bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Nerwica lękowa - skąd się bierze i jakie są możliwości leczenia? Zaburzenia lękowe - objawy nerwicy, leczenie nerwicy i jak radzić sobie z nerwicą lękową 

Blog healthcare

Nerwica lękowa - skąd się bierze i jakie są możliwości leczenia? Zaburzenia lękowe - objawy nerwicy, leczenie nerwicy i jak radzić sobie z nerwicą lękową 

Skąd bierze się nerwica lękowa i jak można ją leczyć? W tym artykule dowiesz się, czym jest nerwica lękowa, jak rozpoznać to schorzenie, jakie są jej przyczyny oraz wpływ na układ pokarmowy. Przedstawimy również objawy fizyczne towarzyszące nerwicy lękowej oraz skuteczne metody i terapie stosowane w jej leczeniu.

Spis treści

 1. Nerwica lękowa - Co to jest i jak rozpoznać? Czym jest nerwica lękowa i jakie są przyczyny nerwicy lękowej 
 2. Nerwica lękowa - przyczyny i dlaczego się pojawia? Objawy nerwicy lękowej 
 3. Leczenie nerwicy lękowej - Skuteczne metody i terapie
 4. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 5. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 6. Diagnozowanie nerwicy lękowej

Nerwica lękowa - Co to jest i jak rozpoznać? Czym jest nerwica lękowa i jakie są przyczyny nerwicy lękowej 

Nerwica lękowa to choroba psychiczna, która charakteryzuje się występowaniem chronicznego i nadmiernego lęku, który często towarzyszy napadom paniki. Osoby z nerwicą lękową często odczuwają silne niepokój, który może wpływać na ich funkcjonowanie w codziennym życiu. Symptomy mogą być różne, ale obejmują między innymi: uczucie duszności, ból w klatce piersiowej, nudności, zawroty głowy, drżenie ciała, nadmierne pocenie się oraz trudności w koncentracji.

Rozpoznanie nerwicy lękowej może być trudne, ponieważ objawy często są podobne do innych schorzeń, takich jak choroby serca czy zaburzenia hormonalne. Jednak ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem lub psychiatrą, którzy na podstawie szczegółowego wywiadu oraz ewentualnie przeprowadzonych badań mogą postawić właściwą diagnozę.

Nerwica lękowa - przyczyny i dlaczego się pojawia? Objawy nerwicy lękowej 

Przyczyny nerwicy lękowej są złożone i mogą mieć podłoże zarówno genetyczne, jak i środowiskowe. Czynniki genetyczne mogą predysponować do wystąpienia nerwicy lękowej, jednak nie jest to jedyny czynnik. Stresujące sytuacje życiowe, traumy, nadmierny stres oraz inne problemy emocjonalne również mogą przyczyniać się do pojawienia się nerwicy lękowej.

Wpływ nerwicy lękowej na układ pokarmowy

Nerwica lękowa może mieć negatywny wpływ na układ pokarmowy. Wiele osób z tym schorzeniem doświadcza problemów żołądkowo-jelitowych, takich jak zgaga, niestrawność, bóle brzucha, nadmierne wzdęcia oraz problemy z wypróżnianiem. Często występuje również zespół jelita drażliwego, który objawia się bólami brzucha, nieregularnymi wypróżnieniami oraz wzdęciami. Badania sugerują, że towarzyszące nerwicy lękowej zaburzenia żołądkowo-jelitowe mogą wynikać z nieprawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, który reguluje działanie układu pokarmowego.

Nerwica lękowa - objawy fizyczne - jakie są sygnały z ciała w nerwicy lękowej?

Nerwica lękowa nie dotyczy tylko stanów emocjonalnych, ale może także objawiać się różnymi dolegliwościami fizycznymi. Osoby z nerwicą lękową często doświadczają objawów takich jak ból głowy, kołatanie serca, drżenie rąk, suchość w ustach, pocenie się, zaburzenia snu czy problemy z oddychaniem. Te objawy mogą być przyczyną dużej niepewności i wpływać negatywnie na ogólne samopoczucie.

Leczenie nerwicy lękowej - Skuteczne metody i terapie

Leczenie nerwicy lękowej wymaga kompleksowego podejścia i może obejmować zarówno terapię farmakologiczną, jak i terapię psychologiczną. Leki przeciwlękowe i leki przeciwdepresyjne mogą być przepisane przez lekarza psychiatrę w celu złagodzenia objawów nerwicy lękowej. Ważne jest jednak, aby stosować je zgodnie z zaleceniami lekarza i regularnie odbywać kontrole.

Terapia psychologiczna, tak jak terapia poznawczo-behawioralna, może być bardzo skutecznym narzędziem w leczeniu nerwicy lękowej. Podczas terapii pacjenci uczą się identyfikowania i zmieniania myśli i zachowań, które podtrzymują ich lęki. Terapeuta może również pomóc w radzeniu sobie z trudnymi emocjami oraz nauczać technik relaksacyjnych i technik radzenia sobie w sytuacjach lękowych.

Wsparcie rodziny i bliskich jest również niezwykle ważne w procesie leczenia nerwicy lękowej. Okazanie zrozumienia, wyrozumiałości i wsparcia emocjonalnego może pomóc osobie cierpiącej na nerwicę lękową. Ważne jest również zachęcanie do zdrowych nawyków życiowych, takich jak regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta, unikanie substancji uzależniających i odpowiedni sen.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Diagnozowanie nerwicy lękowej

Diagnozowanie nerwicy lękowej jest złożonym procesem, który wymaga dokładnej oceny objawów i historii pacjenta. Głównym celem jest ustalenie, czy pacjent spełnia kryteria diagnostyczne nerwicy lękowej, które są określone przez Międzynarodową Klasyfikację Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-10) lub American Psychiatric Association Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM-5). Lekarz przeprowadza szczegółowe wywiady i stosuje różne narzędzia diagnostyczne, takie jak kwestionariusze samooceny, skale oceny objawów lękowych i techniki obserwacyjne, aby ocenić nasilenie objawów oraz wpływ nerwicy lękowej na codzienne funkcjonowanie pacjenta. Istotne jest także wykluczenie innych zaburzeń lękowych lub fizycznych, które mogą stanowić przyczynę objawów pacjenta. Ostateczna diagnoza depresji lękowej jest oparta na obiektywnych i subiektywnych kryteriach, które są ustalone przez specjalistów w dziedzinie psychiatrii i psychologii. Właściwe zdiagnozowanie nerwicy lękowej jest kluczowe dla zapewnienia odpowiedniego leczenia i wsparcia pacjentowi.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica to roślina strączkowa, która ze względu na swoje wartości odżywcze coraz częściej pojawiają się na naszych stołach. To przede wszystkim źródło białka roślinnego, ale również błonnika, związków mineralnych i witamin. W poniższym artykule przyjrzymy się dokładnie, dlaczego soczewica zasługuje na miano superfoodu.

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki to popularna przyprawa o charakterystycznym zapachu i smaku. Nie tylko nadają potrawom wyjątkowego aromatu, ale również posiadają właściwości lecznicze i mogą wspomagać zdrowie. W tym artykule dowiesz się więcej o właściwościach goździków, jakie mają skutki uboczne oraz jak wykorzystać je jako naturalne remedium na ból zęba, dolegliwości gardłowe i wiele innych schorzeń.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz!

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis!

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz