Emetofobia - co to jest, czym się objawia i jak się jej pozbyć? Odczuwasz lęk przed wymiotowaniem?

Emetofobia - co to jest, czym się objawia i jak się jej pozbyć? Odczuwasz lęk przed wymiotowaniem?

Czy zdarza ci się unikać przestrzeni publicznych i spożywać tylko wybrane produkty ze strachu przed wymiotami? Jeśli tak, możesz cierpieć na emetofobię. Jednakże, nie jesteś z tym problemem sam. Jest to powszechny problem i możliwe, że jedna na dziesięć osób ma problemy z emetofobią.

Emetofobia - definicja i objaśnienie tego terminu

Emetofobia to stan natrętnych, częstych myśli lub obaw dotyczących wymiotów lub obserwowania wymiotów innych osób. Osoby cierpiące na emetofobię mogą doznać poważnego stresu przed wystąpieniem wymiotów lub nawet wydarzeniem, które mogą zakończyć wymiotami. Często ludzie, którzy cierpią na emetofobię, unikają sytuacji, w których są obecne osoby chorujące na choroby żołądkowo-jelitowe, nie spożywają pewnych pokarmów ani nie jadają w miejscach publicznych.

Test na emetofobię - jak sprawdzić, czy cierpisz na emetofobię?

Istnieje kilka prostych pytań, które mogą pomóc określić, czy cierpisz na emetofobię. Jeśli odpowiedź na każde pytanie brzmi "Tak", istnieje duża szansa, że ​​cierpisz na emetofobię. Oto kilka pytań, które warto się zadać:

 • Czy boisz się, że osoba obok ciebie może wymiotować?
 • Czy unikasz jedzenia niektórych pokarmów lub potraw w obawie przed wymiotami?
 • Czy martwisz się, że sam możesz wymiotować?
 • Czy stresujesz się widząc kogoś wymiotującego w filmach lub w telewizji?

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Emetofobia u dziecka - jak rozpoznać i pomóc dziecku z emetofobią?

Emetofobia może dotyczyć również dzieci. Dzieci, które cierpią na emetofobię, mogą mieć trudności w funkcjonowaniu w codziennym życiu i wypełnianiu swoich obowiązków szkolnych, a ich życie towarzyskie może ulec ograniczeniu ze względu na obawy związane z wymiotami.

Jeśli podejrzewasz, że twoje dziecko cierpi na emetofobię, warto poszukać pomocy u specjalisty. Wspierająca terapia behawioralna, takie jak terapia poznawczo-behawioralna (CBT), może pomóc dziecku radzić sobie z lękiem przed wymiotami i poprawić jego funkcjonowanie w codziennym życiu.

Objawy emetofobii - jakie symptomy mogą towarzyszyć emetofobii?

Osoby cierpiące na emetofobię często doświadczają różnych symptomy, związanych z lękiem. Oto niektóre z objawów, które mogą towarzyszyć emetofobii:

 • Napady paniki lub ataki lęku
 • Ciągła obawa przed wymiotami
 • Unikanie sytuacji, w których występuje ryzyko wymiotów
 • Ograniczenie spożywania niektórych pokarmów lub jedzenie tylko w wyznaczonych miejscach
 • Napięcie mięśniowe i zwiększona drażliwość

Jak się pozbyć emetofobii - skuteczne strategie i terapie dla osób z emetofobią

Istnieją różne strategie i terapie, które mogą pomóc osobom cierpiącym na emetofobię. W terapii poznawczo-behawioralnej, terapeuta pomaga pacjentowi zidentyfikować myśli i zachowania, które utrzymują lęk przed wymiotami, i stopniowo wprowadza metodę zmniejszania lęku.

Inną skuteczną metodą jest desensytyzacja, w której terapeuta stopniowo naraża pacjenta na bodźce, które wywołują lęk związany z wymiotami, ale w sposób kontrolowany i bezpieczny.Niektóre osoby z emetofobią mogą skorzystać również z terapii farmakologicznej, takiej jak leki przeciwlękowe lub antydepresanty.

Emetofobia może wpłynąć na codzienne życie osoby, która z nią zmaga, oraz na emocjonalne i społeczne aspekty ich życia. O ile emetofobia jest licznym zmartwieniem, istnieje wiele sposobów na jej rozwiązanie, w tym terapia behawioralna, desensytyzacja i leki przeciwlękowe. Szukanie pomocy zawsze jest pierwszym krokiem w kierunku poprawy funkcjonowania i jakości życia.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Zarówno przy słabszym, jak i silnym bólu zęba normalne funkcjonowanie może być bardzo utrudnione. W takich sytuacjach można sięgnąć po dostępne bez recepty środki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym - zwłaszcza przy słabszym bólu. W wielu przypadkach domowe sposoby okażą się jednak niewystarczające - każda uciążliwa dolegliwość wymaga bezzwłocznej konsultacji z lekarzem. 

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Dowiedz się, jak rozpoznać i pozbyć się brzucha kortyzolowego (stresowego) - skutku przewlekłego stresu. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową? Dowiedz się, jak skutecznie zredukować tkankę tłuszczową i spalić tłuszcz podczas zdrowego odchudzania.

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Sprawdź i oblicz swoje zapotrzebowanie na makroskładniki takie jak białko, węglowodany i tłuszcze.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca