bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Kołdra obciążeniowa dla dzieci: Jak dobrać, stosować i wybrać odpowiednią wagę? Jak dobrać kołdrę obciążeniową dla dziecka? Jaką wagę kołdry obciążeniowej wybrać?

Blog healthcare

Kołdra obciążeniowa dla dzieci: Jak dobrać, stosować i wybrać odpowiednią wagę? Jak dobrać kołdrę obciążeniową dla dziecka? Jaką wagę kołdry obciążeniowej wybrać?

Kołdry obciążeniowe to narzędzie, które zyskało popularność w terapii dzieci z różnymi problemami emocjonalnymi oraz sensorycznymi. Wykorzystywane są np. w terapii dzieci z autyzmem, ADHD, niepokojami oraz innymi zaburzeniami integracji sensorycznej. W tym artykule skupimy się na temacie kołder obciążeniowych dla dzieci, ich doborze, stosowaniu i wybieraniu odpowiedniej wagi.

Spis treści

 1. Kołdra obciążeniowa dla dzieci: Jak dobrać odpowiedni rozmiar i wagę?
 2. Kołdra obciążeniowa dla dzieci: Czy warto skorzystać z kalkulatora do doboru wagi?
 3. Kołdra obciążeniowa dla dzieci z autyzmem: Jak może być pomocna?
 4. Kołdra obciążeniowa dla dzieci: Jak stosować i jakie są korzyści z jej używania?
 5. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 6. Kołdra obciążeniowa dla dzieci: Jaka waga jest najodpowiedniejsza dla malucha?
 7. Jak stosować kołdrę obciążeniową dla dzieci?
 8. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 9. Podsumowanie

Kołdra obciążeniowa dla dzieci: Jak dobrać odpowiedni rozmiar i wagę?

Podstawowym kryterium wyboru kołdry obciążeniowej jest jej waga, która powinna wynosić około 10% masy ciała dziecka. Takie obciążenie pozwala na działanie terapeutyczne poprzez stymulację układu proprioceptywnego, który odpowiada za odczuwanie ciężaru, napięcia i ruchu przez organizm.

Wybierając kołdrę dla dziecka, należy zwrócić uwagę na jej rozmiar i wypełnienie. Kołdra powinna być dostosowana do wieku dziecka oraz pojemności łóżka. Rozmiar powinien być o tyle większy, aby kołdra przykrywała całe ciało dziecka.

Kołdra obciążeniowa dla dzieci: Czy warto skorzystać z kalkulatora do doboru wagi?

Wybór odpowiedniej wagi kołdry obciążeniowej jest kluczowy dla uzyskania zamierzonego efektu terapeutycznego. Istnieją specjalne kalkulatory online, które pomagają określić wagę kołdry na podstawie wieku i wagi dziecka. Coraz więcej producentów kołder obciążeniowych posiada także swoje własne narzędzia do doboru wagi.

Warto pamiętać, że dobór wagi kołdry zależy także od indywidualnych potrzeb dziecka, dlatego należy traktować te wartości jedynie jako wytyczne.

Kołdra obciążeniowa dla dzieci z autyzmem: Jak może być pomocna?

Kołdra obciążeniowa dla dzieci z autyzmem może być używana jako uzupełnienie terapii behawioralnej. Terapia z wykorzystaniem kołdry obciążeniowej przynosi korzyści w postaci poprawy koncentracji, redukcji niepokoju, regulacji lęku oraz poprawy jakości snu. Systematyczne stosowanie kołdry obciążeniowej pozwala dziecku na poznanie swojego ciała, wprowadzenie regularności w życiu oraz zwiększenie poczucia bezpieczeństwa.

Kołdra obciążeniowa dla dzieci: Jak stosować i jakie są korzyści z jej używania?

Kołdra obciążeniowa dla dzieci może być stosowana w nocy podczas snu, w trakcie odpoczynku czy też podczas zajęć terapeutycznych. Kołdra może być wykorzystywana do terapii m.in. ADHD, zaburzeń sensorowych, niepokoju, zaburzeń ze spektrum autyzmu, zaburzeń snu.

Korzyści wynikające z użytkowania kołdry obciążeniowej to przede wszystkim:

 • Poprawa jakości snu
 • Redukcja objawów stresowych i niepokoju
 • Poprawa koncentracji
 • Zwiększenie poczucia bezpieczeństwa
 • Regulacja lęku i napięcia emocjonalnego

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Kołdra obciążeniowa dla dzieci: Jaka waga jest najodpowiedniejsza dla malucha?

Waga kołdry obciążeniowej zależy od wieku i wagi dziecka. Zazwyczaj przyjmuje się, że waga kołdry powinna wynosić około 10% masy ciała dziecka. Jednak dla niektórych niepełnosprawnych i wrażliwych dzieci, waga może być zwiększona do 20% masy ciała. Należy jednak pamiętać, że waga kołdry powinna być dobierana indywidualnie dla każdego dziecka.

Jak stosować kołdrę obciążeniową dla dzieci?

Kołdra obciążeniowa, znana również jako kołdra sensoryczna lub kołdra ciężka, jest używana w celu zapewnienia głębokiego ucisku i stymulacji sensorycznej, co może pomóc w uspokojeniu i regulacji dzieci o niektórych potrzebach sensorycznych lub trudnościach z zasypianiem. Oto kilka wskazówek, jak stosować kołdrę obciążeniową dla dzieci:

 1. Dobór wagi: Wybierz kołdrę o odpowiedniej wadze, zależnie od wagi i wieku dziecka. Zwykle zaleca się, aby waga kołdry stanowiła około 10% do 15% masy ciała dziecka. Jednak zawsze warto skonsultować się z terapeutą zajęciowym lub specjalistą, aby dobrać właściwą wagę.

 2. Stosuj tylko pod nadzorem: Kołdra obciążeniowa powinna być stosowana tylko pod nadzorem dorosłego. Nie pozostawiaj dziecka samego z kołdrą obciążeniową, zwłaszcza jeśli jest małe lub niezdolne do samodzielnego poruszania się.

 3. Stosuj podczas snu lub odpoczynku: Kołdrę obciążeniową można stosować podczas snu lub innych momentów odpoczynku, takich jak czytanie książek czy oglądanie telewizji.

 4. Unikaj zbyt ciężkich obciążeń: Nie stosuj zbyt ciężkich kołder obciążeniowych, które mogą utrudnić swobodne poruszanie się dziecka lub wpłynąć negatywnie na jego oddychanie.

 5. Pamiętaj o bezpieczeństwie: Upewnij się, że kołdra obciążeniowa nie zakrywa twarzy dziecka i nie ogranicza jego ruchów.

 6. Znajdź odpowiedni rozmiar: Wybierz kołdrę obciążeniową o odpowiednim rozmiarze, aby zapewnić równomierne rozłożenie ciężaru na ciele dziecka.

 7. Zapytaj o radę profesjonalistów: Jeśli używasz kołdry obciążeniowej jako terapia sensoryczna dla dziecka z wyjątkowymi potrzebami, warto skonsultować się z terapeutą zajęciowym lub specjalistą w dziedzinie zdrowia dziecka, aby upewnić się, że stosujesz ją właściwie i bezpiecznie.

 8. Obserwuj reakcję dziecka: Zauważ, czy dziecko pozytywnie reaguje na kołdrę obciążeniową i czy pomaga mu w uspokojeniu i regulacji.

 9. Nie stosuj zbyt długo: Dzieciom nie zawsze będzie wygodnie spać lub odpoczywać z kołdrą obciążeniową przez całą noc. Możesz wypróbować różne okresy czasu, aby zobaczyć, co działa najlepiej dla Twojego dziecka.

 10. Indywidualne potrzeby: Pamiętaj, że każde dziecko jest inne. Nie wszystkie dzieci będą reagować pozytywnie na kołdrę obciążeniową, dlatego ważne jest, aby obserwować i dostosowywać podejście do indywidualnych potrzeb dziecka.

Przed zastosowaniem kołdry obciążeniowej, zwłaszcza w przypadku dzieci z wyjątkowymi potrzebami lub zdrowotnymi trudnościami, warto skonsultować się z lekarzem, terapeutą zajęciowym lub specjalistą, aby uzyskać odpowiednie wsparcie i zalecenia.

Podsumowanie

Kołdry obciążeniowe to przyjazne i skuteczne narzędzie w terapii dzieci ze specyficznymi potrzebami emocjonalnymi oraz sensorycznymi. Dobór wagi, rozmiaru i materiału kołdry to kluczowe kwestie, które należy uwzględnić podczas zakupu. Właściwe wykorzystanie kołdry obciążeniowej przynosi wiele korzyści w postaci poprawy jakości snu, redukcji niepokoju, poprawy koncentracji oraz regulacji lęku i napięcia emocjonalnego.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz