bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Zdrowie psychiczne - zdrowy organizm

Blog healthcare

Zdrowie psychiczne - zdrowy organizm

Według Światowej Organizacji Zdrowia: „Zdrowie psychiczne oznacza dobrostan, w którym jednostka uświadamia sobie własne możliwości, potrafi radzić sobie z normalnymi stresami życiowymi, może produktywnie pracować i jest w stanie wnieść wkład do swojej społeczności”. Zdrowie psychiczne jest podstawą dobrego funkcjonowania i samopoczucia człowieka. Wpływa na jego zachowania, emocje, zdrowie fizyczne, a także relacje z innymi ludźmi. Jak się okazuje, o zdrowie psychiczne powinniśmy dbać i poświęcać mu tak samo wiele uwagi, jak innym aspektom naszego funkcjonowania.

Spis treści

 1. Gdy zdrowie psychiczne szwankuje…
 2. W jaki sposób możemy dbać o zdrowie psychiczne?
 3. Dobre zdrowie psychiczne to dobry styl życia
 4. Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera

Gdy zdrowie psychiczne szwankuje…

Na zdrowie psychiczne składają się: dobra kondycja zdrowotna, komfort psychiczny i prawidłowe relacje społeczne z innymi ludźmi. W momencie, gdy któryś z wymienionych elementów szwankuje, może dojść do pogorszenia kondycji psychicznej, które niestety bardzo szybko przekłada się na codzienne funkcjonowanie człowieka. 

Osoby z pogorszoną kondycją psychiczną cechują się negatywnym myśleniem, unikaniem kontaktów z innymi ludźmi. Mają problemy z zaśnięciem, na ich twarzach wyraźnie widoczny jest smutek, nie mogą się skoncentrować, mają poczucie bezsilności, są obojętni, nie wykazują zainteresowania bieżącymi sprawami. Wymienione zachowania od czasu do czasu możemy zauważyć u każdej osoby i jeśli występują incydentalnie, krótko, albo zostały wywołane jakimś konkretnym wydarzeniem, są normalne. Problem pojawia się w momencie, gdy objawy te utrzymują się przez długi czas i dominują w życiu człowieka, skutecznie odbierając chęć do działania i codziennego funkcjonowania.

W jaki sposób możemy dbać o zdrowie psychiczne?

Pierwszym elementem jest aktywność fizyczna. Już nawet codzienny spacer pozwala dotlenić organizm, zwiększyć ilość endorfin, obniżyć stres i napięcia, spojrzeć na różne sprawy z innej perspektywy. Kolejny to dobre relacje międzyludzkie - nie od dziś bowiem wiadomo, że prawidłowe kontakty z bliskimi wpływają na szczęście oraz wewnętrzną równowagę człowieka. Jeśli mamy w swoim otoczeniu osoby, które emanują negatywnymi emocjami, warto odciąć się od takich kontaktów. Trzeci element to przyglądanie się swoim potrzebom i reakcjom na poszczególne sytuacje, czy też osoby. Warto unikać sytuacji i ludzi, którzy wpływają na nas negatywnie i wywołują złe emocje.

Nie należy też zapominać o diecie - bogata w witaminy, mikroelementy, zdrowa i dobra dla organizmu wpływa na lepsze samopoczucie. Dużą rolę w utrzymaniu dobrej kondycji psychicznej odgrywa też sen, chęć rozwoju, pasja i hobby, skupianie na pozytywnych celach i marzeniach, a także równowaga między życiem zawodowym i prywatnym. Nie bez znaczenia pozostaje także mówienie otwarcie o swoich uczuciach, zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. ”Duszenie” w sobie emocji powoduje frustrację i niestety wpływa na kondycję fizyczną, prowadzi też do powstawania różnych psychosomatycznych objawów stresu.

Dobre zdrowie psychiczne to dobry styl życia

Jest coś, co sprawia Ci przyjemność? Spotkania, rozmowy, nowe hobby? Rób to jak najczęściej! Nie zapomnij też doceniać… siebie. Doceń swoją wytrwałość, pogodę ducha, powiedz sobie komplement i nie karć za drobne przewinienia. Co równie ważne: nie porównuj się do innych. Zawsze znajdzie się ktoś, kto osiągnął więcej i ktoś, kto chciałby być na Twoim miejscu. Najważniejszy/najważniejsza dla siebie jesteś Ty i możesz porównywać osiągnięcia tylko do swoich sprzed np. roku. Warto też nie oddawać się rozpamiętywaniu i troskom.

Zdrowie psychiczne musi mieć silne fundamenty, które znajdują się w dobrych relacjach międzyludzkich, pozytywnych przeżyciach, prawidłowej diecie, aktywności fizycznej, wartościowych działaniach, trosce o siebie oraz innych. Jak widać, dobre zdrowie psychiczne nierozerwalnie wiąże się więc ze stylem życia.

Podsumowując, zdrowe psychiczne pomaga nam w codziennym życiu, pozwala cieszyć się z każdego dnia, podejmować dobre decyzje, realizować się. Pamiętajmy tylko, że dobre zdrowie psychiczne nie jest czymś pewnym i stałym - należy ciągle o nie dbać i czule pielęgnować.

Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

  Chcesz wiedzieć więcej na ten temat?


  Chcesz wiedzieć więcej na temat zdrowia psychicznego? Dołącz do pierwszej w Polsce platformy edukacyjnej o zdrowiu, twoim zdrowiu i twoich pacjentów.Zyskaj dostęp do unikalnych szkoleń w formie video/e-booków czy podcastów.


  Jedna płatność = dożywotni dostęp

  Dołącz do nas już teraz!
  • Facebook
  • Spreaker
  • LinkedIn
  5/510 ocen

  oceń ten artykuł

  Te artykuły mogą Cię zainteresować

  Objawy i leczenie boreliozy

  Objawy i leczenie boreliozy

  Jak leczyć boreliozę? Co zrobić, że uchronić się przed kleszczami? Czy borelioza to choroba zagrażająca życiu? Większość przypadków zachorowania na boreliozę jest spowodowania ukąszeniem kleszcza. Niestety, liczba zakażeń tą chorobą w Polsce ciągle rośnie. Borelioza to choroba z lyme, powodowana przez spiralną bakterię (krętki) zwaną Borrelia burgdorferi może spowodować m.in: problemy z układem nerwowym, zapalenie mięśni i stawów, problemy neurologiczne, częste infekcje w naszym organizmie, czy choroby stawowe (zapalenie stawów). Kleszcz wraz ze śliną lub wymiocinami przenosi bakterie. Nieleczona choroba może natomiast doprowadzić nawet do kleszczowego zapalenia mózgu (porażenia mózgu). Przyjąć może ona również formę przewlekłą.Kleszcze wybierają głównie ciepłe miejsca, gdzie skóra jest cienka, np. pachwiny, skóra w okolicy pach. W wyniku ukąszenia kleszcza pojawić się może rumień. Jak wygląda leczenie i diagnostyka boreliozy? Co zrobić, żeby uchronić się przed ugryzieniem kleszcza? Czy jest możliwe całkowite wyleczenie boreliozy z lyme.

  Jak łączyć suplementy ze sobą diety bogate w witaminy i minerały?

  Jak łączyć suplementy ze sobą diety bogate w witaminy i minerały?

  Czy można przyjmować razem suplementację różnych preparatów? Najlepsze suplementy diety dostarczając witamin i minerałów.Spożywanie jednocześnie zbyt dużej ilość suplementów może być dla nasz szkodliwe. Dzieje się tak, ponieważ wiele suplementów w swoim składzie zawiera te same substancje odżywcze. Zażywając na raz suplementy o podobnym składzie, możemy dostarczyć naszemu organizmowi zbyt wysoką dawkę jakiegoś produktu, co może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. Warto, więc znać podstawowe zasady korzystania suplementów. Dowiedz się jak łączyć suplementy diety, co ogranicza ich wchłanialność oraz co zrobić, żeby organizm lepiej je przyswajał.

  Suplementy diety i preparaty, które warto stosować przy menopauzie

  Suplementy diety i preparaty, które warto stosować przy menopauzie

  Jakie suplementy diety oraz preparaty wybrać, kiedy pojawi się menopauza? Klimakterium - okres w życiu każdej kobiety, czyli jak złagodzić objawy menopauzy.Kiedy, w życiu kobiety pojawia się czas menopauzy, często wiąże się on z przykrymi dolegliwościami.Należą do nich np.: uderzenia gorąca, wahania nastroju, problemy z koncentracją, potliwość, problemy ze snem, spadek libido, czy suchość w pochwie.W jaki sposób możemy złagodzić dolegliwości związane z menopauzą? Czy istnieją suplementy diety przeznaczone dla kobiet w okresie menopauzy?

  Dołącz do nas!
  i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

  Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

  Zarejestruj się już teraz
  Dożywotnia licencja
  1188PLN

  Tylko 29.99 zł miesięcznie wybierając płatność ratalną

  • Obszerna baza wiedzy
  • Dożywotni dostęp do platformy
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
  • Raty PayU
  • Blik
  • VISA
  • Master Card

  Rozłóż spłatę na raty bez dodatkowych opłat i prowizji

  Rata 0% już od:29.99PLN