Joga na kręgosłup - zadbaj o zdrowy kręgosłup wraz z jogą. Zadbaj o swój kręgosłup i pozbąć się bólu pleców odpowiednimi elementami jogi

Joga na kręgosłup - zadbaj o zdrowy kręgosłup wraz z jogą. Zadbaj o swój kręgosłup i pozbąć się bólu pleców odpowiednimi elementami jogi

Sprawdź jak joga może pomóc ci zadbać o twój kręgosłup

Joga na kręgosłup - o czym warto pamiętać?

Joga to starożytna praktyka, która nie tylko poprawia kondycję fizyczną, ale także wspomaga zdrowie psychiczne. Jednym z obszarów, na który jogę możemy skupić, jest kręgosłup. Ze względu na współczesny tryb życia, często narażamy nasz kręgosłup na szeroki wachlarz problemów. Długie godziny spędzane przed komputerem, niewłaściwa postawa podczas siedzenia, a także brak aktywności fizycznej mogą prowadzić do dyskomfortu i bólu w okolicy kręgosłupa.

W tym artykule dowiesz się, jak możesz zadbać o zdrowy kręgosłup i zapobiec ewentualnym problemom za pomocą jogi. Oto kilka zasad, które warto poznać:

Zasady bezpiecznej jogi na kręgosłup

 1. Rozgrzewka - Przed rozpoczęciem każdej sesji jogi, ważne jest, aby odpowiednio rozgrzać ciało. Możesz to zrobić poprzez lekkie ćwiczenia rozciągające i rotacyjne, które pomogą przygotować mięśnie i stawy kręgosłupa do głębszej pracy.

 2. Koncentracja na technice oddychania - Oddychanie jest kluczowym elementem jogi. Staraj się skupić na pełnym, głębokim oddychaniu podczas wykonywania poszczególnych asan (pozycji). To pomaga w uwalnianiu napięcia i stresu, które mogą gromadzić się w okolicy kręgosłupa.

 3. Słuchaj swojego ciała - Każde ciało jest inne, dlatego ważne jest, aby słuchać swojego ciała i nie forsować się w pozycjach, które mogą powodować dyskomfort. Jeśli odczuwasz ból lub napięcie, zmodyfikuj pozycję lub skonsultuj się z instruktorem jogi.

 4. Powolne i kontrolowane ruchy - Kluczem do bezpiecznej praktyki jogi na kręgosłup jest wykonywanie ruchów powoli i kontrolowanie ruchu ciała. Unikaj gwałtownych i nagłych ruchów, które mogą obciążać kręgosłup.

Kiedy nie praktykować jogi na kręgosłup?

Praktyka jogi na kręgosłup może być korzystna dla większości osób, ale istnieją pewne sytuacje, w których nie powinno się praktykować jogi na kręgosłup bez konsultacji z lekarzem lub instruktorem:

 • Skręcenie kręgosłupa lub uraz kręgosłupa
 • Poważne schorzenia kręgosłupa, takie jak przepuklina dysku lub stenoza kręgosłupa
 • Operacje na kręgosłupie w niedawnej przeszłości
 • Ostre stany zapalne lub infekcje w okolicy kręgosłupa

Przed rozpoczęciem praktyki jogi na kręgosłup zawsze ważne jest skonsultowanie się z lekarzem lub doświadczonym instruktorem jogi. Oni będą w stanie ocenić twoje indywidualne potrzeby i dostosować program ćwiczeń do twojego stanu zdrowia.

Joga na kręgosłup szyjny - łagodne ćwiczenia dla zdrowia szyi

Kręgosłup szyjny to część kręgosłupa, która często cierpi na skutek niewłaściwej postawy podczas pracy przy biurku lub długiego siedzenia przed telewizorem. Praktyka jogi może pomóc w wzmocnieniu i rozluźnieniu mięśni szyi oraz złagodzeniu napięcia.

Oto kilka łagodnych ćwiczeń jogi na kręgosłup szyjny, które możesz wypróbować:

 • Szyja do przodu i do tyłu (Pozycja małpy) - Usiądź wygodnie, a następnie delikatnie wychyl głowę do przodu i pociągnij ją w tył. Powtórz ćwiczenie kilka razy, starając się wykonywać ruch płynnie i powoli.

 • Okręty głowy - Skup się na swoim oddychaniu i powoli obracaj głowę w jednym kierunku, a następnie w drugim. Spróbuj wykonać 10-15 powtórzeń w każdą stronę.

 • Pozycja dziecka - Usiądź na piętach i pochyl się do przodu, opierając czoło na podłodze. Wyprostuj ramiona przed sobą i czuj, jak rozluźniasz mięśnie szyi i kręgosłupa.

Pamiętaj, że te ćwiczenia powinny być wykonywane delikatnie i bez forsowania się. Jeśli odczuwasz ból lub dyskomfort, zrezygnuj z danego ćwiczenia i skonsultuj się z instruktorem jogi.

Joga na kręgosłup lędźwiowy - odblokuj i zrelaksuj dolną część pleców

Kręgosłup lędźwiowy to często problematyczna część kręgosłupa, która jest narażona na różnego rodzaju urazy i bóle. Praktyka jogi może pomóc w odblokowaniu i zrelaksowaniu dolnej części pleców.

Oto kilka ćwiczeń jogi na kręgosłup lędźwiowy, które możesz wypróbować:

 • Pose kota i krowy - Uzyskaj pozycję na czterech kończynach, a następnie wyginaj kręgosłup w dół (pose kota), a potem wyprostuj go w górę (pose krowy). Powtórz ruch kilka razy, starając się skupić na oddychaniu.

 • Pozycja kieszonki - Leż na plecach, zegnij nogi w kolanach i poloż dłonie na dolnym brzuchu. Delikatnie unoszac biodra, stwórz małe schronienie dla dolnej części pleców. Trzymaj tę pozycję przez kilka oddechów.

 • Pose półprzodu - Wyprostuj się na jednej nodze, a drugą stopę postaw na wewnętrznej stronie uda pierwszej nogi. Delikatnie pochyl się do przodu, rozluźniając dolną część pleców. Wytrzymaj w tej pozycji przez kilka oddechów, a następnie wykonaj ćwiczenie na drugą stronę.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Joga ćwiczenia na kręgosłup - buduj siłę i elastyczność kręgosłupa

Często problemem z kręgosłupem jest zarówno brak siły, jak i elastyczności. Dobra wiadomość jest taka, że praktyka jogi może pomóc w budowaniu zarówno siły, jak i elastyczności kręgosłupa.

Oto kilka ćwiczeń jogi, które mogą pomóc w budowaniu siły i elastyczności kręgosłupa:

 • Pose psa z głową w dół - Uzyskaj pozycję na czterech kończynach, a następnie unosząc biodra, opuść głowę w dół. Trzymaj tę pozycję przez kilka oddechów, skupiając się na rozciąganiu i wzmocnieniu kręgosłupa.

 • Pose węża - Połóż się na brzuchu i opierając dłonie na podłodze, unieś klatkę piersiową do góry. Wytrzymaj w tej pozycji przez kilka oddechów, poczuwając się do wyciągania kręgosłupa.

 • Pose deski - Zajmij pozycję jak do pompek, opierając się na przedramionach i palcach stóp. Wytrzymuj w tej pozycji przez kilka oddechów, koncentrując się na umocnieniu mięśni pleców.

Pamiętaj, że każde ciało jest inne, dlatego ważne jest, aby słuchać swojego ciała i nie forcować się. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub nie odczuwasz się pewnie, skonsultuj się z instruktorem jogi.

Joga dla początkujących seniorów na kręgosłup - pielęgnuj zdrowie kręgosłupa w podeszłym wieku

Joga może być idealna dla seniorów, którzy chcą zadbać o zdrowie swojego kręgosłupa. Jednak ważne jest, aby rozpocząć z umiarem i przystosować ćwiczenia do indywidualnych potrzeb i umiejętności.

Poniżej przedstawiam kilka prostych ćwiczeń jogi dla seniorów na kręgosłup:

 • Pose drzewa - Stań na jednej nodze, a drugą stopę oprzyj na wewnętrznej stronie uda pierwszej nogi. Wytrzymaj w tej pozycji przez kilka przepływów oddechowych, próbując utrzymać równowagę i stabilność.
 • Pose mostu - Leż na plecach, zegnij nogi w kolanach i postaw stopy na podłodze. Następnie unieś miednicę do góry, wyginając dolną część pleców. Wytrzymaj w tej pozycji przez kilka oddechów.
 • Pose kota i krowy ze wsparciem - Usiądź na krześle i połóż dłonie na kolanach. Wykonuj ostrzemiennie ruchy wyginania i prostowania kręgosłupa w górę i w dół.

Nie zapominaj o tym, że jogę należy praktykować regularnie, ale z umiarem. Jeśli masz jakiekolwiek schorzenia lub wątpliwości związane z kręgosłupem, skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem praktyki jogi.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca