Kompleksy - czym są i jak sobie z nimi poradzić? Jak pozbyć się kompleksów? Czym są kompleksy? Jak walczyć z kompleksami? 

Kompleksy - czym są i jak sobie z nimi poradzić? Jak pozbyć się kompleksów? Czym są kompleksy? Jak walczyć z kompleksami? 

Czy zdarza Ci się czuć się niepewnym, niedostatecznym lub nieatrakcyjnym? To mogą być oznaki kompleksów, które wpływają na nasze poczucie wartości i pewność siebie. W tym artykule dowiesz się, czym są kompleksy, jak powstają i jak możesz sobie z nimi poradzić. Znajdziesz również przykłady najczęstszych kompleksów zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, oraz skuteczne sposoby na ich przezwyciężenie.

Co to są kompleksy?

Kompleksy to negatywne przekonania i obrazy, jakie mamy o sobie, które wpływają na nasze samopoczucie i postępowanie. Mogą być związane z naszym wyglądem, umiejętnościami, sukcesami, relacjami czy pochodzeniem społecznym. Kompleksy często prowadzą do poczucia mniejszej wartości i niskiej pewności siebie.

Jak powstają kompleksy?

Kompleksy mogą mieć różne przyczyny. Mogą być wynikiem negatywnych doświadczeń w przeszłości, takich jak drwiny, krytyka czy odrzucenie. Mogą też wynikać z porównywania się z innymi lub niezrealistycznych oczekiwań, które narzucamy sobie. Często kompleksy są utrzymywane przez nasze własne myśli negatywne i przekonania.

Najczęstsze kompleksy u dziewczyn - przykłady

 1. Kompleks dotyczący wyglądu: Często dziewczyny mogą odczuwać kompleksy związane z wyglądem, takie jak nadmierna waga, blizny czy niefotogeniczny wygląd.
 2. Kompleks nieatrakcyjności: Dziewczyny często porównują się z innymi kobietami i mogą czuć się mniej atrakcyjne w porównaniu do nich, co prowadzi do kompleksu nieatrakcyjności.
 3. Kompleks związany z umiejętnościami: Niektóre dziewczyny mogą czuć się mniej wartościowe ze względu na brak pewnych umiejętności, na przykład w sporcie, sztuce czy edukacji.

Najczęstsze kompleksy u mężczyzn - przykłady

 1. Kompleks związany z atrakcyjnością fizyczną: Podobnie jak u dziewczyn, mężczyźni również mogą mieć kompleksy związane z wyglądem, takie jak brak masy mięśniowej, łysienie czy niski wzrost.
 2. Kompleks dotyczący sukcesu finansowego: Mężczyźni często odczuwają presję społeczną związaną z osiągnięciami finansowymi i mogą czuć się gorsi, jeśli nie spełniają tych oczekiwań.
 3. Kompleks nieudolności seksualnej: Mężczyźni często narażeni są na oczekiwania dotyczące sprawności seksualnej, a problemy w tej sferze mogą prowadzić do kompleksu nieudolności.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jak pozbyć się kompleksów? - sposoby na kompleksy

 1. Pracuj nad pozytywnym myśleniem: Staraj się zmieniać swoje myśli negatywne na bardziej pozytywne i konstruktywne. Wykorzystuj afirmacje i szukaj pozytywnych aspektów siebie.
 2. Wartość własne osiągnięcia: Doceniaj swoje sukcesy, nawet te małe. Zrozum, że każde z nas ma inny rytm rozwoju i ważne jest, aby porównywać się tylko do siebie.
 3. Zwróć uwagę na pozytywne aspekty swojego wyglądu: Koncentruj się na tym, co Ci się podoba w swoim wyglądzie. Zadbaj o siebie, dbaj o swoje ciało i pozwól sobie czuć się dobrze.
 4. Rozwijaj swoje umiejętności: Znajdź swoje pasje i poświęć czas na rozwijanie swoich umiejętności. Im bardziej kompetentny będziesz w różnych dziedzinach, tym większą pewność siebie zyskasz.
 5. Szukaj wsparcia: Jeśli kompleksy są poważne i wpływają na Twoje życie, warto skorzystać z pomocy specjalisty. Psycholog może pomóc Ci zrozumieć i przepracować swoje kompleksy.

Jak walczyć z kompleksami?

Walcząc z kompleksami, ważne jest zrozumienie, że wiele osób ma różne kompleksy i nie jesteś w tym sam. Kompleksy mogą być wynikiem naszych przekonań o sobie, naszych doświadczeń życiowych lub wpływu społeczeństwa i mediów na nasze poczucie własnej wartości. Oto kilka kroków, które mogą pomóc w radzeniu sobie z kompleksami:

 1. Zrozum źródło kompleksu: Pierwszym krokiem jest zrozumienie, skąd bierze się twój kompleks. Czy jest to wynik traumatycznego doświadczenia, wpływu mediów, presji społecznej lub innych czynników? Rozpoznanie źródła może pomóc w skoncentrowaniu się na konkretnym problemie.
 2. Zacznij od akceptacji: Zaakceptuj siebie takim, jaki jesteś, z kompleksami i wszystkim, co do ciebie należy. To ważne, aby zrozumieć, że każdy ma wady i niedoskonałości, i to nie definiuje naszej wartości.
 3. Przestań porównywać się do innych: Przyjrzyj się swoim nawykom porównywania się do innych ludzi. To często prowadzi do kompleksów. Zamiast tego koncentruj się na swoim własnym postępie i rozwoju.
 4. Pracuj nad swoim poczuciem własnej wartości: Wartość nie zależy od wyglądu, sukcesu czy innych zewnętrznych czynników. Pracuj nad wewnętrznym poczuciem wartości, opierając je na twoich osobistych wartościach i osiągnięciach.
 5. Ustal cele i działaj: Jeśli twój kompleks wynika z braku pewności siebie w konkretnym obszarze, jak np. zawód czy edukacja, ustal cele i kroki, które pomogą ci osiągnąć sukces w tym obszarze.
 6. Rozwijaj się i rozwijaj swoje umiejętności: Wartością może być dążenie do rozwoju i zdobywanie nowych umiejętności. To może pomóc w zwiększeniu pewności siebie i przezwyciężeniu kompleksów.
 7. Bądź wdzięczny: Codziennie podziękuj sobie za to, kim jesteś i za to, co masz. To może pomóc w tworzeniu pozytywnego nastawienia do siebie.
 8. Znajdź wsparcie: Rozmawiaj o swoich kompleksach z przyjaciółmi, rodziną lub terapeutą. Czasem rozmowa z innymi ludźmi może pomóc w uzyskaniu perspektywy i wsparciu.
 9. Pracuj nad pozytywnym myśleniem: Skup się na pozytywnych myślach i afirmacjach. Unikaj negatywnego auto-mówienia i krytykowania samego siebie.
 10. Ucz się czerpać radość z życia: Staraj się cieszyć z małych sukcesów i chwil radości. To może pomóc w przezwyciężeniu negatywnych myśli i kompleksów.

Pamiętaj, że walka z kompleksami to proces, który może wymagać czasu i wysiłku. Warto pracować nad sobą i szukać wsparcia, gdy tego potrzebujesz. Profesjonalny terapeuta może pomóc w radzeniu sobie z bardziej głęboko zakorzenionymi kompleksami i problemami emocjonalnymi. Nie wahaj się szukać pomocy, jeśli uważasz, że jest to potrzebne.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca