Niewydolność nerek: Przyczyny, stadium i opcje terapeutyczne. Przewlekła niewydolność nerek. Rola lekarza rodzinnego w opiece nad pacjentem z przewlekłą chorobą nerek

Niewydolność nerek: Przyczyny, stadium i opcje terapeutyczne. Przewlekła niewydolność nerek. Rola lekarza rodzinnego w opiece nad pacjentem z przewlekłą chorobą nerek

Sprawdź jak objawia się niewydolność nerek i jak wygląda leczenie oraz profilaktyka

Niewydolność nerek - co to?

Niewydolność nerek, znana również jako niewydolność nerek, jest stanem, w którym nerki nie są w stanie pełnić swojej funkcji filtracji i usuwania toksyn z organizmu. Jest to poważne schorzenie, które może prowadzić do poważnych powikłań i wymaga odpowiedniego leczenia.

Nerki pełnią kluczową rolę w regulacji równowagi płynowej i elektrolitowej organizmu oraz usuwaniu toksyn i nadmiaru substancji z krwi. Niewydolność nerek może być wynikiem uszkodzenia nerek lub ich niedostatecznej funkcji.

Jakie są objawy niewydolności nerek?

Objawy niewydolności nerek mogą różnić się w zależności od stadium choroby, ale mogą obejmować:

 • Osłabienie i zmęczenie
 • Nudności i utrata apetytu
 • Opuchlizna (zwłaszcza wokół oczu, rąk i nóg)
 • Zwiększone pragnienie i częste oddawanie moczu
 • Zmniejszenie ilości oddawanego moczu
 • Trudności w koncentracji i zaburzenia snu
 • Ból lub dyskomfort w okolicy nerek

Jeśli doświadczasz tych objawów, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w celu prawidłowej diagnozy i wprowadzenia odpowiedniego leczenia.

Niewydolność nerek - przyczyny

Niewydolność nerek może mieć wiele przyczyn, w tym:

 • Choroby nerek, takie jak przewlekłe zapalenie kłębuszków nerkowych, kłębuszkowe zapalenie nerek lub zapalenie naczyń nerkowych.
 • Przewlekłe choroby, takie jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze i autoimmunologiczne choroby układowe, które mogą wpływać negatywnie na funkcję nerek.
 • Niewłaściwe użytkowanie leków, takich jak niektóre antybiotyki, nietrzymanie moczu, leki przeciwnowotworowe i niesteroidowe leki przeciwzapalne.
 • Niedostateczne nawodnienie lub przewodnienie organizmu.
 • Choroby serca powodujące zmniejszenie przepływu krwi do nerek.

Niewydolność nerek może być również spowodowana czynnikami genetycznymi lub dziedzicznymi, a także może rozwijać się w wyniku zestawienia wielu czynników ryzyka.

Rodzaje niewydolności nerek

Przewlekła niewydolność nerek

Przewlekła niewydolność nerek to postępujące trwałe uszkodzenie nerek, które z czasem prowadzi do utraty ich funkcji. Ten rodzaj niewydolności nerek często rozwija się stopniowo i może być wynikiem przewlekłych chorób nerek, takich jak przewlekłe zapalenie kłębuszków nerkowych lub cukrzyca.

Często jest to choroba bezobjawowa na początku, dlatego regularne badania i monitoring funkcji nerek są kluczowe w wykrywaniu przewlekłej niewydolności nerek.

Ostra niewydolność nerek

Ostra niewydolność nerek występuje nagle i jest związana z gwałtownym uszkodzeniem nerek. Może to być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak niewydolność krążenia, zakażenie, obrażenia, zatrucia czy skutki uboczne leków. Ten rodzaj niewydolności nerek wymaga natychmiastowego leczenia, aby zapobiec dalszemu pogorszeniu funkcji nerek i rozwoju powikłań.

Opcje terapeutyczne niewydolności nerek

Leczenie niewydolności nerek zależy od przyczyny i stadium schorzenia. Obejmuje to zarówno leczenie farmakologiczne, jak i procedury medyczne. Opcje terapeutyczne niewydolności nerek mogą obejmować:

 • Dieta o ograniczonej zawartości białka, sodu i potasu.
 • Leki moczopędne w celu zmniejszenia nadmiaru płynów i redukcji obciążenia nerek.
 • Leki mające na celu kontrolę ciśnienia krwi i zarządzanie poziomem cukru we krwi.
 • Dializa - procedura medyczna polegająca na usuwaniu toksyn i nadmiaru substancji z krwi, które nerki nie są w stanie wydalić.
 • Przeszczepienie nerki - w przypadkach zaawansowanej niewydolności nerek, przeszczepienie nerki może być konieczne w celu przywrócenia funkcji nerek.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Leczenie przewlekłej niewydolności nerek

Leczenie przewlekłej niewydolności nerek (PNiN) jest procesem kompleksowym, który ma na celu zarządzanie stanem pacjenta, kontrolowanie objawów i opóźnianie postępu choroby nerek. Leczenie PNiN jest dostosowywane do stopnia uszkodzenia nerek i przyczyny choroby. Oto kilka kluczowych aspektów leczenia przewlekłej niewydolności nerek:

 1. Kontrolowanie przyczyny: Jeśli istnieje jasna przyczyna PNiN, jak na przykład cukrzyca lub nadciśnienie tętnicze, leczenie tej przyczyny jest kluczowe. Dobre kontrolowanie chorób współistniejących może pomóc w zwolnieniu tempa postępu PNiN.
 2. Dieta i kontrola ciśnienia krwi: Odpowiednia dieta i kontrola ciśnienia krwi są kluczowe w zarządzaniu PNiN. Osoby z PNiN często muszą ograniczyć spożycie soli, białka i fosforu oraz utrzymywać kontrolę nad ciśnieniem krwi w określonych zakresach.
 3. Leki: Leki mogą być stosowane w celu kontroli objawów i poprawy funkcji nerek. Przykłady to leki obniżające ciśnienie krwi, leki moczopędne, leki przeciwzapalne i leki na anemię.
 4. Hemodializa: Hemodializa jest jednym z najbardziej znanych i powszechnie stosowanych sposobów leczenia PNiN. Jest to proces oczyszczania krwi z toksyn i nadmiaru płynów za pomocą specjalnego urządzenia, nazywanego dializatorem, który działa jak sztuczna nerka. Hemodializa jest stosowana u pacjentów z zaawansowaną niewydolnością nerek.
 5. Dializa otrzewnowa: Inną opcją dializy jest dializa otrzewnowa, która polega na wprowadzeniu specjalnego płynu dializacyjnego do jamy otrzewnej pacjenta. Płyn ten usuwa toksyny i nadmiar płynów z organizmu. Dializa otrzewnowa może być wykonywana w domu przez niektórych pacjentów.
 6. Przeszczepienie nerki: Przeszczepienie nerki jest ostatecznym leczeniem PNiN, które może poprawić jakość życia pacjenta i przedłużyć jego życie. Pacjentom z PNiN, którzy są odpowiednimi kandydatami, może zostać przeprowadzony przeszczep nerki od zgodnego dawcy.
 7. Zarządzanie objawami i komplikacjami: Pacjenci z PNiN mogą doświadczać różnych objawów i komplikacji, takich jak anemia, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia metaboliczne czy osteodystrofia. Leczenie tych objawów i komplikacji jest częścią całkowitej opieki nad pacjentem.
 8. Zdrowy styl życia: Pacjenci z PNiN powinni prowadzić zdrowy styl życia, unikać palenia tytoniu, ograniczać spożycie alkoholu, dbać o regularną aktywność fizyczną i przestrzegać zaleceń dotyczących diety jak również stosować odpowiednie zioła na nerki

Leczenie PNiN jest procesem długotrwałym i wymaga ścisłej współpracy pacjenta z zespołem medycznym. Regularne wizyty u lekarza, monitorowanie parametrów krwi i utrzymanie zdrowego stylu życia mogą pomóc w zarządzaniu PNiN i poprawie jakości życia pacjenta.

Objawy przewlekłej niewydolności nerek

Przewlekła niewydolność nerek (PNiN), znana również jako przewlekła choroba nerek, jest stanem, w którym nerki stopniowo tracą zdolność do wykonywania swoich funkcji. Objawy PNiN mogą być początkowo łagodne lub nieznaczne, ale stopniowo się nasilają, w miarę jak choroba postępuje. Oto niektóre z głównych objawów przewlekłej niewydolności nerek:

Zmiany w oddawaniu moczu: Objawy związane z oddawaniem moczu mogą obejmować:

 • Częste oddawanie moczu, zwłaszcza w nocy.
 • Trudności w rozpoczęciu oddawania moczu.
 • Słaby strumień moczu.
 • Konieczność wysiłku podczas oddawania moczu.

Obrzęki: Pacjenci z PNiN mogą doświadczać obrzęków, zwłaszcza w okolicach oczu, nóg i kostek. Obrzęki wynikają z zatrzymywania płynów i soli w organizmie z powodu niewydolności nerek.

Nadmierne zmęczenie: Osoby z PNiN często odczuwają chroniczne zmęczenie i osłabienie, które nie ustępuje pomimo odpoczynku.

Brak apetytu i utrata masy ciała: Chorzy na PNiN mogą tracić apetyt i tracić na wadze, ponieważ toksyny gromadzące się w organizmie mogą wpływać na apetyt i metabolizm.

Nudności i wymioty: Nudności i wymioty mogą być objawami PNiN, zwłaszcza w zaawansowanym stadium choroby.

Ból lub uczucie ucisku w okolicach nerek: Pacjenci mogą odczuwać ból lub ucisk w okolicy lędźwiowej, czyli dolnej części pleców, po jednej lub obu stronach.

Zmiany w kolorze moczu: Mocz może stawać się bardziej ciemny lub mętny, a czasami może zawierać krew.

Skórne problemy: Chorzy na PNiN mogą doświadczać zmian w skórze, takie jak swędzenie, suchość, opóźnione gojenie się ran i zmiany w kolorze skóry.

Wysokie ciśnienie krwi: Wysokie ciśnienie tętnicze jest częstym objawem PNiN, ponieważ nerki odgrywają ważną rolę w regulacji ciśnienia krwi.

Problemy z koncentracją i funkcjami poznawczymi: Niektórzy pacjenci z PNiN mogą doświadczać problemów z koncentracją, utratą pamięci i innych problemów poznawczych.

Anemia: Niedokrwistość jest często związana z PNiN, ponieważ nerki są odpowiedzialne za produkcję erytropoetyny, hormonu regulującego produkcję czerwonych krwinek.

Zwiększone stężenie kreatyniny i mocznika we krwi: Badania laboratoryjne krwi mogą wykazać podwyższone poziomy kreatyniny i mocznika, co jest wskaźnikiem niewydolności nerek.

Warto zaznaczyć, że objawy PNiN mogą się różnić w zależności od stopnia zaawansowania choroby. W początkowym stadium PNiN objawy mogą być łagodne lub niepozorne, ale w miarę postępu choroby mogą się nasilać. Jeśli masz obawy dotyczące swojego zdrowia nerek lub doświadczasz któregokolwiek z powyższych objawów, ważne jest, aby jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, który może zlecić odpowiednie badania i rozpocząć leczenie. Wczesna diagnoza i zarządzanie PNiN są kluczowe dla opóźnienia postępu choroby i poprawy jakości życia pacjenta.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Zarówno przy słabszym, jak i silnym bólu zęba normalne funkcjonowanie może być bardzo utrudnione. W takich sytuacjach można sięgnąć po dostępne bez recepty środki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym - zwłaszcza przy słabszym bólu. W wielu przypadkach domowe sposoby okażą się jednak niewystarczające - każda uciążliwa dolegliwość wymaga bezzwłocznej konsultacji z lekarzem. 

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Dowiedz się, jak rozpoznać i pozbyć się brzucha kortyzolowego (stresowego) - skutku przewlekłego stresu. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową? Dowiedz się, jak skutecznie zredukować tkankę tłuszczową i spalić tłuszcz podczas zdrowego odchudzania.

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Sprawdź i oblicz swoje zapotrzebowanie na makroskładniki takie jak białko, węglowodany i tłuszcze.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca