Nerwica wegetatywna - co to jest i jak można ją leczyć? Objawy i leczenie. Jak złgaodzić objawy? 

Nerwica wegetatywna - co to jest i jak można ją leczyć? Objawy i leczenie. Jak złgaodzić objawy? 

Nerwica wegetatywna, znana również jako zespół nerwicy wegetatywnej, jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń nerwicowych. Charakteryzuje się ona szerokim spektrum objawów fizycznych, które są związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu autonomicznego. Dla osób z niewielką wiedzą medyczną, może być trudne zrozumienie tego schorzenia. W tym poradniku specialistycznym omówimy nerwicę wegetatywną, jej objawy oraz metody leczenia i terapii.

Nerwica wegetatywna: Co to jest nerwica wegetatywna i jakie są jej cechy?

Nerwica wegetatywna, zwana również nerwicą autonomiczną, jest stanem lękowym, który powoduje zakłócenie równowagi układu autonomicznego - części układu nerwowego odpowiedzialnej za regulację funkcji automatycznych organizmu. Osoby cierpiące na nerwicę wegetatywną doświadczają częstych napadów lęku, które są często wywołane przez sytuacje stresowe.

Cechą charakterystyczną nerwicy wegetatywnej jest występowanie szerokiego spektrum objawów fizycznych, które często przybierają formę dolegliwości somatycznych. Osoby cierpiące na nerwicę wegetatywną często doświadczają:

 • Kołatanie serca
 • Zawroty głowy
 • Nudności
 • Zaburzenia snu
 • Bóle głowy
 • Poty nocne

Objawy nerwicy wegetatywnej: Jakie są typowe symptomy związane z nerwicą wegetatywną?

Typowe symptomy związane z nerwicą wegetatywną można podzielić na trzy kategorie: objawy fizyczne, emocjonalne i poznawcze. Symptomy fizyczne, które towarzyszą nerwicy wegetatywnej, mogą obejmować:

 • Kołatania serca i nieprawidłowy rytm
 • Pocenie się
 • Drżenie rąk lub ciała
 • Duszności lub uczucie duszności
 • Nudności lub odbijanie

Do objawów emocjonalnych związanych z nerwicą wegetatywną należą:

 • Nasilenie lęku lub paniczne ataki lęku
 • Niepokój lub napięcie emocjonalne
 • Stany depresyjne lub smutek

Objawy poznawcze to takie, które dotyczą naszych myśli i sposobu myślenia. W przypadku nerwicy wegetatywnej mogą wystąpić m.in.:

 • Trudności w koncentracji
 • Trudności w zapamiętywaniu
 • Myśli pesymistyczne i negatywne

Leczenie nerwicy wegetatywnej - jakie są metody leczenia i terapii?

Leczenie nerwicy wegetatywnej obejmuje zarówno farmakoterapię, jak i terapie psychologiczne. Mimo że każdy przypadek może wymagać indywidualnego podejścia, ogólnie dostępne metody leczenia obejmują:

Farmakoterapia:

 • Leki przeciwlękowe - stosowane w celu zmniejszenia poziomu lęku i poprawy samopoczucia pacjenta.
 • Leki przeciwdepresyjne - często stosowane w leczeniu stanów depresyjnych, które mogą towarzyszyć nerwicy wegetatywnej.
 • Beta-blokery - stosowane w celu regulacji rytmu serca i zmniejszenia nasilenia objawów fizycznych.

Terapie psychologiczne:

 • Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) - ma na celu identyfikację negatywnych myśli i wzorców zachowań oraz nauczenie pacjenta nowych sposobów radzenia sobie ze stresem i lękiem.
 • Terapia relaksacyjna - oparta na technikach relaksacyjnych, takich jak medytacja i głębokie oddychanie, które mogą pomóc w zmniejszeniu objawów fizycznych związanych z nerwicą wegetatywną.
 • Terapia poznawcza - koncentruje się na identyfikacji i zmianie niezdrowych przekonań i myśli, które przyczyniają się do nasilenia objawów nerwicy wegetatywnej.

Sprawdź co oznacza nerwica żołądka i jak z nią walczyć.Czy twoje objawy jelitowe są napewno na tle nerwowym ?

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Nerwica wegetatywna - objawy neurologiczne

W niektórych przypadkach nerwica wegetatywna może objawiać się również objawami neurologicznymi. Mogą to być:

 • Migreny
 • Skurcze mięśni
 • Problemy z równowagą
 • Zmiany wrażliwości skóry

W przypadku wystąpienia objawów neurologicznych, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu dokładnej diagnozy i ustalenia odpowiedniego planu leczenia.

W przypadku nerwicy wegetatywnej istnieje wiele potencjalnych przyczyn, takich jak stres, traumy, czynniki genetyczne i inne. Dlatego ważne jest, aby podczas leczenia uwzględnić całościowe podejście, skoncentrowane na zarządzaniu stresem i poprawie ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Pamiętaj, że to tylko podstawowe informacje na temat nerwicy wegetatywnej. Jeśli zauważasz objawy z nią związane, skonsultuj się z lekarzem w celu uzyskania dokładnej diagnozy i planu leczenia odpowiedniego dla Twojej sytuacji.

Jak poradzić sobie z nerwicą wegetatywną?

Nerwica wegetatywna to choroba, która może bardzo negatywnie wpływać na nasze codzienne życie. Jednak istnieją sposoby, które mogą nam pomóc poradzić sobie z tym stanem. Jednym z najważniejszych kroków jest nauka technik relaksacyjnych, które pomogą nam zmniejszyć nasze napięcie i stres. Możemy spróbować różnych metod, takich jak głębokie oddychanie, medytacja, joga czy tai chi. Ważne jest również dbanie o zdrową dietę i regularną aktywność fizyczną. Unikanie szkodliwych substancji, takich jak kofeina, alkohol czy papierosy, może również pomóc w zmniejszeniu objawów nerwicy wegetatywnej. Ważne jest także znalezienie odpowiedniego wsparcia – można skonsultować się z lekarzem, który może zalecić terapię farmakologiczną lub terapię behawioralną, lub skorzystać z pomocy terapeuty. Powinniśmy pamiętać, że nerwica wegetatywna może być uleczalna i nie musimy sobie z tym problemem radzić sami.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca