Uzależnienia behawioralne u dzieci i młodzieży - charakterystyka i terapia 

Uzależnienia behawioralne u dzieci i młodzieży - charakterystyka i terapia 

Sprawdź jak leczyć dzieci i młodzież z uzależnień behawioralnych 

Uzależnienia behawioralne u dzieci i młodzieży - czy występują?

Uzależnienia behawioralne nie dotyczą tylko dorosłych; coraz częściej zaczynają pojawiać się również u dzieci i młodzieży. Charakteryzują się one silną potrzebą i trudnościami w kontroli określonych zachowań, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych i społecznych. Uzależnienia behawioralne u dzieci i młodzieży stanowią poważne wyzwanie, wymagające odpowiedniego rozpoznania i leczenia.

Objawy uzależnień behawioralnych wśród dzieci i młodzieży

Objawy uzależnień behawioralnych u dzieci i młodzieży mogą się różnić, ale istnieje kilka powszechnych znaków, na które warto zwrócić uwagę. Dzieci uzależnione behawioralnie mogą tracić zainteresowanie codziennymi czynnościami, którym wcześniej poświęcały dużo uwagi. Często nie potrafią kontrolować swojego zachowania i nieumyślnie eskalują czas spędzany na danym zajęciu.

Innym objawem jest zmiana nastroju, której często towarzyszy zwiększona drażliwość, agresja lub apatia. Niektóre dzieci mogą także wykazywać problemy z koncentracją lub szkolne trudności.

Najczęstsze uzależnienia dzieci i młodzieży

Wśród dzieci i młodzieży występuje kilka najczęstszych rodzajów uzależnień behawioralnych. Jednym z nich jest uzależnienie od gier komputerowych. Dzieci spędzają godziny przed ekranem, nie potrafiąc oderwać się od gry, co prowadzi do zaniedbywania innych czynności, takich jak nauka, kontakt z rówieśnikami czy udział w zajęciach sportowych.

Kolejnym rodzajem uzależnień behawioralnych jest uzależnienie od mediów społecznościowych. Dzieci i młodzież spędzają dużo czasu na przeglądaniu profili, zamieszczaniu zdjęć i ciągłym sprawdzaniu reakcji innych na swoje posty. Tego rodzaju uzależnienie może negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne i prowadzić do poczucia izolacji.

Innym rozpowszechnionym uzależnieniem behawioralnym wśród dzieci i młodzieży jest uzależnienie od telefonów komórkowych. Stały dostęp do internetu, gier, aplikacji społecznościowych i mediów społecznościowych przez telefony sprawia, że dzieci i młodzież stają się uzależnione od swoich urządzeń, co często prowadzi do braku aktywności fizycznej oraz zaburzeń snu.

Leczenie uzależnień dla dzieci i młodzieży

Leczenie uzależnień behawioralnych u dzieci i młodzieży jest procesem skomplikowanym i wymaga profesjonalnej pomocy. Pierwszym krokiem jest skonsultowanie się z lekarzem, psychologiem lub terapeutą, który przeprowadzi odpowiednią diagnozę i zaplanuje odpowiednie leczenie.

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) jest jedną z najczęściej stosowanych metod leczenia uzależnień behawioralnych u dzieci i młodzieży. Terapia ta skupia się na zmianie myślenia i zachowania, które prowadzą do uzależnienia. Pomaga dzieciom i młodzieży w rozwijaniu zdrowszych strategii radzenia sobie z trudnościami, stawianiu czoła pokusom oraz budowaniu zdrowych relacji z rówieśnikami.

W niektórych przypadkach lekarz może również zalecić zastosowanie farmakoterapii jako uzupełnienie terapii behawioralnej. Leki takie jak inhibitory recaptacji serotoniny (SSRI) mogą być stosowane w celu łagodzenia objawów depresji i lęków, które często towarzyszą uzależnieniom behawioralnym.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jakie są rodzaje uzależnień behawioralnych?

Uzależnienia behawioralne, znane również jako zaburzenia kontroli impulsów, to rodzaj uzależnień niezwiązanego z substancjami chemicznymi, takimi jak narkotyki czy alkohol, ale opartego na określonym zachowaniu lub działalności. Istnieje wiele rodzajów uzależnień behawioralnych, a oto kilka z nich:

 1. Uzależnienie od komputera i internetu: Osoby cierpiące na to uzależnienie spędzają nadmiernie dużo czasu online, w tym w grach komputerowych, mediach społecznościowych, zakupach online czy przeglądaniu stron internetowych. Może to prowadzić do izolacji społecznej, problemów ze snem i innych szkodliwych skutków.
 2. Uzależnienie od gier komputerowych: Jest to rodzaj uzależnienia od gier wideo, które absorbują dużo czasu i energii osoby uzależnionej. Osoby cierpiące na to uzależnienie często ignorują inne obowiązki i zainteresowania, co może prowadzić do problemów w życiu zawodowym i społecznym.
 3. Uzależnienie od hazardu: Osoby uzależnione od hazardu niekontrolowanie angażują się w zakłady, gry losowe i inne formy hazardu, pomimo negatywnych konsekwencji finansowych i społecznych. To uzależnienie może prowadzić do znacznego zadłużenia i rozpadu rodzin.
 4. Uzależnienie od zakupów (oniomania): Osoby cierpiące na uzależnienie od zakupów kompulsywnie kupują przedmioty, niezależnie od tego, czy ich tego potrzebują, a potem mogą odczuwać wyrzuty sumienia lub stres związany z długami.
 5. Uzależnienie od jedzenia (nadmierna jedzenie, bulimia, anoreksja): Osoby uzależnione od jedzenia mogą nadużywać jedzenia jako sposób radzenia sobie ze stresem lub emocjonalnymi trudnościami. To może prowadzić do nadwagi, otyłości lub zaburzeń odżywiania, takich jak bulimia lub anoreksja.
 6. Uzależnienie od pracy (workaholizm): Osoby uzależnione od pracy poświęcają nadmiernie dużo czasu i energii na pracę, często kosztem swojego życia osobistego i zdrowia.
 7. Uzależnienie od seksu: Osoby uzależnione od seksu często angażują się w nadmierną ilość aktywności seksualnej lub działają w sposób kompulsywny, co może prowadzić do problemów w relacjach i zdrowiu psychicznym.
 8. Uzależnienie od ćwiczeń fizycznych: Osoby uzależnione od ćwiczeń mogą uprawiać intensywny trening fizyczny, ignorując ból i zmęczenie, co może prowadzić do przeciążenia mięśni i innych problemów zdrowotnych.
 9. Uzależnienie od zakupów seksualnych (seksolizm): Osoby uzależnione od zakupów seksualnych często angażują się w zachowania seksualne na dużą skalę, często w sposób impulsywny i destrukcyjny dla swojego życia osobistego i zawodowego.

Uzależnienia behawioralne mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne, społeczne i zawodowe, dlatego warto szukać pomocy specjalisty, jeśli uważasz, że ty lub ktoś bliski może cierpieć na tego rodzaju uzależnienie. Profesjonalna terapia i wsparcie mogą pomóc w radzeniu sobie z uzależnieniem i poprawić jakość życia.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca