Co na bolesne miesiączki? Porady, zioła i leki. Zioła na bolesne miesiączki - bezpieczny i skuteczny sposób na ból miesiączkowy

Co na bolesne miesiączki? Porady, zioła i leki. Zioła na bolesne miesiączki - bezpieczny i skuteczny sposób na ból miesiączkowy

Bolesne miesiączki to problem, który dotyka przede wszystkim młode kobiety, ale może też wystąpić u starszych pacjentek. Większość kobiet doświadcza bólu podczas menstruacji, ale w przypadku niektórych osób dyskomfort jest szczególnie uciążliwy. Nie ma jednoznacznej definicji bolesnych miesiączek, ale uważa się, że to zaburzenie, które powoduje ból na tyle silny, że utrudnia codzienne funkcjonowanie. W tym artykule dowiesz się, jakie są przyczyny bolesnych miesiączek, jakie są typowe dolegliwości, jak je leczyć i jakie są skuteczne naturalne sposoby na łagodzenie bólu.

Bolesne miesiączki - Jakie są typowe dolegliwości?

Bolesne miesiączki są jednym z najczęściej zgłaszanych problemów gynekologicznych. Typowe objawy obejmują:

 • Ostry ból brzucha, dolnej części pleców lub miednicy
 • Ból, który pojawia się kilka godzin lub dni przed rozpoczęciem miesiączki
 • Intensywny ból podczas pierwszych dni cyklu
 • Ból promieniujący do nóg i dolnej części pleców
 • Nudności, wymioty, zawroty głowy
 • Duszność
 • Zmiany w trawieniu, jak biegunka lub zaparcia

Zdarza się również, że pacjentki zmagają się z emocjonalnymi problemami. Podczas bólu miesiączkowego mogą odczuwać stres, zmęczenie, nerwowość, drażliwość, a nawet depresję i niemożność poradzenia sobie z codziennymi obowiązkami.

Bardzo bolesne miesiączki - Kiedy warto skonsultować się z lekarzem?

Silny ból miesiączkowy nie zawsze jest oznaką poważnego stanu chorobowego. Niemniej jednak, jeśli towarzyszą mu inne objawy jak:

 • Wysoka temperatura ciała
 • Zmiana koloru moczu
 • Uczucie pieczenia przy oddawaniu moczu
 • Uczucie gorączki
 • Silne krwawienia
 • Rak szyjki macicy lub inna choroba, która może powodować bóle podbrzusza

W takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem. W niektórych przypadkach konieczne będzie wykonanie badań diagnostycznych, takich jak badania krwi, testy hormonalne, badania ultrasonograficzne, a nawet badania laparoskopowe.

Przyczyny bolesnych miesiączek - Wyjaśnienie możliwych powodów dyskomfortu

Bolesne miesiączki mogą być spowodowane przez wiele różnych czynników. Oto kilka możliwych powodów:

1. Zaburzenia hormonalne

Bolesne miesiączki często odnoszą się do zaburzeń hormonalnych. Poziom hormonów płciowych, takich jak estrogen i progesteron, wpływa na proces menstruacji. Wydzielanie nadmiernej ilości hormonów może powodować bolesność, a nawet skurcze mięśni.

2. Endometrioza

Endometrioza to schorzenie, które polega na występowaniu tkanki błony śluzowej macicy poza nią. Tkanka ta może rozprzestrzeniać się na jajnikach, jajowodach i innych narządach wewnętrznych, powodując ból.

3. Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Zespół napięcia przedmiesiączkowego, zwany również PMS, towarzyszy miesiączce i powoduje dyskomfort przed rozpoczęciem cyklu. Objawy zespołu obejmują bóle brzucha, obrzęki, bóle mięśni, zmiany nastroju i zmęczenie.

Skuteczne sposoby na łagodzenie bólu podczas miesiączki

Istnieje kilka sposobów na łagodzenie bólu podczas miesiączki. Oto niektóre z nich:

1. Zastosowanie ciepła

Ciepło może pomóc złagodzić napięcie mięśni i zmniejszyć ból. Można użyć ciepłego okładu, termoforu, poduszki elektrycznej lub kąpieli w ciepłej wodzie.

2. Stosowanie leków przeciwbólowych

Najczęściej stosowane leki na ból menstruacyjny to niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak ketoprofen lub ibuprofen. Leki te działają poprzez zmniejszenie stanu zapalnego, co pomaga złagodzić ból.

3. Akupunktura

Akupunktura to alternatywna metoda leczenia, która polega na wprowadzaniu cienkich igieł w określone punkty na ciele. Akupunktura może pomóc w łagodzeniu bólu podczas menstruacji.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Zioła i naturalne środki na ulgę w bolesnych miesiączkach

Niektóre zioła i naturalne środki również mogą pomóc w łagodzeniu bólu podczas menstruacji. Oto niektóre z nich:

1. Werbena

Werbena jest dobrze znana ze swoich właściwości przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Można stosować herbatę z werbeny lub jako dodatek do kąpieli.

2. Mięta

Mięta to roślina, która ma właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne i uspokajające. Można ją stosować jako dodatek do herbaty lub ciepłych okładów.

3. Olejek eteryczny

Olejki eteryczne, takie jak olejek z lawendy lub rozmarynu, mogą pomóc w łagodzeniu bólu podczas menstruacji. Można dodać kilka kropli oleju do kąpieli lub po prostu nanosić na skórę.

Dieta a bolesne miesiączki - Co warto jeść, a czego unikać?

Dieta może mieć wpływ na bolesne miesiączki. Oto kilka zasad, które należy przestrzegać:

 • Unikaj tłustych i pikantnych potraw, ponieważ mogą one podrażniać jelita i zaostrzać ból.
 • Spożywaj produkty bogate w błonnik, takie jak owoce, warzywa i pełnoziarniste produkty zbożowe. Błonnik ma właściwości przeciwzapalne i może zmniejszać ból.
 • Spożywaj produkty bogate w magnez, takie jak orzechy, migdały, szpinak i fasola. Magnez może pomóc w złagodzeniu skurczów mięśniowych.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Wizyty higienizacyjne, w trakcie których można wykonać skaling, piaskowanie bądź fluoryzację, to doskonały sposób na uchronienie swoich zębów przed próchnicą oraz innymi poważniejszymi chorobami. Na czym polegają te zabiegi? Jak często warto je wykonywać, aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Marihuana medyczna, czyli zastosowanie konopi indyjskich w celach terapeutycznych, ma długą i dynamiczną historię, która sięga tysięcy lat. Już w starożytnych cywilizacjach, takich jak chińska, indyjska czy egipska, konopie były wykorzystywane ze względu na swoje właściwości lecznicze. A jak to wygląda dzisiaj?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Masaż jest jedną z najstarszych form terapii używanych do łagodzenia bólu, poprawy krążenia krwi i obniżenia poziomu stresu. Techniki masażu, takie jak uciskanie, rozcieranie, i głaskanie, mają na celu stymulowanie mięśni oraz układu krwionośnego, co przynosi ulgę w bólach i sprzyja zdrowiu fizycznemu. Historia masażu sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to był on stosowany zarówno w medycynie wschodniej, jak i zachodniej do holistycznego leczenia różnorodnych dolegliwości.

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Decyzja o posiadaniu potomstwa może być jedną z najważniejszych w życiu. Dla wielu osób jest to spełnienie marzeń i naturalny krok w rozwoju rodziny. Jednak o czym warto wiedzieć starając się o dziecko?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca