Dieta FODMAP – jadłospis dla osób z IBS i SIBO

Dieta FODMAP – jadłospis dla osób z IBS i SIBO

Dieta FODMAP to skuteczny sposób na złagodzenie objawów IBS (zespół jelita drażliwego) i SIBO (przerost flory bakteryjnej jelita cienkiego). Odpowiedni jadłospis FODMAP pomaga zmniejszyć wzdęcia, bóle brzucha oraz problemy trawienne. Dowiedz się, jak wygląda dieta przy SIBO i dieta na IBS, co jeść i czego unikać, aby wspierać zdrowie jelit w naturalny sposób.

Problemy trawienne takie jak zespół jelita drażliwego (IBS) i przerost flory bakteryjnej jelita cienkiego (SIBO) dotykają coraz więcej osób na całym świecie. Objawy takie jak wzdęcia, bóle brzucha, biegunki czy zaparcia znacząco obniżają jakość życia. Jedną ze skutecznych metod łagodzenia tych dolegliwości jest dieta FODMAP. Odpowiednio prowadzona, pozwala na kontrolowanie objawów oraz poprawę komfortu życia. W tym artykule wyjaśniamy, czym jest dieta FODMAP, jakie produkty należy wybierać, a także przedstawiamy przykładowy jadłospis dla osób z IBS i SIBO.

Czym jest dieta FODMAP ?

Dieta FODMAP została opracowana przez naukowców z Monash University w Australii. Skrót FODMAP pochodzi od angielskich nazw grup fermentujących się węglowodanów: fermentable oligosaccharides, disaccharides, monosaccharides and polyols. Te związki, zawarte w niektórych produktach spożywczych, są trudne do strawienia i łatwo fermentują w jelitach, co może powodować objawy takie jak gazy, bóle brzucha i wzdęcia.

W diecie FODMAP kluczowe jest ograniczenie produktów bogatych w te węglowodany, a następnie ich stopniowe ponowne wprowadzanie, aby zidentyfikować te, które powodują objawy. Jest to więc proces eliminacji i reintrodukcji, który powinien być prowadzony pod okiem specjalisty, najlepiej dietetyka klinicznego.

Produkty dozwolone i zakazane w diecie FODMAP

Produkty dozwolone i zakazane w diecie FODMAP

W diecie FODMAP wyróżnia się produkty o niskiej i wysokiej zawartości FODMAP.

Produkty zalecane (niskie FODMAP):

  • Ogórek, sałata, marchew, cukinia
  • Banany (niedojrzałe), truskawki, winogrona
  • Ryż, owies, ziemniaki
  • Mięso, ryby, tofu
  • Laktozowane mleko roślinne (np. migdałowe, ryżowe)

Produkty zakazane (wysokie FODMAP):

  • Cebula, czosnek, por
  • Jabłka, gruszki, arbuz
  • Pszenica, jęczmień, żyto
  • Mleko krowie, lody, jogurty zwykłe
  • Słodziki typu sorbitol, mannitol

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Przykładowy jadłospis na diecie FODMAP

Na platformie Bez Tabletek znajdziesz specjalistyczne ebooki i kursy wideo dotyczące diety FODMAP, diety przy SIBO oraz wspomagania zdrowia jelit. To praktyczne materiały stworzone z myślą o osobach zmagających się z problemami trawiennymi, które chcą działać naturalnie i świadomie.Sprawdź więcej tutaj: Bez Tabletek – Dietetyka

Oto przykładowy jadłospis jednodniowy na diecie FODMAP, który pomoże Ci zacząć:

Śniadanie:

  • Owsianka na mleku migdałowym z truskawkami i orzechami włoskimi

Drugie śniadanie:

  • Kanapka na chlebie bezglutenowym z pastą z awokado i ogórkiem

Obiad:

  • Grillowany filet z kurczaka, ziemniaki gotowane na parze, sałatka z sałaty i marchewki z dressingiem na bazie oliwy z oliwek

Podwieczorek:

  • Niedojrzały banan lub kilka winogron

Kolacja:

  • Omlet z cukinią i szpinakiem

Taki jadłospis minimalizuje ryzyko zaostrzenia objawów IBS i SIBO, dostarczając jednocześnie wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Podsumowanie – dieta FODMAP jako skuteczne wsparcie przy IBS i SIBO

Dieta FODMAP to jedno z najlepiej przebadanych i najskuteczniejszych narzędzi w walce z objawami zespołu jelita drażliwego i SIBO. Prawidłowo przeprowadzona dieta pozwala znacząco poprawić komfort życia, zmniejszając objawy nawet o 70%.

Pamiętaj, że eliminacja nie powinna trwać zbyt długo – celem jest identyfikacja problematycznych produktów, a nie całkowite wykluczanie całych grup pokarmów na stałe.

Naturalne metody wsparcia zdrowia, takie jak dieta FODMAP, idealnie wpisują się w filozofię platformy Bez Tabletek, która promuje świadome i odpowiedzialne podejście do własnego zdrowia.

Chcesz wiedzieć więcej o swoim zdrowiu ? Dołącz do platformy Bez Tabletek i zyskaj dożywotni dostęp do praktycznych kursów w formie wideo i ebooków – bez abonamentu, bez ukrytych kosztów.

Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie zioła pomagają w leczeniu bezsenności ?

Jakie zioła pomagają w leczeniu bezsenności ?

Problemy ze snem dotykają coraz większą część społeczeństwa. Przewlekła bezsenność obniża jakość życia, wpływa negatywnie na układ odpornościowy, koncentrację, a nawet na zdrowie psychiczne. Wiele osób, zamiast sięgać od razu po środki farmakologiczne, szuka naturalnych metod poprawy snu. Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań są zioła na bezsenność, które w naturalny sposób wspomagają zasypianie oraz poprawiają jakość snu. 

Zapper, Hulda Clark i nowoczesne terapie biorezonansowe: co warto wiedzieć?

Zapper, Hulda Clark i nowoczesne terapie biorezonansowe: co warto wiedzieć?

Terapie częstotliwościowe od lat fascynują zwolenników medycyny naturalnej. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych urządzeń tego typu był zapper Huldy Clark, który miał wspierać organizm w eliminacji pasożytów i patogenów.

Dieta eliminacyjna – jak skutecznie zidentyfikować nietolerancje pokarmowe?

Dieta eliminacyjna – jak skutecznie zidentyfikować nietolerancje pokarmowe?

Nietolerancje pokarmowe i alergie to coraz częstsze problemy zdrowotne, które mogą objawiać się różnorodnymi dolegliwościami, takimi jak wzdęcia, bóle brzucha, wysypki czy chroniczne zmęczenie. Dieta eliminacyjna to sprawdzona metoda diagnostyczna i terapeutyczna, pozwalająca na identyfikację i eliminację składników pokarmowych wywołujących niepożądane reakcje organizmu. W niniejszym artykule przedstawimy, na czym polega dieta eliminacyjna, jak ją prawidłowo przeprowadzić oraz na co zwrócić uwagę, aby była skuteczna i bezpieczna.​

Jak stosować węgiel aktywny na wirusy i bakterie?​

Jak stosować węgiel aktywny na wirusy i bakterie?​

Węgiel aktywny od dawna jest ceniony za swoje właściwości adsorpcyjne, które pozwalają na wiązanie i usuwanie toksyn z organizmu. Choć jego skuteczność w bezpośrednim zwalczaniu wirusów i bakterii jest ograniczona, może on wspomagać organizm w walce z infekcjami poprzez redukcję obciążenia toksynami. W tym artykule przyjrzymy się, jak węgiel aktywny może być stosowany w kontekście infekcji wirusowych i bakteryjnych, jakie są jego potencjalne korzyści oraz na co należy zwrócić uwagę podczas jego stosowania.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Dożywotni dostęp
99zł / jednorazowo
Zobacz co zyskasz

Dożywotni dostęp do platformy - jednorazowa płatność

  • Pełen dostęp do 100 kursów video na zawsze
  • Bez ukrytych opłat i automatycznego przedłużania
  • Nowe treści co miesiąc