Endometrioza - co to za choroba? Objawy i metody leczenia. Endometrioza — objawy i leczenie

Endometrioza - co to za choroba? Objawy i metody leczenia. Endometrioza — objawy i leczenie

Endometrioza to choroba, która dotyka kobiety na całym świecie. Charakteryzuje się występowaniem tkanki podobnej do błony śluzowej macicy poza nią, głównie w obrębie miednicy mniejszej, czyli jajników, jajowodów oraz powierzchni macicy, a także w innych częściach ciała. Endometrioza jest jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności u kobiet.

Co to endometrioza? Charakterystyka choroby

Endometrioza polega na występowaniu tkanki podobnej do błony śluzowej macicy poza jej jamą. Ta abnormatywna tkanka może rozwijać się na różnych tkankach i organach w obrębie miednicy mniejszej, takich jak jajniki, jajowody oraz powierzchnia macicy, a także w niektórych przypadkach w innych częściach ciała. Tkanka ta podobnie jak błona śluzowa macicy ulega zmianom podczas cyklu menstruacyjnego. W przypadku pojawienia się zmian endometrialnych poza jamą macicy, zmiany te również się krwawią, ale krew nie ma drogi ujścia, co w konsekwencji może prowadzić do powstania stanu zapalnego w obrębie narządów miednicy mniejszej.

Endometrioza - Przyczyny powstawania endometriozy

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o przyczyny endometriozy. Jednakże istnieje wiele teorii dotyczących powstawania i rozwoju choroby. Jedną z teorii odnosi się do przekonywania się endometrialnych w kierunku poruszania się w górę przez jajowody lub do zjawiska rzucania się składników błony śluzowej macicy przez ujście jajowodów do jamy brzusznej. Inna teoria mówi o roli estrogenów i hormonów jako czynnikach pozwalających na powstawanie endometriozy. Zaburzenia układu immunologicznego mogą być także jedną z przyczyn choroby.

Endometrioza - w jakim wieku się pojawia?

Endometrioza może pojawić się u kobiet w dowolnym wieku, ale najczęściej dotyka kobiety między 30. a 40. rokiem życia. Młodsze pacjentki także mogą zostać dotknięte chorobą, ale są to rzadsze przypadki. Endometrioza rzadko rozwija się u kobiet po osiągnięciu menopauzy.

Jakie są objawy endometriozy?

Objawy endometriozy zazwyczaj zaczynają się pojawiać w czasie miesiączki. Mogą one ustąpić po zakończeniu miesiączki, a następnie powrócić, gdy tkanka endometrialna zaczyna krwawić ponownie. Objawy endometriozy obejmują:

  • ból menstruacyjny, który staje się coraz bardziej intensywny z każdym miesiącem; może utrudniać codzienne funkcjonowanie;
  • bóle podczas stosunku;
  • bóle w trakcie wypróżnień;
  • bóle w trakcie oddawania moczu;
  • bóle w dolnej części pleców;
  • nietypowa ilość krwawienia miesięcznego;
  • infekcje dróg moczowych.

Jeśli masz któryś z powyższych objawów, skonsultuj się z lekarzem by uzyskać pełną diagnostykę i odpowiednie leczenie.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Guzek endometrialny - diagnostyka i leczenie

Diagnostyka endometriozy rozpoczyna się od wywiadu z pacjentką i badania fizykalnego, a następnie wykonuje się badania ultrasonograficzne bądź laparoskopię, które pozwalają na potwierdzenie rozpoznania. Leczenie endometriozy zależy od stopnia zaawansowania choroby i jej objawów. Możliwe metody leczenia obejmują:

  • leczenie farmakologiczne - leki przeciwbólowe, antydepresyjne, antykoncepcyjne,
  • leczenie hormonalne - w celu zahamowania wzrostu tkanki endometrialnej,
  • zabiegi chirurgiczne - laparoskopia, kauteryzacja lub usunięcie tkanki endometrialnej.

W przypadku zaawansowanej endometriozy, gdy nie ma możliwości usunięcia tkanki endometrialnej, lekarze starają się pomóc pacjentce w zmniejszeniu bólu i objawów choroby.

Endometrioza to trudna i skomplikowana choroba, ale leczenie jest możliwe. Jeśli doświadczasz objawów endometriozy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, który zaplanuje odpowiednie badania oraz leczenie dla Ciebie.

Leczenie endometriozy

Leczenie endometriozy polega na zmniejszeniu bólu i innych objawów tej choroby, a także na kontrolowaniu wzrostu tkanki endometrium. Istnieje wiele różnych opcji leczenia endometriozy, w zależności od stopnia zaawansowania choroby i planów reprodukcyjnych pacjentki. Leki hormonalne, takie jak doustne środki antykoncepcyjne, mogą być pierwszą linią leczenia, ponieważ pomagają w kontrolowaniu wzrostu tkanki endometrium. Innym popularnym lekiem stosowanym w leczeniu endometriozy jest leuprorelina, który hamuje produkcję hormonów w jajnikach i prowadzi do zmniejszenia objawów. W niektórych przypadkach może być konieczna operacja chirurgiczna w celu usunięcia tkanki endometrium lub całkowitej resekcji macicy. Leczenie endometriozy może być trudne i wymaga wielu różnych podejść, dlatego istotne jest indywidualne podejście do każdej pacjentki. Wielu pacjentom również pomaga wspierająca terapia psychologiczna, która może pomóc w radzeniu sobie z bólem i stresem związanym z chorobą. 

Stopnie zaawansowania endometriozy

Stopnie zaawansowania endometriozy to wskaźnik określający rozwinięcie choroby. Istnieją cztery stopnie zaawansowania, które są klasyfikowane według lokalizacji, rozprzestrzenienia i głębokości penetrowania endometrium. Stopień I to najmniejsze nasilenie choroby, gdzie zmiany znajdują się tylko w jednym miejscu, najczęściej w obrębie macicy. Stopień II oznacza, że zmiany są już obecne poza macicą, ale wciąż ograniczone do małego obszaru. W stopniu III zmiany dotyczą większej powierzchni, mogą obejmować jajniki, jajowody i inne narządy w miednicy. Stopień IV to najbardziej zaawansowana postać endometriozy, w której zmiany występują w różnych miejscach w całym organizmie. W trudnych przypadkach endometriozy konieczne może być zastosowanie zaawansowanych technik chirurgicznych, hormonalnej terapii lub innych metod leczenia. Wczesne rozpoznanie i odpowiednie leczenie endometriozy są kluczowe dla zmniejszenia objawów i poprawy jakości życia pacjentek.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Co wpływa na cenę produkcji kontraktowej kosmetyków i wydatki?

Co wpływa na cenę produkcji kontraktowej kosmetyków i wydatki?

Produkcja kontraktowa kosmetyków jest często złożonym przedsięwzięciem, które wymaga przeanalizowania wielu czynników wpływających na cenę końcową produktu dla danej marki. Firmy działające w tej branży muszą doskonale zrozumieć, jakie elementy mają największy wpływ na koszty produkcji oraz jakie strategie można zastosować w celu optymalizacji wydatków.

Czym jest Legionella? Jak ją rozpoznać?

Czym jest Legionella? Jak ją rozpoznać?

Legionella to rodzaj bakterii, które są odpowiedzialne za wywoływanie legionelozy, w tym dwóch głównych form tej choroby: choroby legionistów i gorączki Pontiac. Nazwa pochodzi od epidemii, która wybuchła w 1976 roku w Filadelfii podczas zjazdu weteranów wojennych, zwanych Legionistami. Choroba, będąca wówczas tajemniczym i śmiertelnym schorzeniem, stała się przedmiotem intensywnych badań naukowych, które doprowadziły do odkrycia Legionella pneumophila jako głównego czynnika sprawczego.

Jak zadbać o prostą postawę ciała? - Najlepsze wskazówki

Jak zadbać o prostą postawę ciała? - Najlepsze wskazówki

Odpowiednia postawa ciała nie jest tylko kwestią estetyki, ale ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia każdego z nas. Codzienne nawyki, takie jak sposób siedzenia przy biurku, sposób chodzenia czy spania, mają ogromny wpływ na kondycję naszego kręgosłupa i mięśni. W dzisiejszym świecie, gdzie większość czasu spędzamy w pozycji siedzącej lub stojącej, utrzymanie prostej postawy staje się kluczowym elementem profilaktyki zdrowotnej. Jak zadbać o prostą sylwetkę?

Medycyna konwencjonalna a alternatywna? – co warto wiedzieć

Medycyna konwencjonalna a alternatywna? – co warto wiedzieć

Historia medycyny zna wiele koncepcji, podejść i praktyk mających na celu leczenie chorób. Ich rozwój narodził się z troski ludzi o zdrowie i życie, ale też ze specyficznych uwarunkowań kulturowych, geograficznych i cywilizacyjnych. Dlaczego przez wieki za niezbędne uważano stosowanie ziół, duchowe ceremonie, krioterapię, akupunkturę czy homeopatię, a dziś te formy leczenia nie są równoznaczne z medycyną tradycyjną lub konwencjonalną, lecz bywają określane jako alternatywne, komplementarne, naturalne, holistyczne, integracyjne czy innowacyjne? Odpowiedzi na te pytania poszukajmy w dążeniu do optymalnego leczenia oraz w walce o szacunek dla różnorodności kulturowej, filozoficznej i naukowej.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Kolagen Premium I Olejek Gratis - Opłata za cały rok

195

97.5zł / rok

Kolagen Premium i Olejek Gratis

03Dni
22Godzin
33Minut
31Sekund
Zobacz co zyskasz

Bez konieczności przedłużania

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca