Jak radzić sobie z fobią szkolną u dziecka? Paniczny lęk przed szkołą – jak pomóc dziecku? Fobia szkolna u dzieci i nastolatków 

Jak radzić sobie z fobią szkolną u dziecka? Paniczny lęk przed szkołą – jak pomóc dziecku? Fobia szkolna u dzieci i nastolatków 

Czy Twoje dziecko cierpi na fobię szkolną? Fobia szkolna jest jednym z najczęściej występujących problemów emocjonalnych u dzieci w wieku szkolnym. Objawy fobii szkolnej zwykle pojawiają się w ciągu pierwszych kilku tygodni nauki w szkole podstawowej i wzrastają wraz z wiekiem dziecka. W tym artykule dowiesz się, czym jest fobia szkolna, jak się objawia, jakie są objawy u dzieci z fobią szkolną oraz jak postępować z dzieckiem z fobią szkolną.

Fobia szkolna - czym jest i jak się objawia?

Fobia szkolna to jedna z najczęściej występujących fobii u dzieci. Większość dzieci odczuwa pewien poziom niepokoju lub lęku związany z nauką w szkole, jednak fobia szkolna jest sytuacją, w której dziecko doświadcza silnego i uporczywego lęku przed szkołą.

Objawy fobii szkolnej mogą obejmować:

 • odruchowe wymioty lub bóle brzucha rano przed pójściem do szkoły,
 • trudności w zasypianiu w nocy,
 • niechęć lub opór przed pójściem do szkoły,
 • wtórny brak apetytu, spadek nastroju lub łatwe irytowanie,
 • lęk lub niepokój w sytuacjach związanych z szkołą lub szkolnymi obowiązkami.

Choć objawy fobii szkolnej mogą się różnić, mają one tendencję do pogarszania się z czasem, jeśli nie zostaną leczone.

Test na fobię szkolną - czy twoje dziecko może cierpieć na fobię szkolną?

Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko cierpi na fobię szkolną, warto skonsultować się z lekarzem lub psychologiem. Istnieją też online testy, które pozwalają sprawdzić, czy dziecko ma objawy fobii szkolnej. Przykładem takiego testu jest kwestionariusz FSQ (Fobia Szkolna), który pozwala na ocenę stopnia nasilenia fobii szkolnej u dziecka.

Objawy fobii szkolnej - jakie mogą być objawy u dzieci z fobią szkolną?

Objawy fobii szkolnej są bardzo zróżnicowane. Niektóre dzieci mogą odczuwać niepokój lub lęk związany z nauką w szkole, podczas gdy inne mogą doświadczać silnego i uporczywego lęku, który uniemożliwia im uczęszczanie do szkoły. Poniżej znajdziesz niektóre z najczęstszych objawów, jakie mogą wystąpić u dzieci z fobią szkolną:

 • Odruchowe wymioty lub bóle brzucha rano przed pójściem do szkoły
 • Trudności w zasypianiu w nocy
 • Niechęć lub opór przed pójściem do szkoły
 • Wtórny brak apetytu, spadek nastroju lub łatwe irytowanie
 • Lęk lub niepokój w sytuacjach związanych z szkołą lub szkolnymi obowiązkami

Jak postępować z dzieckiem z fobią szkolną? - porady i strategie dla rodziców

 • Zadaj sobie pytanie: dlaczego dziecko odczuwa lęk przed szkołą?
 • Bądź empatyczny i wsłuchaj się w sygnały, które dziecko wysyła.
 • Ustal z dzieckiem plan działań, dzięki któremu dziecko będzie czuło się bezpiecznie.
 • Wspieraj swoje dziecko i utrzymuj pozytywny stosunek do nauki.
 • Szukaj pomocy, jeśli potrzebujesz i nie obawiaj się zwrócić o wsparcie specjalisty.

Warto pamiętać, że każde dziecko jest inne i potrzebuje specjalnego podejścia. Pamiętajmy, że fobia szkolna jest chorobą, która wymaga leczenia i wsparcia.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Fobia szkolna a nauczanie indywidualne - czy indywidualne nauczanie może być skutecznym rozwiązaniem dla dzieci z fobią szkolną?

Indywidualne nauczanie to rozwiązanie, które może pomóc dziecku z fobią szkolną. Wiele dzieci z fobią szkolną czuje się lepiej w małych grupach lub podczas prywatnych lekcji z nauczycielem. Indywidualne podejście pozwala dziecku na bardziej elastyczne podejście do nauki i eliminuje lęk, który zwykle pojawia się przed dużą grupą ludzi.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak stosować prezerwatywy damskie? Czy to skuteczny środek antykoncepcyjny? Prezerwatywa - rodzaje i rozmiary. Czy jest skutecznym środkiem antykoncepcji? 

Jak stosować prezerwatywy damskie? Czy to skuteczny środek antykoncepcyjny? Prezerwatywa - rodzaje i rozmiary. Czy jest skutecznym środkiem antykoncepcji? 

Prezerwatywy damskie to forma antykoncepcji oparta na zasadzie fizycznego zabezpieczenia się podczas stosunku przed zakażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz zapobiegania ciąży. Damskie prezerwatywy są stosunkowo nowym wynalazkiem na rynku antykoncepcji, ale cieszą się rosnącą popularnością ze względu na ich prostotę i łatwość użycia. Jeśli chcesz poznać więcej na temat prezerwatyw damskich i ich skuteczności jako środka antykoncepcyjnego, przeczytaj ten poradnikowy artykuł.

Co to jest morfina i jak działa? Silny lek przeciwbólowy. Uzależnienie od morfiny. 

Co to jest morfina i jak działa? Silny lek przeciwbólowy. Uzależnienie od morfiny. 

Morfina to silny lek przeciwbólowy, który stosuje się w medycynie w celu łagodzenia bólu, szczególnie w przypadku bólu pourazowego, nowotworowego oraz chorób przewlekłych. Morfina jest opioidem, czyli substancją, która działa na receptory opioidowe w mózgu, zmniejszając w ten sposób odczuwanie bólu. Niemniej jednak, ze względu na jej potencjalne skutki uboczne, morfina jest zwykle stosowana w przypadkach silnego bólu, który nie ustępuje po zastosowaniu innych leków przeciwbólowych. W tym artykule omówimy, czym jest morfina, jej działanie na organizm, sposób podawania oraz mit o tym, że morfina przyspiesza śmierć.

Właściwości zdrowotne podagrycznika. Kiedy należy go stosować? Podagrycznik – właściwości zdrowotne. Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie w kuchni. 

Właściwości zdrowotne podagrycznika. Kiedy należy go stosować? Podagrycznik – właściwości zdrowotne. Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie w kuchni. 

Podagrycznik to roślina, która ma właściwości lecznicze i korzystny wpływ na zdrowie człowieka, jednak jednocześnie może wywoływać skutki uboczne i powinien być stosowany z ostrożnością. W niniejszym artykule zostaną przedstawione najważniejsze informacje na temat tej rośliny, w tym czym jest podagrycznik, jak wygląda, jakie ma właściwości lecznicze, jakie są przeciwwskazania do jego stosowania oraz zalecenia dotyczące dawkowania.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca