bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Joga dla początkujących - jak zacząć praktykować jogę? Joga jak zacząć. Joga w domu, praktyka

Blog healthcare

Joga dla początkujących - jak zacząć praktykować jogę? Joga jak zacząć. Joga w domu, praktyka

Joga to dawna praktyka, która łączy w sobie elementy ruchu, oddechu i medytacji. Ta tradycyjna forma ćwiczeń ma wiele korzyści dla ciała i umysłu, dlatego coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie praktyki jogi. Jeśli jesteś początkującym i chcesz rozpocząć praktykę jogi, ten artykuł pokaże Ci, jak zacząć i czego należy unikać.

Spis treści

 1. Joga dla początkujących - jak zacząć? Joga w domu, jak zacząć praktykować?
 2. Joga – od czego zacząć praktykę?
 3. Najważniejsze zasady jogi. Jak zacząć praktykę? Jak zacząć ćwiczyć jogę w domu?
 4. Joga - jakie są przeciwwskazania?
 5. Joga dla początkujących w domu - rozpocznij praktykę jogi w domowym otoczeniu
 6. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 7. Joga asany dla początkujących - poznaj podstawowe pozycje jogi, które wzmocnią Twoje ciało i umysł
 8. Joga dla początkujących - zdrowy kręgosłup - nauka asan i technik, które poprawią kondycję kręgosłupa
 9. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 10. Poranna joga dla początkujących - rozpocznij swój dzień od pozytywnej energii i witalności dzięki praktyce jogi

Joga dla początkujących - jak zacząć? Joga w domu, jak zacząć praktykować?

Rozpoczęcie praktyki jogi może wydawać się trudne dla początkujących, ale z odpowiednią wiedzą i podejściem możesz znaleźć w niej wielką satysfakcję. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci rozpocząć praktykę jogi:

 1. Znajdź odpowiednie miejsce: Wybierz spokojne, czyste i dobrze oświetlone miejsce, w którym będziesz mógł skupić się na praktyce jogi bez zakłóceń.

 2. Ustal regularny harmonogram: Wybierz odpowiedni dla siebie czas na praktykę jogi i stosuj się do niego. Może to być rano, wieczorem lub w dowolnym innym dogodnym dla Ciebie momencie.

 3. Znajdź dobrego nauczyciela: Zdobądź podstawową wiedzę od doświadczonego nauczyciela jogi. Może on pomóc Ci zrozumieć podstawowe pojęcia i techniki jogi, a także poprawnie wykonywać asany (pozycje jogi).

 4. Praktykuj regularnie: Regularna praktyka jest kluczowa w rozwoju umiejętności i czerpaniu korzyści z jogi. Staraj się praktykować jogę co najmniej 2-3 razy w tygodniu, aby uzyskać widoczne rezultaty.

Joga – od czego zacząć praktykę?

Joga to duchowa i fizyczna praktyka, która ma korzenie sięgające starożytnych Indii. Przez wieki stała się popularna na całym świecie ze względu na jej liczne korzyści dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Jeśli chcesz rozpocząć praktykę jogi, istnieje wiele sposobów, od których możesz zacząć.
Po pierwsze, zdecyduj, czy chcesz uczęszczać na zajęcia grupowe czy ćwiczyć samodzielnie w domu. Jeśli preferujesz naukę w grupie, poszukaj lokalnych studiów jogi, które oferują różnego rodzaju zajęcia dla początkujących. Alternatywnie, jeśli wolisz pracować sama, możesz znaleźć wiele filmów i tutoriali online, które pomogą Ci zrozumieć podstawowe pozycje i techniki jogi.
Następnie, zainwestuj w wygodny strój do ćwiczeń i matę do jogi, które zapewnią Ci odpowiednie wsparcie i komfort podczas praktykowania. Pamiętaj, że joga jest elastyczna i dostosowuje się do twojego ciała, więc nie musisz być super elastyczna lub silna, aby zacząć. Przygotuj swoje ciało przed praktyką, rozgrzewając się i pamiętając o odpowiednim oddychaniu.
Ważne jest również, aby znaleźć czas na regularną praktykę jogi. Może to być codziennie przez kilka minut lub kilka razy w tygodniu, ale regularność pomoże Ci osiągnąć postępy. Pamiętaj, że joga to nie tylko ćwiczenia fizyczne, ale także medytacja i praca nad umysłem, dlatego warto poświęcić czas na cały proces. Bądź cierpliwa i konsekwentna, a z czasem poczujesz korzyści z regularnej praktyki jogi dla swojego ciała i umysłu. 

Najważniejsze zasady jogi. Jak zacząć praktykę? Jak zacząć ćwiczyć jogę w domu?

Praktyka jogi opiera się na kilku kluczowych zasadach, które warto przestrzegać:

 1. Słuchaj swojego ciała: Podczas praktyki jogi ważne jest, aby słuchać swojego ciała i nie forsować się w pozycjach, które są dla Ciebie zbyt trudne lub bolesne. Szanuj swoje ograniczenia i stopniowo rozwijaj swoje umiejętności.

 2. Skup się na oddechu: Ruch i oddech są ze sobą ściśle związane w praktyce jogi. Uważne oddychanie pomaga w relaksacji i koncentracji, więc staraj się skupić na rytmicznym oddechu podczas wykonywania asan.

 3. Bądź uważny: Joga to również praktyka obecności w chwili obecnej. Staraj się skoncentrować na tym, co się dzieje teraz, zamiast rozpraszania uwagi na myśli i problemy dnia codziennego.

Joga - jakie są przeciwwskazania?

Podobnie jak każdy rodzaj aktywności fizycznej, joga może mieć przeciwwskazania dla niektórych osób. Oto kilka przykładów sytuacji, w których warto skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem praktyki jogi:

 • Problemy z kręgosłupem, takie jak przepuklina dysku czy skolioza.
 • Ciąża - niektóre asany mogą być niebezpieczne dla kobiety w ciąży.
 • Poważne problemy zdrowotne, takie jak niewydolność serca czy choroby układu oddechowego.

Pamiętaj, że jest to lista ogólna, a decyzję o rozpoczęciu praktyki jogi podczas tych stanów powinien podjąć lekarz.

Joga dla początkujących w domu - rozpocznij praktykę jogi w domowym otoczeniu

Jeśli nie masz możliwości uczestnictwa w zajęciach jogi z nauczycielem lub preferujesz praktykę w domu, istnieje wiele dostępnych online programów i poradników, które pomogą Ci rozpocząć praktykę jogi w domowym otoczeniu. Warto zaczynać od prostych, podstawowych asan, takich jak Tadasana (Góra), Vrikshasana (Drzewo) czy Balasana (Pozycja Dziecka), które wzmocnią Twoje ciało i umysł.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Joga asany dla początkujących - poznaj podstawowe pozycje jogi, które wzmocnią Twoje ciało i umysł

Poznaj kilka podstawowych asan, które mogą być idealne dla początkujących:

 1. Tadasana (Góra): Pozycja wyprostowana, stopy razem, ręce wzdłuż ciała. Ta poza poprawia postawę i wzmacnia mięśnie nóg.

 2. Vrikshasana (Drzewo): Noga zgięta w kolanie, stopa oparta na wewnętrznej stronie uda drugiej nogi. Ta poza pomaga w równowadze i wzmocnieniu mięśni nóg.

 3. Balasana (Pozycja Dziecka): Siedząc na piętach, skłon ciałem do przodu, ramiona wzdłuż ciała. Ta poza pomaga w odprężeniu i relaksacji.

 4. Cat-Cow (Kot-Krowa): Zacznij na czworaka, unieś i opuść głowę do góry i do dołu. Ta sekwencja rozciąga mięśnie pleców i wzmacnia kręgosłup.

Joga dla początkujących - zdrowy kręgosłup - nauka asan i technik, które poprawią kondycję kręgosłupa

Joga może mieć pozytywny wpływ na kondycję kręgosłupa. Oto kilka asan i technik, które możesz wypróbować:

 1. Cat-Cow (Kot-Krowa): Jak wcześniej opisano, ta sekwencja wzmacnia kręgosłup i poprawia elastyczność.

 2. Bhujangasana (Wąż): Leżąc na brzuchu, unieś korpus, podpierając się na rękach. Ta poza wzmacnia mięśnie pleców i poprawia postawę.

 3. Setu Bandhasana (Most): Leżąc na plecach, unieś biodra i podparuj się na ramionach. Ta asana wzmacnia mięśnie pleców i rozciąga kręgosłup.

Poranna joga dla początkujących - rozpocznij swój dzień od pozytywnej energii i witalności dzięki praktyce jogi

Rozpoczęcie dnia od praktyki jogi może dać Ci pozytywny zastrzyk energii i witalności. Oto kilka prostych asan, które możesz wykonać rano:

 1. Surya Namaskar (Powitanie Słońca): Sekwencja kilku asan, która pobudza ciało i umysł.
 2. Tadasana (Góra): Jak wcześniej opisano, ta poza wzmacnia postawę i dodaje pewności siebie.
 3. Trikonasana (Trójkąt): Rozstaw nogi szeroko, jedna stopa skierowana do przodu, druga do boku. Skłon torsem do przodu. Ta poza rozciąga mięśnie boczne i wzmacnia nogi.

Poranna praktyka jogi może pomóc w rozpoczęciu dnia z większą świadomością i pozytywnym nastawieniem.

Praktyka jogi dla początkujących może być ekscytującym i satysfakcjonującym doświadczeniem. Jeśli chcesz rozpocząć praktykę jogi, pamiętaj o słuchaniu swojego ciała, respektowaniu swoich ograniczeń i konsekwentnym trenowaniu. Będzie to pomocne w rozwijaniu umiejętności i czerpaniu korzyści z jogi.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica to roślina strączkowa, która ze względu na swoje wartości odżywcze coraz częściej pojawiają się na naszych stołach. To przede wszystkim źródło białka roślinnego, ale również błonnika, związków mineralnych i witamin. W poniższym artykule przyjrzymy się dokładnie, dlaczego soczewica zasługuje na miano superfoodu.

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki to popularna przyprawa o charakterystycznym zapachu i smaku. Nie tylko nadają potrawom wyjątkowego aromatu, ale również posiadają właściwości lecznicze i mogą wspomagać zdrowie. W tym artykule dowiesz się więcej o właściwościach goździków, jakie mają skutki uboczne oraz jak wykorzystać je jako naturalne remedium na ból zęba, dolegliwości gardłowe i wiele innych schorzeń.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz!

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis!

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz