Lęki nocne u dzieci: objawy, przyczyny i sposoby pomocy. Lęki nocne u dzieci i dorosłych. Koszmary senne u dzieci – przyczyny, jak leczyć?

Lęki nocne u dzieci: objawy, przyczyny i sposoby pomocy. Lęki nocne u dzieci i dorosłych. Koszmary senne u dzieci – przyczyny, jak leczyć?

Często spotykane u dzieci, nocne lęki mogą prowadzić do niepokoju zarówno u rodziców, jak i u samych dzieci. W artykule tym omówimy objawy, przyczyny oraz metody radzenia sobie z tym zjawiskiem. Pamiętaj, że najważniejsze jest oferowanie wsparcia i zrozumienia dla dzieci, które doświadczają lęków nocnych.

Lęki nocne u dzieci: jakie są objawy i jak je rozpoznać?

Objawy lęków nocnych u dzieci mogą być różnorodne. Niektóre z najczęstszych objawów to:

 • wybudzanie się w nocy z przerażeniem
 • nadmierna pobudliwość przed snem
 • trudności w zaśnięciu
 • częste budzenie się i trudności w ponownym zasypianiu
 • pocenie się, drżenie, przyspieszone bicie serca

Rozpoznanie lęków nocnych u dzieci może być trudne, ponieważ mogą być mylone z koszmarami lub innymi zaburzeniami snu. Jednak jeśli dziecko często doświadcza tych objawów i jest to związane z napadami lęku, istnieje duża szansa, że ma do czynienia właśnie z nocnymi lękami.

Jak rozróżnić lęki nocne od napadów padaczkowych?

Rozróżnienie lęków nocnych od napadów padaczkowych może być trudne, ponieważ oba stany mogą wywoływać podobne objawy. Niemniej jednak, istnieją pewne cechy charakterystyczne dla każdego z tych stanów, które mogą pomóc w ich rozpoznaniu. Ważne jest jednak, aby w przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub niepokojących objawów zwrócić się do lekarza w celu dokładnej diagnozy. Poniżej przedstawiam informacje ogólne na ten temat:

Lęki nocne:

 1. Okoliczności: Lęki nocne, znane również jako koszmary nocne, zazwyczaj występują w okresie snu, zwłaszcza podczas fazy REM (szybkiego ruchu oczu). Mogą występować w odpowiedzi na stres, traumatyczne wydarzenia lub niepokojące myśli.

 2. Objawy: Podczas lęku nocnego osoba może przeżywać bardzo intensywne, przerażające sny. Często budzi się w stanie paniki, odczuwając lęk lub niepokój. Po przebudzeniu zwykle jest w stanie zorientować się, że to była tylko nieprzyjemna senacja.

 3. Reakcje po przebudzeniu: Po przebudzeniu z lęku nocnego osoba zwykle jest zdezorientowana, ale z czasem dochodzi do siebie i zdaje sobie sprawę, że to był sen.

Napady padaczkowe:

 1. Charakterystyka napadów: Napady padaczkowe mogą mieć różne objawy, w zależności od typu padaczki. Mogą obejmować drgawki, zmiany świadomości, utratę kontaktu z otoczeniem lub inne zaburzenia neurologiczne.

 2. Drgania: W przypadku napadów drgawkowych osoba może doświadczać mimowolnych, rytmicznych ruchów ciała. Mogą one obejmować np. szarpanie kończyn lub mimowolne ruchy ust.

 3. Zmiana świadomości: W niektórych przypadkach podczas napadu padaczkowego osoba może utracić kontakt z otoczeniem lub wydawać się być "niedostępna".

Wskazówki do rozróżnienia:

 1. Kontakt z otoczeniem: Podczas lęku nocnego osoba zazwyczaj zachowuje kontakt z rzeczywistością po przebudzeniu, podczas gdy podczas napadu padaczkowego kontakt z otoczeniem może być zaburzony.

 2. Drgania i reakcje ciała: W przypadku napadów padaczkowych występują fizyczne objawy, takie jak drgawki lub mimowolne ruchy ciała, których nie ma w przypadku lęków nocnych.

 3. Częstość i historia: Jeśli osoba ma historię padaczki lub ma objawy, które są regularne i powtarzają się, warto skonsultować się z lekarzem neurologiem.

Nocne lęki u dzieci: jak rozumieć to zjawisko i jak sobie z nim radzić?

Nocne lęki u dzieci są częstym zjawiskiem i nie oznaczają, że dziecko jest słabe czy chore. W rzeczywistości, lęki nocne mogą być naturalną reakcją organizmu na stresujące sytuacje lub zmiany w życiu dziecka. Ważne jest, aby rodzice zrozumieli, jak dziecko odczuwa te lęki i odpowiednio zareagowali.

Oferowanie bezwarunkowej miłości, wsparcia emocjonalnego i ciepłej obecności może pomóc dziecku w radzeniu sobie z lękami nocnymi. Tworzenie spokojnej i bezpiecznej atmosfery przed snem, np. poprzez rutynowe wieczorne rytuały, może także pomóc dziecku czuć się bardziej komfortowo i bezpiecznie.

Lęki nocne u dzieci: co robić, gdy dziecko ma nawracające koszmary?

Jeśli dziecko doświadcza nawracających koszmarów, istnieje kilka sposobów, które mogą pomóc mu w radzeniu sobie z tym zjawiskiem:

 • Daj dziecku możliwość wyrażenia swoich emocji i obaw związanych z koszmarami. Pozwól mu wiedzieć, że jesteś obecny i wspierasz je w trudnych chwilach.
 • Wypróbuj techniki relaksacyjne przed snem, takie jak oddechowe ćwiczenia lub medytacja, aby pomóc dziecku uspokoić się przed pójściem spać.
 • Zwróć uwagę na otoczenie i wyeliminuj czynniki stresowe, które mogą przyczyniać się do pojawiania się koszmarów. Upewnij się, że sypialnia jest bezpieczna i wygodna dla dziecka.
 • Pomyśl nad kołdrą obciążeniową dla dziecka

Lęki nocne najczęściej pojawiają się u dzieci między drugim a szóstym rokiem życia, jednak czasami dotyczą nawet dzieci półtorarocznych albo dwunastolatków.

Faktycznie, lęki nocne mogą występować w różnym wieku dzieci i nie zawsze są ograniczone tylko do okresu przedszkolnego. Najczęściej występują one między drugim a szóstym rokiem życia, ale istnieją również przypadki, w których lęki nocne mogą występować u dzieci półtorarocznych, dwunastolatków lub nawet w późniejszych etapach rozwoju.

W przypadku dzieci w wieku półtorarocznym, lęki nocne mogą być wynikiem nie tylko wyobraźni, ale także pojawiającej się separacyjnej lęku - strachu przed oddzieleniem się od rodziców. Dla dzieci starszych, lęki nocne mogą wynikać z bardziej skomplikowanych aspektów emocjonalnych, takich jak stres, napięcie czy obawy związane z codziennym życiem.

Niezależnie od wieku dziecka, ważne jest, aby rodzice i opiekunowie byli wrażliwi na jego potrzeby emocjonalne i starali się dostosować wsparcie do indywidualnych potrzeb. W przypadku trudnych i uporczywych lęków nocnych, kiedy negatywnie wpływają one na zdrowie emocjonalne lub codzienne funkcjonowanie dziecka, zawsze warto skonsultować się z pediatrą lub specjalistą psychologicznym, aby uzyskać odpowiednie rady i wsparcie.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Lęki nocne u dzieci: jakie są główne przyczyny tego zjawiska?

Lęki nocne u dzieci mogą mieć różne przyczyny. Kilka najczęstszych czynników, które mogą przyczynić się do lęków nocnych, to:

 • Zmiany w życiu dziecka, takie jak rozpoczęcie przedszkola, szkoły lub przeprowadzka.
 • Napięcie emocjonalne i stres, np. związany z trudnościami w relacjach rodzinnych lub szkolnych.
 • Nocne lęki mogą również mieć podłoże genetyczne lub być spowodowane przez zaburzenia snu.

Ważne jest, aby zrozumieć, że lęki nocne u dzieci są naturalnym zjawiskiem i z reguły mijają z czasem. Jednak jeśli lęki te są uporczywe i zakłócają codzienne funkcjonowanie dziecka, warto skonsultować się z lekarzem.

Lęki nocne są zaburzeniem o dobrym rokowaniu i łagodnym charakterze, a u większości dzieci ustępują po 5 roku życia.

Tak, to prawda. Lęki nocne u dzieci zazwyczaj są stanem przejściowym i często związane z rozwojem emocjonalnym i percepcją otaczającego świata. Dzieci w wieku przedszkolnym mogą doświadczać lęków nocnych, które zazwyczaj są wynikiem ich żywej wyobraźni i trudności w odróżnianiu snów od rzeczywistości. Lęki te mogą być spowodowane np. strachem przed ciemnością, wyobrażeniami czytanych bajek czy niepokojem związanym z oddzieleniem od rodziców.

W większości przypadków lęki nocne u dzieci ustępują samoistnie i nie wymagają specjalistycznego leczenia. W miarę jak dziecko rośnie i rozwija się emocjonalnie oraz poznaje rzeczywistość, lęki te zazwyczaj zanikają. Wspierające i uspokajające podejście rodziców może również pomóc dziecku w radzeniu sobie z tymi lękami.

Jeśli jednak lęki nocne u dziecka są bardzo nasilone, utrzymują się przez dłuższy czas, powodują znaczne cierpienie lub zakłócają codzienne funkcjonowanie, warto skonsultować się z pediatrą lub psychologiem dziecięcym. W niektórych przypadkach może być zalecane terapeutyczne podejście, takie jak terapia behawioralna czy inne metody psychologiczne, aby pomóc dziecku skutecznie radzić sobie z lękami.

Warto również pamiętać, że każde dziecko jest unikalne, a jego doświadczenia emocjonalne mogą się różnić. W przypadku wątpliwości lub obaw dotyczących zachowania dziecka, warto skonsultować się z ekspertem, który pomoże zrozumieć i właściwie zareagować na jego potrzeby emocjonalne.

Lęki nocne u dzieci: jak można pomóc dziecku w pokonywaniu strachu przed snem?

Oto kilka sposobów, które mogą pomóc dziecku w pokonywaniu strachu przed snem:

 • Ustanowienie rutynowej godziny snu i wprowadzenie wieczornych rytuałów pomagających dziecku zrelaksować się przed snem.
 • Zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa poprzez obecność rodzica w pokoju przed snem.
 • Poświęcanie czasu na rozmowy z dzieckiem na temat jego lęków i obaw związanych ze snem.
 • Zachęcanie dziecka do wyrażania swoich emocji i myśli poprzez rysowanie, pisanie dziennika lub rozmowy.

Pamiętaj, że każde dziecko jest inne i to, co działa dla jednego, niekoniecznie zadziała dla drugiego. Dlatego ważne jest, aby być cierpliwym i wspierać dziecko w jego procesie radzenia sobie z lękami nocnymi.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Odkryj tajemnice zespołu suchego oka (ZSO) - powszechnego problemu dotykającego wiele osób. Dowiedz się o różnorodnych przyczynach, od genetycznych po nawyki życiowe, i jakie istnieją sposoby poprawy komfortu oczu.

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Które okulary wybrać: progresywne czy dwuogniskowe? Poznaj różnice i korzyści obu rodzajów, by podjąć najlepszą decyzję dopasowaną do Twoich potrzeb i stylu życia.

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Chociaż coraz częściej mówi się o tym, jak ważne są regularne badania i dbanie o zdrowie, wciąż wiele osób lekceważy te zalecenia. W dodatku istnieją choroby, o których pomimo częstego występowania rzadko się w ogóle wspomina, co może utrudnić ich zdiagnozowanie. Jedną z nich jest endometrioza, czyli przewlekła choroba dotykająca układ rozrodczy. Nie dość, że może prowadzić do silnych bólów, to dodatkowo powodu problemy z płodnością. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że endometrioza może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym na całym świecie!

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Wizyta u lekarza rodzinnego to pierwszy krok w procesie diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. To właśnie lekarz rodzinny decyduje, jakie badania diagnostyczne są potrzebne, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Wiele z tych badań wymaga skierowania, które jest niezbędne do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy, na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także jakie są zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań w przychodni lekarskiej.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca