Dieta ketogeniczna - zasady i co to jest stan ketozy?

Dieta ketogeniczna - zasady i co to jest stan ketozy?

Zasady diety ketogenicznej. Czym jest stan ketozy? Ketoza jest stanem, w którym organizm pozyskuje energię z tłuszczu nagromadzonego w tkankach. To inaczej mówiąc efektywne spalanie tłuszczu. Ponadto ketoza jest wykorzystywana w leczeniu oraz łagodzeniu napadów padaczkowych u dzieci.

Dieta ketogeniczna, w której dąży się do uzyskania stanu ketozy jest doceniana przez osoby pragnące zredukować masę ciała, ponieważ mi.in "podkręca metabolizm".

Dieta ketogeniczna – zasady i co to jest ketoza?

Dieta ketogeniczna to rodzaj diety niskowęglowodanowej oraz dostarczającej więcej kwasów tłuszczowych niż w klasycznych modelach zdrowego odżywiania. Podczas jej stosowania poziom insuliny we krwi zmniejsza się, wzrasta spalanie tłuszczu. W wyniku tego organizm pozyskuje łatwy dostęp do odłożonych zapasów tłuszczu oraz spala je. To jedna z metoda na redukcję masy ciała, należy jednak wiedzieć, że odchudzanie to nie jedyny cel ketozy. Wiele ludzi docenia ją za zmniejszone poczucie głodu, czy stałego dopływu energii.

Zakłada ona m.in spożywanie posiłków, w których 80-90 proc. stanowią tłuszcze, natomiast pozostałą część 10-20 proc. węglowodany oraz białko. Stosowanie diety niskowęglowodanowej powoduje, że organizm zaczyna szukać alternatywnych źródeł energii, zachodzą nowe procesy metaboliczne, a głównym paliwem energetycznym stają się tłuszcze.

Należy jednak zadbać o to aby dostarczane tłuszcze miały jak najwięcej składników odżywczych i były najlepszej jakości, jak np. produkty superfood typu oliwa z oliwek, olej z awokado, olej kokosowy.

Niezwykle ważne jest także picie dużej ilości wody. Spożywanie głównie węglowodanów powoduje, że organizm odkłada ich nadmiar w wątrobie w postaci glikogenu, a następnie wiążą się w niej z cząsteczkami wody. Spożywanie natomiast małej ilości węglowodanów obniża poziom glikogenu, a co za tym idzie sprawia to, że organizm przechowuje mniej wody, i tym samym łatwiej o odwodnienie.

Przy diecie keto bardzo ważne jest również zadbanie o odpowiednią podaż elektrolitów, takich jak np. sód, potas, magnez. W tym celu można skorzystać z suplementacji lub zadbać o dostarczanie tych składników odżywczych wraz ze stosowaną dietą niskowęglowodanową.

Ponadto osoby pragnące osiągnąć ketozę w celach utracenia zbędnych kilogramów powinny zadbać o zmęczenie organizmu wysiłkiem fizycznym. Pomoże on również obniżyć poziom glukozy we krwi pomóc w pobieraniu energii z wysokotłuszczowej diety.

Ketoza to procesu rozpadu tłuszczów. Prowadzi do wzrostu stężenie ciał ketonowych we krwi, który jest dużo większy niż stężenie glukozy. Przy odpowiednio długotrwałej i niskiej ilości podaży węglowodanów dochodzi do zahamowania uczucie głodu i wprowadzenia organizmu w stan ketozy. To uczcie głodu rośnie w momencie kiedy węglowodanów w diecie ketogenicznej jest zbyt duża i m.in z tego plan żywieniowy powinien być skonsultowany ze specjalistą dietetykiem, a także poprzedzony wykonaniem odpowiednich badań.

Ketoza – czy jest bezpieczna dla zdrowia?

Ketoza to stan, który jest bardzo pożądany przez wiele osób jeśli chodzi o utratę wagi, zwiększenie energii organizmu. Pamiętajmy jednak, że ten rodzaj diety nie może być stosowana przez każdego. Wynika to z jej potencjalnych skutków ubocznych, a także przeciwwskazań zdrowotnych, tak jak np.:

 • choroby
 • układu krążenia,
 • wrodzone zaburzenia metaboliczne,
 • cukrzyca,
 • problemy z wątrobą,
 • choroby nerek, kwasice organiczne, kamica nerek lub dróg żółciowych,
 • schorzenia trzustki,
 • hipoglikemia o niewyjaśnionej genezie,
 • niektóre problemy na tle hormonalnym.

Duża ilość tłuszczów w diecie może także doprowadzić do rozregulowania perystaltyki jelit. Osoby będące na diecie ketogenicznej czasami skarżą się również na częstomocz. Po dłuższym okresie stosowania diety może rozwinąć się kamica moczanowa oraz zwiększenie stężenia kwasu moczowego.

Dieta keto poleca jest natomiast przy padaczce (zwłaszcza lekoopornej), a także alzheimerze. Dieta niskowęglowodanowa może działać zapobiegawczo w przypadku zachorowania na alzheimera czy parkinsona.

Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat?


Dowiedz się więcej z kategorii żywienia ze szkoleń, które znajdziesz na pierwszej w Polsce platformie edukacyjnej o zdrowiu - Bez Tabletek. Dołącz już dziś!

Jedna płatność = dożywotni dostęp i co miesiąc nowe unikalne materiały

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca