bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Jak radzić sobie ze stresem

Blog healthcare

Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem - sprawdzone sposoby.Niestety sytuacje stresowe są nieodłącznym elementem życia człowieka. Stresem możny nazwać odczucie dyskomfortu w danej sytuacji. Jest ono rozumiane jako stan napięcia, poczucie zagrożenia, czy lęku. Na stresujące sytuacje nasz organizm i układ nerwowy reaguje poprzez napięcie mięśni karku, ramion, bóle brzucha, zaciśnięte w pięść dłonie, zaciśniętą żuchwą czy zgrzytaniem zębami. Ponadto skutkiem stresu jest również zwiększone ciśnienie krwi. Jakie są najlepsze sposoby radzenia sobie ze stresem? Dowiedz się jak walczyć ze stresem.

Spis treści

 1. Jak radzić sobie ze stresem?
 2. Sprawdzone sposoby i techniki radzenia sobie ze stresem
 3. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 4. Metody na długotrwały stres
 5. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Jak radzić sobie ze stresem?

Czym jest stres? Stres jest fizjologiczną reakcją organizmu na różnego rodzaju czynniki środowiskowe, czyli stresory. Ich źródłem mogą być czynniki fizyczne (m.in: hałas, czy choroby), jak i społeczne (np.: problemy ze znalezieniem pracy, ciąża). Aktywują one złożone mechanizmy reagowania fizjologicznego oraz psychologicznego.

W ich wyniku podnosi się poziom kortyzolu we krwi i organizm przygotowuje się do ucieczki albo walki. W wyniku tego zostają zatrzymane energochłonne procesy organizmu. Zaliczają się do nich:

 • nieprawidłowa praca układu pokarmowego oraz zatrzymanie funkcji płciowych
 • rozluźnienie mięśni jelitowych
 • zmniejszenie aktywności układu immunologicznego oraz produkcja przeciwciał

Pojęcie „radzenia sobie ze stresem”, zostało po raz pierwszy użyte w latach 60. XX w. To jak pokonać stres, a tym bardziej przewlekły stres nie jest wcale tak proste jak mogłoby się wydawać. Ludzie od wieków zastanawiają się jak poradzić sobie ze stresem, a lekarze podkreślają jak groźny dla zdrowia może być chroniczny stres.

Sprawdzone sposoby i techniki radzenia sobie ze stresem

Poznaj najlepsze metody radzenia sobie ze stresem. Przede wszystkim:

 • utrzymuj pozytywne nastawienie
 • pogódź się z faktem, że istnieją zdarzenia, na które nie masz wpływu
 • staraj się być asertywny
 • naucz się technik relaksacyjnych, jogi
 • zadbaj o aktywność fizyczną i ćwicz regularnie. Pamiętaj, że Twój organizm będzie lepiej radził sobie ze stresem, jeśli będzie w dobrej kondycji
 • spróbuj jeść zdrowe, odpowiednio zbilansowane posiłki
 • naucz się relaksować
 • naucz się bardziej efektywniej zarządzać czasem

Ponadto skutecznym sposobem na zdrowie psychiczne są odpowiednio ustalone granice oraz nauczenie się odmawiać prośbom, które mogłby spowodować nadmierny stres w naszym życiu. Postaraj się znaleźć czas na realizację hobby, zainteresowania oraz relaks. Staraj się podejmować przyjemne aktywności i rozpieszczaj się. W celach pozbycia się stresu możesz również sięgnąć po ziołowe herbatki i unikać kofeiny.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Metody na długotrwały stres

Jak obniżyć poziom stresu? To pytanie zadaje sobie wiele osób. W celu zredukowania stresu powinno się wypróbować różne techniki rozluźniające. Warto przetestować kilka z nich, a następnie wybrać odpowiednią strategię dla siebie. Do najczęstszych metod rozluźniających zaliczają się ćwiczenia oddechowe, rozciąganie, rozluźnianie karku, szyi, trening autogenny Schultza, trening progresywny Jacobsona, czy medytacje. Dla zachowania zdrowia psychicznego i aby zwalczyć stres powinno się wykonywać:

 • rozluźnianie mięśni karku oraz szyi - robić je można zarówno w pozycji stojącej, jak i leżącej. Ruchem szyi wykonuj kształt ósemki. Powtórz je 10 razy w jedną stronę, a następnie drugą stronę. W tym ćwiczeniu powinniśmy doraźnie czuć rozciąganie mięśni szyi oraz karku, a to z kolei daje efekt rozluźnienia, a także  ułatwia oddech
 • trening Jacobsona, to progresywna relaksacja mięśni. Polega ona na napinaniu mięśni całego ciała na 10 sekund i rozluźnianiu określonych grup mięśni. Należy wiedzieć, że nie ma znaczenia, które partie mięśni zaczyna się napinać pierwsze. Zacząć można np. od rąk, głowy, pleców, brzucha, lub odwrotnie od stóp i przesuwać się w górę ciała. Taki trening najlepiej wykonywać w pozycji leżącej, ponieważ sprzyja ona rozluźnieniu.


Ponadto ogromny wpływ na zapobieganie krótkotrwałemu stresowi, czy stresowi przewlekłemu ma zdrowa dieta. Rozładować źródło stresu pomoże również otoczenie bliskie osoby, słuchanie muzyki, która nas relaksuje, a także zabawa z psem. Warto wiedzieć, że badania wykazały, iż na problemy w radzeniu ze stresem wpływa dieta dostarczająca organizmowi duże ilości cukru i soli, a także uboga w witaminy z grupy B. Stresu w swoim życiu nie da się uniknąć, można jednak nauczyć się metod radzenia sobie z nim. Pamiętajmy, że przewlekły stres prowadzi do wielu groźnych chorób i wpływa negatywnie nie tylko na pracę układu nerwowego. Redukcja stresu jest, więc wskazana i poprzez pewne działania możemy ograniczyć np. stres w pracy. Niestety mniejszy wpływ mamy na stres traumatyczny, który pojawia się w wyniku traumatycznego przeżycia. Wtedy poziom kortyzolu i adrenaliny nagle wzrasta i trudno nad taką ilością stresu zapanować.

Chcesz zmniejszyć stres, ale nie wiesz jak? Zmagasz się z bezsennością i nie wiesz co będzie najlepsze w walce ze stresem? Zapraszamy Cię do dołączenia do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. To źródło najnowszej wiedzy z zakresu profilaktyki zdrowia. Dowiedz się co redukuje stres w Twoim życiu, jak zadbać o zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Poznaj najlepsze ćwiczenia relaksacyjne i metody walki ze stresem. Dzięki szkoleniom zawartym na platformie BezTabletek.pl zdobądź wiedzę o zapobieganiu infekcjom i funkcjonowaniu układów znajdujących się w organizmie człowieka. Jedna płatność = dożywotni dostęp.

Chcesz wiedzieć więcej na temat zdrowia psychicznego?

Dołącz do pierwszej w Polsce platformy edukacyjnej o zdrowiu, twoim zdrowiu i twoich pacjentów.Zyskaj dostęp do unikalnych szkoleń w formie video/e-booków czy podcastów.


Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Miażdżyca – przyczyny i leczenie tej choroby

Miażdżyca – przyczyny i leczenie tej choroby

Miażdżyca - co to za choroba? Profilaktyka chorób układu krążenia i układu sercowo-naczyniowego.Miażdżyca jest chorobą układu sercowo - naczyniowego. Polega ona na odkładaniu się w wewnętrznych warstwach ścian naczyń tętniczych blaszek miażdżycowych. W konsekwencji zmniejszają światło naczynia oraz znacznie utrudniają przepływ przez nie krwi. Doprowadzić to może niebezpiecznych powikłań związanych z całkowitym zablokowaniem przepływu krwi przez określone naczynia krwionośne. Jakie są objawy miażdżycy? Jak powinna wyglądać profilaktyka chorób układu sercowo-naczyniowego. Przeczytaj poniższy artykuł i zapobiegać rozwojowi miażdżycy.

Czym jest sprzedaż bezpośrednia?

Czym jest sprzedaż bezpośrednia?

Jak działa sprzedaż bezpośrednia? Sprzedaż bezpośrednia to inaczej oferowanie towarów oraz usług bezpośrednio konsumentom. Opiera się ona na zasadach kontaktów indywidualnych i odbywa się zazwyczaj w domu klienta, miejscach pracy, czy w innych miejscach, które nie są stałymi punktami sprzedaży. To forma sprzedaży produktów przez sprzedawcę poza siecią sklepową.

Czy warto działać w biznesie MLM?

Czy warto działać w biznesie MLM?

Na czym polega i jak działa MLM (multi level marketing)? Sprzedaż produktów w marketingu wielopoziomowym? MLM nazywany jest również marketingiem sieciowym. To strategia stosowana przez niektóre firmy charakteryzujące się modelem biznesowym sprzedaży bezpośredniej. Jej celem jest zachęcenie obecnych członków do rekrutacji nowych. Jak wygląda sprzedaż produktów w branży MLM na polskim rynku? Jaki może dać dochód pasywny? Czy MLM oznacza to samo co piramida finansowa? Przeczytaj poniży artykuł i zobacz jak Multi level marketing wygląda w Polsce.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja
95PLN

Cena regularna: 300 PLN

Nie Nudź się w Święta

23Dni
16Godzin
09Minut
07Sekund
 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Rozłóż spłatę na raty bez dodatkowych opłat i prowizji

Rata 0% już od:8PLN