Decyzja o posiadaniu potomstwa może być jedną z najważniejszych w życiu. Dla wielu osób jest to spełnienie marzeń i naturalny krok w rozwoju rodziny. Jednak o czym warto wiedzieć starając się o dziecko?

Porady dla osób z genetyczną skłonnością do żylaków

Porady dla osób z genetyczną skłonnością do żylaków

Żylaki kończyn dolnych to problem, który dotyka wielu osób, szczególnie tych z genetyczną skłonnością. Mimo że często postrzegane są one jedynie jako defekt estetyczny, w rzeczywistości mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Ważne jest zatem, aby nie tylko znać metody leczenia, ale przede wszystkim skupić się na profilaktyce i wczesnym rozpoznawaniu.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca