mgr Katarzyna Bednarska
autor artykułuGdy zdrowie psychiczne szwankuje…
Na zdrowie psychiczne składają się: dobra kondycja zdrowotna, komfort psychiczny i prawidłowe relacje społeczne z innymi ludźmi. W momencie, gdy któryś z wymienionych elementów szwankuje, może dojść do pogorszenia kondycji psychicznej, które niestety bardzo szybko przekłada się na codzienne funkcjonowanie człowieka.
Osoby z pogorszoną kondycją psychiczną cechują się negatywnym myśleniem, unikaniem kontaktów z innymi ludźmi. Mają problemy z zaśnięciem, na ich twarzach wyraźnie widoczny jest smutek, nie mogą się skoncentrować, mają poczucie bezsilności, są obojętni, nie wykazują zainteresowania bieżącymi sprawami. Wymienione zachowania od czasu do czasu możemy zauważyć u każdej osoby i jeśli występują incydentalnie, krótko, albo zostały wywołane jakimś konkretnym wydarzeniem, są normalne. Problem pojawia się w momencie, gdy objawy te utrzymują się przez długi czas i dominują w życiu człowieka, skutecznie odbierając chęć do działania i codziennego funkcjonowania.
W jaki sposób możemy dbać o zdrowie psychiczne?
Pierwszym elementem jest aktywność fizyczna. Już nawet codzienny spacer pozwala dotlenić organizm, zwiększyć ilość endorfin, obniżyć stres i napięcia, spojrzeć na różne sprawy z innej perspektywy. Kolejny to dobre relacje międzyludzkie - nie od dziś bowiem wiadomo, że prawidłowe kontakty z bliskimi wpływają na szczęście oraz wewnętrzną równowagę człowieka. Jeśli mamy w swoim otoczeniu osoby, które emanują negatywnymi emocjami, warto odciąć się od takich kontaktów. Trzeci element to przyglądanie się swoim potrzebom i reakcjom na poszczególne sytuacje, czy też osoby. Warto unikać sytuacji i ludzi, którzy wpływają na nas negatywnie i wywołują złe emocje.
Nie należy też zapominać o diecie (sprawdź nasze kursy dietetyczne) - bogata w witaminy, mikroelementy, zdrowa i dobra dla organizmu wpływa na lepsze samopoczucie. Dużą rolę w utrzymaniu dobrej kondycji psychicznej odgrywa też sen, chęć rozwoju, pasja i hobby, skupianie na pozytywnych celach i marzeniach, a także równowaga między życiem zawodowym i prywatnym. Nie bez znaczenia pozostaje także mówienie otwarcie o swoich uczuciach, zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. ”Duszenie” w sobie emocji powoduje frustrację i niestety wpływa na kondycję fizyczną, prowadzi też do powstawania różnych psychosomatycznych objawów stresu.
Dobre zdrowie psychiczne to dobry styl życia
Jest coś, co sprawia Ci przyjemność? Spotkania, rozmowy, nowe hobby? Rób to jak najczęściej! Nie zapomnij też doceniać… siebie. Doceń swoją wytrwałość, pogodę ducha, powiedz sobie komplement i nie karć za drobne przewinienia. Co równie ważne: nie porównuj się do innych. Zawsze znajdzie się ktoś, kto osiągnął więcej i ktoś, kto chciałby być na Twoim miejscu. Najważniejszy/najważniejsza dla siebie jesteś Ty i możesz porównywać osiągnięcia tylko do swoich sprzed np. roku. Warto też nie oddawać się rozpamiętywaniu i troskom.
Zdrowie psychiczne musi mieć silne fundamenty (sprawdź nasze kursy psuchologia), które znajdują się w dobrych relacjach międzyludzkich, pozytywnych przeżyciach, prawidłowej diecie, aktywności fizycznej, wartościowych działaniach, trosce o siebie oraz innych. Jak widać, dobre zdrowie psychiczne nierozerwalnie wiąże się więc ze stylem życia.
Podsumowując, zdrowe psychiczne pomaga nam w codziennym życiu, pozwala cieszyć się z każdego dnia, podejmować dobre decyzje, realizować się. Pamiętajmy tylko, że dobre zdrowie psychiczne nie jest czymś pewnym i stałym - należy ciągle o nie dbać i czule pielęgnować.