bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Endometrioza - co to za choroba? Objawy i metody leczenia. Endometrioza — objawy i leczenie

Blog healthcare

Endometrioza - co to za choroba? Objawy i metody leczenia. Endometrioza — objawy i leczenie

Endometrioza to choroba, która dotyka kobiety na całym świecie. Charakteryzuje się występowaniem tkanki podobnej do błony śluzowej macicy poza nią, głównie w obrębie miednicy mniejszej, czyli jajników, jajowodów oraz powierzchni macicy, a także w innych częściach ciała. Endometrioza jest jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności u kobiet.

Spis treści

 1. Co to endometrioza? Charakterystyka choroby
 2. Endometrioza - Przyczyny powstawania endometriozy
 3. Endometrioza - w jakim wieku się pojawia?
 4. Jakie są objawy endometriozy?
 5. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 6. Guzek endometrialny - diagnostyka i leczenie
 7. Leczenie endometriozy
 8. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 9. Stopnie zaawansowania endometriozy

Co to endometrioza? Charakterystyka choroby

Endometrioza polega na występowaniu tkanki podobnej do błony śluzowej macicy poza jej jamą. Ta abnormatywna tkanka może rozwijać się na różnych tkankach i organach w obrębie miednicy mniejszej, takich jak jajniki, jajowody oraz powierzchnia macicy, a także w niektórych przypadkach w innych częściach ciała. Tkanka ta podobnie jak błona śluzowa macicy ulega zmianom podczas cyklu menstruacyjnego. W przypadku pojawienia się zmian endometrialnych poza jamą macicy, zmiany te również się krwawią, ale krew nie ma drogi ujścia, co w konsekwencji może prowadzić do powstania stanu zapalnego w obrębie narządów miednicy mniejszej.

Endometrioza - Przyczyny powstawania endometriozy

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o przyczyny endometriozy. Jednakże istnieje wiele teorii dotyczących powstawania i rozwoju choroby. Jedną z teorii odnosi się do przekonywania się endometrialnych w kierunku poruszania się w górę przez jajowody lub do zjawiska rzucania się składników błony śluzowej macicy przez ujście jajowodów do jamy brzusznej. Inna teoria mówi o roli estrogenów i hormonów jako czynnikach pozwalających na powstawanie endometriozy. Zaburzenia układu immunologicznego mogą być także jedną z przyczyn choroby.

Endometrioza - w jakim wieku się pojawia?

Endometrioza może pojawić się u kobiet w dowolnym wieku, ale najczęściej dotyka kobiety między 30. a 40. rokiem życia. Młodsze pacjentki także mogą zostać dotknięte chorobą, ale są to rzadsze przypadki. Endometrioza rzadko rozwija się u kobiet po osiągnięciu menopauzy.

Jakie są objawy endometriozy?

Objawy endometriozy zazwyczaj zaczynają się pojawiać w czasie miesiączki. Mogą one ustąpić po zakończeniu miesiączki, a następnie powrócić, gdy tkanka endometrialna zaczyna krwawić ponownie. Objawy endometriozy obejmują:

 • ból menstruacyjny, który staje się coraz bardziej intensywny z każdym miesiącem; może utrudniać codzienne funkcjonowanie;
 • bóle podczas stosunku;
 • bóle w trakcie wypróżnień;
 • bóle w trakcie oddawania moczu;
 • bóle w dolnej części pleców;
 • nietypowa ilość krwawienia miesięcznego;
 • infekcje dróg moczowych.

Jeśli masz któryś z powyższych objawów, skonsultuj się z lekarzem by uzyskać pełną diagnostykę i odpowiednie leczenie.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Guzek endometrialny - diagnostyka i leczenie

Diagnostyka endometriozy rozpoczyna się od wywiadu z pacjentką i badania fizykalnego, a następnie wykonuje się badania ultrasonograficzne bądź laparoskopię, które pozwalają na potwierdzenie rozpoznania. Leczenie endometriozy zależy od stopnia zaawansowania choroby i jej objawów. Możliwe metody leczenia obejmują:

 • leczenie farmakologiczne - leki przeciwbólowe, antydepresyjne, antykoncepcyjne,
 • leczenie hormonalne - w celu zahamowania wzrostu tkanki endometrialnej,
 • zabiegi chirurgiczne - laparoskopia, kauteryzacja lub usunięcie tkanki endometrialnej.

W przypadku zaawansowanej endometriozy, gdy nie ma możliwości usunięcia tkanki endometrialnej, lekarze starają się pomóc pacjentce w zmniejszeniu bólu i objawów choroby.

Endometrioza to trudna i skomplikowana choroba, ale leczenie jest możliwe. Jeśli doświadczasz objawów endometriozy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, który zaplanuje odpowiednie badania oraz leczenie dla Ciebie.

Leczenie endometriozy

Leczenie endometriozy polega na zmniejszeniu bólu i innych objawów tej choroby, a także na kontrolowaniu wzrostu tkanki endometrium. Istnieje wiele różnych opcji leczenia endometriozy, w zależności od stopnia zaawansowania choroby i planów reprodukcyjnych pacjentki. Leki hormonalne, takie jak doustne środki antykoncepcyjne, mogą być pierwszą linią leczenia, ponieważ pomagają w kontrolowaniu wzrostu tkanki endometrium. Innym popularnym lekiem stosowanym w leczeniu endometriozy jest leuprorelina, który hamuje produkcję hormonów w jajnikach i prowadzi do zmniejszenia objawów. W niektórych przypadkach może być konieczna operacja chirurgiczna w celu usunięcia tkanki endometrium lub całkowitej resekcji macicy. Leczenie endometriozy może być trudne i wymaga wielu różnych podejść, dlatego istotne jest indywidualne podejście do każdej pacjentki. Wielu pacjentom również pomaga wspierająca terapia psychologiczna, która może pomóc w radzeniu sobie z bólem i stresem związanym z chorobą. 

Stopnie zaawansowania endometriozy

Stopnie zaawansowania endometriozy to wskaźnik określający rozwinięcie choroby. Istnieją cztery stopnie zaawansowania, które są klasyfikowane według lokalizacji, rozprzestrzenienia i głębokości penetrowania endometrium. Stopień I to najmniejsze nasilenie choroby, gdzie zmiany znajdują się tylko w jednym miejscu, najczęściej w obrębie macicy. Stopień II oznacza, że zmiany są już obecne poza macicą, ale wciąż ograniczone do małego obszaru. W stopniu III zmiany dotyczą większej powierzchni, mogą obejmować jajniki, jajowody i inne narządy w miednicy. Stopień IV to najbardziej zaawansowana postać endometriozy, w której zmiany występują w różnych miejscach w całym organizmie. W trudnych przypadkach endometriozy konieczne może być zastosowanie zaawansowanych technik chirurgicznych, hormonalnej terapii lub innych metod leczenia. Wczesne rozpoznanie i odpowiednie leczenie endometriozy są kluczowe dla zmniejszenia objawów i poprawy jakości życia pacjentek.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica to roślina strączkowa, która ze względu na swoje wartości odżywcze coraz częściej pojawiają się na naszych stołach. To przede wszystkim źródło białka roślinnego, ale również błonnika, związków mineralnych i witamin. W poniższym artykule przyjrzymy się dokładnie, dlaczego soczewica zasługuje na miano superfoodu.

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki to popularna przyprawa o charakterystycznym zapachu i smaku. Nie tylko nadają potrawom wyjątkowego aromatu, ale również posiadają właściwości lecznicze i mogą wspomagać zdrowie. W tym artykule dowiesz się więcej o właściwościach goździków, jakie mają skutki uboczne oraz jak wykorzystać je jako naturalne remedium na ból zęba, dolegliwości gardłowe i wiele innych schorzeń.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz!

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis!

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz