Zaburzenia snu - przyczyny, objawy i leczenie. Problemy ze snem? Skutki i objawy bezsenności 

Zaburzenia snu - przyczyny, objawy i leczenie. Problemy ze snem? Skutki i objawy bezsenności 

Czy czujesz się zmęczony po nocy spędzonej w łóżku lub nie możesz zasnąć, mimo że jesteś bardzo zmęczony? Jeśli tak, to możesz mieć zaburzenia snu. W tym artykule omówimy najczęstsze rodzaje zaburzeń snu, ich przyczyny, objawy i sposoby leczenia.

Czym są zaburzenia snu?

Zaburzenia snu to wszelkie problemy związane z jakością lub ilością snu. Może to obejmować trudności z zasypianiem, czasami przebudzenie i brak spokoju podczas snu. Nieprawidłowe poziomy melatoniny i hormonów stresu mogą mieć wpływ na zaburzenia snu.

Rodzaje zaburzeń snu

Istnieje wiele rodzajów zaburzeń snu. Do najczęstszych z nich należą bezsenność, chrapanie, bezdech senny, zespół niespokojnych nóg oraz parasomnie, takie jak koszmary nocne i somnabulizm.

Zaburzenia snu - przyczyny

Zaburzenia snu mogą być spowodowane przez różne czynniki, w tym stres, problemy zdrowotne, zmiany w stylu życia, nieprawidłowe poziomy hormonów i niektóre leki. Bezsenność może wynikać z depresji, lęku lub skomplikowanych problemów emocjonalnych. Chrapanie może być spowodowane przez problemy z dziąsłami, zatkanym nosem lub zwiększonym ciśnieniem krwi.

Zaburzenia snu - objawy

Objawy zaburzeń snu obejmują trudności z zasypianiem, nieprawidłowe sny, problemy z oddychaniem, krótkie drzemki w ciągu dnia, lęki nocne, nieregularny rytm snu i nadmierne chrapanie.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Zaburzenia snu u dzieci

Zaburzenia snu występują również u dzieci. W tym przypadku mogą to być problemy z zasypianiem, koszmary nocne, łzawienie, chrapanie lub oddychanie ustami. Konieczne jest monitorowanie tych symptonów i ewentualnie skonsultowanie z lekarzem pediatrą.

Leczenie zaburzeń snu

Istnieją różne leki i terapie, które mogą pomóc w leczeniu zaburzeń snu. Terapia behawioralna, takie jak trening relaksacyjny czy medytacja na sen z odpowiednimi technikami relaksacyjnymi mogą pomóc zmniejszyć stres i poprawić jakość snu. Cięższe przypadki zaburzeń snu mogą wymagać leków przepisanych przez lekarza.

Zaburzenia snu – rodzaje i charakterystyka

Zaburzenia snu to różne sytuacje, w których osoba ma trudności z zasypianiem, utrzymaniem snu lub ma nieodpowiednią ilość snu, co wpływa negatywnie na jej zdrowie i jakość życia. Istnieje wiele różnych rodzajów zaburzeń snu. Oto niektóre z najczęstszych, wraz z ich charakterystyką:

 1. Bezsenność (insomnia): Bezsenność jest jednym z najczęstszych rodzajów zaburzeń snu. Objawia się trudnościami z zasypianiem, utrzymaniem snu lub budzeniem się zbyt wcześnie i niezdolnością do ponownego zasypiania. Bezsenność może być krótkotrwała lub przewlekła.
 2. Zespół niespokojnych nóg (RLS - Restless Legs Syndrome): RLS charakteryzuje się nieprzyjemnymi wrażeniami w nogach, takimi jak mrowienie, pieczenie czy uczucie czołobitności, które pojawiają się w spoczynku i zmuszają osobę do ruchu nóg. To utrudnia zasypianie i prowadzi do fragmentacji snu.
 3. Zespół bezdechu sennego (SAS - Sleep Apnea Syndrome): SAS to zaburzenie, w którym podczas snu dochodzi do okresowego zatrzymania oddechu lub ograniczenia przepływu powietrza. To może prowadzić do wielokrotnego budzenia się w nocy i prowadzić do chronicznego zmęczenia i ryzyka chorób serca.
 4. Narkolepsja: Narkolepsja to zaburzenie, w którym osoba ma nagłe ataki senności i trudności z kontrolowaniem snu w ciągu dnia. Osoby z narkolepsją mogą nagle zasypiać w niespodziewanych momentach.
 5. Zaburzenia rytmu okołodobowego: Te zaburzenia wynikają z niewłaściwego dostosowania rytmu snu i czuwania do cyklu 24-godzinnego. Przykłady to zespół zmiany strefy czasowej i zaburzenie snu związanego z pracą nocną.
 6. Zaburzenia parasomniowe: To grupa zaburzeń, które występują podczas snu lub w okresie przejścia między snem a czuwaniem. Należą do nich koszmary nocne, lęki nocne, somnambulizm (chodzenie podczas snu) i inne.
 7. Zespół bezdechu śródmiąższowego: Jest to rzadkie zaburzenie, w którym osoba ma trudności z oddychaniem przez niedrożność dróg oddechowych, ale nie spełnia kryteriów dla bezdechu sennego. Może to prowadzić do problemów z zasypianiem i snem.
 8. Zaburzenia snu związane z medykamentami lub substancjami: Niektóre leki, alkohol, narkotyki i inne substancje mogą wpływać na sen i prowadzić do zaburzeń snu.

Zaburzenia snu mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne, dlatego ważne jest ich rozpoznanie i leczenie. Jeśli masz trudności ze snem lub podejrzewasz, że masz jakieś zaburzenie snu, warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą ds. snu, który może przeprowadzić odpowiednie badania i pomóc w ustaleniu diagnozy oraz zaproponować odpowiednie metody leczenia. Dobre nawyki snu i zdrowy styl życia mogą również pomóc w poprawie jakości snu.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca