Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy - jak wzmocnić dolny odcinek kręgosłupa?

Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy - jak wzmocnić dolny odcinek kręgosłupa?

Czy często doświadczasz bólu w dolnym odcinku kręgosłupa? Jeśli tak, nie jesteś sam. Ból w dolnym odcinku kręgosłupa jest jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych, które dotyczą zarówno młodych, jak i starszych osób. Na szczęście istnieje wiele ćwiczeń, które można wykonywać w celu wzmocnienia kręgosłupa lędźwiowego i zmniejszenia bólu. W tym artykule przedstawiamy cztery kategorie ćwiczeń: ćwiczenia na bolący kręgosłup lędźwiowy, ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy przy dyskopatii, proste ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy oraz ćwiczenia izometryczne na kręgosłup lędźwiowy. Znajdziesz tu również wskazówki, jak prawidłowo wykonywać te ćwiczenia, by uniknąć urazów i zwiększyć skuteczność treningu.

Ćwiczenia na bolący kręgosłup lędźwiowy - jak wykonywać?

Jeśli masz już do czynienia z bólem w dolnym odcinku kręgosłupa, istnieją specjalne ćwiczenia, które mogą pomóc w złagodzeniu bólu i wzmocnieniu mięśni kręgosłupa lędźwiowego. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów:

 1. Przyciąganie kolana do klatki piersiowej: Połóż się na plecach z nogami wyprostowanymi. Delikatnie przyciągnij jedno kolano do klatki piersiowej, jednocześnie trzymając drugą nogę prosto na podłodze. Wytrzymaj przez 20-30 sekund, napięcie powinno być minimalne. Powtórz na drugiej nogi.
 2. Mostek: Leżąc na plecach, zegnij kolana i postaw stopy na podłodze w szerokości bioder. Następnie unieś miednicę i pośladki do góry, tworząc prostą linię od kolan do ramion. Wytrzymuj przez 10-15 sekund, a następnie powoli opuść miednicę na podłogę. Powtórz ćwiczenie 10 razy.
 3. Plank: Połóż się na brzuchu, opierając się na przedramionach i palcach stóp. Utrzymuj prostą linię od głowy do stóp, napięcie powinno być odczuwalne w mięśniach brzucha i dolnego odcinka kręgosłupa. Wytrzymuj przez 20-30 sekund, stopniowo zwiększając czas.

Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy przy dyskopatii

Dyskopatia, czyli uszkodzenie krążka międzykręgowego, może powodować silny ból w dolnym odcinku kręgosłupa. Istnieją jednak ćwiczenia, które mogą pomóc wzmocnić mięśnie i złagodzić objawy. Oto kilka przykładów:

 1. Cat-camel: Przejdź do pozycji na czworaka, ugnij plecy i opuść głowę w dół, tak aby twarz była skierowana w stronę pupy. Następnie wygiń plecy w górę i unieś głowę. Powtarzaj ruch przez 10-15 powtórzeń.
 2. Pompki na kolanach: Przejdź do pozycji klęku na kolanach. Unieś tułów i opuść go, wyginając i prostując ramiona. Spróbuj wykonać 10-15 powtórzeń.
 3. Superman: Połóż się na brzuchu, wyprostuj ręce i nogi. Delikatnie unieś jednocześnie ręce, nogi i tułów do góry, napinając mięśnie pleców. Powtórz ćwiczenie 10 razy.

Proste ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy

Jeśli dopiero zaczynasz dbać o swój kręgosłup lędźwiowy i nie masz doświadczenia w ćwiczeniach, zalecamy rozpoczęcie od prostych ćwiczeń. To pomoże Twojemu ciału i umyślowi przyzwyczaić się do nowych ruchów. Oto kilka prostych ćwiczeń na kręgosłup lędźwiowy:

 1. Marsz w miejscu: Stań prosto i zacznij podnosić jedno kolano do wysokości biodra, jednocześnie unosząc przeciwległy łokieć. Powtórz na drugiej stopie i łokciu. Wykonuj ruch przez 1-2 minuty.
 2. Wyprosty w pozycji siedzącej: Usiądź na krześle ze stopami płasko na podłodze. Wyprostuj plecy i powoli unieś ramiona do góry, napięcie powinno być odczuwalne w mięśniach pleców i ramion. Powtórz ćwiczenie 10 razy.
 3. Skłony boczne: Stań prosto i wyprostuj ramiona. Powoli pochyl ciało na bok, jednocześnie przesuwając rękę w dół po udzie. Wytrzymaj przez kilka sekund i wróć do wyjściowej pozycji. Powtórz na drugą stronę.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Ćwiczenia izometryczne na kręgosłup lędźwiowy

Ćwiczenia izometryczne polegają na napinaniu mięśni bez wykonywania ruchu. Są one doskonałe do wzmocnienia mięśni międzykręgowych. Oto kilka przykładów:

 1. Plank: Przejdź do pozycji leżącej na brzuchu. Opieraj się na przedramionach i palcach stóp, utrzymując prostą linię od głowy do stóp. Wytrzymuj przez 20-30 sekund, stopniowo zwiększając czas.
 2. Unoszenie rąk i nóg: Leżąc na brzuchu, prostuj ręce i nogi. Delikatnie unieś jednocześnie ręce, nogi i tułów do góry, napinając mięśnie pleców. Wytrzymuj przez 10-15 sekund, a następnie opuść. Powtórz ćwiczenie 10 razy.
 3. Utrzymanie rotacji: Stań prosto i unieś jedną nogę, wyginając ją w kolanie. Trzymaj równowagę, utrzymując jedną pozycję przez 20-30 sekund. Powtórz na drugą nogę.

Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy przy przepuklinie

Przepuklina kręgosłupa lędźwiowego to poważna kontuzja, która może powodować silny ból i ograniczać codzienne czynności. Jeśli masz przepuklinę kręgosłupa lędźwiowego, powinieneś unikać ćwiczeń, które mogą zwiększać ból. Jednak istnieją pewne ćwiczenia, które mogą pomóc wzmocnić mięśnie wokół przepukliny i złagodzić ból. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek ćwiczeń skonsultuj się z lekarzem lub fizjoterapeutą. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów:

 1. Ćwiczenia izometryczne: Powtórz ćwiczenia izometryczne opisane wcześniej, skupiając się na mięśniach wokół przepukliny. Pamiętaj, żeby nie przeciążać kręgosłupa i nie odczuwać bólu podczas wykonywania ćwiczeń.
 2. Długi marsz: Stań prosto i wykonaj długi krok do przodu, zginając jedno kolano i unosząc drugą nogę. Wytrzymaj w tej pozycji przez kilka sekund, a następnie wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz na drugą nogę.
 3. Stabilizacja z wykorzystaniem piłki rehabilitacyjnej: Siądź na piłce rehabilitacyjnej i utrzymuj równowagę, jednocześnie napinając mięśnie brzucha i pleców. Wytrzymuj przez 20-30 sekund, stopniowo zwiększając czas.

Przypominamy, że każdy organizm jest inny, dlatego przed rozpoczęciem nowych ćwiczeń zawsze skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą od fizjoterapii. Odpowiednie wykonywanie ćwiczeń i konsultacja z profesjonalistą są kluczowe, aby uniknąć urazów i osiągnąć pożądane rezultaty.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Chociaż coraz częściej mówi się o tym, jak ważne są regularne badania i dbanie o zdrowie, wciąż wiele osób lekceważy te zalecenia. W dodatku istnieją choroby, o których pomimo częstego występowania rzadko się w ogóle wspomina, co może utrudnić ich zdiagnozowanie. Jedną z nich jest endometrioza, czyli przewlekła choroba dotykająca układ rozrodczy. Nie dość, że może prowadzić do silnych bólów, to dodatkowo powodu problemy z płodnością. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że endometrioza może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym na całym świecie!

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Wizyta u lekarza rodzinnego to pierwszy krok w procesie diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. To właśnie lekarz rodzinny decyduje, jakie badania diagnostyczne są potrzebne, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Wiele z tych badań wymaga skierowania, które jest niezbędne do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy, na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także jakie są zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań w przychodni lekarskiej.

Stany lękowe po alkoholu: jak je rozpoznać i pokonać

Stany lękowe po alkoholu: jak je rozpoznać i pokonać

Alkohol często kojarzony jest z relaksem, rozluźnieniem i beztroską. Niestety, jego nadmierne spożycie może mieć poważne konsekwencje, nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale i psychicznego. Jednym z nieprzyjemnych skutków picia jest doświadczanie stanów lękowych po spożyciu alkoholu.W tym artykule przybliżymy specyfikę lęku po alkoholu, jego objawy, wpływ na życie osoby pijącej oraz dostępne metody radzenia sobie z problemem.

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Wizyty higienizacyjne, w trakcie których można wykonać skaling, piaskowanie bądź fluoryzację, to doskonały sposób na uchronienie swoich zębów przed próchnicą oraz innymi poważniejszymi chorobami. Na czym polegają te zabiegi? Jak często warto je wykonywać, aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca