bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Schizofrenia katatoniczna - co to jest i jakie są metody leczenia? Czym jest schizofrenia, jakie sa jej objawy? 

Blog healthcare

Schizofrenia katatoniczna - co to jest i jakie są metody leczenia? Czym jest schizofrenia, jakie sa jej objawy? 

Sprawdź czym jest schizofrenia i jak sobie radzić z takimi zaburzeniami. 

Spis treści

 1. Schizofrenia katatoniczna - co to jest? Czym jest schizofrenia?
 2. Katatoniczna schizofrenia - cechy i objawy 
 3. Schizofrenia katatoniczna - opis przypadku klinicznego
 4. Schizofrenia katatoniczna - metody diagnostyczne
 5. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 6. Schizofrenia katatoniczna - metody i podejścia terapeutyczne
 7. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 8. Przyczyny schizofrenii katatonicznej

Schizofrenia katatoniczna - co to jest? Czym jest schizofrenia?

Schizofrenia katatoniczna to podtyp schizofrenii, poważnego zaburzenia psychicznego, które charakteryzuje się utratą kontaktu z rzeczywistością, dezorganizacją myśli i mową oraz objawami ruchowymi. Jest to rzadkie, ale bardzo poważne zaburzenie, które może prowadzić do znacznego upośledzenia funkcjonowania psychicznego i społecznego.

Osoby cierpiące na schizofrenię katatoniczną doświadczają objawów katatonii, która manifestuje się w postaci nagłych zmian w zachowaniu ruchowym. Mogą występować okresy stuporu, w których pacjent jest niemal całkowicie unieruchomiony, jak również okresy wzmożonej aktywności, polegające na wykonywaniu powtarzających się, niecelowych gestów lub ruchów.

Katatoniczna schizofrenia - cechy i objawy 

Schizofrenia katatoniczna charakteryzuje się unikalnym zestawem cech i objawów. Typowe objawy katatonii, które mogą występować to:

 • Wytrwałe i niezwykłe postawy ciała: Pacjenci mogą przyjmować dziwaczne i niezwykłe pozycje ciała, które są trudne do zmiany.
 • Stupor: To jest stan znacznie zmniejszonej reaktywności na bodźce zewnętrzne. Często pacjenci wydają się być niemal całkowicie unieruchomieni i niezdolni do wykonywania prostych czynności.
 • Wytrzymywanie w jednej pozycji: Pacjenci mogą pozostawać w jednej pozycji przez długi czas, bez widocznych ruchów.
 • Negatywizm: Pacjenci mogą wykazywać opór wobec poleceń lub prób manipulacji ich ciała.
 • Wytrząsanie: Może wystąpić mimowolne lub celowe drżenie mięśni.

Schizofrenia katatoniczna - opis przypadku klinicznego

Aby lepiej zrozumieć schizofrenię katatoniczną, warto przyjrzeć się opisowi przypadku klinicznego.

Przykładowy pacjent, pani Katarzyna, rozpoczęła przejawianie objawów schizofrenii katatonicznej w wieku 25 lat. Jej rodzina zwróciła uwagę na znaczne zmiany w jej zachowaniu i mowie. Pani Katarzyna często przyjmowała dziwne i niezwykłe pozycje, także w niecodziennych sytuacjach. Była również niemal całkowicie nieodpowiedzialna na dźwięki i inne bodźce zewnętrzne. Została zdiagnozowana przez specjalistę psychiatrę, który rozpoczął leczenie farmakologiczne i psychoterapię.

Schizofrenia katatoniczna - metody diagnostyczne

Diagnoza schizofrenii katatonicznej może być trudna, ponieważ objawy mogą naśladować inne schorzenia psychiatryczne lub neurologiczne. Wymagane jest kompleksowe podejście diagnostyczne, które obejmuje:

 • Wywiad kliniczny: Lekarz przeprowadza dogłębny wywiad z pacjentem i jego rodziną, aby zebrać informacje dotyczące objawów, historii choroby oraz innych czynników ryzyka.
 • Obserwacja i ocena zachowania: Lekarz obserwuje pacjenta pod kątem obecności objawów katatonicznych, takich jak unieruchomienie, wytrwałe postawy ciała, negatywizm czy wytrząsanie.
 • Badania laboratoryjne: Niekiedy lekarz może zlecić badania krwi w celu wykluczenia innych przyczyn objawów, takich jak zaburzenia hormonalne czy infekcje.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Schizofrenia katatoniczna - metody i podejścia terapeutyczne

Leczenie schizofrenii katatonicznej wymaga indywidualnego podejścia i zazwyczaj jest długotrwałe. Główne metody i podejścia terapeutyczne to:

 • Farmakoterapia: Leki przeciwpsychotyczne są często stosowane w leczeniu schizofrenii katatonicznej. Mogą one pomóc w kontrolowaniu objawów psychotycznych, takich jak halucynacje czy urojenia. W niektórych przypadkach, w celu złagodzenia objawów katatonicznych stosuje się leki przeciwdrgawkowe lub leki nasenne.
 • Terapia elektrowstrząsowa (ECT): ECT jest czasami stosowane jako ostateczność w przypadkach, gdy pacjent nie reaguje na farmakoterapię lub jego stan jest niebezpieczny. Polega na kontrolowanym indukowaniu napadów drgawkowych przy użyciu niewielkiego prądu elektrycznego.
 • Terapia psychologiczna: Terapia indywidualna oraz terapia rodzinna mogą być pomocne w leczeniu schizofrenii katatonicznej. Pomagają w zrozumieniu i radzeniu sobie z objawami, poprawie funkcjonowania społecznego oraz wspierają zarówno pacjenta, jak i jego rodzinę.

Ważne jest, aby schizofrenia katatoniczna była diagnozowana i leczona przez doświadczonych specjalistów w dziedzinie zdrowia psychicznego. Każdy pacjent wymaga indywidualnego podejścia i ścisłej współpracy z zespołem lekarzy i terapeutów.

Przyczyny schizofrenii katatonicznej

Przyczyny schizofrenii katatonicznej wciąż nie są w pełni zrozumiane. Jednak istnieje wiele czynników, które wiąże się z ryzykiem rozwoju tej choroby. Jednym z głównych czynników ryzyka jest dziedziczność. Osoby mające bliskiego krewnego cierpiącego na schizofrenię katatoniczną są bardziej narażone na jej wystąpienie. Ponadto, niektóre badania sugerują, że nieprawidłowości w strukturze i funkcjonowaniu mózgu mogą odgrywać istotną rolę w powstawaniu tej choroby. Stres jest również uważany za czynnik przyczyniający się do schizofrenii katatonicznej. Wyjątkowo przytłaczające doświadczenia życiowe, takie jak traumy, przemoc czy utrata bliskiej osoby, mogą przyczynić się do pojawienia się objawów tej choroby. Zaburzenia hormonalne, takie jak zaburzenia tarczycy czy nierównowaga hormonów płciowych, również mogą mieć wpływ na rozwinięcie się schizofrenii katatonicznej. Wreszcie, niektóre badania sugerują, że nadużywanie substancji psychoaktywnych, takich jak marihuana, kokaina czy amfetaminy, może zwiększać ryzyko wystąpienia tej choroby.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Czy wiesz, że chodzenie na boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia i dobrostanu? Bez wątpienia, obuwie jest nie tylko modnym dodatkiem, ale także jest ważnym elementem ochrony naszych stóp. Jednak warto zdać sobie sprawę z tego, że nasze stopy zostały stworzone do chodzenia bez ochrony, dlatego chodzenie boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz