Depresja u dzieci - skąd się bierze? Sposoby leczenia. Objawy depresji u dzieci i młodzieży są podobne do tych, które występują u osób dorosłych. Depresja u młodzieży

Depresja u dzieci - skąd się bierze? Sposoby leczenia. Objawy depresji u dzieci i młodzieży są podobne do tych, które występują u osób dorosłych. Depresja u młodzieży

Depresja u dzieci to poważne zaburzenie emocjonalne, które może mieć negatywny wpływ na ich rozwój i dobre samopoczucie. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć, skąd się bierze depresja u dzieci oraz jakie są sposoby leczenia. W tym artykule omówimy objawy, metody diagnozy i strategie wsparcia dla dzieci cierpiących na depresję, a także możliwości terapeutyczne.

Objawy depresji u dzieci:

 • Nastroje smutku i przygnębienia przez większość czasu
 • Utrata zainteresowania wcześniej ukochanymi czynnościami
 • Trudności w skupieniu uwagi i utrzymaniu koncentracji
 • Zmiany apetytu - utrata lub zwiększenie łaknienia
 • Zmiany w nawykach snu - trudności z zasypianiem lub nadmierna senność
 • Zmniejszona energia i zmęczenie
 • Myśli o śmierci lub samobójstwie

Depresja u dzieci - test. Jak zdiagnozować depresję u dzieci?

Diagnoza depresji u dzieci jest często oparta na obserwacji zachowań i zgłaszanych objawach. Istnieje jednak określony zestaw kryteriów, które pomagają w ustaleniu diagnozy. Właściwa diagnoza musi być dokonana przez lekarza lub specjalistę. Poniżej przedstawiamy kilka kryteriów diagnostycznych:

 • Obecność co najmniej pięciu z dziewięciu podanych objawów przez co najmniej dwa tygodnie
 • Przyczynienie się do znacznego cierpienia w sferze osobistej i społecznej
 • Wykluczenie innych przyczyn objawów, takich jak stres lub trauma

Depresja u dzieci - jak pomóc? Strategie wsparcia i interwencje

W przypadku depresji u dzieci istnieje wiele strategii wsparcia, które mogą pomóc w złagodzeniu objawów i poprawie samopoczucia. Oto kilka z nich:

 1. Komunikacja i wsparcie emocjonalne: Ważne jest, aby dzieci czuły się słuchane i zrozumiane. Dlatego warto poświęcić czas na rozmowę z dzieckiem, wyrażając zainteresowanie i empatię.
 2. Zdrowy styl życia: Regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta i odpowiednia ilość snu mają ogromne znaczenie dla dobrego samopoczucia emocjonalnego. Włączaj dziecko do wspólnych aktywności fizycznych i serwuj zdrowe posiłki.
 3. Terapia poznawczo-behawioralna (TPB): TPB jest skuteczną metodą terapeutyczną, która uczy dzieci, jak identyfikować negatywne myśli i zmieniać je na pozytywne. Wspiera także rozwój zdrowych strategii radzenia sobie z emocjami.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Przyczyny depresji u dzieci

Depresja u dzieci jest złożonym problemem, którego przyczyny są wielorakie. Istnieje wiele czynników, które mogą przyczynić się do rozwoju depresji u dziecka. Jednym z głównych czynników jest dziedziczność. Jeśli któryś z rodziców ma historię depresji lub innych zaburzeń psychicznych, istnieje większe ryzyko, że dziecko również będzie miało skłonności do depresji. Ponadto, stres w rodzinie, takie jak rozwód, przemoc domowa lub utrata bliskiej osoby, może również wpływać na rozwój depresji u dziecka. Trudności szkolne, poczucie izolacji społecznej, przeżywanie trudności emocjonalnych czy również brak wsparcia i zrozumienia ze strony opiekunów mogą być również czynnikami ryzyka. Ważne jest, aby rozpoznać i leczyć depresję u dzieci jak najszybciej, aby zapobiec długoterminowym skutkom i zapewnić im wsparcie i opiekę, które niezbędne są do zdrowego rozwoju. 

Leczenie depresji u dzieci i młodzieży

Depresja u dzieci i młodzieży jest poważnym problemem zdrowotnym, który wymaga odpowiedniego leczenia. Pierwszym krokiem w leczeniu depresji u dzieci i młodzieży jest diagnoza, która obejmuje wywiad lekarski, badanie psychiatryczne i ewentualne badania laboratoryjne. Kiedy depresja została zdiagnozowana, terapia farmakologiczna i psychoterapia są często stosowane. Leki antydepresyjne mogą być przepisane w przypadkach ciężkiej depresji, ale ich stosowanie u dzieci i młodzieży wymaga ostrożności ze względu na potencjalne skutki uboczne. Psychoterapia, w tym terapia poznawczo-behawioralna, może pomóc dziecku w radzeniu sobie z depresją poprzez identyfikację i zmianę szkodliwych myśli i zachowań. Dodatkowo, ważne jest wsparcie rodziny i otoczenia, a także edukacja na temat depresji u dzieci i młodzieży. Zintegrowane podejście, które uwzględnia zarówno terapię lekową, jak i psychoterapię, jest kluczowe dla skutecznego leczenia depresji u dzieci i młodzieży. 

Depresja u dzieci - leczenie. Jakie są możliwości terapeutyczne?

Leczenie depresji u dzieci może obejmować zarówno terapię psychologiczną, jak i farmakoterapię, w zależności od stopnia i rodzaju depresji. Oto kilka możliwości terapeutycznych:

 1. Terapia poznawczo-behawioralna (TPB): Jest szeroko stosowana w leczeniu depresji u dzieci. Pomaga w identyfikowaniu negatywnych myśli i wprowadzaniu zmian w zachowaniu, co przyczynia się do poprawy nastroju.
 2. Terapia rodzinna: Depresja u dziecka może mieć wpływ na całą rodzinę. Terapia rodzinna może pomóc w zrozumieniu i radzeniu sobie z trudnościami, a także wspieraniu dziecka w procesie leczenia.
 3. Leki przeciwdepresyjne: W przypadkach ciężkiej depresji, leki przeciwdepresyjne mogą być wskazane. W takich przypadkach decyzję o farmakoterapii powinien podjąć lekarz specjalista.

Artykuł przygotowany przez ekspertów w dziedzinie psychologii dziecięcej i terapii depresji. Przeznaczony dla dorosłych opiekunów dzieci, którzy szukają informacji na temat depresji u dzieci.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Marihuana medyczna, czyli zastosowanie konopi indyjskich w celach terapeutycznych, ma długą i dynamiczną historię, która sięga tysięcy lat. Już w starożytnych cywilizacjach, takich jak chińska, indyjska czy egipska, konopie były wykorzystywane ze względu na swoje właściwości lecznicze. A jak to wygląda dzisiaj?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Masaż jest jedną z najstarszych form terapii używanych do łagodzenia bólu, poprawy krążenia krwi i obniżenia poziomu stresu. Techniki masażu, takie jak uciskanie, rozcieranie, i głaskanie, mają na celu stymulowanie mięśni oraz układu krwionośnego, co przynosi ulgę w bólach i sprzyja zdrowiu fizycznemu. Historia masażu sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to był on stosowany zarówno w medycynie wschodniej, jak i zachodniej do holistycznego leczenia różnorodnych dolegliwości.

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Decyzja o posiadaniu potomstwa może być jedną z najważniejszych w życiu. Dla wielu osób jest to spełnienie marzeń i naturalny krok w rozwoju rodziny. Jednak o czym warto wiedzieć starając się o dziecko?

Porady dla osób z genetyczną skłonnością do żylaków

Porady dla osób z genetyczną skłonnością do żylaków

Żylaki kończyn dolnych to problem, który dotyka wielu osób, szczególnie tych z genetyczną skłonnością. Mimo że często postrzegane są one jedynie jako defekt estetyczny, w rzeczywistości mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Ważne jest zatem, aby nie tylko znać metody leczenia, ale przede wszystkim skupić się na profilaktyce i wczesnym rozpoznawaniu.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca