bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Nerwica natręctw - co to za choroba i jak się objawia? Objawy nerwicy natręctw myślowych. Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne. Leczenie natrętnych myśli 

Blog healthcare

Nerwica natręctw - co to za choroba i jak się objawia? Objawy nerwicy natręctw myślowych. Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne. Leczenie natrętnych myśli 

Nerwica natręctw, zwana także zaburzeniem obsesyjno-kompulsyjnym (OCD), jest chronicznym zaburzeniem lękowym, które charakteryzuje się występowaniem natrętnych myśli (obsesji) i powtarzających się zachowań (kompulsji). Choroba ta może znacząco wpływać na jakość życia osoby dotkniętej OCD.

Spis treści

 1. Nerwica natręctw - Co to jest i jak się objawia? Objawy nerwicy natręctw 
 2. Nerwica natręctw - przykłady: Jakie są typowe przejawy tego zaburzenia? Przyczyny nerwicy 
 3. Nerwica natręctw myślowych: Charakterystyka i cechy tego rodzaju natręctw
 4. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 5. Nerwica natręctw myślowych - przykłady. Jakie mogą być typowe przykłady myśli natrętnych w tej chorobie?
 6. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 7. Leczenie zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych

Nerwica natręctw - Co to jest i jak się objawia? Objawy nerwicy natręctw 

Nerwica natręctw, czyli zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (OCD), jest przewlekłą chorobą psychiczną, która często występuje równocześnie z lękiem, depresją lub innymi zaburzeniami psychicznymi. Osoby z OCD doświadczają natrętnych myśli, które są niechciane i powtarzają się w ich umyśle. Te myśli natrętne mogą prowadzić do uczucia niepokoju, lęku i dyskomfortu.

Aby złagodzić natrętne myśli i zneutralizować pojawiające się lęki, osoby z OCD wykonują określone rytuały lub zachowania kompulsywne. Te powtarzające się zachowania mogą obejmować czynności takie jak mycie rąk, sprawdzanie czy drzwi są zamknięte, długotrwałe porządkowanie lub sprawdzanie rzeczy wielokrotnie, aby uniknąć wyobrażanej katastrofy.

Nerwica natręctw - przykłady: Jakie są typowe przejawy tego zaburzenia? Przyczyny nerwicy 

Objawy nerwicy natręctw mogą być różne dla różnych osób, ale istnieje kilka powszechnie występujących przejawów tego zaburzenia. Przykłady objawów nerwicy natręctw mogą obejmować:

 1. Myśli natrętne - powtarzające się, niechciane myśli, które mogą dotyczyć różnych tematów, takich jak agresja, obsesja na punkcie czystości, religia lub symetria.
 2. Kompulsje myślowe - powtarzające się myśli, które sprawiają, że osoby z OCD czują się zobowiązane do myślenia w określony sposób lub udzielania odpowiedzi na konkretne pytania.
 3. Kompulsje ruchowe - powtarzające się ruchy lub czynności, takie jak skakanie, dotykanie czy liczenie, które osoby z OCD wykonują w sposób rutynowy w celu złagodzenia natrętnych myśli.
 4. Obawy dotyczące zanieczyszczenia - nadmierne mycie rąk lub czyszczenie przedmiotów z obawy przed zarazkami lub zanieczyszczeniami.
 5. Obawy dotyczące porządku - konieczność utrzymania określonego porządku, symetrii lub precyzji w codziennym życiu.

Nerwica natręctw myślowych: Charakterystyka i cechy tego rodzaju natręctw

W przypadku nerwicy natręctw myślowych, osoby dotknięte OCD doświadczają natrętnych myśli lub obaw przychodzących do ich umysłu, które są irracjonalne i przesadzone. Te myśli są niechciane, ale są trudne do kontrolowania, co prowadzi do silnego niepokoju, lęku i dyskomfortu.

Charakterystyczne cechy nerwicy natręctw myślowych to:

 • Powtarzające się natrętne myśli na temat agresji, odrzucenia, czystości, religii lub innych tematów.
 • Przeświadczenie, że te myśli mówią coś o charakterze lub osobowości osoby z OCD, mimo że nie są one zgodne z ich prawdziwymi wartościami.
 • Próby neutralizacji natrętnych myśli, takie jak unikanie konkretnej sytuacji, powtarzanie w myślach pewnych fraz lub liczenie w myślach.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Nerwica natręctw myślowych - przykłady. Jakie mogą być typowe przykłady myśli natrętnych w tej chorobie?

Przykłady myśli natrętnych w nerwicy natręctw myślowych mogą być skrajnie różnorodne i różnią się w zależności od osoby dotkniętej tym zaburzeniem. Oto kilka typowych przykładów myśli natrętnych często występujących w nerwicach natręctw myślowych:

 1. Myśli agresywne - np. myśli o skrzywdzeniu innych osób lub siebie.
 2. Myśli o nieczystości - np. obawy przed zarazkami, brudem lub zanieczyszczeniami.
 3. Myśli o religii - np. obawy o to, że osoba popełni jakąś bluźnierczą czynność.
 4. Myśli o symetrii - np. konieczność, aby wszystkie rzeczy były ułożone w odpowiedniej kolejności lub były symetryczne.
 5. Myśli dotyczące obawnych scenariuszy - np. myśli o możliwych katastrofach lub tragediach.

W przypadku nerwicy natręctw myślowych, te myśli są niechciane, a osoby z OCD zazwyczaj są świadome irracjonalności tych myśli. Jednakże, wciąż odczuwają silny lęk i potrzebę neutralizowania tych myśli poprzez kompulsje lub unikanie pewnych sytuacji.

Leczenie zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych

Leczenie zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych jest zwykle długotrwałym procesem, który wymaga wielu różnych podejść terapeutycznych. Najczęściej stosowaną metodą jest terapia poznawczo-behawioralna (CBT), która skupia się na zmienianiu myśli i zachowań związanych z obsesją i kompulsją. W ramach terapii CBT pacjenci uczą się identyfikować myśli obsesyjne oraz odczuć, które je towarzyszą, a następnie stopniowo nabywają umiejętność kontrolowania i zmniejszania takich myśli. Kolejnym składnikiem leczenia jest farmakoterapia, która polega na podawaniu pacjentowi określonych leków, zwykle selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Leki te przyczyniają się do złagodzenia objawów obsesyjno-kompulsyjnych poprzez regulację poziomu serotoniny w mózgu. Istnieją również inne formy terapii, takie jak terapia grupowa i terapia poznawcza oparta na uważności, które mogą wspierać proces leczenia i zwiększyć skuteczność terapii CBT. W niektórych przypadkach, gdy standardowe metody leczenia nie przynoszą poprawy lub objawy są bardzo ciężkie, może być konieczne leczenie szpitalne.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica to roślina strączkowa, która ze względu na swoje wartości odżywcze coraz częściej pojawiają się na naszych stołach. To przede wszystkim źródło białka roślinnego, ale również błonnika, związków mineralnych i witamin. W poniższym artykule przyjrzymy się dokładnie, dlaczego soczewica zasługuje na miano superfoodu.

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki to popularna przyprawa o charakterystycznym zapachu i smaku. Nie tylko nadają potrawom wyjątkowego aromatu, ale również posiadają właściwości lecznicze i mogą wspomagać zdrowie. W tym artykule dowiesz się więcej o właściwościach goździków, jakie mają skutki uboczne oraz jak wykorzystać je jako naturalne remedium na ból zęba, dolegliwości gardłowe i wiele innych schorzeń.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz!

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis!

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz