Bezsenność - czym jest insomnia? Przyczyny, objawy i leczenie. Bezsenność – objawy, przyczyny i leczenie insomnii. Jakie są metody leczenia bezsenności? Bezsenność (insomnia) – jakie są sposoby na problemy z zaśnięciem? 

Bezsenność - czym jest insomnia? Przyczyny, objawy i leczenie. Bezsenność – objawy, przyczyny i leczenie insomnii. Jakie są metody leczenia bezsenności? Bezsenność (insomnia) – jakie są sposoby na problemy z zaśnięciem? 

Bezsenność to jedno z najczęstszych zaburzeń snu. Osoba cierpiąca na bezsenność ma trudności z zasypianiem, nie może spać całą noc lub budzi się wcześniej niż powinna. Z takim problemem boryka się coraz więcej osób, a skutki mogą być poważne dla zdrowia i ogólnej jakości życia.

Co to jest bezsenność?

Bezsenność to trudność z zasypianiem lub spaniem, która powoduje, że osoba nie czuje się wystarczająco wypoczęta w czasie dnia. Może to obejmować problemy z zasypianiem, przebudzenia w nocy lub zbyt wczesne budzenie się rano. Bezsenność jest zaburzeniem snu, które może mieć różne przyczyny, a leczenie zależy od czynników, które ją powodują.

Rodzaje bezsenności

Bezsenność może być tymczasowa (utrudnienia w zasypianiu trwają zaledwie kilka dni lub tygodni) lub przewlekła (trwająca co najmniej trzy miesiące). Ponadto, bezsenność może być podzielona ze względu na to, kiedy występuje. Wyróżniamy:

 • Bezsenność związaną ze stresem - zdarza się, gdy natężenie stresu jest bardzo wysokie. Osoba może mieć coraz większą trudność z odprężeniem się i zasypianiem.
 • Bezsenność pierwotna - występuje, kiedy zaburzenia snu nie są spowodowane przez inne choroby lub czynniki.
 • Bezsenność wtórna - występuje, kiedy zaburzenia snu są spowodowane przez choroby takie jak depresja, a także przez przyjmowanie pewnych leków.

Bezsenność - przyczyny

Przyczyny bezsenności są różne. Jedną z najczęstszych przyczyn jest stres. Wysoki poziom stresu, lęk, niepokój i depresja mogą powodować trudności z zasypianiem lub przerywać sen w nocy. Nieprawidłowe nawyki snu, takie jak spożywanie alkoholu, kofeiny lub palenie papierosów przed snem, również mogą powodować bezsenność. Bezsenność może również być spowodowana przez choroby takie jak choroby zanikowe, choroby serca lub cukrzyca.

Bezsenność - objawy

Objawy bezsenności są różne i obejmują:

 • trudności z zasypianiem
 • przerywanie snu w nocy
 • budzenie się wcześniej niż zwykle
 • uczucie zmęczenia w ciągu dnia
 • zwiększone napięcie nerwowe
 • bóle głowy
 • nudności
 • problemy z pamięcią

Skutki bezsenności - konsekwencje dla zdrowia

Bezsenność może powodować poważne skutki dla zdrowia. Osoba cierpiąca na bezsenność ma słabszą odporność, co zwiększa ryzyko chorób. Bezsenność może powodować bóle i problemy z trawieniem, a także prowadzić do problemów z koncentracją podczas dnia. Bezsenność może również wpłynąć na wzrost ryzyka chorób takich jak choroby serca i cukrzyca.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Metody leczenia bezsenności

Istnieją różne metody leczenia bezsenności, ale wybór metody zależy od przyczyn zaburzenia snu. W przypadku przewlekłej bezsenności zaleca się leczenie farmakologiczne. Leki na bezsenność można kupić bez recepty, ale w przypadku trudnych do leczenia zaburzeń snu, należy zawsze skonsultować się z lekarzem. Często pomagają również terapie behawioralne, takie jak trening relaksacyjny, w celu zmniejszenia czynników wywołujących stres i poprawy jakości snu.

Leki na bezsenność

Leki na bezsenność można kupić bez recepty. Najpopularniejsze z nich to benzodiazepiny, takie jak diazepam, które zmniejszają pobudzenie nerwowe. Należy jednak pamiętać, że leki te są uzależniające i należy je stosować z umiarem pod nadzorem lekarza.

Domowe sposoby na bezsenność

Poniżej przedstawiamy kilka domowych sposobów na leczenie bezsenności:

 1. Wykorzystanie technik relaksacji, takich jak medytacja, joga lub aromaterapia.
 2. Wyeliminowanie cofania się ze snem po zażyciu kofeiny, alkoholu lub nikotyny.
 3. Ograniczenie spożycia ciężkiego jedzenia lub picie przed pójściem spać.
 4. Stosowanie rutynowo tego samego harmonogramu snu.

Sposoby na bezsenność

Bezsenność, czyli trudności z zasypianiem lub utrzymaniem snu, może być uciążliwa, ale istnieje wiele strategii i nawyków, które mogą pomóc w poprawie jakości snu. Oto kilka sposobów na bezsenność:

 1. Ustal regularny harmonogram snu: Staraj się chodzić spać i budzić się codziennie o tej samej porze, nawet w weekendy. Utrzymywanie stałego rytmu snu pomaga regulować zegar biologiczny organizmu.
 2. Stwórz odpowiednie warunki do spania: Spróbuj stworzyć w sypialni sprzyjające środowisko do snu. Oznacza to utrzymanie ciemności, odpowiedniej temperatury (zazwyczaj chłodniej), cichej atmosfery i wygodnego łóżka.
 3. Ogranicz ekspozycję na ekrany przed snem: Ekran komputera, tabletu czy telefonu emituje światło niebieskie, które może zakłócać produkcję melatoniny, hormonu snu. Unikaj korzystania z elektronicznych urządzeń co najmniej godzinę przed snem.
 4. Unikaj kofeiny i alkoholu przed snem: Kofeina i alkohol mogą prowadzić do zaburzeń snu. Staraj się unikać ich spożycia w godzinach wieczornych.
 5. Unikaj ciężkich posiłków przed snem: Spożywanie dużych i ciężkostrawnych posiłków tuż przed snem może prowadzić do trudności z zasypianiem. Jedz lekko i unikaj głodzenia się.
 6. Ćwicz regularnie: Regularna aktywność fizyczna może pomóc w poprawie jakości snu. Jednak ćwiczenia powinny być wykonywane kilka godzin przed snem, aby nie prowadziły do nadmiernego pobudzenia.
 7. Relaksacja i techniki oddechowe: Praktykowanie relaksacji, takich jak joga, medytacja lub techniki oddechowe, może pomóc w redukcji stresu i lepszym zasypianiu.
 8. Unikaj długich drzemek w ciągu dnia: Jeśli jesteś zmęczony w ciągu dnia, staraj się ograniczać drzemki do krótkich okresów i nie śpij zbyt długo, aby nie zakłócić swojego nocnego snu.
 9. Zarządzanie stresem: Zaburzenia snu często są związane ze stresem i lękami. Próbuj znaleźć skuteczne metody zarządzania stresem, takie jak terapia psychologiczna, czytanie, spacery, lub pisanie dziennika.
 10. Unikaj spoglądania na zegar w nocy: Spoglądanie na zegar może zwiększać stres i frustrację związaną z brakiem snu. Postaraj się nie przeglądać zegara, gdy budzisz się w nocy.

Jeśli mimo prób samodzielnego zaradzenia bezsenności, nadal masz trudności ze snem, warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą ds. snu. Bezsenność może być objawem innych problemów zdrowotnych lub zaburzeń, które wymagają profesjonalnej oceny i leczenia. Specjalista może zasugerować dodatkowe techniki terapeutyczne lub leczenie farmakologiczne w zależności od przyczyn zaburzeń snu.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Zarówno przy słabszym, jak i silnym bólu zęba normalne funkcjonowanie może być bardzo utrudnione. W takich sytuacjach można sięgnąć po dostępne bez recepty środki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym - zwłaszcza przy słabszym bólu. W wielu przypadkach domowe sposoby okażą się jednak niewystarczające - każda uciążliwa dolegliwość wymaga bezzwłocznej konsultacji z lekarzem. 

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Dowiedz się, jak rozpoznać i pozbyć się brzucha kortyzolowego (stresowego) - skutku przewlekłego stresu. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową? Dowiedz się, jak skutecznie zredukować tkankę tłuszczową i spalić tłuszcz podczas zdrowego odchudzania.

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Sprawdź i oblicz swoje zapotrzebowanie na makroskładniki takie jak białko, węglowodany i tłuszcze.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca