Zaburzenie zależności emocjonalnej: Jak radzić sobie z lękiem przed odrzuceniem. Przyczyny lęku przed bliskością. Zaburzenie Osobowości. Zaburzenie Osobowości Unikającej i Borderline

Zaburzenie zależności emocjonalnej: Jak radzić sobie z lękiem przed odrzuceniem. Przyczyny lęku przed bliskością. Zaburzenie Osobowości. Zaburzenie Osobowości Unikającej i Borderline

Sprawdź czym jest zaburzenie zależności emocjonalnej 

Lęk przed odrzuceniem - czym jest to zaburzenie psychiczne?

Lęk przed odrzuceniem, znany również jako nullofobia, to zaburzenie zależności emocjonalnej, które dotyka wielu osób na całym świecie. Osoby cierpiące na nullofobię mają przewlekły i nadmierny strach przed odrzuceniem, co prowadzi do trudności w budowaniu zdrowych relacji interpersonalnych. Lęk ten może mieć znaczący wpływ na codzienne funkcjonowanie i jakość życia.

Nullofobia zapewnia rozwinięty obszar badań w dziedzinie psychologii. Specjaliści związani z terapią behawioralną definiują nullofobię jako irracjonalny lęk przed odrzuceniem, który wpływa na zachowania interpersonalne, interakcje społeczne oraz ogólny komfort emocjonalny. Niektórzy badacze uważają, że lęk przed odrzuceniem może mieć podłoże genetyczne lub być wynikiem przeżytych traum w przeszłości.

Nullofobia - jak ją rozpoznać?

Rozpoznanie nullofobii może być trudne, ponieważ lęk przed odrzuceniem może być naturalną częścią życia każdej osoby. Jednak dla osób dotkniętych tym zaburzeniem lęk ten jest nadmierny, ciągły i małoprocentowy strach przed odrzuceniem, który wpływa na codzienne funkcjonowanie i zdolność do nawiązywania zdrowych relacji.

Oto kilka znaków, na które warto zwrócić uwagę, aby rozpoznać nullofobię:

 1. Nadmierne zaniepokojenie odrzuceniem: Osoby z nullofobią stale martwią się o to, że zostaną odrzucone przez innych. Nawet małe sygnały mogą wywoływać silne lęki związane z możliwością odrzucenia.
 2. Unikanie sytuacji społecznych: Aby uniknąć ryzyka odrzucenia, osoby z nullofobią często unikają spotkań towarzyskich, nowych sytuacji czy relacji. Unikanie może prowadzić do izolacji społecznej i pogorszenia samopoczucia.
 3. Niskie poczucie własnej wartości: Osoby cierpiące na nullofobię często mają negatywne przekonania o sobie i niskie poczucie własnej wartości. Wierzą, że nie są godne akceptacji i że inni ich odrzucą.

Objawy leku przed odrzuceniem

Lęk przed odrzuceniem może manifestować się w różnych objawach fizycznych, emocjonalnych i behawioralnych. Oto kilka powszechnych objawów, które mogą wskazywać na obecność nullofobii:

 • Silne uczucie niepokoju i lęku w sytuacjach społecznych lub przedstawianiu się innym.
 • Przyspieszone bicie serca, suchość w ustach i problemy z oddychaniem.
 • Nadmierne pocenie się, drżenie rąk lub ciała.
 • Zwiększona podatność na stres i trudności w radzeniu sobie z sytuacjami wywołującymi lęk.
 • Unikanie konfrontacji i sytuacji związanych z możliwością odrzucenia.
 • Niskie poczucie własnej wartości i negatywne przekonania o sobie.

Jak pokonać lęk przed odrzuceniem - leczenie

Pokonanie lęku przed odrzuceniem wymaga kompleksowego podejścia i może obejmować terapię psychologiczną, zastosowanie technik relaksacyjnych oraz wsparcie społeczne. Oto kilka skutecznych strategii w radzeniu sobie z nullofobią:

 1. Terapia poznawczo-behawioralna (CBT): Terapia CBT jest jednym z najczęściej stosowanych podejść w leczeniu nullofobii. Skupia się na identyfikacji i zmianie negatywnych przekonań i myśli, które prowadzą do lęku przed odrzuceniem. Poprzez eksponowanie się na stopniowo zwiększające się sytuacje związane z ryzykiem odrzucenia, terapia CBT pomaga osiągnąć stopniowe przyzwyczajenie i redukcję lęku.
 2. Techniki relaksacyjne: Ćwiczenia relaksacyjne, takie jak medytacja, głębokie oddychanie czy joga, mogą pomóc w zmniejszeniu napięcia i lęku. Regularne praktykowanie tych technik może pomóc w budowaniu zdolności do radzenia sobie z lękiem przed odrzuceniem.
 3. Wsparcie społeczne: Budowanie wsparcia społecznego może być kluczowe w radzeniu sobie z nullofobią. Udział w grupach wsparcia lub terapii grupowej, gdzie można spotkać innych ludzi z podobnymi doświadczeniami, może dostarczać wsparcia, zrozumienia i perspektywy.

Ważne jest, aby szukać profesjonalnej pomocy, jeśli cierpisz na nullofobię. Terapeuta lub psycholog specjalizujący się w zaburzeniach lękowych może pomóc w zidentyfikowaniu i leczeniu lęku przed odrzuceniem.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Przyczyny lęku przed odrzuceniem nie są jednorodne

Masz absolutnie rację. Przyczyny lęku przed odrzuceniem mogą być różnorodne i skomplikowane, a każda osoba może doświadczać tego rodzaju lęku z powodu różnych czynników. Oto kilka potencjalnych przyczyn lęku przed odrzuceniem:

 1. Doświadczenia z przeszłości: Osoby, które doświadczyły wcześniejszych odrzuceń, traumy lub negatywnych relacji, mogą być bardziej podatne na lęk przed odrzuceniem w przyszłości.
 2. Niskie poczucie własnej wartości: Osoby z niskim poczuciem własnej wartości i małą pewnością siebie mogą obawiać się, że zostaną odrzucone, ponieważ uważają siebie za niewystarczające lub nieatrakcyjne.
 3. Niepewność w relacjach: Osoby, które mają trudności w budowaniu trwałych i zdrowych relacji, mogą obawiać się odrzucenia, ponieważ doświadczają częstych konfliktów lub rozstań.
 4. Presja społeczna: Społeczne oczekiwania i presja, aby być akceptowanym lub spełniać określone standardy, mogą zwiększać lęk przed odrzuceniem.
 5. Zaburzenia psychiczne: Niektóre zaburzenia psychiczne, takie jak zaburzenia lękowe, depresja czy zaburzenia osobowości, mogą zwiększać ryzyko wystąpienia lęku przed odrzuceniem.
 6. Wychowanie i rodzina: Wpływ wychowania i rodziny na kształtowanie przekonań i zachowań związanych z odrzuceniem jest istotny. Osoby, które były wychowywane w toksycznych lub dysfunkcjonalnych rodzinach, mogą być bardziej podatne na lęk przed odrzuceniem.
 7. Media społecznościowe: Współczesne media społecznościowe mogą zwiększać presję na bycie akceptowanym i lubianym przez innych, co może zwiększać lęk przed odrzuceniem.
 8. Przeszłe traumy lub zranienia emocjonalne: Osoby, które doświadczyły traumy lub zranień emocjonalnych w przeszłości, mogą obawiać się powtórzenia tych doświadczeń i odrzucenia.

Lęk przed odrzuceniem może być trudnym uczuciem do przezwyciężenia, ale jest możliwe pracowanie nad nim i rozwijanie zdrowszych mechanizmów radzenia sobie z tym lękiem. Terapia psychoterapeutyczna, zwłaszcza terapia poznawczo-behawioralna (CBT) lub terapia poznawcza oparta na uważności (MBCT), może pomóc osobom w radzeniu sobie z lękiem przed odrzuceniem i budowaniu zdrowszych relacji z innymi. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Chociaż coraz częściej mówi się o tym, jak ważne są regularne badania i dbanie o zdrowie, wciąż wiele osób lekceważy te zalecenia. W dodatku istnieją choroby, o których pomimo częstego występowania rzadko się w ogóle wspomina, co może utrudnić ich zdiagnozowanie. Jedną z nich jest endometrioza, czyli przewlekła choroba dotykająca układ rozrodczy. Nie dość, że może prowadzić do silnych bólów, to dodatkowo powodu problemy z płodnością. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że endometrioza może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym na całym świecie!

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Wizyta u lekarza rodzinnego to pierwszy krok w procesie diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. To właśnie lekarz rodzinny decyduje, jakie badania diagnostyczne są potrzebne, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Wiele z tych badań wymaga skierowania, które jest niezbędne do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy, na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także jakie są zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań w przychodni lekarskiej.

Stany lękowe po alkoholu: jak je rozpoznać i pokonać

Stany lękowe po alkoholu: jak je rozpoznać i pokonać

Alkohol często kojarzony jest z relaksem, rozluźnieniem i beztroską. Niestety, jego nadmierne spożycie może mieć poważne konsekwencje, nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale i psychicznego. Jednym z nieprzyjemnych skutków picia jest doświadczanie stanów lękowych po spożyciu alkoholu.W tym artykule przybliżymy specyfikę lęku po alkoholu, jego objawy, wpływ na życie osoby pijącej oraz dostępne metody radzenia sobie z problemem.

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Wizyty higienizacyjne, w trakcie których można wykonać skaling, piaskowanie bądź fluoryzację, to doskonały sposób na uchronienie swoich zębów przed próchnicą oraz innymi poważniejszymi chorobami. Na czym polegają te zabiegi? Jak często warto je wykonywać, aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca