bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Trening Jacobsona - jak wprowadzić się w stan relaksu? Relaksacja jacobsona, ćwiczenia relaksacyjne. Progresywna relaksacja mięśni. Techniki na stres

Blog healthcare

Trening Jacobsona - jak wprowadzić się w stan relaksu? Relaksacja jacobsona, ćwiczenia relaksacyjne. Progresywna relaksacja mięśni. Techniki na stres

Sprawdź co daje trening jacobsona - relaksacja mięśni.

Spis treści

 1. Trening Jacobsona - co to jest? 
 2. Trening relaksacyjny Jacobsona - wprowadzenie do skutecznej praktyki
 3. Trening Jacobsona - krok po kroku
 4. Trening Jacobsona - przeciwwskazania
 5. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 6. Trening progresywny Jacobsona - rozwinięcie techniki relaksacyjnej
 7. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 8. Metody treningu Jacobsona

Trening Jacobsona - co to jest? 

Trening Jacobsona, znany również jako trening relaksacyjny progresywny, to technika relaksacji, która została opracowana przez amerykańskiego lekarza Edmunda Jacobsona w latach 20. XX wieku. Metoda ta polega na świadomym rozluźnianiu mięśni w celu osiągnięcia stanu relaksu fizycznego i mentalnego.

Trening relaksacyjny Jacobsona - wprowadzenie do skutecznej praktyki

Trening Jacobsona jest jednym z najbardziej popularnych i skutecznych sposobów na wprowadzenie się w stan relaksu. Obejmuje on naukę rozluźniania mięśni w sposób świadomy i systematyczny. Technika ta opiera się na założeniu, że napięcie mięśni jest powiązane z napięciem psychicznym i emocjonalnym, dlatego relaksacja mięśni może przyczynić się do zmniejszenia stresu i poprawy samopoczucia.

Trening Jacobsona - krok po kroku

Oto kroki, które możesz podjąć, aby rozpocząć trening Jacobsona i wprowadzić się w stan relaksacji:

 1. Wybierz odpowiednie miejsce i czas: Znajdź ciche i spokojne miejsce, gdzie będziesz mógł skoncentrować się na treningu. Wybierz również czas, kiedy nie będziesz miał żadnych zakłóceń i możliwość skupienia się na treningu przez około 15-20 minut.

 2. Usiądź lub połóż się wygodnie: Zajmij wygodną pozycję, która umożliwi Ci całkowite rozluźnienie ciała. Wiele osób preferuje leżenie na plecach z nogami lekko rozłożonymi i dłońmi po bokach.

 3. Skoncentruj się na oddechu: Zacznij wprowadzać się w stan relaksu, skupiając się na swoim oddechu. Odpocznij i skup się na spokojnym i głębokim oddychaniu. Staraj się całkowicie zrelaksować podczas wydechu.

 4. Wykonuj ćwiczenia rozluźniające mięśnie: Zacznij od jednej grupy mięśni na raz i świadomie rozluźniaj je przez kilka sekund, a następnie napięcia mięśni przez kilka sekund. Zaczynając od stóp, przejdź po kolei przez całe ciało, naprzemienne napięcie i rozluźnianie mięśni. Możesz powiedzieć "napnij" przy napięciu mięśnia i "rozluźnij" przy rozluźnieniu.

 5. Kontynuuj przez całe ciało: Powtarzaj te kroki, przechodząc przez całe ciało, od stóp do głowy. Skoncentruj się na każdej grupie mięśniowej, świadomie napięcia i rozluźniania jej.

 6. Utrzymuj spokój i skupienie: Podczas treningu ważne jest, aby utrzymać spokojny umysł i skoncentrować się na odczuwaniu relaksacji. Jeśli myśli nieustannie wędrują, pozwól im ulotnie odejść i wróć do skupienia na oddechu i relaksacji.

 7. Kontynuuj przez kilka minut: Powtarzaj ćwiczenia przez około 15-20 minut. Spróbuj stopniowo wydłużać czas treningu, aby uzyskać większe korzyści z relaksacji.

Trening Jacobsona - przeciwwskazania

Trening Jacobsona jest ogólnie bezpieczny, ale istnieją pewne przypadki, w których należy być ostrożnym lub unikać tej techniki. Osoby z poważnymi problemami zdrowotnymi, takimi jak choroby układu krążenia, astma oskrzelowa, choroby mięśni lub układu nerwowego, powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem treningu Jacobsona. Ponadto, osoby, które nie są w stanie skoncentrować się lub które mają trudności z kontrolą mięśni, powinny również unikać tej techniki.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Trening progresywny Jacobsona - rozwinięcie techniki relaksacyjnej

Trening progresywny Jacobsona to zaawansowana technika, która obejmuje wprowadzenie bardziej zaawansowanego napięcia i rozluźniania mięśni. W tej wersji treningu wyobrażasz sobie napięcie mięśni, zamiast rzeczywiście je napiąć. Ta technika może być bardziej skomplikowana, dlatego warto skonsultować się z instruktorem, który może pomóc w jej opanowaniu.

Metody treningu Jacobsona

Metoda treningu Jacobsona, znana również jako trening relaksacyjny, jest techniką skoncentrowanej relaksacji mięśniowej. Została stworzona przez amerykańskiego lekarza i fizjoterapeutę, Edmunda Jacobsena, w celu redukcji napięcia mięśniowego i stresu. Metoda polega na stopniowym napinaniu i rozluźnianiu poszczególnych grup mięśniowych, co prowadzi do ogólnego odprężenia ciała i umysłu. Rozpoczyna się od skoncentrowania uwagi na jednej grupie mięśniowej, a następnie wykonywaniu cykli napinania i rozluźniania przez określony czas. Trening Jacobsona jest skuteczną techniką relaksacyjną, która może pomóc w redukcji bólu, poprawie snu, obniżeniu poziomu stresu i lęku oraz poprawie ogólnego samopoczucia. Może być stosowany zarówno w terapii fizycznej, jak i jako samodzielna technika relaksacyjna. Regularne praktykowanie metody treningu Jacobsona może przynieść długotrwałe korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Czy wiesz, że chodzenie na boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia i dobrostanu? Bez wątpienia, obuwie jest nie tylko modnym dodatkiem, ale także jest ważnym elementem ochrony naszych stóp. Jednak warto zdać sobie sprawę z tego, że nasze stopy zostały stworzone do chodzenia bez ochrony, dlatego chodzenie boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz