bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Dieta ketogeniczna - zasady i co to jest stan ketozy?

Blog healthcare

Dieta ketogeniczna - zasady i co to jest stan ketozy?

Zasady diety ketogenicznej. Czym jest stan ketozy? Ketoza jest stanem, w którym organizm pozyskuje energię z tłuszczu nagromadzonego w tkankach. To inaczej mówiąc efektywne spalanie tłuszczu. Ponadto ketoza jest wykorzystywana w leczeniu oraz łagodzeniu napadów padaczkowych u dzieci.

Dieta ketogeniczna, w której dąży się do uzyskania stanu ketozy jest doceniana przez osoby pragnące zredukować masę ciała, ponieważ mi.in "podkręca metabolizm".

Spis treści

 1. Dieta ketogeniczna – zasady i co to jest ketoza?
 2. Ketoza – czy jest bezpieczna dla zdrowia?
 3. Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera
 4. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Dieta ketogeniczna – zasady i co to jest ketoza?

Dieta ketogeniczna to rodzaj diety niskowęglowodanowej oraz dostarczającej więcej kwasów tłuszczowych niż w klasycznych modelach zdrowego odżywiania. Podczas jej stosowania poziom insuliny we krwi zmniejsza się, wzrasta spalanie tłuszczu. W wyniku tego organizm pozyskuje łatwy dostęp do odłożonych zapasów tłuszczu oraz spala je. To jedna z metoda na redukcję masy ciała, należy jednak wiedzieć, że odchudzanie to nie jedyny cel ketozy. Wiele ludzi docenia ją za zmniejszone poczucie głodu, czy stałego dopływu energii.

Zakłada ona m.in spożywanie posiłków, w których 80-90 proc. stanowią tłuszcze, natomiast pozostałą część 10-20 proc. węglowodany oraz białko. Stosowanie diety niskowęglowodanowej powoduje, że organizm zaczyna szukać alternatywnych źródeł energii, zachodzą nowe procesy metaboliczne, a głównym paliwem energetycznym stają się tłuszcze.

Należy jednak zadbać o to aby dostarczane tłuszcze miały jak najwięcej składników odżywczych i były najlepszej jakości, jak np. produkty superfood typu oliwa z oliwek, olej z awokado, olej kokosowy.

Niezwykle ważne jest także picie dużej ilości wody. Spożywanie głównie węglowodanów powoduje, że organizm odkłada ich nadmiar w wątrobie w postaci glikogenu, a następnie wiążą się w niej z cząsteczkami wody. Spożywanie natomiast małej ilości węglowodanów obniża poziom glikogenu, a co za tym idzie sprawia to, że organizm przechowuje mniej wody, i tym samym łatwiej o odwodnienie.

Przy diecie keto bardzo ważne jest również zadbanie o odpowiednią podaż elektrolitów, takich jak np. sód, potas, magnez. W tym celu można skorzystać z suplementacji lub zadbać o dostarczanie tych składników odżywczych wraz ze stosowaną dietą niskowęglowodanową.

Ponadto osoby pragnące osiągnąć ketozę w celach utracenia zbędnych kilogramów powinny zadbać o zmęczenie organizmu wysiłkiem fizycznym. Pomoże on również obniżyć poziom glukozy we krwi pomóc w pobieraniu energii z wysokotłuszczowej diety.

Ketoza to procesu rozpadu tłuszczów. Prowadzi do wzrostu stężenie ciał ketonowych we krwi, który jest dużo większy niż stężenie glukozy. Przy odpowiednio długotrwałej i niskiej ilości podaży węglowodanów dochodzi do zahamowania uczucie głodu i wprowadzenia organizmu w stan ketozy. To uczcie głodu rośnie w momencie kiedy węglowodanów w diecie ketogenicznej jest zbyt duża i m.in z tego plan żywieniowy powinien być skonsultowany ze specjalistą dietetykiem, a także poprzedzony wykonaniem odpowiednich badań.

Ketoza – czy jest bezpieczna dla zdrowia?

Ketoza to stan, który jest bardzo pożądany przez wiele osób jeśli chodzi o utratę wagi, zwiększenie energii organizmu. Pamiętajmy jednak, że ten rodzaj diety nie może być stosowana przez każdego. Wynika to z jej potencjalnych skutków ubocznych, a także przeciwwskazań zdrowotnych, tak jak np.:

 • choroby
 • układu krążenia,
 • wrodzone zaburzenia metaboliczne,
 • cukrzyca,
 • problemy z wątrobą,
 • choroby nerek, kwasice organiczne, kamica nerek lub dróg żółciowych,
 • schorzenia trzustki,
 • hipoglikemia o niewyjaśnionej genezie,
 • niektóre problemy na tle hormonalnym.

Duża ilość tłuszczów w diecie może także doprowadzić do rozregulowania perystaltyki jelit. Osoby będące na diecie ketogenicznej czasami skarżą się również na częstomocz. Po dłuższym okresie stosowania diety może rozwinąć się kamica moczanowa oraz zwiększenie stężenia kwasu moczowego.

Dieta keto poleca jest natomiast przy padaczce (zwłaszcza lekoopornej), a także alzheimerze. Dieta niskowęglowodanowa może działać zapobiegawczo w przypadku zachorowania na alzheimera czy parkinsona.

Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat?


Dowiedz się więcej z kategorii żywienia ze szkoleń, które znajdziesz na pierwszej w Polsce platformie edukacyjnej o zdrowiu - Bez Tabletek. Dołącz już dziś!

Jedna płatność = dożywotni dostęp i co miesiąc nowe unikalne materiały

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Objawy i leczenie boreliozy

Objawy i leczenie boreliozy

Jak leczyć boreliozę? Co zrobić, że uchronić się przed kleszczami? Czy borelioza to choroba zagrażająca życiu? Większość przypadków zachorowania na boreliozę jest spowodowania ukąszeniem kleszcza. Niestety, liczba zakażeń tą chorobą w Polsce ciągle rośnie. Borelioza to choroba z lyme, powodowana przez spiralną bakterię (krętki) zwaną Borrelia burgdorferi może spowodować m.in: problemy z układem nerwowym, zapalenie mięśni i stawów, problemy neurologiczne, częste infekcje w naszym organizmie, czy choroby stawowe (zapalenie stawów). Kleszcz wraz ze śliną lub wymiocinami przenosi bakterie. Nieleczona choroba może natomiast doprowadzić nawet do kleszczowego zapalenia mózgu (porażenia mózgu). Przyjąć może ona również formę przewlekłą.Kleszcze wybierają głównie ciepłe miejsca, gdzie skóra jest cienka, np. pachwiny, skóra w okolicy pach. W wyniku ukąszenia kleszcza pojawić się może rumień. Jak wygląda leczenie i diagnostyka boreliozy? Co zrobić, żeby uchronić się przed ugryzieniem kleszcza? Czy jest możliwe całkowite wyleczenie boreliozy z lyme.

Jak łączyć suplementy ze sobą diety bogate w witaminy i minerały?

Jak łączyć suplementy ze sobą diety bogate w witaminy i minerały?

Czy można przyjmować razem suplementację różnych preparatów? Najlepsze suplementy diety dostarczając witamin i minerałów.Spożywanie jednocześnie zbyt dużej ilość suplementów może być dla nasz szkodliwe. Dzieje się tak, ponieważ wiele suplementów w swoim składzie zawiera te same substancje odżywcze. Zażywając na raz suplementy o podobnym składzie, możemy dostarczyć naszemu organizmowi zbyt wysoką dawkę jakiegoś produktu, co może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. Warto, więc znać podstawowe zasady korzystania suplementów. Dowiedz się jak łączyć suplementy diety, co ogranicza ich wchłanialność oraz co zrobić, żeby organizm lepiej je przyswajał.

Suplementy diety i preparaty, które warto stosować przy menopauzie

Suplementy diety i preparaty, które warto stosować przy menopauzie

Jakie suplementy diety oraz preparaty wybrać, kiedy pojawi się menopauza? Klimakterium - okres w życiu każdej kobiety, czyli jak złagodzić objawy menopauzy.Kiedy, w życiu kobiety pojawia się czas menopauzy, często wiąże się on z przykrymi dolegliwościami.Należą do nich np.: uderzenia gorąca, wahania nastroju, problemy z koncentracją, potliwość, problemy ze snem, spadek libido, czy suchość w pochwie.W jaki sposób możemy złagodzić dolegliwości związane z menopauzą? Czy istnieją suplementy diety przeznaczone dla kobiet w okresie menopauzy?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja
1188PLN

Tylko 29.99 zł miesięcznie wybierając płatność ratalną

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Rozłóż spłatę na raty bez dodatkowych opłat i prowizji

Rata 0% już od:29.99PLN