Schizofrenia katatoniczna - co to jest i jakie są metody leczenia? Czym jest schizofrenia, jakie sa jej objawy? 

Schizofrenia katatoniczna - co to jest i jakie są metody leczenia? Czym jest schizofrenia, jakie sa jej objawy? 

Sprawdź czym jest schizofrenia i jak sobie radzić z takimi zaburzeniami. 

Schizofrenia katatoniczna - co to jest? Czym jest schizofrenia?

Schizofrenia katatoniczna to podtyp schizofrenii, poważnego zaburzenia psychicznego, które charakteryzuje się utratą kontaktu z rzeczywistością, dezorganizacją myśli i mową oraz objawami ruchowymi. Jest to rzadkie, ale bardzo poważne zaburzenie, które może prowadzić do znacznego upośledzenia funkcjonowania psychicznego i społecznego.

Osoby cierpiące na schizofrenię katatoniczną doświadczają objawów katatonii, która manifestuje się w postaci nagłych zmian w zachowaniu ruchowym. Mogą występować okresy stuporu, w których pacjent jest niemal całkowicie unieruchomiony, jak również okresy wzmożonej aktywności, polegające na wykonywaniu powtarzających się, niecelowych gestów lub ruchów.

Katatoniczna schizofrenia - cechy i objawy 

Schizofrenia katatoniczna charakteryzuje się unikalnym zestawem cech i objawów. Typowe objawy katatonii, które mogą występować to:

 • Wytrwałe i niezwykłe postawy ciała: Pacjenci mogą przyjmować dziwaczne i niezwykłe pozycje ciała, które są trudne do zmiany.
 • Stupor: To jest stan znacznie zmniejszonej reaktywności na bodźce zewnętrzne. Często pacjenci wydają się być niemal całkowicie unieruchomieni i niezdolni do wykonywania prostych czynności.
 • Wytrzymywanie w jednej pozycji: Pacjenci mogą pozostawać w jednej pozycji przez długi czas, bez widocznych ruchów.
 • Negatywizm: Pacjenci mogą wykazywać opór wobec poleceń lub prób manipulacji ich ciała.
 • Wytrząsanie: Może wystąpić mimowolne lub celowe drżenie mięśni.

Schizofrenia katatoniczna - opis przypadku klinicznego

Aby lepiej zrozumieć schizofrenię katatoniczną, warto przyjrzeć się opisowi przypadku klinicznego.

Przykładowy pacjent, pani Katarzyna, rozpoczęła przejawianie objawów schizofrenii katatonicznej w wieku 25 lat. Jej rodzina zwróciła uwagę na znaczne zmiany w jej zachowaniu i mowie. Pani Katarzyna często przyjmowała dziwne i niezwykłe pozycje, także w niecodziennych sytuacjach. Była również niemal całkowicie nieodpowiedzialna na dźwięki i inne bodźce zewnętrzne. Została zdiagnozowana przez specjalistę psychiatrę, który rozpoczął leczenie farmakologiczne i psychoterapię.

Schizofrenia katatoniczna - metody diagnostyczne

Diagnoza schizofrenii katatonicznej może być trudna, ponieważ objawy mogą naśladować inne schorzenia psychiatryczne lub neurologiczne. Wymagane jest kompleksowe podejście diagnostyczne, które obejmuje:

 • Wywiad kliniczny: Lekarz przeprowadza dogłębny wywiad z pacjentem i jego rodziną, aby zebrać informacje dotyczące objawów, historii choroby oraz innych czynników ryzyka.
 • Obserwacja i ocena zachowania: Lekarz obserwuje pacjenta pod kątem obecności objawów katatonicznych, takich jak unieruchomienie, wytrwałe postawy ciała, negatywizm czy wytrząsanie.
 • Badania laboratoryjne: Niekiedy lekarz może zlecić badania krwi w celu wykluczenia innych przyczyn objawów, takich jak zaburzenia hormonalne czy infekcje.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Schizofrenia katatoniczna - metody i podejścia terapeutyczne

Leczenie schizofrenii katatonicznej wymaga indywidualnego podejścia i zazwyczaj jest długotrwałe. Główne metody i podejścia terapeutyczne to:

 • Farmakoterapia: Leki przeciwpsychotyczne są często stosowane w leczeniu schizofrenii katatonicznej. Mogą one pomóc w kontrolowaniu objawów psychotycznych, takich jak halucynacje czy urojenia. W niektórych przypadkach, w celu złagodzenia objawów katatonicznych stosuje się leki przeciwdrgawkowe lub leki nasenne.
 • Terapia elektrowstrząsowa (ECT): ECT jest czasami stosowane jako ostateczność w przypadkach, gdy pacjent nie reaguje na farmakoterapię lub jego stan jest niebezpieczny. Polega na kontrolowanym indukowaniu napadów drgawkowych przy użyciu niewielkiego prądu elektrycznego.
 • Terapia psychologiczna: Terapia indywidualna oraz terapia rodzinna mogą być pomocne w leczeniu schizofrenii katatonicznej. Pomagają w zrozumieniu i radzeniu sobie z objawami, poprawie funkcjonowania społecznego oraz wspierają zarówno pacjenta, jak i jego rodzinę.

Ważne jest, aby schizofrenia katatoniczna była diagnozowana i leczona przez doświadczonych specjalistów w dziedzinie zdrowia psychicznego. Każdy pacjent wymaga indywidualnego podejścia i ścisłej współpracy z zespołem lekarzy i terapeutów.

Przyczyny schizofrenii katatonicznej

Przyczyny schizofrenii katatonicznej wciąż nie są w pełni zrozumiane. Jednak istnieje wiele czynników, które wiąże się z ryzykiem rozwoju tej choroby. Jednym z głównych czynników ryzyka jest dziedziczność. Osoby mające bliskiego krewnego cierpiącego na schizofrenię katatoniczną są bardziej narażone na jej wystąpienie. Ponadto, niektóre badania sugerują, że nieprawidłowości w strukturze i funkcjonowaniu mózgu mogą odgrywać istotną rolę w powstawaniu tej choroby. Stres jest również uważany za czynnik przyczyniający się do schizofrenii katatonicznej. Wyjątkowo przytłaczające doświadczenia życiowe, takie jak traumy, przemoc czy utrata bliskiej osoby, mogą przyczynić się do pojawienia się objawów tej choroby. Zaburzenia hormonalne, takie jak zaburzenia tarczycy czy nierównowaga hormonów płciowych, również mogą mieć wpływ na rozwinięcie się schizofrenii katatonicznej. Wreszcie, niektóre badania sugerują, że nadużywanie substancji psychoaktywnych, takich jak marihuana, kokaina czy amfetaminy, może zwiększać ryzyko wystąpienia tej choroby.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca