Schizofrenia - objawy. Jakie są cechy charakterystyczne schizofrenii? Schizofrenia objawy choroby. Jak zachowują sie ludzie ze schizofrenią? 

Schizofrenia - objawy. Jakie są cechy charakterystyczne schizofrenii? Schizofrenia objawy choroby. Jak zachowują sie ludzie ze schizofrenią? 

Sprawdź czym jest schizofrenia, jakie są jej objawy i jak się ją leczy.

Wprowadzenie

Schizofrenia jest poważną i złożoną chorobą psychiczną, która wpływa na sposób myślenia, percepcję rzeczywistości i sposób funkcjonowania jednostki. W tym poradniku opowiemy o objawach charakterystycznych schizofrenii oraz przedstawimy różnice między jej różnymi typami.

Schizofrenia - objawy początkowe - na co zwrócić uwagę? Pierwsze objawy schizofrenii

Schizofrenia może zaczynać się stopniowo, a jej pierwsze objawy mogą być subtelne i trudne do zauważenia. Oto niektóre z możliwych objawów początkowych schizofrenii na które warto zwrócić uwagę:

 • Izolacja społeczna: Osoba zaczyna unikać kontaktów społecznych, wycofuje się z życia towarzyskiego i zainteresowań.
 • Zmiany w sposobie myślenia: Pojawiają się trudności w koncentracji, myśli stają się zamglone, a mówienie może wydawać się chaotyczne i niezrozumiałe.
 • Pogorszenie funkcjonowania zdolności poznawczych: Osoba ma trudności w rozwiązywaniu prostych problemów, zapominanie o ważnych rzeczach czy utrata zdolności do logicznego myślenia.
 • Zaburzenia snu: Częste przebudzenia w nocy, problemy z zasypianiem lub nadmierny sen mogą być wcześniejszymi symptomami schizofrenii.

W przypadku zauważenia jakichkolwiek tych objawów, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem, który będzie mógł zdiagnozować schizofrenię i rozpocząć odpowiednie leczenie.

Schizofrenia paranoidalna - objawy. Rozpoznanie schizofrenii

Schizofrenia paranoidalna jest jednym z najczęstszych typów schizofrenii. Charakteryzuje się ona silnymi urojeniami i omamami, które mogą wpływać na zdolność jednostki do rozróżniania rzeczywistości od fałszywych przekonań. Poniżej przedstawiamy niektóre z typowych objawów schizofrenii paranoidalnej:

 • Urojenia prześladowcze: Osoba ma mocne przekonanie, że inni są za nią ciągle obserwowani, śledzeni lub chcą jej zrobić krzywdę.
 • Omamy słuchowe: Osoba słyszy głosy, które tylko ona słyszy, i które często komentują jej działania lub podsuwają myśli.
 • Problemy z koncentracją: Osoba ma trudności z koncentracją uwagi, co może wpływać na jej zdolność do wykonywania codziennych czynności.

W przypadku obserwacji powyższych objawów, ważne jest uzyskanie profesjonalnej pomocy i konsultacji psychiatrycznej.

Schizofrenia u dzieci - Objawy negatywne schizofrenii

Schizofrenia u dzieci jest rzadką, ale możliwą do wystąpienia chorobą. Objawy schizofrenii u dzieci mogą różnić się od objawów występujących u dorosłych. Oto niektóre z objawów, na które warto zwrócić uwagę:

 • Zaburzenia rozwoju mowy i umiejętności społecznych: Dziecko może mieć trudności w nawiązywaniu kontaktu z innymi ludźmi i rozwijanie umiejętności językowych.
 • Wycofanie emocjonalne: Dziecko może wydawać się odizolowane emocjonalnie, nieprzeżywać normalnych reakcji emocjonalnych lub wydawać się obojętne na otoczenie.
 • Niezwykłe zabawy i omamy: Dziecko może obserwować i reagować na rzeczy, które inni nie widzą ani nie słyszą.

Rozpoznanie schizofrenii u dziecka może być trudne ze względu na różnice w rozwoju kognitywnym i emocjonalnym. Dlatego też, jeśli zauważysz takie objawy u swojego dziecka, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem.

Schizofrenia dwubiegunowa - objawy

Schizofrenia dwubiegunowa, zwana również zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym, to jednoczesne występowanie objawów schizofrenii i zaburzeń nastroju. Poniżej przedstawiamy niektóre z objawów charakterystycznych dla schizofrenii dwubiegunowej:

 • Okresy manii: Osoba doświadcza okresów nadmiernego poczucia własnej ważności, wzmożonej aktywności i ekscytacji, a także utraty kontroli nad myślami i działaniami.
 • Okresy depresji: Osoba ma uczucie przygnębienia, bezradności i stracić zainteresowanie życiem.
 • Omamy i urojenia: Osoba może doświadczać omamów i urojeń, które mogą wpływać na jej nastroje i codzienne funkcjonowanie.

Schizofrenia dwubiegunowa wymaga kompleksowego leczenia, który obejmuje zarówno leki przeciwpsychotyczne, jak i terapię psychoedukacyjną.

Objawy schizofrenii u mężczyzn

Objawy schizofrenii u mężczyzn mogą się różnić w zależności od stopnia zaawansowania i indywidualnych cech danej osoby. Jednak istnieje kilka powszechnych objawów, na które warto zwrócić uwagę. Do najczęstszych należą halucynacje słuchowe i wzrokowe, czyli słyszenie lub widzenie rzeczy, których nie ma w rzeczywistości. Osoby z schizofrenią często mają również nawracające myśli natrętne, które utrudniają im normalne funkcjonowanie. Negatywne objawy schizofrenii u mężczyzn obejmują pogorszenie w komunikacji i wyrażaniu swoich emocji, a także utratę zainteresowania życiem społecznym. Inne symptomy mogą obejmować koncentrację się na nieistotnych szczegółach, trudności w utrzymaniu długoterminowych relacji i podejrzliwość wobec innych osób. Istotne jest, aby zauważyć te objawy i jak najszybciej skonsultować się z lekarzem specjalistą, który może postawić diagnozę i rozpocząć odpowiednie leczenie. 

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Schizofrenia - objawy negatywne

Schizofrenia objawia się także poprzez tzw. objawy negatywne. Są to symptomy, które występują w wyniku utraty normalnych funkcji i cech osobowości. Oto kilka przykładów objawów negatywnych schizofrenii:

 • Apatia: Osoba może wydawać się pozbawiona emocji, energii i motywacji do działania.
 • Trudności w komunikacji: Osoba ma trudności w wyrażaniu myśli i emocji, co może utrudniać jej relacje interpersonalne.
 • Zanik umiejętności społecznych: Osoba może mieć problemy z utrzymaniem przyjaźni, nawiązywaniem nowych kontaktów i radzeniem sobie w społeczeństwie.

W przypadku wystąpienia tych objawów, ważne jest zasięgnięcie pomocy lekarskiej w celu dokładnej oceny i ustalenia diagnozy.

Objawy dezorganizacji psychicznej

Objawy dezorganizacji psychicznej obejmują różne aspekty funkcjonowania osoby dotkniętej tą chorobą. Pierwszym znanym objawem może być dezorganizacja myśli, która objawia się trudnościami w koncentracji, utrzymaniu spójności logicznej w wypowiedziach oraz chaotycznym myśleniem. Osoba dotknięta dezorganizacją psychiczną może również wykazywać trudności w planowaniu i organizowaniu codziennych czynności. Mogą pojawić się również zaburzenia mowy, takie jak używanie niezrozumiałych słów lub tworzenie nowych, nieistniejących słów. Charakterystycznym objawem dezorganizacji psychicznej jest również dezintegracja behawioralna, gdzie osoba może wykonywać nieodpowiednie, dziwaczne lub niestosowne działania. Występowanie halucynacji i urojeń jest również powszechne w tej chorobie. Osoby dotknięte dezorganizacją psychiczną mogą doświadczać słuchania głosów czy obrazów, które nie istnieją, oraz podejrzewać innych ludzi o złe intencje. Wszystkie te objawy powodują znaczne trudności w codziennym funkcjonowaniu i utrudniają prowadzenie normalnego, stabilnego życia. 

Leczenie schizofrenii u dzieci i młodzieży

Leczenie schizofrenii u dzieci i młodzieży jest trudnym i skomplikowanym procesem, który wymaga interdyscyplinarnej opieki. Schizofrenia u dzieci i młodzieży różni się od schizofrenii u dorosłych pod wieloma względami. Jednym z najważniejszych aspektów terapii jest farmakoterapia, która polega na podawaniu leków przeciwpsychotycznych. Osoby młode są jednak bardziej podatne na działania niepożądane tych leków. Dlatego konieczne jest monitorowanie takiego leczenia oraz dostosowywanie dawek w zależności od reakcji organizmu pacjenta. Dodatkowo, terapia psychoterapeutyczna odgrywa ważną rolę w procesie leczenia schizofrenii u dzieci i młodzieży. Celem terapii jest nauka radzenia sobie z objawami schizofrenii oraz integracja chorego dziecka w społeczeństwie. Wsparcie rodziny i otoczenia także jest niezwykle istotne, aby zapewnić młodemu pacjentowi odpowiednie wsparcie emocjonalne i psychologiczne. Całkowite wyleczenie schizofrenii u dzieci i młodzieży jest trudne, ale odpowiednie leczenie może pomóc w zamniejszeniu i kontroli objawów, dzięki czemu pacjent może prowadzić jak najbardziej normalne życie. 

Podsumowanie

Schizofrenia to poważne zaburzenie psychiczne, które wpływa na funkcjonowanie jednostki zarówno emocjonalne, jak i społeczne. W artykule omówiliśmy różne typy schizofrenii oraz ich charakterystyczne objawy. Jeśli u ciebie lub u kogoś, kogo znasz, występują objawy sugerujące schizofrenię, zalecamy skonsultowanie się z lekarzem psychiatrą, który będzie w stanie zdiagnozować i zaplanować odpowiednie leczenie.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca