Stany lękowe po alkoholu: jak je rozpoznać i pokonać

Stany lękowe po alkoholu: jak je rozpoznać i pokonać

Alkohol często kojarzony jest z relaksem, rozluźnieniem i beztroską. Niestety, jego nadmierne spożycie może mieć poważne konsekwencje, nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale i psychicznego. Jednym z nieprzyjemnych skutków picia jest doświadczanie stanów lękowych po spożyciu alkoholu.W tym artykule przybliżymy specyfikę lęku po alkoholu, jego objawy, wpływ na życie osoby pijącej oraz dostępne metody radzenia sobie z problemem.

Czym są stany lękowe po alkoholu i skąd się biorą?

Alkohol początkowo działa na układ nerwowy uspokajająco, co tłumaczy jego kojące i rozluźniające działanie. Dzieje się tak, ponieważ alkohol zwiększa poziom GABA - neuroprzekaźnika hamującego aktywność mózgu.Jednakże, metabolizm alkoholu prowadzi do powstawania aldehydu octowego, który działa toksycznie na organizm. Toksyna ta może powodować szereg nieprzyjemnych objawów, w tym lęk, nerwowość, kołatanie serca i drżenie rąk.

Dodatkowo, alkohol odwadnia organizm, co zaburza równowagę elektrolitową i może nasilać objawy lękowe.

Stany lękowe po alkoholu mogą objawiać się uczuciem niepokoju, strachu i napięcia. Mogą one wystąpić zarówno w trakcie picia, jak i po zakończeniu spożywania alkoholu, często następnego dnia. W niektórych przypadkach lęk po alkoholu może być tak silny, że prowadzi do napadów paniki. Napad paniki to nagły atak silnego lęku, który towarzyszy szeregiem objawów fizycznych, takich jak kołatanie serca, duszność, ból w klatce piersiowej i zawroty głowy.

Przyczyny stanów lękowych po alkoholu

Przyczyny stanów lękowych po alkoholu są złożone i mogą obejmować:

 • Chemiczne zmiany w mózgu. Alkohol wpływa na neurotransmitery w mózgu, takie jak serotonina i dopamina, co może prowadzić do zaburzeń nastroju i lęku.
 • Odwodnienie. Alkohol działa moczopędnie, co może prowadzić do odwodnienia, a to z kolei może nasilać uczucie niepokoju.
 • Niedobory witamin i minerałów. Nadużywanie alkoholu może prowadzić do niedoborów ważnych składników odżywczych, co również wpływa na stan psychiczny.
 • Indywidualne predyspozycje. Niektóre osoby mogą być bardziej podatne na stany lękowe z powodu genetyki lub wcześniejszych doświadczeń życiowych.

Jak radzić sobie ze stanami lękowymi po alkoholu?

Radzenie sobie ze stanami lękowymi po alkoholu wymaga wieloaspektowego podejścia. Oto kilka sposobów. Najprostszym sposobem na zmniejszenie lęku jest ograniczenie lub całkowite zaprzestanie picia alkoholu. Regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta i odpowiednia ilość snu mogą znacząco poprawić samopoczucie.

Medytacja, głębokie oddychanie i joga mogą pomóc w redukcji lęku. Nieocenione jest także wsparcie bliskich. Rozmowy z rodziną i przyjaciółmi mogą być bardzo pomocne.

Terapia alkoholowa w specjalistycznym ośrodku

W przypadku poważnych problemów z alkoholem i lękiem, warto rozważyć terapię w specjalistycznym ośrodku. W Polsce istnieje wiele placówek oferujących profesjonalną pomoc w leczeniu uzależnień. Terapia w takich ośrodkach obejmuje:

 • Odtrucie alkoholowe, czyli proces oczyszczania organizmu z alkoholu pod nadzorem medycznym.
 • Terapia indywidualna i grupowa, w tym sesje z terapeutami pomagające w zrozumieniu i przepracowaniu problemów związanych z alkoholem.
 • Wsparcie farmakologiczne - leki mogą być stosowane w celu złagodzenia objawów lękowych i wspomagania procesu leczenia.

Więcej o warunkach leczenia oraz metodach wykorzystywanych w procesie leczenia, możesz przeczytać na stronie internetowej konkretnego ośrodka. 

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jak zapobiegać stanom lękowym po alkoholu?

Zapobieganie stanom lękowym po alkoholu to klucz do lepszego zdrowia psychicznego. Oto kilka wskazówek. Zachowaj umiar w spożywaniu alkoholu. Pij odpowiedzialnie i unikaj nadmiernego picia. Dbaj o odpowiednie nawodnienie. Pij dużo wody, szczególnie podczas spożywania alkoholu.

Bardzo ważna jest także regularna aktywność fizyczna. Ćwiczenia pomagają redukować stres i lęk. A spożywanie zrównoważonych posiłków wspiera ogólny stan zdrowia.

Podsumowanie

Stany lękowe po alkoholu to problem, który może znacząco wpłynąć na jakość życia. Zrozumienie przyczyn, objawów i metod radzenia sobie z tym problemem jest kluczowe dla poprawy zdrowia psychicznego. Terapia w specjalistycznym ośrodku, wsparcie bliskich i zdrowy styl życia mogą pomóc w pokonaniu lęków związanych z alkoholem. Pamiętajmy, że każdy krok w kierunku zdrowia to krok ku lepszemu życiu.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Zmęczenie oczu to powszechny problem, zwłaszcza w erze cyfrowej, kiedy większość czasu spędzamy przed ekranami komputerów i urządzeń mobilnych. Wybór odpowiednich okularów może pomóc zminimalizować ten problem i zapewnić oczom większy komfort podczas pracy. W tym artykule omówimy, jakie okulary warto wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu.

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Zaburzenia lękowe są poważnym problemem dotykającym wielu osób. Czym dokładnie się charakteryzują?

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Konturowanie to technika makijażu, która polega na używaniu ciemniejszych i jaśniejszych odcieni kosmetyków po to, by podkreślić lub ukryć pewne partie twarzy. Dzięki zastosowaniu tej metody możesz uwydatnić kości policzkowe, wysmuklić nos lub zdefiniować linię szczęki. Robiąc to prawidłowo, poprawisz proporcje swojej twarzy, a także nadasz makijażowi atrakcyjnego, nowoczesnego wyglądu. Jak skutecznie konturować? Już teraz sprawdź nasze najważniejsze wskazówki dla początkujących kobiet!

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Czy wiesz, jak istotną rolę odgrywa bor w utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca