Depresja - test. Czy to właściwa metoda diagnozowania depresji? Test na depresję. Objawy depresji. Skala depresji. Skala depresji Becka. Skala Becka – test diagnozujący depresję

Depresja - test. Czy to właściwa metoda diagnozowania depresji? Test na depresję. Objawy depresji. Skala depresji. Skala depresji Becka. Skala Becka – test diagnozujący depresję

Depresja jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych na świecie. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy depresją dotknięte było około 4,4% ludności świata, czyli ponad 322 milionów ludzi. Skutkiem nieleczonych epizodów depresyjnych może być m.in. pogorszenie jakości życia oraz zwiększenie ryzyka samobójstw. Dlatego tak istotne jest właściwe zdiagnozowanie depresji, co pozwoli na wdrożenie odpowiedniego leczenia oraz zapobieganie powikłaniom.

Depresja: Jak diagnozować depresję?

Depresja to schorzenie, które dotyka zarówno sfery emocjonalnej, jak i fizycznej. Często towarzyszy jej zmęczenie, brak energii i apetytu, trudności ze snem, ale także takie objawy jak poczucie beznadziei czy nawet myśli samobójcze. Jeśli zauważysz u siebie jedno lub kilka z tych objawów, powinieneś skonsultować się z lekarzem. W first instance najlepiej zrobić to z lekarzem rodzinnym, który w razie potrzeby skieruje do specjalisty - psychiatry czy psychologa.

Test - depresja. Jak ocenić swoje samopoczucie?

W codziennej praktyce stosowany jest także tzw. test depresyjny. Najprostszy sposób samobadania sobieto odpowiedzenie na kilka pytań dotyczących samopoczucia i poziomu funkcjonowania w życiu codziennym. Poniżej prezentujemy test składający się z 9 pytań.

Test 9 pytań - depresja. Jak ocenić objawy depresyjne?

 1. Czy w ostatnim czasie miałaś/miałeś niski nastrój, poczucie smutku lub przygnębienia?
 2. Czy w ostatnim czasie miałaś/miałeś brak chęci i energii do wykonywania codziennych obowiązków?
 3. Czy w ostatnim czasie miałaś/miałeś problemy ze snem?
 4. Czy w ostatnim czasie miałaś/miałeś trudności z koncentracją uwagi?
 5. Czy w ostatnim czasie miałaś/miałeś poczucie beznadziejności i beznadziejnej przyszłości?
 6. Czy w ostatnim czasie czujesz rezygnację z aktywności, która kiedyś sprawiała ci przyjemność?
 7. Czy w ostatnim czasie zdarzyło ci się myśleć o śmierci lub samobójstwie?
 8. Czy w ostatnim czasie odczuwałaś/odczuwałeś zanik zainteresowań lub pasji?
 9. Czy w ostatnim czasie zauważyłaś/zauważyłeś u siebie zwiększenie apetytu bądź objadanie się?

Odpowiedzi na każde pytanie można ocenić w trzech kategoriach:
a - Nigdy,
b - Rzadko,
c - Często.

Jeśli na większość pytań odpowiedziałeś "często", to zdecydowanie powinieneś skonsultować swoje objawy z lekarzem.

Nerwica czy depresja? Test diagnostyczny

Zdarza się również, że objawy nerwicy i depresji nakładają się na siebie, co utrudnia prawidłową diagnozę. W takiej sytuacji warto skorzystać z testu diagnostycznego, który oceni czy objawy, które odczuwasz, są raczej objawami nerwicy czy depresji.

Ukryta depresja - test. Czy masz ukrytą depresję?

Niezwykle ważne jest też, aby zwrócić uwagę na tzw. ukrytą depresję. Czasem chorzy na depresję nie zdają sobie sprawy z tego, jak poważny jest ich stan i ukrywają przed innymi swoje objawy. Warto zwrócić uwagę na takie zachowania, jak izolowanie się od innych, większe spożywanie alkoholu, wysoka irytacja czy chęć ciągłego unikania rzeczywistości. W takiej sytuacji, także warto zrobić test w celu zdiagnozowania potencjalnej choroby psychicznej.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Objawy depresji i test Becka

Depresja jest poważnym zaburzeniem emocjonalnym, które może negatywnie wpływać na nasze codzienne życie. Objawy depresji mogą różnić się w zależności od osoby, ale często obejmują uczucie smutku, beznadziejności, utratę zainteresowania lub przyjemności w codziennych aktywnościach, zmiany w apetycie i wadze, problemy ze snem, zmęczenie, trudności w koncentracji oraz myśli samobójcze. Test Becka, opracowany przez amerykańskiego psychiatrę Aarona Becka, jest jednym z najbardziej popularnych i szeroko stosowanych testów do oceny objawów depresji. Składa się z 21 pytań dotyczących uczuć i myśli, które osoba może doświadczać podczas depresji. Na podstawie odpowiedzi, osoba otrzymuje punkty, które określają stopień nasilenia objawów depresyjnych. Test Becka jest używany przez profesjonalistów zdrowia psychicznego do diagnozowania depresji i planowania dalszego leczenia. 

Test na depresję - działa?

Test na depresję to narzędzie diagnostyczne wykorzystywane do oceny obecności i nasilenia objawów depresyjnych. Czy jednak jest skuteczny? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Testy te często bazują na samoopisowych kwestionariuszach, które pacjenci wypełniają, aby ocenić swoje doświadczenia emocjonalne. Pomocne mogą być również dodatkowe narzędzia, takie jak wywiady kliniczne. Jednak ostateczna diagnoza depresji powinna być postawiona przez wykwalifikowanego specjalistę, takiego jak psycholog lub psychiatra. Testy mogą zapewnić pewne wskazówki, ale nie stanowią jednoznacznego dowodu na obecność lub brak depresji. Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na wyniki testu, takich jak niska motywacja pacjenta do uczciwej odpowiedzi. Dlatego ważne jest, aby interpretować wyniki testu w kontekście innych informacji, takich jak obserwacje kliniczne i historię choroby. 

Leczenie depresji to proces długotrwały

Leczenie depresji to proces długotrwały, który wymaga zaangażowania zarówno pacjenta, jak i terapeuty. Depresja to nie tylko jednorazowy epizod smutku, ale poważne zaburzenie psychiczne, które może powracać przez długie lata. Skuteczne leczenie depresji często obejmuje psychoterapię, taką jak terapia poznawczo-behawioralna, która pomaga pacjentowi zidentyfikować negatywne myśli i nawyki, które przyczyniają się do depresji. Inne formy terapii, takie jak terapia interpersonalna, mogą pomóc w lepszym zrozumieniu relacji interpersonalnych i radzeniu sobie z trudnościami emocjonalnymi. W niektórych przypadkach stosuje się również farmakoterapię, czyli stosowanie leków przeciwdepresyjnych. Długoterminowa terapia farmakologiczna może być konieczna, aby utrzymać remisję i zapobiegać nawrotom depresji. Właściwe leczenie depresji jest procesem, który wymaga cierpliwości i wytrwałości zarówno ze strony pacjenta, jak i terapeuty, ale może prowadzić do znaczącej poprawy zdrowia psychicznego i jakości życia. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Sprawdzone metody ochrony oczu podczas pracy biurowej przy komputerze. Wpływ światła niebieskiego na narząd wzroku. Jak dbać o wzrok i unikać suchych i zaczerwienionych oczu?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym? Poznaj kalendarz pylenia roślin i skuteczne metody łagodzenia objawów alergii na pyłki!

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile się czeka na okulary od optyka? Czas oczekiwania zależy od parametrów szkieł, ale zazwyczaj mieści się od kilkunastu minut do około 10 dni roboczych. Odbierz idealnie dopasowane okulary korekcyjne!

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Dlaczego skrzep w probówce może uniemożliwić wykonanie badań laboratoryjnych? Sprawdź, co oznacza skrzep i jak wpływa na wyniki morfologii.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca