Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Decyzja o posiadaniu potomstwa może być jedną z najważniejszych w życiu. Dla wielu osób jest to spełnienie marzeń i naturalny krok w rozwoju rodziny. Jednak o czym warto wiedzieć starając się o dziecko?

Czynniki wpływające na płodność

Płodność może być determinowana przez wiele czynników, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Wśród nich warto wymienić:

 • Wiek – zarówno wiek kobiety, jak i mężczyzny ma istotne znaczenie dla płodności. Z wiekiem maleje liczba komórek jajowych u kobiet, a jakość nasienia u mężczyzn może się pogarszać.
 • Styl życia – palenie papierosów, nadmierne spożywanie alkoholu, nadużywanie substancji psychoaktywnych, niezdrowa dieta i brak aktywności fizycznej mogą negatywnie wpływać na płodność obu partnerów.
 • Otyłość i niedowaga – zaburzenia wagi ciała mogą zakłócać równowagę hormonalną oraz cykl miesiączkowy u kobiet, co wpływa na płodność. U mężczyzn otyłość może prowadzić do zmniejszenia liczby plemników oraz obniżenia ich jakości.
 • Przewlekły stres – długotrwały stres może zaburzać równowagę hormonalną i wpływać na procesy reprodukcyjne zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.
 • Choroby – niektóre choroby, takie jak endometrioza, choroby weneryczne, choroby nowotworowe czy zaburzenia hormonalne, mogą utrudniać zajście w ciążę.

Badania przed ciążą

Zanim para zdecyduje się na poczęcie dziecka, zalecane jest przeprowadzenie odpowiednich badań mających na celu ocenę stanu zdrowia obojga partnerów. Mogą one obejmować morfologię z rozmazem, analizę nasienia u mężczyzn, badania hormonalne, badania USG oraz inne testy diagnostyczne. Wczesne wykrycie ewentualnych problemów pozwala na podjęcie odpowiednich działań profilaktycznych lub leczniczych.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Diagnostyka niepłodności

W przypadku podejrzenia problemów z płodnością istotne jest skonsultowanie się z lekarzem specjalistą – ginekologiem lub andrologiem. Diagnostyka niepłodności obejmuje szereg badań, które pozwalają określić przyczynę problemu i wybrać odpowiednie metody leczenia. Oprócz badania nasienia i oceny funkcji jajników mogą być przeprowadzane także badania obrazowe, takie jak USG czy histerosalpingografia, a także badania hormonalne.

Metody wspomaganego rozrodu

Dla wielu par, które borykają się z niepłodnością, istnieją różne metody wspomaganego rozrodu. Wśród najczęściej stosowanych znajdują się stymulacja owulacji, inseminacja domaciczna (IUI) oraz in vitro (IVF). Wybór odpowiedniej metody zależy od indywidualnej sytuacji i potrzeb pary, dlatego warto skonsultować się z lekarzem specjalistą, który pomoże podjąć właściwą decyzję.

Kiedy szukać pomocy medycznej?

Najważniejsze jest, aby nie zwlekać z konsultacją u specjalisty w przypadku problemów z płodnością. Warto skorzystać z pomocy medycznej, jeśli starania o dziecko nie przynoszą rezultatów przez okres dłuższy niż rok, bądź jeśli istnieją inne czynniki, które mogą negatywnie wpływać na płodność. Im wcześniej zostanie zidentyfikowana przyczyna problemu, tym szybciej można podjąć odpowiednie leczenie i zwiększyć szanse na powodzenie ciąży.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Marihuana medyczna, czyli zastosowanie konopi indyjskich w celach terapeutycznych, ma długą i dynamiczną historię, która sięga tysięcy lat. Już w starożytnych cywilizacjach, takich jak chińska, indyjska czy egipska, konopie były wykorzystywane ze względu na swoje właściwości lecznicze. A jak to wygląda dzisiaj?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Masaż jest jedną z najstarszych form terapii używanych do łagodzenia bólu, poprawy krążenia krwi i obniżenia poziomu stresu. Techniki masażu, takie jak uciskanie, rozcieranie, i głaskanie, mają na celu stymulowanie mięśni oraz układu krwionośnego, co przynosi ulgę w bólach i sprzyja zdrowiu fizycznemu. Historia masażu sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to był on stosowany zarówno w medycynie wschodniej, jak i zachodniej do holistycznego leczenia różnorodnych dolegliwości.

Porady dla osób z genetyczną skłonnością do żylaków

Porady dla osób z genetyczną skłonnością do żylaków

Żylaki kończyn dolnych to problem, który dotyka wielu osób, szczególnie tych z genetyczną skłonnością. Mimo że często postrzegane są one jedynie jako defekt estetyczny, w rzeczywistości mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Ważne jest zatem, aby nie tylko znać metody leczenia, ale przede wszystkim skupić się na profilaktyce i wczesnym rozpoznawaniu.

Niefarmakologiczne metody walki z bólem

Niefarmakologiczne metody walki z bólem

Niefarmakologiczne metody leczenia bólu, takie jak masaż, termoterapia czy akupresura, mogą być skuteczną alternatywą dla leków przeciwbólowych.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca