Melatonina - jak działa hormon regulujący rytm snu i czuwania? Czy melatonina wpływa na tycie? 

Melatonina - jak działa hormon regulujący rytm snu i czuwania? Czy melatonina wpływa na tycie? 

Sprawdź jak działa melatonina 

Melatonina - wprowadzenie do hormonu regulującego sen i czuwanie

Melatonina jest hormonem, który pełni kluczową rolę w regulacji rytmu snu i czuwania. Jest naturalnie występującym związkiem chemicznym, wytwarzanym głównie przez szyszynkę - małą gruczołę położoną w naszym mózgu. Melatonina wpływa na nasze zasypianie, jakość snu oraz ogólny rytm dobowy organizmu.

Jak działa melatonina? Mechanizm działania i wpływ na rytm dobowy

Melatonina wpływa na nasz rytm dobowy poprzez regulację procesów zasypiania i czuwania. W jasnym świetle, nasza szyszynka nie wydziela melatoniny, co oznacza, że jesteśmy bardziej czujni. Jednak gdy zapada zmrok, szyszynka zaczyna wydzielać melatoninę, co sygnalizuje naszemu organizmowi, że nadszedł czas na sen.

Melatonina działa na różne receptory w mózgu, które są odpowiedzialne za kontrolę rytmu dobowego. Bardziej technicznie, melatonina wiąże się z receptorami melatoninowymi typu 1 i 2 (MT1 i MT2), które są obecne w różnych obszarach mózgu. Połączenie melatoniny z tymi receptorami pomaga regulować nasz cykl snu i czuwania.

Melatonina na co pomaga? Obszary działania i korzyści dla organizmu

Melatonina nie tylko reguluje sen i czuwanie, ale ma również szereg innych korzyści dla organizmu. Oto niektóre z obszarów, w których melatonina może pomóc:

 • Poprawa jakości snu: Melatonina może pomóc skrócić czas potrzebny na zaśnięcie i poprawić jakość snu, co prowadzi do lepszego wypoczynku nocnego.
 • Regulacja rytmu dobowego: Melatonina pomaga dostosować organizm do odpowiedniego rytmu czuwania i snu, zwiększając uczucie wypoczęcia w ciągu dnia.
 • Lepsze przystosowanie do zmiany strefy czasowej: Melatonina może pomóc w łagodzeniu objawów jet lagu po podróży przez różne strefy czasowe.
 • Wspomaganie zdrowego starzenia się: Melatonina posiada działanie przeciwutleniające i może pomóc w ochronie przed stresem oksydacyjnym, przyczyniając się do zdrowego starzenia się.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Melatonina - jak ją stosować?

Jak długo stosować melatoninę? Zalecenia dotyczące czasu trwania suplementacji

Czas trwania suplementacji melatoniną zależy od indywidualnych potrzeb i okoliczności. W niektórych przypadkach, jak np. przy łagodzeniu objawów jet lagu, suplementacja może być krótkotrwała, trwająca tylko przez kilka dni. Natomiast w przypadku osób z zaburzeniami snu, suplementacja może być długoterminowa i trwać tygodniami lub miesiącami.

Ważne jest skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji melatoniną. Lekarz będzie w stanie ocenić indywidualne potrzeby i określić odpowiedni czas trwania suplementacji.

Jak długo działa melatonina po jej zażyciu? Czas działania hormonu

Czas działania melatoniny po jej zażyciu może różnić się u różnych osób. Jest to zależne od wielu czynników, takich jak indywidualna wrażliwość na melatoninę, dawka i forma suplementu melatoninowego, a także inne czynniki, które mogą wpływać na trawienie i metabolizm.

Wiele suplementów melatoninowych ma działanie krótkotrwałe i pomaga zasnąć w ciągu godziny lub dwóch po zażyciu. Jednak czas trwania efektu może się różnić w zależności od osoby.

Melatonina - dawka przed snem: Jak ustalić odpowiednią ilość do spożycia

Dawki melatoniny przed snem mogą się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb oraz jakości i skuteczności preparatu melatoninowego. W przypadku suplementacji melatoniną, zawsze warto rozpocząć od niższych dawek i stopniowo zwiększać, jeśli to konieczne.

Dla wielu osób dawka melatoniny od 0,5 mg do 5 mg przed snem jest wystarczająca. Jednak dla innych osób, zwłaszcza tych z poważnymi zaburzeniami snu, może być konieczne przyjęcie wyższej dawki. Ważne jest skonsultowanie się z lekarzem lub farmaceutą w celu ustalenia odpowiedniej dawki dla indywidualnych potrzeb.

Melatonina - naturalne źródła: Gdzie występuje melatonina w przyrodzie?

Melatonina występuje naturalnie w niektórych produktach spożywczych. Oto kilka źródeł naturalnej melatoniny:

 • Czerwone porzeczki
 • Kulki melonowe
 • Morele
 • Gorzka czekolada

Chociaż spożycie żywności zawierającej melatoninę może dostarczyć pewne ilości tego hormonu, warto pamiętać, że ilość melatoniny w produktach spożywczych może być nieznaczna. Suplementacja melatoniną może być konieczna w przypadku braku odpowiedniej ilości melatoniny w diecie lub w celu wzmocnienia jej działania w regulacji snu i czuwania.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

W branży beauty właściwa prezencja liczy się jak nigdzie indziej. To właśnie pracownicy salonów kosmetycznych są ich prawdziwą wizytówką, dlatego muszą wyglądać nienagannie, nawet po wielu godzinach pracy. Ważna jest nie tylko estetyka, ale również spójność. Jakie standardy warto wdrożyć we własnym salonie urody? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w powrocie do zdrowia i poprawie jakości życia. Dzięki odpowiednio dobranym zabiegom pacjenci mogą skutecznie przeciwdziałać lub łagodzić swoje dolegliwości, zwiększając sprawność fizyczną, przywracając normalne funkcje ciała oraz zmniejszając ból.

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na całym świecie. Niemal każdego dnia miliony ludzi konsumują kawę, by zyskać energię i poprawić swoją koncentrację. Kluczowym składnikiem wpływającym na te właściwości jest kofeina. Jednakże, z jakimi korzyściami i zagrożeniami związanymi z kofeiną w kawie powinniśmy być świadomi? Artykuł ten ma na celu rzetelne omówienie tego zagadnienia.

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Dzisiaj rozpoczyna się rejestracja dla wszystkich zainteresowanych unikatowym modelem Mezator M1 w wersji Refurbished. To nadal ta sama zaawansowana technologia, ale teraz dostępna w rewelacyjnej cenie - jedynie 9999 zł, zamiast standardowych 40.310 zł.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
195zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca