Lęk przed klaunami - skąd się bierze i jak się objawia?

Lęk przed klaunami - skąd się bierze i jak się objawia?

Lęk przed klaunami, zwany również koulrofobią, jest dość powszechnym zjawiskiem, które dotyka ludzi różnych płci, wieku i poziomu wykształcenia. Choć nie jest to rodzaj fobii występujący u większości społeczeństwa, to jednak wiele osób zmagających się z tym problemem doświadcza poważnych negatywnych skutków, takich jak zaburzenia emocjonalne i społeczne.

Koulrofobia - czym jest i jakie są jej cechy charakterystyczne?

Koulrofobia to silny, niemożliwy do opanowania lęk przed klaunami. Objawia się on występowaniem intensywnych objawów, takich jak: uczucie lęku i niepokoju, gwałtowny wzrost ciśnienia krwi, poty, drżenie, problemy z oddychaniem, napady paniki, a nawet w skrajnych przypadkach - utratę przytomności.

Osoby cierpiące na koulrofobię mają trudności w funkcjonowaniu w życiu codziennym, a jedna tylko myśl o klaunie, widok maskotki klauna czy też film z ich udziałem mogą wywołać u nich silny lęk, zdenerwowanie oraz niepokój.

Test na koulrofobię - jak sprawdzić swoje obawy związane z klaunami?

Jeśli masz w sobie lęk przed klaunami i chcesz dowiedzieć się, jak poważny jest to problem, warto wykonać prosty test na koulrofobię. Wymaga on jedynie odrobinę czasu oraz spokoju.

Najprostszy test polega na obejrzeniu zdjęć z klaunami oraz obejrzeniu filmu z udziałem klaunów. Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji już na samą myśl o wykonaniu tego testu, najprawdopodobniej masz problem z koulrofobią.

Co to jest koulrofobia? - wyjaśnienie pojęcia i istoty lęku przed klaunami

Koulrofobia w dosłownym tłumaczeniu to lęk przed klaunami. Termin ten jest stosowany w psychologii oraz psychiatrii. Klauni, jako maskotki zabawek, modyfikatorzy zachowań psychologicznych w teatrze i cyrkach, do wieku lat szkolnych, są kojarzeni przez dzieci jako postaci zabawne i przyjazne. Jednakże, wraz z wiekiem pojawiają się coraz częściej klauni w horrorach i innych filmach, które pokazują klaunów z przeróżnych stron - nierzadko złośliwych.

Ludzie z koulrofobią mają trudność w radzeniu sobie z tym lękiem i odczuwają go w różnych sytuacjach, w których występują klauni. Niektórzy mogą unikać okoliczności, w których są one obecne, co prowadzi do społecznej lub osobistej izolacji.

Koulrofobia - objawy lęku przed klaunami i jak je rozpoznać?

Głównym objawem koulrofobii jest lęk, który pojawia się u osoby z nią związanej przy samym widoku klauna. Oprócz tego, u ludzi z koulrofobią mogą wystąpić inne objawy, takie jak:

 • dreszcze,
 • zawroty głowy,
 • nudności i wymioty,
 • trudności z oddychaniem,
 • przyspieszone tętno,
 • pocenie się,
 • depresja.

Jeśli zauważysz u siebie lub u kogoś bliskiego jakiekolwiek z wymienionych wyżej objawów lęku w obecności klaunów, najlepiej skonsultuj się z psychologiem lub psychiatrą.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jak radzić sobie z koulrofobią? - strategie zarządzania i terapia lęku przed klaunami

Jeśli okaże się, że rzeczywiście cierpisz na koulrofobię, istnieją różne sposoby na jej radzenie sobie. Niektóre z nich to:

 • Terapia poznawczo-behawioralna,
 • Farmakologiczne leczenie,
 • Stosowanie technik relaksacyjnych,
 • Uczestnictwo w grupach wsparcia,
 • Uczestnictwo w programach psychologicznych.

Każdy z tych sposobów wymaga zazwyczaj wizyty u specjalisty, który przeprowadzi odpowiednie badania i dobierze odpowiednią dla pacjenta metodę terapii.

Podsumowanie

Lęk przed klaunami (koulrofobia) jest dość powszechną fobią, która może prowadzić do zaburzeń emocjonalnych i społecznych u osób dotkniętych tym problemem. Jeśli uważasz, że cierpisz na koulrofobię, najlepiej skonsultuj się z psychologiem lub psychiatrą i skorzystaj z metod terapii, które pomogą Ci poradzić sobie z tym lękiem.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Zarówno przy słabszym, jak i silnym bólu zęba normalne funkcjonowanie może być bardzo utrudnione. W takich sytuacjach można sięgnąć po dostępne bez recepty środki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym - zwłaszcza przy słabszym bólu. W wielu przypadkach domowe sposoby okażą się jednak niewystarczające - każda uciążliwa dolegliwość wymaga bezzwłocznej konsultacji z lekarzem. 

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Dowiedz się, jak rozpoznać i pozbyć się brzucha kortyzolowego (stresowego) - skutku przewlekłego stresu. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową? Dowiedz się, jak skutecznie zredukować tkankę tłuszczową i spalić tłuszcz podczas zdrowego odchudzania.

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Sprawdź i oblicz swoje zapotrzebowanie na makroskładniki takie jak białko, węglowodany i tłuszcze.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca