Kompleksy - czym są i jak sobie z nimi poradzić? Jak pozbyć się kompleksów? Czym są kompleksy? Jak walczyć z kompleksami? 

Kompleksy - czym są i jak sobie z nimi poradzić? Jak pozbyć się kompleksów? Czym są kompleksy? Jak walczyć z kompleksami? 

Czy zdarza Ci się czuć się niepewnym, niedostatecznym lub nieatrakcyjnym? To mogą być oznaki kompleksów, które wpływają na nasze poczucie wartości i pewność siebie. W tym artykule dowiesz się, czym są kompleksy, jak powstają i jak możesz sobie z nimi poradzić. Znajdziesz również przykłady najczęstszych kompleksów zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, oraz skuteczne sposoby na ich przezwyciężenie.

Co to są kompleksy?

Kompleksy to negatywne przekonania i obrazy, jakie mamy o sobie, które wpływają na nasze samopoczucie i postępowanie. Mogą być związane z naszym wyglądem, umiejętnościami, sukcesami, relacjami czy pochodzeniem społecznym. Kompleksy często prowadzą do poczucia mniejszej wartości i niskiej pewności siebie.

Jak powstają kompleksy?

Kompleksy mogą mieć różne przyczyny. Mogą być wynikiem negatywnych doświadczeń w przeszłości, takich jak drwiny, krytyka czy odrzucenie. Mogą też wynikać z porównywania się z innymi lub niezrealistycznych oczekiwań, które narzucamy sobie. Często kompleksy są utrzymywane przez nasze własne myśli negatywne i przekonania.

Najczęstsze kompleksy u dziewczyn - przykłady

 1. Kompleks dotyczący wyglądu: Często dziewczyny mogą odczuwać kompleksy związane z wyglądem, takie jak nadmierna waga, blizny czy niefotogeniczny wygląd.
 2. Kompleks nieatrakcyjności: Dziewczyny często porównują się z innymi kobietami i mogą czuć się mniej atrakcyjne w porównaniu do nich, co prowadzi do kompleksu nieatrakcyjności.
 3. Kompleks związany z umiejętnościami: Niektóre dziewczyny mogą czuć się mniej wartościowe ze względu na brak pewnych umiejętności, na przykład w sporcie, sztuce czy edukacji.

Najczęstsze kompleksy u mężczyzn - przykłady

 1. Kompleks związany z atrakcyjnością fizyczną: Podobnie jak u dziewczyn, mężczyźni również mogą mieć kompleksy związane z wyglądem, takie jak brak masy mięśniowej, łysienie czy niski wzrost.
 2. Kompleks dotyczący sukcesu finansowego: Mężczyźni często odczuwają presję społeczną związaną z osiągnięciami finansowymi i mogą czuć się gorsi, jeśli nie spełniają tych oczekiwań.
 3. Kompleks nieudolności seksualnej: Mężczyźni często narażeni są na oczekiwania dotyczące sprawności seksualnej, a problemy w tej sferze mogą prowadzić do kompleksu nieudolności.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jak pozbyć się kompleksów? - sposoby na kompleksy

 1. Pracuj nad pozytywnym myśleniem: Staraj się zmieniać swoje myśli negatywne na bardziej pozytywne i konstruktywne. Wykorzystuj afirmacje i szukaj pozytywnych aspektów siebie.
 2. Wartość własne osiągnięcia: Doceniaj swoje sukcesy, nawet te małe. Zrozum, że każde z nas ma inny rytm rozwoju i ważne jest, aby porównywać się tylko do siebie.
 3. Zwróć uwagę na pozytywne aspekty swojego wyglądu: Koncentruj się na tym, co Ci się podoba w swoim wyglądzie. Zadbaj o siebie, dbaj o swoje ciało i pozwól sobie czuć się dobrze.
 4. Rozwijaj swoje umiejętności: Znajdź swoje pasje i poświęć czas na rozwijanie swoich umiejętności. Im bardziej kompetentny będziesz w różnych dziedzinach, tym większą pewność siebie zyskasz.
 5. Szukaj wsparcia: Jeśli kompleksy są poważne i wpływają na Twoje życie, warto skorzystać z pomocy specjalisty. Psycholog może pomóc Ci zrozumieć i przepracować swoje kompleksy.

Jak walczyć z kompleksami?

Walcząc z kompleksami, ważne jest zrozumienie, że wiele osób ma różne kompleksy i nie jesteś w tym sam. Kompleksy mogą być wynikiem naszych przekonań o sobie, naszych doświadczeń życiowych lub wpływu społeczeństwa i mediów na nasze poczucie własnej wartości. Oto kilka kroków, które mogą pomóc w radzeniu sobie z kompleksami:

 1. Zrozum źródło kompleksu: Pierwszym krokiem jest zrozumienie, skąd bierze się twój kompleks. Czy jest to wynik traumatycznego doświadczenia, wpływu mediów, presji społecznej lub innych czynników? Rozpoznanie źródła może pomóc w skoncentrowaniu się na konkretnym problemie.
 2. Zacznij od akceptacji: Zaakceptuj siebie takim, jaki jesteś, z kompleksami i wszystkim, co do ciebie należy. To ważne, aby zrozumieć, że każdy ma wady i niedoskonałości, i to nie definiuje naszej wartości.
 3. Przestań porównywać się do innych: Przyjrzyj się swoim nawykom porównywania się do innych ludzi. To często prowadzi do kompleksów. Zamiast tego koncentruj się na swoim własnym postępie i rozwoju.
 4. Pracuj nad swoim poczuciem własnej wartości: Wartość nie zależy od wyglądu, sukcesu czy innych zewnętrznych czynników. Pracuj nad wewnętrznym poczuciem wartości, opierając je na twoich osobistych wartościach i osiągnięciach.
 5. Ustal cele i działaj: Jeśli twój kompleks wynika z braku pewności siebie w konkretnym obszarze, jak np. zawód czy edukacja, ustal cele i kroki, które pomogą ci osiągnąć sukces w tym obszarze.
 6. Rozwijaj się i rozwijaj swoje umiejętności: Wartością może być dążenie do rozwoju i zdobywanie nowych umiejętności. To może pomóc w zwiększeniu pewności siebie i przezwyciężeniu kompleksów.
 7. Bądź wdzięczny: Codziennie podziękuj sobie za to, kim jesteś i za to, co masz. To może pomóc w tworzeniu pozytywnego nastawienia do siebie.
 8. Znajdź wsparcie: Rozmawiaj o swoich kompleksach z przyjaciółmi, rodziną lub terapeutą. Czasem rozmowa z innymi ludźmi może pomóc w uzyskaniu perspektywy i wsparciu.
 9. Pracuj nad pozytywnym myśleniem: Skup się na pozytywnych myślach i afirmacjach. Unikaj negatywnego auto-mówienia i krytykowania samego siebie.
 10. Ucz się czerpać radość z życia: Staraj się cieszyć z małych sukcesów i chwil radości. To może pomóc w przezwyciężeniu negatywnych myśli i kompleksów.

Pamiętaj, że walka z kompleksami to proces, który może wymagać czasu i wysiłku. Warto pracować nad sobą i szukać wsparcia, gdy tego potrzebujesz. Profesjonalny terapeuta może pomóc w radzeniu sobie z bardziej głęboko zakorzenionymi kompleksami i problemami emocjonalnymi. Nie wahaj się szukać pomocy, jeśli uważasz, że jest to potrzebne.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Odkryj tajemnice zespołu suchego oka (ZSO) - powszechnego problemu dotykającego wiele osób. Dowiedz się o różnorodnych przyczynach, od genetycznych po nawyki życiowe, i jakie istnieją sposoby poprawy komfortu oczu.

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Które okulary wybrać: progresywne czy dwuogniskowe? Poznaj różnice i korzyści obu rodzajów, by podjąć najlepszą decyzję dopasowaną do Twoich potrzeb i stylu życia.

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Chociaż coraz częściej mówi się o tym, jak ważne są regularne badania i dbanie o zdrowie, wciąż wiele osób lekceważy te zalecenia. W dodatku istnieją choroby, o których pomimo częstego występowania rzadko się w ogóle wspomina, co może utrudnić ich zdiagnozowanie. Jedną z nich jest endometrioza, czyli przewlekła choroba dotykająca układ rozrodczy. Nie dość, że może prowadzić do silnych bólów, to dodatkowo powodu problemy z płodnością. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że endometrioza może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym na całym świecie!

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Wizyta u lekarza rodzinnego to pierwszy krok w procesie diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. To właśnie lekarz rodzinny decyduje, jakie badania diagnostyczne są potrzebne, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Wiele z tych badań wymaga skierowania, które jest niezbędne do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy, na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także jakie są zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań w przychodni lekarskiej.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca