Joga na kręgosłup - zadbaj o zdrowy kręgosłup wraz z jogą. Zadbaj o swój kręgosłup i pozbąć się bólu pleców odpowiednimi elementami jogi

Joga na kręgosłup - zadbaj o zdrowy kręgosłup wraz z jogą. Zadbaj o swój kręgosłup i pozbąć się bólu pleców odpowiednimi elementami jogi

Sprawdź jak joga może pomóc ci zadbać o twój kręgosłup

Joga na kręgosłup - o czym warto pamiętać?

Joga to starożytna praktyka, która nie tylko poprawia kondycję fizyczną, ale także wspomaga zdrowie psychiczne. Jednym z obszarów, na który jogę możemy skupić, jest kręgosłup. Ze względu na współczesny tryb życia, często narażamy nasz kręgosłup na szeroki wachlarz problemów. Długie godziny spędzane przed komputerem, niewłaściwa postawa podczas siedzenia, a także brak aktywności fizycznej mogą prowadzić do dyskomfortu i bólu w okolicy kręgosłupa.

W tym artykule dowiesz się, jak możesz zadbać o zdrowy kręgosłup i zapobiec ewentualnym problemom za pomocą jogi. Oto kilka zasad, które warto poznać:

Zasady bezpiecznej jogi na kręgosłup

 1. Rozgrzewka - Przed rozpoczęciem każdej sesji jogi, ważne jest, aby odpowiednio rozgrzać ciało. Możesz to zrobić poprzez lekkie ćwiczenia rozciągające i rotacyjne, które pomogą przygotować mięśnie i stawy kręgosłupa do głębszej pracy.

 2. Koncentracja na technice oddychania - Oddychanie jest kluczowym elementem jogi. Staraj się skupić na pełnym, głębokim oddychaniu podczas wykonywania poszczególnych asan (pozycji). To pomaga w uwalnianiu napięcia i stresu, które mogą gromadzić się w okolicy kręgosłupa.

 3. Słuchaj swojego ciała - Każde ciało jest inne, dlatego ważne jest, aby słuchać swojego ciała i nie forsować się w pozycjach, które mogą powodować dyskomfort. Jeśli odczuwasz ból lub napięcie, zmodyfikuj pozycję lub skonsultuj się z instruktorem jogi.

 4. Powolne i kontrolowane ruchy - Kluczem do bezpiecznej praktyki jogi na kręgosłup jest wykonywanie ruchów powoli i kontrolowanie ruchu ciała. Unikaj gwałtownych i nagłych ruchów, które mogą obciążać kręgosłup.

Kiedy nie praktykować jogi na kręgosłup?

Praktyka jogi na kręgosłup może być korzystna dla większości osób, ale istnieją pewne sytuacje, w których nie powinno się praktykować jogi na kręgosłup bez konsultacji z lekarzem lub instruktorem:

 • Skręcenie kręgosłupa lub uraz kręgosłupa
 • Poważne schorzenia kręgosłupa, takie jak przepuklina dysku lub stenoza kręgosłupa
 • Operacje na kręgosłupie w niedawnej przeszłości
 • Ostre stany zapalne lub infekcje w okolicy kręgosłupa

Przed rozpoczęciem praktyki jogi na kręgosłup zawsze ważne jest skonsultowanie się z lekarzem lub doświadczonym instruktorem jogi. Oni będą w stanie ocenić twoje indywidualne potrzeby i dostosować program ćwiczeń do twojego stanu zdrowia.

Joga na kręgosłup szyjny - łagodne ćwiczenia dla zdrowia szyi

Kręgosłup szyjny to część kręgosłupa, która często cierpi na skutek niewłaściwej postawy podczas pracy przy biurku lub długiego siedzenia przed telewizorem. Praktyka jogi może pomóc w wzmocnieniu i rozluźnieniu mięśni szyi oraz złagodzeniu napięcia.

Oto kilka łagodnych ćwiczeń jogi na kręgosłup szyjny, które możesz wypróbować:

 • Szyja do przodu i do tyłu (Pozycja małpy) - Usiądź wygodnie, a następnie delikatnie wychyl głowę do przodu i pociągnij ją w tył. Powtórz ćwiczenie kilka razy, starając się wykonywać ruch płynnie i powoli.

 • Okręty głowy - Skup się na swoim oddychaniu i powoli obracaj głowę w jednym kierunku, a następnie w drugim. Spróbuj wykonać 10-15 powtórzeń w każdą stronę.

 • Pozycja dziecka - Usiądź na piętach i pochyl się do przodu, opierając czoło na podłodze. Wyprostuj ramiona przed sobą i czuj, jak rozluźniasz mięśnie szyi i kręgosłupa.

Pamiętaj, że te ćwiczenia powinny być wykonywane delikatnie i bez forsowania się. Jeśli odczuwasz ból lub dyskomfort, zrezygnuj z danego ćwiczenia i skonsultuj się z instruktorem jogi.

Joga na kręgosłup lędźwiowy - odblokuj i zrelaksuj dolną część pleców

Kręgosłup lędźwiowy to często problematyczna część kręgosłupa, która jest narażona na różnego rodzaju urazy i bóle. Praktyka jogi może pomóc w odblokowaniu i zrelaksowaniu dolnej części pleców.

Oto kilka ćwiczeń jogi na kręgosłup lędźwiowy, które możesz wypróbować:

 • Pose kota i krowy - Uzyskaj pozycję na czterech kończynach, a następnie wyginaj kręgosłup w dół (pose kota), a potem wyprostuj go w górę (pose krowy). Powtórz ruch kilka razy, starając się skupić na oddychaniu.

 • Pozycja kieszonki - Leż na plecach, zegnij nogi w kolanach i poloż dłonie na dolnym brzuchu. Delikatnie unoszac biodra, stwórz małe schronienie dla dolnej części pleców. Trzymaj tę pozycję przez kilka oddechów.

 • Pose półprzodu - Wyprostuj się na jednej nodze, a drugą stopę postaw na wewnętrznej stronie uda pierwszej nogi. Delikatnie pochyl się do przodu, rozluźniając dolną część pleców. Wytrzymaj w tej pozycji przez kilka oddechów, a następnie wykonaj ćwiczenie na drugą stronę.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Joga ćwiczenia na kręgosłup - buduj siłę i elastyczność kręgosłupa

Często problemem z kręgosłupem jest zarówno brak siły, jak i elastyczności. Dobra wiadomość jest taka, że praktyka jogi może pomóc w budowaniu zarówno siły, jak i elastyczności kręgosłupa.

Oto kilka ćwiczeń jogi, które mogą pomóc w budowaniu siły i elastyczności kręgosłupa:

 • Pose psa z głową w dół - Uzyskaj pozycję na czterech kończynach, a następnie unosząc biodra, opuść głowę w dół. Trzymaj tę pozycję przez kilka oddechów, skupiając się na rozciąganiu i wzmocnieniu kręgosłupa.

 • Pose węża - Połóż się na brzuchu i opierając dłonie na podłodze, unieś klatkę piersiową do góry. Wytrzymaj w tej pozycji przez kilka oddechów, poczuwając się do wyciągania kręgosłupa.

 • Pose deski - Zajmij pozycję jak do pompek, opierając się na przedramionach i palcach stóp. Wytrzymuj w tej pozycji przez kilka oddechów, koncentrując się na umocnieniu mięśni pleców.

Pamiętaj, że każde ciało jest inne, dlatego ważne jest, aby słuchać swojego ciała i nie forcować się. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub nie odczuwasz się pewnie, skonsultuj się z instruktorem jogi.

Joga dla początkujących seniorów na kręgosłup - pielęgnuj zdrowie kręgosłupa w podeszłym wieku

Joga może być idealna dla seniorów, którzy chcą zadbać o zdrowie swojego kręgosłupa. Jednak ważne jest, aby rozpocząć z umiarem i przystosować ćwiczenia do indywidualnych potrzeb i umiejętności.

Poniżej przedstawiam kilka prostych ćwiczeń jogi dla seniorów na kręgosłup:

 • Pose drzewa - Stań na jednej nodze, a drugą stopę oprzyj na wewnętrznej stronie uda pierwszej nogi. Wytrzymaj w tej pozycji przez kilka przepływów oddechowych, próbując utrzymać równowagę i stabilność.
 • Pose mostu - Leż na plecach, zegnij nogi w kolanach i postaw stopy na podłodze. Następnie unieś miednicę do góry, wyginając dolną część pleców. Wytrzymaj w tej pozycji przez kilka oddechów.
 • Pose kota i krowy ze wsparciem - Usiądź na krześle i połóż dłonie na kolanach. Wykonuj ostrzemiennie ruchy wyginania i prostowania kręgosłupa w górę i w dół.

Nie zapominaj o tym, że jogę należy praktykować regularnie, ale z umiarem. Jeśli masz jakiekolwiek schorzenia lub wątpliwości związane z kręgosłupem, skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem praktyki jogi.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Zmęczenie oczu to powszechny problem, zwłaszcza w erze cyfrowej, kiedy większość czasu spędzamy przed ekranami komputerów i urządzeń mobilnych. Wybór odpowiednich okularów może pomóc zminimalizować ten problem i zapewnić oczom większy komfort podczas pracy. W tym artykule omówimy, jakie okulary warto wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu.

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Zaburzenia lękowe są poważnym problemem dotykającym wielu osób. Czym dokładnie się charakteryzują?

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Konturowanie to technika makijażu, która polega na używaniu ciemniejszych i jaśniejszych odcieni kosmetyków po to, by podkreślić lub ukryć pewne partie twarzy. Dzięki zastosowaniu tej metody możesz uwydatnić kości policzkowe, wysmuklić nos lub zdefiniować linię szczęki. Robiąc to prawidłowo, poprawisz proporcje swojej twarzy, a także nadasz makijażowi atrakcyjnego, nowoczesnego wyglądu. Jak skutecznie konturować? Już teraz sprawdź nasze najważniejsze wskazówki dla początkujących kobiet!

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Czy wiesz, jak istotną rolę odgrywa bor w utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca