Endometrioza - co to za choroba? Objawy i metody leczenia. Endometrioza — objawy i leczenie

Endometrioza - co to za choroba? Objawy i metody leczenia. Endometrioza — objawy i leczenie

Endometrioza to choroba, która dotyka kobiety na całym świecie. Charakteryzuje się występowaniem tkanki podobnej do błony śluzowej macicy poza nią, głównie w obrębie miednicy mniejszej, czyli jajników, jajowodów oraz powierzchni macicy, a także w innych częściach ciała. Endometrioza jest jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności u kobiet.

Co to endometrioza? Charakterystyka choroby

Endometrioza polega na występowaniu tkanki podobnej do błony śluzowej macicy poza jej jamą. Ta abnormatywna tkanka może rozwijać się na różnych tkankach i organach w obrębie miednicy mniejszej, takich jak jajniki, jajowody oraz powierzchnia macicy, a także w niektórych przypadkach w innych częściach ciała. Tkanka ta podobnie jak błona śluzowa macicy ulega zmianom podczas cyklu menstruacyjnego. W przypadku pojawienia się zmian endometrialnych poza jamą macicy, zmiany te również się krwawią, ale krew nie ma drogi ujścia, co w konsekwencji może prowadzić do powstania stanu zapalnego w obrębie narządów miednicy mniejszej.

Endometrioza - Przyczyny powstawania endometriozy

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o przyczyny endometriozy. Jednakże istnieje wiele teorii dotyczących powstawania i rozwoju choroby. Jedną z teorii odnosi się do przekonywania się endometrialnych w kierunku poruszania się w górę przez jajowody lub do zjawiska rzucania się składników błony śluzowej macicy przez ujście jajowodów do jamy brzusznej. Inna teoria mówi o roli estrogenów i hormonów jako czynnikach pozwalających na powstawanie endometriozy. Zaburzenia układu immunologicznego mogą być także jedną z przyczyn choroby.

Endometrioza - w jakim wieku się pojawia?

Endometrioza może pojawić się u kobiet w dowolnym wieku, ale najczęściej dotyka kobiety między 30. a 40. rokiem życia. Młodsze pacjentki także mogą zostać dotknięte chorobą, ale są to rzadsze przypadki. Endometrioza rzadko rozwija się u kobiet po osiągnięciu menopauzy.

Jakie są objawy endometriozy?

Objawy endometriozy zazwyczaj zaczynają się pojawiać w czasie miesiączki. Mogą one ustąpić po zakończeniu miesiączki, a następnie powrócić, gdy tkanka endometrialna zaczyna krwawić ponownie. Objawy endometriozy obejmują:

 • ból menstruacyjny, który staje się coraz bardziej intensywny z każdym miesiącem; może utrudniać codzienne funkcjonowanie;
 • bóle podczas stosunku;
 • bóle w trakcie wypróżnień;
 • bóle w trakcie oddawania moczu;
 • bóle w dolnej części pleców;
 • nietypowa ilość krwawienia miesięcznego;
 • infekcje dróg moczowych.

Jeśli masz któryś z powyższych objawów, skonsultuj się z lekarzem by uzyskać pełną diagnostykę i odpowiednie leczenie.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Guzek endometrialny - diagnostyka i leczenie

Diagnostyka endometriozy rozpoczyna się od wywiadu z pacjentką i badania fizykalnego, a następnie wykonuje się badania ultrasonograficzne bądź laparoskopię, które pozwalają na potwierdzenie rozpoznania. Leczenie endometriozy zależy od stopnia zaawansowania choroby i jej objawów. Możliwe metody leczenia obejmują:

 • leczenie farmakologiczne - leki przeciwbólowe, antydepresyjne, antykoncepcyjne,
 • leczenie hormonalne - w celu zahamowania wzrostu tkanki endometrialnej,
 • zabiegi chirurgiczne - laparoskopia, kauteryzacja lub usunięcie tkanki endometrialnej.

W przypadku zaawansowanej endometriozy, gdy nie ma możliwości usunięcia tkanki endometrialnej, lekarze starają się pomóc pacjentce w zmniejszeniu bólu i objawów choroby.

Endometrioza to trudna i skomplikowana choroba, ale leczenie jest możliwe. Jeśli doświadczasz objawów endometriozy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, który zaplanuje odpowiednie badania oraz leczenie dla Ciebie.

Leczenie endometriozy

Leczenie endometriozy polega na zmniejszeniu bólu i innych objawów tej choroby, a także na kontrolowaniu wzrostu tkanki endometrium. Istnieje wiele różnych opcji leczenia endometriozy, w zależności od stopnia zaawansowania choroby i planów reprodukcyjnych pacjentki. Leki hormonalne, takie jak doustne środki antykoncepcyjne, mogą być pierwszą linią leczenia, ponieważ pomagają w kontrolowaniu wzrostu tkanki endometrium. Innym popularnym lekiem stosowanym w leczeniu endometriozy jest leuprorelina, który hamuje produkcję hormonów w jajnikach i prowadzi do zmniejszenia objawów. W niektórych przypadkach może być konieczna operacja chirurgiczna w celu usunięcia tkanki endometrium lub całkowitej resekcji macicy. Leczenie endometriozy może być trudne i wymaga wielu różnych podejść, dlatego istotne jest indywidualne podejście do każdej pacjentki. Wielu pacjentom również pomaga wspierająca terapia psychologiczna, która może pomóc w radzeniu sobie z bólem i stresem związanym z chorobą. 

Stopnie zaawansowania endometriozy

Stopnie zaawansowania endometriozy to wskaźnik określający rozwinięcie choroby. Istnieją cztery stopnie zaawansowania, które są klasyfikowane według lokalizacji, rozprzestrzenienia i głębokości penetrowania endometrium. Stopień I to najmniejsze nasilenie choroby, gdzie zmiany znajdują się tylko w jednym miejscu, najczęściej w obrębie macicy. Stopień II oznacza, że zmiany są już obecne poza macicą, ale wciąż ograniczone do małego obszaru. W stopniu III zmiany dotyczą większej powierzchni, mogą obejmować jajniki, jajowody i inne narządy w miednicy. Stopień IV to najbardziej zaawansowana postać endometriozy, w której zmiany występują w różnych miejscach w całym organizmie. W trudnych przypadkach endometriozy konieczne może być zastosowanie zaawansowanych technik chirurgicznych, hormonalnej terapii lub innych metod leczenia. Wczesne rozpoznanie i odpowiednie leczenie endometriozy są kluczowe dla zmniejszenia objawów i poprawy jakości życia pacjentek.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Sprawdzone metody ochrony oczu podczas pracy biurowej przy komputerze. Wpływ światła niebieskiego na narząd wzroku. Jak dbać o wzrok i unikać suchych i zaczerwienionych oczu?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym? Poznaj kalendarz pylenia roślin i skuteczne metody łagodzenia objawów alergii na pyłki!

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile się czeka na okulary od optyka? Czas oczekiwania zależy od parametrów szkieł, ale zazwyczaj mieści się od kilkunastu minut do około 10 dni roboczych. Odbierz idealnie dopasowane okulary korekcyjne!

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Dlaczego skrzep w probówce może uniemożliwić wykonanie badań laboratoryjnych? Sprawdź, co oznacza skrzep i jak wpływa na wyniki morfologii.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca