Lęk przed klaunami - skąd się bierze i jak się objawia?

Lęk przed klaunami - skąd się bierze i jak się objawia?

Lęk przed klaunami, zwany również koulrofobią, jest dość powszechnym zjawiskiem, które dotyka ludzi różnych płci, wieku i poziomu wykształcenia. Choć nie jest to rodzaj fobii występujący u większości społeczeństwa, to jednak wiele osób zmagających się z tym problemem doświadcza poważnych negatywnych skutków, takich jak zaburzenia emocjonalne i społeczne.

Koulrofobia - czym jest i jakie są jej cechy charakterystyczne?

Koulrofobia to silny, niemożliwy do opanowania lęk przed klaunami. Objawia się on występowaniem intensywnych objawów, takich jak: uczucie lęku i niepokoju, gwałtowny wzrost ciśnienia krwi, poty, drżenie, problemy z oddychaniem, napady paniki, a nawet w skrajnych przypadkach - utratę przytomności.

Osoby cierpiące na koulrofobię mają trudności w funkcjonowaniu w życiu codziennym, a jedna tylko myśl o klaunie, widok maskotki klauna czy też film z ich udziałem mogą wywołać u nich silny lęk, zdenerwowanie oraz niepokój.

Test na koulrofobię - jak sprawdzić swoje obawy związane z klaunami?

Jeśli masz w sobie lęk przed klaunami i chcesz dowiedzieć się, jak poważny jest to problem, warto wykonać prosty test na koulrofobię. Wymaga on jedynie odrobinę czasu oraz spokoju.

Najprostszy test polega na obejrzeniu zdjęć z klaunami oraz obejrzeniu filmu z udziałem klaunów. Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji już na samą myśl o wykonaniu tego testu, najprawdopodobniej masz problem z koulrofobią.

Co to jest koulrofobia? - wyjaśnienie pojęcia i istoty lęku przed klaunami

Koulrofobia w dosłownym tłumaczeniu to lęk przed klaunami. Termin ten jest stosowany w psychologii oraz psychiatrii. Klauni, jako maskotki zabawek, modyfikatorzy zachowań psychologicznych w teatrze i cyrkach, do wieku lat szkolnych, są kojarzeni przez dzieci jako postaci zabawne i przyjazne. Jednakże, wraz z wiekiem pojawiają się coraz częściej klauni w horrorach i innych filmach, które pokazują klaunów z przeróżnych stron - nierzadko złośliwych.

Ludzie z koulrofobią mają trudność w radzeniu sobie z tym lękiem i odczuwają go w różnych sytuacjach, w których występują klauni. Niektórzy mogą unikać okoliczności, w których są one obecne, co prowadzi do społecznej lub osobistej izolacji.

Koulrofobia - objawy lęku przed klaunami i jak je rozpoznać?

Głównym objawem koulrofobii jest lęk, który pojawia się u osoby z nią związanej przy samym widoku klauna. Oprócz tego, u ludzi z koulrofobią mogą wystąpić inne objawy, takie jak:

 • dreszcze,
 • zawroty głowy,
 • nudności i wymioty,
 • trudności z oddychaniem,
 • przyspieszone tętno,
 • pocenie się,
 • depresja.

Jeśli zauważysz u siebie lub u kogoś bliskiego jakiekolwiek z wymienionych wyżej objawów lęku w obecności klaunów, najlepiej skonsultuj się z psychologiem lub psychiatrą.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jak radzić sobie z koulrofobią? - strategie zarządzania i terapia lęku przed klaunami

Jeśli okaże się, że rzeczywiście cierpisz na koulrofobię, istnieją różne sposoby na jej radzenie sobie. Niektóre z nich to:

 • Terapia poznawczo-behawioralna,
 • Farmakologiczne leczenie,
 • Stosowanie technik relaksacyjnych,
 • Uczestnictwo w grupach wsparcia,
 • Uczestnictwo w programach psychologicznych.

Każdy z tych sposobów wymaga zazwyczaj wizyty u specjalisty, który przeprowadzi odpowiednie badania i dobierze odpowiednią dla pacjenta metodę terapii.

Podsumowanie

Lęk przed klaunami (koulrofobia) jest dość powszechną fobią, która może prowadzić do zaburzeń emocjonalnych i społecznych u osób dotkniętych tym problemem. Jeśli uważasz, że cierpisz na koulrofobię, najlepiej skonsultuj się z psychologiem lub psychiatrą i skorzystaj z metod terapii, które pomogą Ci poradzić sobie z tym lękiem.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

W branży beauty właściwa prezencja liczy się jak nigdzie indziej. To właśnie pracownicy salonów kosmetycznych są ich prawdziwą wizytówką, dlatego muszą wyglądać nienagannie, nawet po wielu godzinach pracy. Ważna jest nie tylko estetyka, ale również spójność. Jakie standardy warto wdrożyć we własnym salonie urody? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w powrocie do zdrowia i poprawie jakości życia. Dzięki odpowiednio dobranym zabiegom pacjenci mogą skutecznie przeciwdziałać lub łagodzić swoje dolegliwości, zwiększając sprawność fizyczną, przywracając normalne funkcje ciała oraz zmniejszając ból.

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na całym świecie. Niemal każdego dnia miliony ludzi konsumują kawę, by zyskać energię i poprawić swoją koncentrację. Kluczowym składnikiem wpływającym na te właściwości jest kofeina. Jednakże, z jakimi korzyściami i zagrożeniami związanymi z kofeiną w kawie powinniśmy być świadomi? Artykuł ten ma na celu rzetelne omówienie tego zagadnienia.

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Dzisiaj rozpoczyna się rejestracja dla wszystkich zainteresowanych unikatowym modelem Mezator M1 w wersji Refurbished. To nadal ta sama zaawansowana technologia, ale teraz dostępna w rewelacyjnej cenie - jedynie 9999 zł, zamiast standardowych 40.310 zł.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
195zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca