Kołdra obciążeniowa dla dzieci: Jak dobrać, stosować i wybrać odpowiednią wagę? Jak dobrać kołdrę obciążeniową dla dziecka? Jaką wagę kołdry obciążeniowej wybrać?

Kołdra obciążeniowa dla dzieci: Jak dobrać, stosować i wybrać odpowiednią wagę? Jak dobrać kołdrę obciążeniową dla dziecka? Jaką wagę kołdry obciążeniowej wybrać?

Kołdry obciążeniowe to narzędzie, które zyskało popularność w terapii dzieci z różnymi problemami emocjonalnymi oraz sensorycznymi. Wykorzystywane są np. w terapii dzieci z autyzmem, ADHD, niepokojami oraz innymi zaburzeniami integracji sensorycznej. W tym artykule skupimy się na temacie kołder obciążeniowych dla dzieci, ich doborze, stosowaniu i wybieraniu odpowiedniej wagi.

Kołdra obciążeniowa dla dzieci: Jak dobrać odpowiedni rozmiar i wagę?

Podstawowym kryterium wyboru kołdry obciążeniowej jest jej waga, która powinna wynosić około 10% masy ciała dziecka. Takie obciążenie pozwala na działanie terapeutyczne poprzez stymulację układu proprioceptywnego, który odpowiada za odczuwanie ciężaru, napięcia i ruchu przez organizm.

Wybierając kołdrę dla dziecka, należy zwrócić uwagę na jej rozmiar i wypełnienie. Kołdra powinna być dostosowana do wieku dziecka oraz pojemności łóżka. Rozmiar powinien być o tyle większy, aby kołdra przykrywała całe ciało dziecka.

Kołdra obciążeniowa dla dzieci: Czy warto skorzystać z kalkulatora do doboru wagi?

Wybór odpowiedniej wagi kołdry obciążeniowej jest kluczowy dla uzyskania zamierzonego efektu terapeutycznego. Istnieją specjalne kalkulatory online, które pomagają określić wagę kołdry na podstawie wieku i wagi dziecka. Coraz więcej producentów kołder obciążeniowych posiada także swoje własne narzędzia do doboru wagi.

Warto pamiętać, że dobór wagi kołdry zależy także od indywidualnych potrzeb dziecka, dlatego należy traktować te wartości jedynie jako wytyczne.

Kołdra obciążeniowa dla dzieci z autyzmem: Jak może być pomocna?

Kołdra obciążeniowa dla dzieci z autyzmem może być używana jako uzupełnienie terapii behawioralnej. Terapia z wykorzystaniem kołdry obciążeniowej przynosi korzyści w postaci poprawy koncentracji, redukcji niepokoju, regulacji lęku oraz poprawy jakości snu. Systematyczne stosowanie kołdry obciążeniowej pozwala dziecku na poznanie swojego ciała, wprowadzenie regularności w życiu oraz zwiększenie poczucia bezpieczeństwa.

Kołdra obciążeniowa dla dzieci: Jak stosować i jakie są korzyści z jej używania?

Kołdra obciążeniowa dla dzieci może być stosowana w nocy podczas snu, w trakcie odpoczynku czy też podczas zajęć terapeutycznych. Kołdra może być wykorzystywana do terapii m.in. ADHD, zaburzeń sensorowych, niepokoju, zaburzeń ze spektrum autyzmu, zaburzeń snu.

Korzyści wynikające z użytkowania kołdry obciążeniowej to przede wszystkim:

 • Poprawa jakości snu
 • Redukcja objawów stresowych i niepokoju
 • Poprawa koncentracji
 • Zwiększenie poczucia bezpieczeństwa
 • Regulacja lęku i napięcia emocjonalnego

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Kołdra obciążeniowa dla dzieci: Jaka waga jest najodpowiedniejsza dla malucha?

Waga kołdry obciążeniowej zależy od wieku i wagi dziecka. Zazwyczaj przyjmuje się, że waga kołdry powinna wynosić około 10% masy ciała dziecka. Jednak dla niektórych niepełnosprawnych i wrażliwych dzieci, waga może być zwiększona do 20% masy ciała. Należy jednak pamiętać, że waga kołdry powinna być dobierana indywidualnie dla każdego dziecka.

Jak stosować kołdrę obciążeniową dla dzieci?

Kołdra obciążeniowa, znana również jako kołdra sensoryczna lub kołdra ciężka, jest używana w celu zapewnienia głębokiego ucisku i stymulacji sensorycznej, co może pomóc w uspokojeniu i regulacji dzieci o niektórych potrzebach sensorycznych lub trudnościach z zasypianiem. Oto kilka wskazówek, jak stosować kołdrę obciążeniową dla dzieci:

 1. Dobór wagi: Wybierz kołdrę o odpowiedniej wadze, zależnie od wagi i wieku dziecka. Zwykle zaleca się, aby waga kołdry stanowiła około 10% do 15% masy ciała dziecka. Jednak zawsze warto skonsultować się z terapeutą zajęciowym lub specjalistą, aby dobrać właściwą wagę.

 2. Stosuj tylko pod nadzorem: Kołdra obciążeniowa powinna być stosowana tylko pod nadzorem dorosłego. Nie pozostawiaj dziecka samego z kołdrą obciążeniową, zwłaszcza jeśli jest małe lub niezdolne do samodzielnego poruszania się.

 3. Stosuj podczas snu lub odpoczynku: Kołdrę obciążeniową można stosować podczas snu lub innych momentów odpoczynku, takich jak czytanie książek czy oglądanie telewizji.

 4. Unikaj zbyt ciężkich obciążeń: Nie stosuj zbyt ciężkich kołder obciążeniowych, które mogą utrudnić swobodne poruszanie się dziecka lub wpłynąć negatywnie na jego oddychanie.

 5. Pamiętaj o bezpieczeństwie: Upewnij się, że kołdra obciążeniowa nie zakrywa twarzy dziecka i nie ogranicza jego ruchów.

 6. Znajdź odpowiedni rozmiar: Wybierz kołdrę obciążeniową o odpowiednim rozmiarze, aby zapewnić równomierne rozłożenie ciężaru na ciele dziecka.

 7. Zapytaj o radę profesjonalistów: Jeśli używasz kołdry obciążeniowej jako terapia sensoryczna dla dziecka z wyjątkowymi potrzebami, warto skonsultować się z terapeutą zajęciowym lub specjalistą w dziedzinie zdrowia dziecka, aby upewnić się, że stosujesz ją właściwie i bezpiecznie.

 8. Obserwuj reakcję dziecka: Zauważ, czy dziecko pozytywnie reaguje na kołdrę obciążeniową i czy pomaga mu w uspokojeniu i regulacji.

 9. Nie stosuj zbyt długo: Dzieciom nie zawsze będzie wygodnie spać lub odpoczywać z kołdrą obciążeniową przez całą noc. Możesz wypróbować różne okresy czasu, aby zobaczyć, co działa najlepiej dla Twojego dziecka.

 10. Indywidualne potrzeby: Pamiętaj, że każde dziecko jest inne. Nie wszystkie dzieci będą reagować pozytywnie na kołdrę obciążeniową, dlatego ważne jest, aby obserwować i dostosowywać podejście do indywidualnych potrzeb dziecka.

Przed zastosowaniem kołdry obciążeniowej, zwłaszcza w przypadku dzieci z wyjątkowymi potrzebami lub zdrowotnymi trudnościami, warto skonsultować się z lekarzem, terapeutą zajęciowym lub specjalistą, aby uzyskać odpowiednie wsparcie i zalecenia.

Podsumowanie

Kołdry obciążeniowe to przyjazne i skuteczne narzędzie w terapii dzieci ze specyficznymi potrzebami emocjonalnymi oraz sensorycznymi. Dobór wagi, rozmiaru i materiału kołdry to kluczowe kwestie, które należy uwzględnić podczas zakupu. Właściwe wykorzystanie kołdry obciążeniowej przynosi wiele korzyści w postaci poprawy jakości snu, redukcji niepokoju, poprawy koncentracji oraz regulacji lęku i napięcia emocjonalnego.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca