Depresja u nastolatków - przyczyny i jak im pomóc? Wpływ pandemii na powstanie depresji u dzieci i młodzieży. Przyczyny depresji u dzieci młodzieży. Objawy depresji u dzieci i młodzieży – jak pomóc?

Depresja u nastolatków - przyczyny i jak im pomóc? Wpływ pandemii na powstanie depresji u dzieci i młodzieży. Przyczyny depresji u dzieci młodzieży. Objawy depresji u dzieci i młodzieży – jak pomóc?

Depresja u nastolatków jest zaburzeniem emocjonalnym, które może mieć negatywny wpływ na ich codzienne funkcjonowanie. Warto zrozumieć, czym jest depresja u tej grupy wiekowej, jakie są jej objawy i przyczyny, a przede wszystkim jak pomóc nastolatkom z depresją. W tym artykule omówimy różne aspekty depresji u nastolatków oraz strategie działania, które pomogą im poradzić sobie z tym trudnym problemem.

Depresja u nastolatków - czym się charakteryzuje?

Depresja u nastolatków charakteryzuje się długotrwałym nastrojem smutku i brakiem zainteresowania otaczającym światem. Nastolatki z depresją mogą mieć trudności w koncentracji, utracie energii i apetytu, problemy ze snem, poczucie winy lub beznadziei oraz myśli samobójcze. Często wycofują się z działalności, które dotąd sprawiały im przyjemność, oraz z trudnością radzą sobie z codziennymi obowiązkami.

Ile trwa depresja u nastolatków?

Depresja u nastolatków może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy lub dłużej. Jeśli objawy depresji utrzymują się przez okres dłuższy niż 2 tygodnie, należy skonsultować się z lekarzem lub specjalistą zdrowia psychicznego.

Objawy depresji u nastolatków: Jak ją rozpoznać?

Oto lista najczęstszych objawów depresji u nastolatków:

 • Nastroje smutku i przygnębienia przez większość czasu
 • Utrata zainteresowania wcześniej ukochanymi czynnościami
 • Zmniejszona energia i zmęczenie
 • Trudności w skupieniu uwagi i utrzymaniu koncentracji
 • Zmiany apetytu - utrata lub zwiększenie łaknienia
 • Zmiany w nawykach snu - trudności z zasypianiem lub nadmierna senność
 • Myśli o śmierci lub samobójstwie

Jeśli nastolatek przejawia powyższe symptomy przez okres co najmniej 2 tygodni, warto zwrócić na to uwagę i skonsultować się z lekarzem lub specjalistą zdrowia psychicznego.

Przyczyny depresji u nastolatków

Depresja u nastolatków może mieć różne przyczyny, w tym czynniki biologiczne, genetyczne, psychologiczne i społeczne. Oto niektóre z przyczyn:

 • Zaburzenia hormonalne związane z dojrzewaniem
 • Społeczeństwo często jest zdominowane przez presję wynikającą z mediów społecznościowych, co prowadzi do porównywania się z innymi oraz wywołuje poczucie samotności.
 • Problemy rodzinne, jak rozłąka rodziców, brak bliskich relacji z rodzicami, przemoc domowa, odrzucenie lub brak wsparcia
 • Trudności w nauce i problemy z rówieśnikami

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Objawy depresji u dzieci i młodzieży – jak pomóc?

Depresja u dzieci i młodzieży to poważne schorzenie, które może mieć długotrwały wpływ na ich życie. Objawy depresji mogą być różnorodne i często są trudne do rozpoznania. Dzieci i młodzież często nie potrafią opisać swoich emocji i zmartwień, co utrudnia diagnozę. Niepokój, utrata zainteresowania, zmniejszona energia, problemy w szkole, izolacja społeczna i zmiany w zachowaniu to tylko niektóre z potencjalnych objawów depresji u dzieci i młodzieży. Istotne jest, aby rodzice, nauczyciele i opiekunowie byli świadomi tych objawów i zdolni do zauważenia jakiejkolwiek zmiany w zachowaniu dziecka. Jeśli podejrzewamy depresję, ważne jest, aby dziecku pomóc i szukać profesjonalnej pomocy medycznej. Terapia, poprzez psychologa lub psychiatrę, oraz wsparcie emocjonalne ze strony rodziny i przyjaciół są kluczowe w procesie leczenia depresji u dzieci i młodzieży. Być może konieczne będzie również wprowadzenie zmian w stylu życia, takich jak zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna i odpowiedni sen, aby wspomóc proces zdrowienia dziecka. 

Jak pomóc nastolatkowi z depresją? Wsparcie i strategie działania

Jeśli podejrzewasz u swojego nastolatka depresję, poniżej przedstawiamy kilka strategii i sposobów postępowania, które pomogą Ci mu pomóc:

 • Porozmawiaj z dzieckiem: Utwórz bezpieczną przestrzeń, w której Twoje dziecko może porozmawiać o swoich przeżyciach, uczuciach i myślach. Wysłuchaj uważnie i unikaj krytyki, osądzania lub bagatelizowania problemów dziecka.
 • Miej podejście proaktywne: Bądź nieustraszonym liderem rodziny i podejście do dziecka w sposób proaktywny. Upewnij się, że mówisz dziecku, że zauważasz, iż źle się czuje, ale jednocześnie że jesteś przy nim i chcesz pomóc w znalezieniu rozwiązania.
 • Szukaj pomocy: Rozważ, skonsultowanie się z lekarzem rodzinnym lub specjalistą zdrowia psychicznego. Zapytaj o możliwe sposoby leczenia i terapii.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Zarówno przy słabszym, jak i silnym bólu zęba normalne funkcjonowanie może być bardzo utrudnione. W takich sytuacjach można sięgnąć po dostępne bez recepty środki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym - zwłaszcza przy słabszym bólu. W wielu przypadkach domowe sposoby okażą się jednak niewystarczające - każda uciążliwa dolegliwość wymaga bezzwłocznej konsultacji z lekarzem. 

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Dowiedz się, jak rozpoznać i pozbyć się brzucha kortyzolowego (stresowego) - skutku przewlekłego stresu. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową? Dowiedz się, jak skutecznie zredukować tkankę tłuszczową i spalić tłuszcz podczas zdrowego odchudzania.

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Sprawdź i oblicz swoje zapotrzebowanie na makroskładniki takie jak białko, węglowodany i tłuszcze.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca