Neuralgia międzyżebrowa a stres - jakie mają powiązania? Nerwobóle – objawy, przyczyny i leczenie neuralgii. Choroba lokomocyjna – przyczyny, objawy i leczenie 

Neuralgia międzyżebrowa a stres - jakie mają powiązania? Nerwobóle – objawy, przyczyny i leczenie neuralgii. Choroba lokomocyjna – przyczyny, objawy i leczenie 

Neuralgia międzyżebrowa jest to rodzaj bólu, który pojawia się w okolicy klatki piersiowej i jest wynikiem ucisku lub uszkodzenia nerwów międzyżebrowych. Choć istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na naszą skłonność do doświadczania bólu neuralgicznego międzyżebrowego, nie jest ono często myślane jako związek z emocjami. Jednak wydaje się, że stres i emocje mogą zaostrzyć objawy bólowe neuralgii międzyżebrowej dla niektórych osób cierpiących na ten rodzaj bólu.

Neuralgia międzyżebrowa a stres: Czy istnieje związek między neuralgią międzyżebrową a stresem?

Stres i emocje wydają się mieć wpływ na wiele rodzajów bólu i chorób, a także na ból neuralgiczny międzyżebrowy. W sytuacjach silnego stresu ciało uwalnia hormony stresowe, takie jak kortyzol i adrenalina, które mogą wpływać na organizm w różny sposób. Przede wszystkim, stres może osłabić układ odpornościowy, co z kolei może prowadzić do zaostrzenia objawów bólowych.

Z drugiej strony, stres może również powodować napięcie mięśni, co z kolei może prowadzić do ograniczeń ruchowych i bólu neuralgicznego międzyżebrowego. Dlatego wiele osób doświadczających neuralgii międzyżebrowej uważa, że stres i emocje mogą wpływać na pogorszenie ich bólu.

Neuralgia międzyżebrowa: Domowe sposoby łagodzenia bólu i dyskomfortu

Istnieją różne domowe sposoby na łagodzenie bólu neuralgicznego międzyżebrowego. Jednym z najczęstszych jest stosowanie ciepłych okładów lub kompresów na bolesne miejsce. Można również spróbować delikatnie masować obszar międzyżebrowy, aby złagodzić napięcie mięśni i zmniejszyć ból.

Jeśli cierpisz na ból neuralgiczny międzyżebrowy, unikaj również aktywności, które mogą zwiększać ból, takich jak ciężka praca fizyczna lub podnoszenie ciężarów. Ważne jest również, aby unikać ruchów, które mogą zwiększać napięcie mięśni, takich jak nieodpowiednie siedzenie czy skręty ciała.

Jeśli domowe sposoby nie działają lub ból nerwobólowy międzyżebrowy jest nie do zniesienia, należy skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania odpowiedniej pomocy medycznej.

Przewlekła neuralgia międzyżebrowa: Przyczyny, objawy i możliwości leczenia

Neuralgia międzyżebrowa może wystąpić zarówno w postaci ostrych przeszło (akut) jak i długotrwałych zmian (chronic). Przyczyny bólu neuralgicznego międzyżebrowego mogą być zróżnicowane i w wielu przypadkach trudne do zidentyfikowania. Mogą obejmować:

 • Uszkodzenie nerwu międzyżebrowego,
 • Skoliozę (zwichnięcie kręgosłupa),
 • Dyskopatię szyjną (uszkodzenie krążka międzykręgowego w okolicy szyi),
 • Choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa,
 • Choroby autoimmunologiczne.

Objawy neuralgii międzyżebrowej obejmują ból, uczucie pieczenia, mrowienie, drętwienie lub wypiętrzenie skóry w okolicy klatki piersiowej. Objawy te mogą wystąpić zarówno po jednej, jak i po obu stronach klatki piersiowej i zwykle są pogarszane przez ruch.

Jeśli ból neuralgiczny międzyżebrowy jest przewlekły, leczenie może obejmować połączenie różnych strategii, takich jak leki przeciwbólowe, blokady nerwu, terapia manualna lub fizjoterapia.

Przyczyny neuralgii międzyżebrowej: Co może powodować ten rodzaj bólu?

Za neuralgię międzyżebrową odpowiada zwykle uszkodzenie lub ucisk nerwów międzyżebrowych lub ich odgałęzień. Najczęstszymi przyczynami neuralgii międzyżebrowej są choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa, takie jak osteochondroza czy dyskopatia szyjna. Często jednak przyczyna bólu neuralgicznego międzyżebrowego jest trudna do zidentyfikowania.

Pojawianie się bólu międzyżebrowego może wynikać ze stresu i gorszej kondycji fizycznej. W wielu przypadkach stres i emocje mogą zaostrzyć objawy bólowe neuralgii międzyżebrowej.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Objawy nerwobólu międzyżebrowego: Jak rozpoznać i zidentyfikować ten rodzaj bólu?

Charakterystyczne objawy nerwobólu międzyżebrowego obejmują:

 • Nagły, intensywny ból w okolicy klatki piersiowej,
 • Ucisk lub pieczenie skóry,
 • Trudności w oddychaniu w sytuacji, w której ból narasta,
 • Nasilający się ból podczas kaszlu lub głębokiego oddychania,
 • Pogorszenie się objawów w sytuacji fizycznego obciążenia.

Jeśli doświadczasz któregokolwiek z tych objawów, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem radiologiem lub neurologiem w celu zdiagnozowania przyczyny bólu i rozpoczęcia odpowiedniego leczenia.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Odkryj tajemnice zespołu suchego oka (ZSO) - powszechnego problemu dotykającego wiele osób. Dowiedz się o różnorodnych przyczynach, od genetycznych po nawyki życiowe, i jakie istnieją sposoby poprawy komfortu oczu.

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Które okulary wybrać: progresywne czy dwuogniskowe? Poznaj różnice i korzyści obu rodzajów, by podjąć najlepszą decyzję dopasowaną do Twoich potrzeb i stylu życia.

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Chociaż coraz częściej mówi się o tym, jak ważne są regularne badania i dbanie o zdrowie, wciąż wiele osób lekceważy te zalecenia. W dodatku istnieją choroby, o których pomimo częstego występowania rzadko się w ogóle wspomina, co może utrudnić ich zdiagnozowanie. Jedną z nich jest endometrioza, czyli przewlekła choroba dotykająca układ rozrodczy. Nie dość, że może prowadzić do silnych bólów, to dodatkowo powodu problemy z płodnością. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że endometrioza może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym na całym świecie!

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Wizyta u lekarza rodzinnego to pierwszy krok w procesie diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. To właśnie lekarz rodzinny decyduje, jakie badania diagnostyczne są potrzebne, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Wiele z tych badań wymaga skierowania, które jest niezbędne do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy, na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także jakie są zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań w przychodni lekarskiej.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca