bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Ćwiczenia oddechowe - jak działają i kiedy są potrzebne? Jak poprawić oddech? Jak poprawnie wykonywać ćwiczenia na oddychanie? Rehabilitacja oddechowa.

Blog healthcare

Ćwiczenia oddechowe - jak działają i kiedy są potrzebne? Jak poprawić oddech? Jak poprawnie wykonywać ćwiczenia na oddychanie? Rehabilitacja oddechowa.

Sprawdź jak można poprawić wydolność i oddychanie. Jak poprawnie wykonywać ćwiczenia oddechowe?

Spis treści

 1. Ćwiczenia oddechowe dla dzieci. Jak ćwiczyć z dziećmi oddychanie? 
 2. Ćwiczenia oddechowe na stres - jak go zredukować? Oddychanie przeponowe
 3. Ćwiczenia oddechowe w logopedii - jak działają? Prawidłowe oddychanie 
 4. Przykłady ćwiczeń oddechowych. Proste ćwiczenia oddechowe
 5. Ćwiczenia oddechowe według metody Wima Hofa
 6. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 7. Ćwiczenia oddechowe – na czym polega rehabilitacja oddechowa?
 8. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 9. Podsumowanie

Ćwiczenia oddechowe dla dzieci. Jak ćwiczyć z dziećmi oddychanie? 

Dzieci często doświadczają stresu, niepokoju lub trudności z koncentracją. Ćwiczenia oddechowe mogą być skutecznym narzędziem do łagodzenia tych objawów i wspierania dobrego samopoczucia. Istnieje wiele prostych technik oddechowych, które można nauczyć dzieci, a które będą miały pozytywny wpływ na ich zdrowie fizyczne i emocjonalne.

Jednym z przykładów takiej techniki jest "oddychanie lodygowo". Polega ona na tym, że dziecko pada sie na plecy, kładzie książkę na brzuchu i obserwuje jak się podnosi i opada podczas oddychania. To proste ćwiczenie pomaga skoncentrować uwagę na oddechu i wpływa na uspokojenie organizmu.

Ćwiczenia oddechowe na stres - jak go zredukować? Oddychanie przeponowe

Stres jest powszechnym zjawiskiem, które może negatywnie wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie. Ćwiczenia oddechowe są skuteczną metodą redukcji stresu i relaksacji. W momencie odczuwania silnego stresu, łatwo możemy zapaść w cykl gwałtownego oddechu i przyśpieszonego bicia serca. Ćwiczenia oddechowe pomagają złamać ten cykl, powracając do spokojnego i regularnego oddechu.

Prosta technika oddechowa, którą można wypróbować, to "oddychanie 4-7-8". W tej technice, należy wprowadzić powolne, głębokie wdechy przez nos, zatrzymać oddech na chwilę, a następnie powoli wydmuchać powietrze przez usta. Powtórzenie tej sekwencji kilka razy pomoże uspokoić układ nerwowy i zmniejszyć napięcie.

Ćwiczenia oddechowe w logopedii - jak działają? Prawidłowe oddychanie 

Ćwiczenia oddechowe są często wykorzystywane przez logopedów w terapii mowy. Poprawa kontroli oddechu może mieć pozytywny wpływ na dykcję, artykulację i płynność mowy. Osoby z trudnościami w mowie, takie jak chrypka lub zaburzenia płynności, często mają trudności z właściwym regulowaniem swojego oddechu.

Jednym z popularnych ćwiczeń oddechowych w logopedii jest "wypychanie świecek". Polega ono na symulowaniu dmuchania po prostym świece, aby wzmocnić mięśnie odpowiedzialne za kontrolę oddechu i mięśnie ust. Regularne wykonywanie tego ćwiczenia może pomóc poprawić precyzję wypowiedzi i siłę artykulacji.

Przykłady ćwiczeń oddechowych. Proste ćwiczenia oddechowe

Istnieje wiele różnych technik oddechowych, które można wypróbować w celu poprawy zdrowia i samopoczucia. Oto kilka przykładów:

 • Oddychanie brzuszkiem: Leżąc na plecach, umieść jedną rękę na brzuchu. Wdechaj powoli przez nos, czując, jak brzuch się unoszą. Następnie powoli wydychaj przez usta, czując, jak brzuch opada. Powtarzaj to przez kilka minut, skupiając się na spokojnym i głębokim oddechu.

 • Oddychanie z liczeniem: Siedząc w wygodnej pozycji, zamknij oczy i skup się na swoim oddechu. Podczas wdechu, policz w myślach do czterech. Następnie zatrzymaj oddech na chwilę i powoli wydychaj, licząc do ośmiu. Powtarzaj tę sekwencję kilka razy, czując, jak oddech staje się spokojniejszy i bardziej wyrównany.

Ćwiczenia oddechowe według metody Wima Hofa

Metoda Wima Hofa jest techniką oddechową i treningiem fizycznym opracowanym przez holenderskiego ekstremalnego alpinistę Wima Hofa. Ta metoda opiera się na specjalnych technikach oddechowych, które mają na celu zwiększenie wytrzymałości, wzmocnienie układu odpornościowego i poprawę samopoczucia.

Technika oddechowa Wima Hofa polega na głębokim wdechu, trzymaniu go przez kilka sekund, a następnie wydmuchiwaniu powietrza poprzez usta. Ten proces powtarza się kilka razy. Ta technika może dostarczyć dodatkowego tlenu do organizmu i wpłynąć na energetyzację i uspokojenie.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Ćwiczenia oddechowe – na czym polega rehabilitacja oddechowa?

Ćwiczenia oddechowe to jedna z technik stosowanych w rehabilitacji oddechowej, która pomaga pacjentom poprawić swoją wydolność oddechową oraz kontrolę nad oddychaniem. Polega ona na wykonywaniu specjalnych ćwiczeń oddechowych, które mają na celu zwiększenie elastyczności klatki piersiowej, wzmocnienie mięśni oddechowych oraz poprawę wentylacji płuc. Rehabilitacja oddechowa jest szczególnie pomocna dla osób z chorobami układu oddechowego, takich jak astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc czy po przebytym COVID-19. Ćwiczenia oddechowe mogą być prowadzone zarówno w gabinecie fizjoterapeuty, jak i w domu, pod nadzorem specjalisty. Regularne wykonywanie tych ćwiczeń może przynieść wiele korzyści, takich jak zmniejszenie duszności, zwiększenie pojemności płucnej oraz poprawa ogólnego samopoczucia. Wszystkie te elementy sprawiają, że rehabilitacja oddechowa stanowi ważny element terapii dla pacjentów z zaburzeniami oddechowymi. 

Podsumowanie

Ćwiczenia oddechowe mają pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne i emocjonalne. Są skuteczną metodą redukcji stresu, poprawy kontroli oddechu i wspierania dobrego samopoczucia. Niezależnie od tego, czy są używane w kontekście terapii logopedycznej, u dzieci, czy jako technika samorozwoju, ćwiczenia oddechowe stanowią prosty i skuteczny sposób na poprawę jakości życia.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz