Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy - jak wzmocnić dolny odcinek kręgosłupa?

Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy - jak wzmocnić dolny odcinek kręgosłupa?

Czy często doświadczasz bólu w dolnym odcinku kręgosłupa? Jeśli tak, nie jesteś sam. Ból w dolnym odcinku kręgosłupa jest jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych, które dotyczą zarówno młodych, jak i starszych osób. Na szczęście istnieje wiele ćwiczeń, które można wykonywać w celu wzmocnienia kręgosłupa lędźwiowego i zmniejszenia bólu. W tym artykule przedstawiamy cztery kategorie ćwiczeń: ćwiczenia na bolący kręgosłup lędźwiowy, ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy przy dyskopatii, proste ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy oraz ćwiczenia izometryczne na kręgosłup lędźwiowy. Znajdziesz tu również wskazówki, jak prawidłowo wykonywać te ćwiczenia, by uniknąć urazów i zwiększyć skuteczność treningu.

Ćwiczenia na bolący kręgosłup lędźwiowy - jak wykonywać?

Jeśli masz już do czynienia z bólem w dolnym odcinku kręgosłupa, istnieją specjalne ćwiczenia, które mogą pomóc w złagodzeniu bólu i wzmocnieniu mięśni kręgosłupa lędźwiowego. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów:

 1. Przyciąganie kolana do klatki piersiowej: Połóż się na plecach z nogami wyprostowanymi. Delikatnie przyciągnij jedno kolano do klatki piersiowej, jednocześnie trzymając drugą nogę prosto na podłodze. Wytrzymaj przez 20-30 sekund, napięcie powinno być minimalne. Powtórz na drugiej nogi.
 2. Mostek: Leżąc na plecach, zegnij kolana i postaw stopy na podłodze w szerokości bioder. Następnie unieś miednicę i pośladki do góry, tworząc prostą linię od kolan do ramion. Wytrzymuj przez 10-15 sekund, a następnie powoli opuść miednicę na podłogę. Powtórz ćwiczenie 10 razy.
 3. Plank: Połóż się na brzuchu, opierając się na przedramionach i palcach stóp. Utrzymuj prostą linię od głowy do stóp, napięcie powinno być odczuwalne w mięśniach brzucha i dolnego odcinka kręgosłupa. Wytrzymuj przez 20-30 sekund, stopniowo zwiększając czas.

Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy przy dyskopatii

Dyskopatia, czyli uszkodzenie krążka międzykręgowego, może powodować silny ból w dolnym odcinku kręgosłupa. Istnieją jednak ćwiczenia, które mogą pomóc wzmocnić mięśnie i złagodzić objawy. Oto kilka przykładów:

 1. Cat-camel: Przejdź do pozycji na czworaka, ugnij plecy i opuść głowę w dół, tak aby twarz była skierowana w stronę pupy. Następnie wygiń plecy w górę i unieś głowę. Powtarzaj ruch przez 10-15 powtórzeń.
 2. Pompki na kolanach: Przejdź do pozycji klęku na kolanach. Unieś tułów i opuść go, wyginając i prostując ramiona. Spróbuj wykonać 10-15 powtórzeń.
 3. Superman: Połóż się na brzuchu, wyprostuj ręce i nogi. Delikatnie unieś jednocześnie ręce, nogi i tułów do góry, napinając mięśnie pleców. Powtórz ćwiczenie 10 razy.

Proste ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy

Jeśli dopiero zaczynasz dbać o swój kręgosłup lędźwiowy i nie masz doświadczenia w ćwiczeniach, zalecamy rozpoczęcie od prostych ćwiczeń. To pomoże Twojemu ciału i umyślowi przyzwyczaić się do nowych ruchów. Oto kilka prostych ćwiczeń na kręgosłup lędźwiowy:

 1. Marsz w miejscu: Stań prosto i zacznij podnosić jedno kolano do wysokości biodra, jednocześnie unosząc przeciwległy łokieć. Powtórz na drugiej stopie i łokciu. Wykonuj ruch przez 1-2 minuty.
 2. Wyprosty w pozycji siedzącej: Usiądź na krześle ze stopami płasko na podłodze. Wyprostuj plecy i powoli unieś ramiona do góry, napięcie powinno być odczuwalne w mięśniach pleców i ramion. Powtórz ćwiczenie 10 razy.
 3. Skłony boczne: Stań prosto i wyprostuj ramiona. Powoli pochyl ciało na bok, jednocześnie przesuwając rękę w dół po udzie. Wytrzymaj przez kilka sekund i wróć do wyjściowej pozycji. Powtórz na drugą stronę.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Ćwiczenia izometryczne na kręgosłup lędźwiowy

Ćwiczenia izometryczne polegają na napinaniu mięśni bez wykonywania ruchu. Są one doskonałe do wzmocnienia mięśni międzykręgowych. Oto kilka przykładów:

 1. Plank: Przejdź do pozycji leżącej na brzuchu. Opieraj się na przedramionach i palcach stóp, utrzymując prostą linię od głowy do stóp. Wytrzymuj przez 20-30 sekund, stopniowo zwiększając czas.
 2. Unoszenie rąk i nóg: Leżąc na brzuchu, prostuj ręce i nogi. Delikatnie unieś jednocześnie ręce, nogi i tułów do góry, napinając mięśnie pleców. Wytrzymuj przez 10-15 sekund, a następnie opuść. Powtórz ćwiczenie 10 razy.
 3. Utrzymanie rotacji: Stań prosto i unieś jedną nogę, wyginając ją w kolanie. Trzymaj równowagę, utrzymując jedną pozycję przez 20-30 sekund. Powtórz na drugą nogę.

Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy przy przepuklinie

Przepuklina kręgosłupa lędźwiowego to poważna kontuzja, która może powodować silny ból i ograniczać codzienne czynności. Jeśli masz przepuklinę kręgosłupa lędźwiowego, powinieneś unikać ćwiczeń, które mogą zwiększać ból. Jednak istnieją pewne ćwiczenia, które mogą pomóc wzmocnić mięśnie wokół przepukliny i złagodzić ból. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek ćwiczeń skonsultuj się z lekarzem lub fizjoterapeutą. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów:

 1. Ćwiczenia izometryczne: Powtórz ćwiczenia izometryczne opisane wcześniej, skupiając się na mięśniach wokół przepukliny. Pamiętaj, żeby nie przeciążać kręgosłupa i nie odczuwać bólu podczas wykonywania ćwiczeń.
 2. Długi marsz: Stań prosto i wykonaj długi krok do przodu, zginając jedno kolano i unosząc drugą nogę. Wytrzymaj w tej pozycji przez kilka sekund, a następnie wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz na drugą nogę.
 3. Stabilizacja z wykorzystaniem piłki rehabilitacyjnej: Siądź na piłce rehabilitacyjnej i utrzymuj równowagę, jednocześnie napinając mięśnie brzucha i pleców. Wytrzymuj przez 20-30 sekund, stopniowo zwiększając czas.

Przypominamy, że każdy organizm jest inny, dlatego przed rozpoczęciem nowych ćwiczeń zawsze skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą od fizjoterapii. Odpowiednie wykonywanie ćwiczeń i konsultacja z profesjonalistą są kluczowe, aby uniknąć urazów i osiągnąć pożądane rezultaty.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak stosować prezerwatywy damskie? Czy to skuteczny środek antykoncepcyjny? Prezerwatywa - rodzaje i rozmiary. Czy jest skutecznym środkiem antykoncepcji? 

Jak stosować prezerwatywy damskie? Czy to skuteczny środek antykoncepcyjny? Prezerwatywa - rodzaje i rozmiary. Czy jest skutecznym środkiem antykoncepcji? 

Prezerwatywy damskie to forma antykoncepcji oparta na zasadzie fizycznego zabezpieczenia się podczas stosunku przed zakażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz zapobiegania ciąży. Damskie prezerwatywy są stosunkowo nowym wynalazkiem na rynku antykoncepcji, ale cieszą się rosnącą popularnością ze względu na ich prostotę i łatwość użycia. Jeśli chcesz poznać więcej na temat prezerwatyw damskich i ich skuteczności jako środka antykoncepcyjnego, przeczytaj ten poradnikowy artykuł.

Co to jest morfina i jak działa? Silny lek przeciwbólowy. Uzależnienie od morfiny. 

Co to jest morfina i jak działa? Silny lek przeciwbólowy. Uzależnienie od morfiny. 

Morfina to silny lek przeciwbólowy, który stosuje się w medycynie w celu łagodzenia bólu, szczególnie w przypadku bólu pourazowego, nowotworowego oraz chorób przewlekłych. Morfina jest opioidem, czyli substancją, która działa na receptory opioidowe w mózgu, zmniejszając w ten sposób odczuwanie bólu. Niemniej jednak, ze względu na jej potencjalne skutki uboczne, morfina jest zwykle stosowana w przypadkach silnego bólu, który nie ustępuje po zastosowaniu innych leków przeciwbólowych. W tym artykule omówimy, czym jest morfina, jej działanie na organizm, sposób podawania oraz mit o tym, że morfina przyspiesza śmierć.

Właściwości zdrowotne podagrycznika. Kiedy należy go stosować? Podagrycznik – właściwości zdrowotne. Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie w kuchni. 

Właściwości zdrowotne podagrycznika. Kiedy należy go stosować? Podagrycznik – właściwości zdrowotne. Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie w kuchni. 

Podagrycznik to roślina, która ma właściwości lecznicze i korzystny wpływ na zdrowie człowieka, jednak jednocześnie może wywoływać skutki uboczne i powinien być stosowany z ostrożnością. W niniejszym artykule zostaną przedstawione najważniejsze informacje na temat tej rośliny, w tym czym jest podagrycznik, jak wygląda, jakie ma właściwości lecznicze, jakie są przeciwwskazania do jego stosowania oraz zalecenia dotyczące dawkowania.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca