Depresja lękowa - diagnoza, możliwości leczenia i terapii. Zaburzenia depresyjno-lękowe – co je wyróżnia? Depresja i zaburzenia lękowe od początku stanowiły trudności w klasyfikacji

Depresja lękowa - diagnoza, możliwości leczenia i terapii. Zaburzenia depresyjno-lękowe – co je wyróżnia? Depresja i zaburzenia lękowe od początku stanowiły trudności w klasyfikacji

Czy zmagasz się z chronicznym lękiem i poczuciem przytłoczenia, które wpływa na Twoje codzienne funkcjonowanie? Jeśli tak, możesz cierpieć na depresję lękową. Depresja lękowa to rodzaj zaburzenia nastroju, który łączy objawy depresyjne z występowaniem silnego lęku. W tym artykule omówimy przyczyny, objawy oraz możliwości leczenia i terapii depresji lękowej.

Depresja lękowa - przyczyny

Przyczyny depresji lękowej są wielorakie i obejmują zarówno czynniki biologiczne, jak i psychologiczne. Badania sugerują, że istnieje pewne genetyczne podłoże tej choroby, ponieważ doświadczenie depresji lękowej może być dziedziczone w rodzinach. Dodatkowo, nieprawidłowości w działaniu substancji chemicznych w mózgu, takich jak serotonina i noradrenalina, mogą wpływać na rozwój tej choroby.

Stres również odgrywa ważną rolę w powstawaniu depresji lękowej. Osoby, które doświadczają silnego i częstego stresu, mogą być bardziej podatne na rozwinięcie tej choroby.

Depresja lękowa - objawy - jak rozpoznać depresję lękową?

Objawy depresji lękowej mogą obejmować zarówno fizyczne, jak i emocjonalne symptomy. Do najczęstszych objawów tej choroby należą:

 1. Ciągłe uczucie lęku lub niepokoju
 2. Poczucie beznadziejności i pesymizmu
 3. Problemy z koncentracją i zapamiętywaniem
 4. Trudności w zasypianiu lub utrzymaniu snu
 5. Zmęczenie i brak energii
 6. Utrata zainteresowania dotychczasowymi zajęciami i przyjemnościami
 7. Myśli samobójcze lub myśli o śmierci

Jeśli doświadczasz tych objawów przez dłuższy czas (co najmniej przez 2 tygodnie) i wpływają one negatywnie na Twoje codzienne funkcjonowanie, warto skonsultować się z lekarzem specjalistą.

Objawy depresji lękowej

Objawy depresji lękowej są często mylone z objawami innych zaburzeń psychicznych, co utrudnia ich diagnozę. Najbardziej charakterystycznym objawem jest uczucie ciągłego niepokoju i nieprzyjemnych myśli, które przewlekają się przez większą część dnia. Osoby cierpiące na depresję lękową często odczuwają uczucie lęku, paniki i strachu. Mogą być nadmiernie pobudzone, mają trudności z opanowaniem emocji. Często odczuwają ogólne zmęczenie, brak energii i motywacji do działania. Mogą mieć trudności z koncentracją, pamięcią oraz podejmowaniem decyzji. Często wycofują się społecznie, unikają kontaktów z innymi ludźmi. Problemy ze snem są również często obecne u osób z depresją lękową, mają one trudności z zaśnięciem, budzą się wcześnie rano lub mają niespokojny sen. W przypadku wystąpienia tych objawów, ważne jest jak najszybsze skonsultowanie się z lekarzem, który może zdiagnozować i zalecić odpowiednie leczenie. 

Czy depresja lękowa jest uleczalna? Możliwości leczenia i terapii

Ważne jest zrozumienie, że depresja lękowa jest chorobą, która może być zarządzana i leczona. Istnieje wiele różnych metod leczenia, które mogą pomóc w poprawie stanu psychicznego i fizycznego osoby cierpiącej na tę chorobę.

 1. Terapia farmakologiczna: W niektórych przypadkach, leki antydepresyjne mogą być przepisane przez lekarza, aby pomóc w zwiększeniu poziomu substancji chemicznych w mózgu, takich jak serotonina. Jednak terapia farmakologiczna powinna być zawsze prowadzona pod nadzorem lekarza.
 2. Terapia psychologiczna: Terapia indywidualna, takie jak terapia poznawczo-behawioralna, może być bardzo skutecznym narzędziem w leczeniu depresji lękowej. Terapeuta pomoże Ci zidentyfikować negatywne myśli i zachowania, które przyczyniają się do Twojego stanu depresyjnego i nauczy Cię zdrowszych strategii radzenia sobie z stresującymi sytuacjami.
 3. Terapia grupowa i wsparcie społeczne: Włączenie się do grupy wsparcia lub uczestnictwo w terapii grupowej może być bardzo pomocne dla osób z depresją lękową. Możesz wymieniać się doświadczeniami i strategiami radzenia sobie z innymi, co może dać Ci poczucie wsparcia i zrozumienia.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Depresja a uogólnione zaburzenia lękowe

Depresja i uogólnione zaburzenia lękowe (GAD) to dwa poważne problemy zdrowia psychicznego, które często występują jednocześnie u pacjentów. Depresja jest stanem pogorszenia nastroju, poczucia beznadziejności i braku zainteresowania życiem. Osoby z depresją często odczuwają trudności w wykonywaniu codziennych czynności i mają trudności w koncentracji. Zaburzenia lękowe, takie jak GAD, to stan niepokoju i niepokoju, który nie ustaje. Osoby z GAD doświadczają trudności w kontrolowaniu swoich obaw i często mają trudności w zasypianiu lub utrzymaniu snu. Często zdarza się, że pacjenci cierpiący na depresję mają również objawy GAD, takie jak nadmierna troska i lęk. Wielu specjalistów uważa, że oba te stany mogą wynikać z nieprawidłowej regulacji neurochemicznej w mózgu. Aby skutecznie leczyć pacjentów z depresją i GAD, ważne jest, aby zidentyfikować i zastosować strategie zarządzania stresem, terapię farmakologiczną i terapię poznawczo-behawioralną. W niektórych przypadkach może być konieczne stosowanie obu terapii jednocześnie, aby osiągnąć optymalne wyniki leczenia. 

Objawy somatyczne w depresji lękowej - jak wpływają na nasze ciało?

Depresja lękowa może objawiać się również poprzez różne dolegliwości fizyczne. Do najczęstszych somatycznych objawów depresji lękowej należą:

 1. Bóle głowy i migreny
 2. Bóle mięśni i stawów
 3. Problemy gastryczne, takie jak nudności i bóle brzucha
 4. Problemy z apetytem i utrata/tylko przyrost wagi
 5. Zaburzenia snu i zmęczenie

Te objawy somatyczne mogą wpływać na ogólne samopoczucie i jakość życia osoby cierpiącej na depresję lękową.

Ile trwa leczenie depresji lękowej? Proces terapeutyczny i oczekiwane efekty

Leczenie depresji lękowej to proces, który może trwać różną ilość czasu w zależności od indywidualnych czynników. Jednak ważne jest, aby być cierpliwym i kontynuować leczenie, nawet jeśli nie widzisz natychmiastowych efektów. Często efekty terapii i leków antydepresyjnych pojawiają się stopniowo, a poprawa może być odczuwalna po kilku tygodniach lub miesiącach.

Należy również pamiętać, że leczenie depresji lękowej jest indywidualne i co działa dla jednej osoby, niekoniecznie zadziała dla innej. Dlatego tak ważne jest skonsultowanie się ze specjalistą i opracowanie spersonalizowanego planu terapeutycznego.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Zarówno przy słabszym, jak i silnym bólu zęba normalne funkcjonowanie może być bardzo utrudnione. W takich sytuacjach można sięgnąć po dostępne bez recepty środki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym - zwłaszcza przy słabszym bólu. W wielu przypadkach domowe sposoby okażą się jednak niewystarczające - każda uciążliwa dolegliwość wymaga bezzwłocznej konsultacji z lekarzem. 

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Dowiedz się, jak rozpoznać i pozbyć się brzucha kortyzolowego (stresowego) - skutku przewlekłego stresu. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową? Dowiedz się, jak skutecznie zredukować tkankę tłuszczową i spalić tłuszcz podczas zdrowego odchudzania.

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Sprawdź i oblicz swoje zapotrzebowanie na makroskładniki takie jak białko, węglowodany i tłuszcze.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca