Mięso czerwone w diecie a poziom TMAO

Mięso czerwone w diecie a poziom TMAO

Czy poziom TMAO we krwi ma wpływ na układ sercowo-naczyniowy? TMAO to produkt uboczny, który jest wytwarzany przez bakterie jelitowe podczas procesu trawienia. Niedawno zespół badawczy odkrył i wykazał, że osoby, które spożywają duże ilości czerwonego mięsa posiadają trzy razy wyższy poziom TMAO niż osoby spożywające białe mięso albo źródła białka roślinnego. Dowiedz się czy TMAO wpływa na metabolizm i dlaczego u niektórych osób można zaobserwować wzrost stężenia TMAO.

Czym jest TMAO - tlenek trimetyloaminy?

Dzięki nauce wiemy, że wysoki poziom tłuszczy nasyconych znajdujących się czerwonym mięsie ( z ang. red meat) przyczynia się do występowania chorób serca (z ang. heart disease), chorób układu krążenia (z ang. cardiovascular), miażdżycy, czy schodzeń naczyń tętnicy. Ponadto dzięki najnowszym naukowym doniesieniom możemy dowiedzieć się więcej na temat TMAO. Warto wiedzieć, że badania krwi (mierzące i określające poziomy TMAO) mogą być nową strategią zapobiegania chorobom serca.

Trimethylamine n-oxide (TMAO) jest związkiem powstającym podczas trawienia karnityny (znajduje się ona w czerwonym mięsie), a także choliny. Dzięki aktywności enzymatycznej mikroflora jelitowa może przekształcić karnitynę oraz cholinę w trimetyloaminę (TMA). TMA jest później wchłaniana oraz przekazywana do wątroby, a tam pod wpływem monooksygenazy (FMO3) zostaje przekształcona w TMAO.

Podwyższony poziom L-karnityny przyczynia się do zwiększenia ryzyka choroby wieńcowej oraz schorzeń sercowo-naczyniowych np.: udaru, czy zawału. Ponadto udowodniono, że po spożyciu posiłków bogatych w L-karnitynę poziom TMAO jest podwyższony wyłącznie u osób spożywających mięso.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Co jest czynnikiem ryzyka zwiększającym poziom TMAO we krwi?

Dr Charlotte Pratt, kierownik projektu NHLBI (prowadzącego badania na temat spożywania czerwonego mięsa, a wzrostu poziomu TMAO) powiedziała ostatnio, że „Wyniki te potwierdzają słuszność obecnych zaleceń żywieniowych, które zachęcają osoby w każdym wieku do przestrzegania planu żywieniowego ograniczającego czerwone mięso. Oznacza to spożywanie różnych produktów spożywczych, w tym większej ilości warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych, niskotłuszczowych produktów mlecznych i roślinnych źródeł białka, takich jak fasola i groch”. Według najnowszych danych, aż jedna czwarta Amerykanów w średnim wieku ma podwyższony poziom TMAO i jest to związane ze zbyt dużym spożyciem przez nich czerwonego mięsa.

Ponadto 113 zdrowych mężczyzn oraz kobiet wzięło udział w badaniu klinicznym. Jego celem było zbadanie wpływu białka w postaci czerwonego mięsa, białego mięsa albo źródeł białka innego niż mięso na poziom TMAO. Uczestnicy badania spożywali różne źródła białka przez okres jednego miesiąca w losowej kolejności. Badania wykazały, że średni poziom TMAO we krwi u osób biorących udział w badaniu i którzy spożywali czerwone mięso potroił się, porównując do czasu, kiedy byli na diecie bogatej w białe mięso, czy inne źródła białka.

Pamiętaj

Zbyt wysokie stężenie TMAO zwiększa ryzyko zgonu

Jak poziom TMAO wpływa na zdrowie?

TMAO (n-tlenek trimetyloaminy) może zwiększać stężenie wapnia w retikulum endoplazmatycznym w płytkach krwi, a to prowadzi do ich agregacji oraz ryzyka wystąpienia ostrych zespołów wieńcowych.Zwiększony poziom TMAO powoduje zaburzenie związane z niskim poziomem cholesterolu frakcji HDL i fosfolipidów w osoczu. Ponadto zwiększone stężenie TMAO jest związane z aktywnością mikroflory jelitowej oraz przepuszczalnością bariery jelitowej.

Stwierdzono, również bezpośredni związek pomiędzy stężeniem TMAO we krwi a cukrzycą, ostrymi zespołami wieńcowymi, czy chorobą naczyń obwodowych. Zwiększony poziom TMAO w osoczu jest powiązany z wyższym ryzykiem wystąpienia niewydolności nerek, zespołu metabolicznego, a nawet cukrzycy, czy niewydolności serca.

Zbyt wysokie stężenie TMAO zwiększa ryzyko zgonu.

Stwierdzono także, że istnieje odwrotna korelacja między poziomami TMAO oraz szybkością filtracji kłębuszkowej. TMAO przyczynia się uszkodzenia, włóknienia kłębuszków nerkowych, a to z kolei prowadzi do zaburzenia funkcji nerek.

Stężenie TMAO w osoczu można obniżyć poprzez rezygnację z produktów pochodzenia zwierzęcego, spore spożycie warzyw oraz owoców. Należy wiedzieć, że skład jelitowej flory bakteryjnej jest zależny od rodzaju diety. Dieta bogata w L-karnitynę sprawia, iż w jelicie jest więcej bakterii przekształcających ten związek w TMAO.


Jeśli chcesz się dowiedzieć co jest najlepsze dla układu sercowo-naczyniowego dołącz do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. Zdobądź wiedzę umożliwiającą przeciwdziałanie chorobom sercowo-naczyniowym i jeszcze lepiej pomagaj swoim pacjentom. Jedna płatność = dożywotni dostęp.

Chcesz wiedzieć więcej na ten własnego zdrowia ?

Dołącz do platformy edukacyjnej o zdrowiu i podnoś swoje kompetencje w sposób łatwy i przyjemny.Interesują cię tego typu materiały prywatnie ? Jesteśmy dostępni również dla osób interesujących się po prostu swoim zdrowiem i zdrowiem swoich najbliższych.

Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Sprawdzone metody ochrony oczu podczas pracy biurowej przy komputerze. Wpływ światła niebieskiego na narząd wzroku. Jak dbać o wzrok i unikać suchych i zaczerwienionych oczu?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym? Poznaj kalendarz pylenia roślin i skuteczne metody łagodzenia objawów alergii na pyłki!

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile się czeka na okulary od optyka? Czas oczekiwania zależy od parametrów szkieł, ale zazwyczaj mieści się od kilkunastu minut do około 10 dni roboczych. Odbierz idealnie dopasowane okulary korekcyjne!

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Dlaczego skrzep w probówce może uniemożliwić wykonanie badań laboratoryjnych? Sprawdź, co oznacza skrzep i jak wpływa na wyniki morfologii.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca