Depresja oddechowa - skąd się bierze i jakie są jej objawy? Przyczyny i objawy nerwicy. Zaburzenia oddychania 

Depresja oddechowa - skąd się bierze i jakie są jej objawy? Przyczyny i objawy nerwicy. Zaburzenia oddychania 

Sprawdź czym jest depresja oddechowa i jak sobie z nią radzić.Jakie ma objawy? 

Co to depresja oddechowa?

Depresja oddechowa jest specyficzną formą zaburzeń depresyjnych, która wiąże się z trudnościami w oddychaniu. Jest to stan, w którym osoba doświadcza zarówno objawów depresji, jak również problemów z funkcją oddechową. Depresja oddechowa może mieć negatywny wpływ na jakość życia i prowadzić do różnych powikłań zdrowotnych.

Depresja oddechowa - objawy. Na co zwrócić uwagę? Przyczyny depresji oddechowej 

Objawy depresji oddechowej mogą być różnorodne. Poniżej przedstawiam kilka najczęściej występujących objawów, na które warto zwrócić uwagę:

 1. Trudności w oddychaniu: Osoby cierpiące na depresję oddechową często odczuwają duszności lub uczucie braku powietrza. Mogą również mieć trudności z głębokim wdechem lub wydechem.
 2. Osłabienie mięśni oddechowych: Depresja oddechowa może prowadzić do osłabienia mięśni niezbędnych do prawidłowego oddychania. Osoba może odczuwać słabość w klatce piersiowej i trudności w utrzymaniu głębokich wdechów.
 3. Zaburzenia snu: Osoby z depresją oddechową często mają trudności z zasypianiem lub utrzymaniem snu. Częste budzenie się w nocy może prowadzić do chronicznego zmęczenia i pogorszenia funkcji oddechowych.
 4. Niska energia i zmniejszona aktywność fizyczna: Depresja oddechowa może prowadzić do ogólnego osłabienia organizmu, zmniejszonej siły i zmniejszonej wytrzymałości. Osoby z tym zaburzeniem mogą unikać aktywności fizycznej, co dodatkowo wpływa na funkcję oddechową.

Depresja oddechowa - co robić? Objawy depresji 

Jeśli podejrzewasz, że masz depresję oddechową, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem. Poniżej przedstawiam kilka kroków, które mogą pomóc w zarządzaniu objawami:

 1. Zwróć uwagę na swoje oddychanie: Ćwiczenia oddychania, takie jak głębokie oddechy brzuszne lub medytacja, mogą pomóc w złagodzeniu napięcia i poprawie funkcji oddechowej.
 2. Utrzymuj zdrowy styl życia: Zaangażowanie w regularną aktywność fizyczną i zdrową dietę może wspomóc poprawę samopoczucia i funkcji oddechowej. Unikaj substancji, takich jak alkohol i nikotyna, które mogą pogorszyć objawy.
 3. Wyszukaj wsparcie emocjonalne: Skorzystaj z pomocy bliskich, rodzinnych czy grup wsparcia, które mogą pomóc w radzeniu sobie z depresją oddechową. Ważne jest, aby otwarcie rozmawiać o swoich uczuciach i nie czuć się izolowanym.

Leczenie depresji oddechowej. Rodzaj zaburzeń 

Leczenie depresji oddechowej obejmuje zarówno terapię farmakologiczną, jak i terapię psychologiczną. Specjalista może zalecić stosowanie leków przeciwdepresyjnych w celu stabilizacji nastroju i zmniejszenia objawów depresyjnych. Terapia psychologiczna, takie jak terapia poznawczo-behawioralna, może pomóc w identyfikowaniu i zmianie negatywnych myśli oraz wprowadzeniu zdrowych strategii zarządzania stresem.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Depresja oddechowa - terapia

Podczas terapii, osoba może uczyć się technik oddechowych, aby złagodzić napięcie i stres. Dodatkowo, terapia poznawczo-behawioralna może pomóc w identyfikowaniu myśli i zachowań, które przyczyniają się do objawów depresji oddechowej i wprowadzenia zmian w tych obszarach.

Depresja oddechowa - ile trwa?

Czas trwania depresji oddechowej może się różnić w zależności od indywidualnych czynników, takich jak stopień choroby i skuteczność leczenia. Ważne jest, aby kontynuować terapię zgodnie z zaleceniami lekarza nawet po poprawie objawów, aby uniknąć nawrotów.

Depresja oddechowa - przyczyny

Przyczyny depresji oddechowej mogą być różnorodne. Czynniki genetyczne, nierównowaga chemiczna mózgu, stres oraz czynniki środowiskowe mogą przyczynić się do rozwoju tej choroby. W niektórych przypadkach, depresja oddechowa może być związana z innymi schorzeniami, takimi jak astma lub obturacyjna choroba płuc (POChP).

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Wizyty higienizacyjne, w trakcie których można wykonać skaling, piaskowanie bądź fluoryzację, to doskonały sposób na uchronienie swoich zębów przed próchnicą oraz innymi poważniejszymi chorobami. Na czym polegają te zabiegi? Jak często warto je wykonywać, aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Marihuana medyczna, czyli zastosowanie konopi indyjskich w celach terapeutycznych, ma długą i dynamiczną historię, która sięga tysięcy lat. Już w starożytnych cywilizacjach, takich jak chińska, indyjska czy egipska, konopie były wykorzystywane ze względu na swoje właściwości lecznicze. A jak to wygląda dzisiaj?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Masaż jest jedną z najstarszych form terapii używanych do łagodzenia bólu, poprawy krążenia krwi i obniżenia poziomu stresu. Techniki masażu, takie jak uciskanie, rozcieranie, i głaskanie, mają na celu stymulowanie mięśni oraz układu krwionośnego, co przynosi ulgę w bólach i sprzyja zdrowiu fizycznemu. Historia masażu sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to był on stosowany zarówno w medycynie wschodniej, jak i zachodniej do holistycznego leczenia różnorodnych dolegliwości.

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Decyzja o posiadaniu potomstwa może być jedną z najważniejszych w życiu. Dla wielu osób jest to spełnienie marzeń i naturalny krok w rozwoju rodziny. Jednak o czym warto wiedzieć starając się o dziecko?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca